RELIGIJA I GLOBALIZACIJA
SVJETSKI ETHOS
02. 01. 2008.g
Roger Walsh
ESENCIJALNA DUHOVNOST
Prevela Majda Jurić
Izdavač GORIN – Rijeka
Esencijalna duhovnost je hvalevrijedan pokušaj da se izažme zajednička mudrost svjetskih religija. Knjiga sadrži sedam praksi za buđenje srca i uma. S predgovorom Dalaj-lame knjiga je dobila status Više preporuke.Tijekom više desetljeća znanstvenih istraživanja i duhovne prakse, autor je otkrio da sve velike duhovne tradicije imaju zajednički cilj i sedam zajedničkih praksi za postizanje toga cilja: prepoznavanja svetog i božanskog u nama i oko nas.
SEDAM PRAKSI:
- 1. Transformirati motivaciju, smanjiti žudnju i pronaći želju svoje duše
- 2. Njegovati emocionalnu mudrost, iscijeliti srce i naučiti voljeti
- 3. Živjeti etično, osjećati se dobro čineći dobro
- 4. Usredotočiti, smiriti um
- 5. Probuditi duhovnu viziju, jasno vidjeti i prepoznati svetost u svemu
- 6. Njegovati duhovnu inteligenciju, razviti mudrost i razumijevanje života
- 7. Izraziti dug na djelu, usvojiti darežljivost i radost služenja
Ispunjena pričama, vježbama, meditacijama, molitvama i praktičnim savjetima "Esencijalna duhovnost" pokazuje čitatelju put integracije jedinstvenog, plodonosnog života u kojem ljubaznost, ljubav, radost, mir, vizija, mudrost i darežljivost postaju dijelom svega što čini.
Popis vježbi:
- vježbe za smanjenje žudnje
- vježbe za preusmjeravanje želja
- vježbe za smanjenje straha i ljutnje
- vježbe za njegovanje ljubavi i zahvalnosti
- vježbe iz etičnog življenja
- vježbe mirnoće i usredotočenosti
- vježbe iz svjesnosti
- vježbe iz svetog viđenja
- vježbe iz mudrosti
- vježbe iz darežljivosti i služenja
Knjiga je kod nas svrstana u knjige samopomoći i po svojoj praktičnosti u primjeni ona to može biti. Zatim je možete naći pod nazivom „nekršćanske religije“ iako autor jednako citira mudrace i svece svih religija, pa i kršćanstva (sv. Ivan od Križa, Meister Eckhart itd.)
Osobno se ne slažem s kategorizacijom ove knjige jer je smatram vrlo vrijednom, zato što globalizacija galopira. Naivno je misliti da se i religijska shvaćanja i svjetonazori neće morati prilagoditi globalnim zahtjevima, a još naivnije je vjerovati da će bilo koja od aktualnih velikih religija dobiti prevlast i prvenstvo. Dakle na scenu će stupiti PERENALNA FILOZOFIJA koja odražava zajedničku srž svih religija. Ova knjiga je upravo na tragu toga. Autor polazi od toga da izlazimo iz konvencionalne faze i da bi nam za izgradnju zdravih transpersonalnih odnosa i osobni rast trebao drugačiji pristup. Bude li drugačije, vjerski ratovi će biti neizbježni.
XI. HRVATSKI FORUM je održan 8. studenog 2007. u Zagreub, Hotel International, tema: HRVATSKA 21 - U EUROPI I SVIJETU
Švicarski teolog Hans Küng u Hrvatskoj
Na tom forumu je u žiži bio Hans Küng - u potrazi za istinom – koji daje mnoge dalekosežne odgovore u svom genijalnom konceptu za treće tisućljeće - SVJETSKI ETHOS – a za Božićnih blagdana je u EKUMENI na HRT-u odgovarao na pitanja Augustina Bašića na istu temu.
Hans Küng je poznati švicarski teolog, pisac teološkoetičkih rasprava i emeritiran profesor katoličko-teološkog fakulteta u Tübingen-u.
Prof. dr. Hans Küng studirao je teologiju i filozofiju na sveučilištu Gregoriana (Rim) i doktorirao na Sorboni (Pariz). Na poziv pape Ivana XXIII. Od 1962. - 1965. sudjeluje kao njegov službeni savjetnik (Peritus) u radu i oblikovanju sadržaja Drugog vatikanskog koncila. Od 1960. do umirovljenja 1996. profesor je za ekumensku teologiju i direktor Instituta za ekumenska istraživanja na Sveučilištu u Tübingenu. Kao gost-profesor predavao je na mnogim najpoznatijim sveučilištima na svim kontinentima. Nositelj je mnogobrojnih me_unarodnih nagrada, priznanja i počasnih doktorata. Suizdavač je više časopisa i pisac mnogobrojnih knjiga koje su prevedene na mnoge jezike diljem svijeta. Poznavatelji njegova lika i djela smatraju ga vodećim svjetskim intelektualcem današnjice. Svoja golema znanja i dubinsko ukorijenjeno ekumensko uvjerenje oživotvoruje početkom 90-ih osmišljavanjem koncepta i pokretanjem projekta ‘Svjetski ethos’.
„Hans Küng, jedan od vodećih svjetskih teologa i protivnik teze o papinoj nepogrešivosti, idući tjedan dolazi u Hrvatsku. U Splitu će biti proglašen osobom godine, a nagradu dodjeljuje Hrvatska akademska udruga Split, čiji je predsjednik don Ivan Grubišić također disident u Crkvi. Prije Künga tu su nagradu dobili mirotvorci poput Václava Havela i Dalaj-lame. „(Nacional 29.10.2007.)
Eto, skrenula sam s teme predstavljanja knjige „ESENCIJALNA DUHOVNOST“ samo zbog toga da podvučem da SVJETSKOG ETHOSA ne može biti dok se svatko u svoga Boga zaklinje, a globalizacija pruža svoje pipke….., ova knjiga jest na tragu SVJETSKOG ETHOSA.
|