Josip Portada: Hod po karticama III

Studeni 2019 (54)
Listopad 2019 (19)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opis bloga
U ovom, trećem "Hodu po karticama", postavljam neke od novinskih tekstova objavljenih od 2010.do 2019. godine. Svi novinski tekstovi, članci, reportaže, kolumne i drugo koje postavljam na blogu, objavljeni su u nekoj od novina ili na nekom od portala za koje sam radio. Tu su tekstovi objavljeni u Večernjem listu, Novom listu, Zadarskom listu, Jutarnjem listu, Narodnom listu, Otočnom Novom listu, Slobodnoj Dalmaciji, eZadru...To je tek mali dio od oko 22. 000 članaka koliko sam, kao profesionalni novinar, objavio u raznim novinama, magazinima, na portalima. Tekstove nisam birao po nekom posebnom kriteriju, već sam ih uzimao iz svoje arhive redom kako su ondje posloženi...

O Hodu po karticama III
Ovo je moj treći blog pod nazivom "Hod po karticama". U prvom sam objavio neke od novinskih tekstova objavljenih od 1989. do 2000.godine, u drugom od 2001.do 2010.godine i u ovom trećem, objavljujem neke od novinskih tekstova objavljenih od 2010.do 2019. godine. Svi novinski tekstovi, članci, reportaže, kolumne i drugo koje postavljam na blogu, objavljeni su u nekoj od novina ili na nekom od portala za koje sam radio. Tu su tekstovi objavljeni u Večernjem listu, Novom listu, Zadarskom listu, Jutarnjem listu, Narodnom listu, Otočnom Novom listu, Slobodnoj Dalmaciji... Zašto je naziv bloga Hod po karticama? Kartica ili kartica teksta je mjerna jedinica za izračunavanje količine teksta u novinarskom tekstu, članku, reportaži, kolumni...Kada bi urednik rekao novinaru: "Želim dvije kartice teksta", novinar bi odmah znao koliko točno materijala treba napraviti, odnosno napisati teksta. Jer, jedna kartica je 30 redaka na stranici i 60 znakova u svakom retku. To je oko 1800 slova, brojki, simbola, interpunkcije i razmaka. Nakon pojave internetskog novinarstva, kartica je izgubila smisao, ali u vrijeme dok se pisalo pisaćim strojevima, kartica je bila izuzetno važna. Za mnoge novinare, a tako i za mene, kartica je, i nakon pojave internetskog novinarstva, ostala pojam količine materijala kojeg treba napraviti. Zbog toga se blog zove Hod po karticama...Objavljujem stare novinske tekstove kako bi neki događaji bili zabilježeni i postali dostupni onima koje bi možda mogli zanimati. U svakom slučaju, to je zabavan vremeplov kroz tekstove i fotografije koji mogu podsjetiti na neke događaje koji su uglavnom zaboravljeni. Tekstovi postavljeni na sva tri bloga tek su mali dio od oko 22. 000 članaka koliko sam, kao profesionalni novinar, objavio. Tekstove nisam birao po nekom posebnom kriteriju, već sam ih uzimao iz svoje arhive redom kako su ondje posloženi. Kaže se, što nije zapisano, ne postoji. No, moglo bi se reći, što nije dostupno na internetu, ne postoji...Osim u arhivima koji su na raspolaganju malom broju ljudi. Zbog toga, eto, Hod po karticama, šetnja po tekstovima kako bi se tim tekstovima omogućilo mjesto na tražilicama...Nešto kao digitalizirana arhiva...Ništa više i ništa manje od toga..


03.11.2019., nedjelja

Domjenak SDP-a Grada Paga u konobi "Roko"

Autor Josip Portada


U konobi „Roko“ održan je predblagdanski domjenak za članove SDP-a Grada Paga na kojeg su bili pozvani i novinari i tom je prigodom Dario Grašo, predsjednik GO SDP-a Paga iznio ciljeve programa stranke. Naveo je kako SDP želi pobijediti na sljedećim lokalnim izborima, a na parlamentarnima osvojiti najmanje 45 % glasova. Cilj je i povećanje broja članova SDP-a i povećanje broja aktivnih članova u svim oblicima djelovanja gradske organizacije.

„SDP Paga mora u narednom periodu preuzeti svoj dio odgovornosti za daljnji materijalni, društveni, politički, kulturni, sportski i svaki drugi razvitak Paga, a samo jaki SDP znači i prosperitet Grada Paga u svakom pogledu,“ rekao je Dario Grašo. „Mi imamo kvalitetne ljude te naše međusobno prijateljstvo, povjerenje i iskrenost, pošten, transparentan, stručan i predan rad, garancija su za svijetlu budućnost paškog SDP-a.“
Govoreći o radu SDP-a u proteklih nekoliko mjeseci Grašo je naveo kako su provedeni unutarstranački neposredni izbore za predsjednika ŽO i GO te su održane izborna konvencija na kojoj je izabrana potpredsjednica GO i Gradski odbor i tematska sjednica s temom Kanal Pag-Košljun. Gradski odbor se sastao deset puta . Na sastancima Gradskog odbora i u radu Gradskog vijeća SDP je raspravljao i o aktualnoj problematici Grada Paga.
„Kod prve izmjene i dopune proračuna koji je smanjen sa 46,845 na 34,475 milijuna kuna i polugodišnjeg izvještaja o izvršenju proračuna, a ostvarenje je bilo 17%, odnosno 11, 6 milijuna prihoda od čega su prenesena 3, 3 milijuna iz prošle godine, ukazivali smo da neplanski raste potrošnja te su rashodi puno veći od prihoda, a po pojedinim stavkama su već bile probijene predviđene vrijednosti, kao na primjer u reprezentaciji,“ rekao je Grašo.

Kod izmjena Odluke o naknadi za razvoj javne vodoopskrbe i odvodnje, financiranje održavanja i gradnje objekata komunalne infrastrukture SDP je, rekao je Grašo, ukazivao da se ubrana sredstva od cijene vode koje ubire Komunalno društvo za razvoj treba trošiti namjenski za gradnju novih vodosprema i vodovoda, te nove kanalizacijske mreže, kako je i bilo predviđeno u trenutku donošenja Odluka, a ne za isplatu anuiteta za već izgrađenu kanalizaciju, za koju sada fali novca u gradskom proračunu zbog mnogih divljih investicija.
„Pitali smo gradonačelnika što je s projektom izgradnje nove srednje škole, što je s Domom zdravlja, tražili smo informaciju što je s obnovom Općinskog suda itd.,“ rekao je Grašo.
Na županijskom planu članovi SDP-a Paga su sudjelovali u radu Županijskog odbora, Predsjedništva ŽO, koordinaciji predsjednika gradskih organizacija, županijskoj skupštini i u dvije akcije koje je organizirala ŽO SDP-a, a to su sakupljanje humanitarne pomoći za socijalno ugrožene obitelji u Gračacu i branje maslina na Dugom otoku.
„Kao i do ovih godina uspješno smo organizirali proslavu 1. svibnja, Međunarodnog praznika rada te uz tradicionalni fažol u veseloj i opuštenoj atmosferi na simboličan način i porukama u medijima ukazali na probleme u zaštiti radničkih prava,“ rekao je Grašo.
U organizaciji ŽO članovi SDP-a Paga su sudjelovali na seminaru „Obuka za članove vijeća“ u trajanju od dva dana kojem su prisustvovali Andrea Tičić i Nikola Maržić. Članovi SDP-a Paga su bili prisutni na osnivanju Općinske organizacije u Sv. Filip i Jakovu, sudjelovali su kao delegati i gosti na 5. tematsko-izvještajnoj sjednici SDP Hrvatske u Zagrebu na kojoj je najavljena nova izborna koalicija između SDP, HNS, IDS i HSU za zajednički izlazak na slijedeće parlamentarne izbore . Predstavljen je gospodarski program, energetska politika, vizija decentralizacija zemlje. Izabrani su i novi predsjednici foruma, Forum žena je izabrao za predsjednicu Ivanku Fabijanić, Forum seniora Željka Vrankovića . Godinu prije je za predsjednica Foruma mladih izabrana Maja Šojat.
„Bilo je dosta aktivnosti za ovih nekoliko prvih mjeseci,“ rekao je Grašo. „Pred nama je još puno posla i tek smo na početku onoga što smo dali sebi u zadatak da moramo učiniti u narednom razdoblju. Mišljenja sam da smo dobro krenuli, međutim očekujem još više angažmana, inicijativa i sudjelovanja u akcijama ili raspravama na gradskom odboru SDP-a. Pogotovo se to odnosi na mlade članove kojima, što je i razumljivo, još fali iskustva i hrabrosti. Mi smo tu da ih podržimo, ohrabrimo i savjetujemo jer su oni glavna snaga današnjeg paškog SDP-a.“
- 16:17 - Komentari (0) - Isprintaj - #