Nova Meandrova edicija : 'Izabrana djela Henryja Millera'

ponedjeljak , 28.11.2005.



Naklada Meandar romanom SEXUS u prijevodu g. Zlatka Crnkovića započela je novi projekt Izabrana djela Henryja Millera.

Čitavo djelo Henryja Millera imalo je snažan odjek ne samo u Americi već i čitavom svijetu, stoga nakon dvadeset i sedam godina što je posljednji puta objavljen u Hrvatskoj, u Meandru drže kako će njegova Izabrana djela, a počinju ih trilogijom Ružičasto raspeće (SEXUS, PLEXUS i NEXUS) u novim i redigiranim prijevodima biti dobrodošla hrvatskim čitateljima!

Henry Miller bio je i snaga i vrijednost i književni mudrac koji se ipak nije uklopio u svoje vrijeme - štoviše, gotovo da i nije američki književnik, iako to nitko ne može biti "američkiji" od njega. I stoga je oduvijek izmicao bilo kakvoj književnoj klasifikaciji.
Henry Miller (New York 1891. - Pacific Palisades, Kalifornija 1980.) do tridesete godine objavio je nekoliko ogleda i kratkih priča po američkim časopisima. Nakon niza različitih poslova u New Yorku, 1930. odlazi u Pariz gdje godinu dana živi u neimaštini. Zatim dobiva posao lektora u pariškom izdanju dnevnika The Chicago Tribune, zahvaljujući prijatelju Alfredu Perlčsu pod čijim imenom objavljuje i nekoliko članaka. Ozbiljno počinje pisati s gotovo četrdeset godina. Njegovi romani, osobito Rakova obratnica (1934), u Americi su izazvali mnogo polemika, pa čak i zabrana (romani Crno proljeće (1936) i Jarčeva obratnica (1936) bili su zabranjeni u SAD-u gotovo trideset godina, što je autoru osiguralo "underground" reputaciju) te suđenja (tako je 1964. Vrhovni sud SAD-a odbacio optužbe Državnog suda o opscenosti, što se pretvorilo u veliki dogadjaj seksualne revolucije). Upravo ta djela započela su u američkoj književnosti otvaranje prema seksualnima temama, oslobađajući ih pravnih i društvenih ograničenja. Godine 1940. Miller se vratio u SAD i nastanio u Kaliforniji, gdje je nastavio pisati i provocirati suvremeno američko društvo, njegove kulturne i moralne vrijednosti. Miller se bavio i slikarstvom - njegovi akvareli pohranjeni su u dva muzeja - The Henry Miller Museum of Art u japanskom gradu Omachi, te The Henry Miller Art Museum u kalifornijskom Big Suru. Opus Henryja Millera, gotovo u potpunosti autobiografskog karaktera, uvelike je utjecao na pisce beat generacije.

Na hrvatski su dosad prevedena sljedeća Millerova djela: Rakova obratnica (1967), Mirni dani na Clichiju (1971), Crno proljeće (1978), Jarčeva obratnica (1978), Kolos iz Maroussija (1978), Ružičasto raspeće: Sexus, Nexus, Plexus (1978), Knjige mog života (1979), Mudrost srca (1986), Svijet seksa (1986), Predraga moja Brenda (1987).



<< Arhiva >>