Intendos

srijeda, 20.01.2016.

Glas naroda vrijedi!

Naša okolina je puna primjera koji ukazuju na to kako poduzeća i lokalna zajednica ne pričaju uvijek istim jezikom. Za svako poduzeće je glavni cilj ostvariti što je moguće veći profit uz što manje troškove te pritom u potpunosti iskorištavati oskudne resurse. Lokalna zajednica pak razmišlja o očuvanju zdravlja, ekologiji i zadržavanju tih oskudnih resursa. Jasno je zbog čega se gotovo stalno nalaze na suprotnim stranama kada je riječ o bilo kakvim novim projektima.

Jedan dobar primjer te nesloge je projekt gradnje termoelektrane u Pločama. Stručnjaci su izračunali da će do 2020. godine prestati s radom 65% termoenergetskih postrojenja u Hrvatskoj, te ako danas uvozimo 30% električne energije brojka će tad porasti preko 50%. Jedina opcija je gradnja TE na ugljen ili plin. Za opciju TE na plin jedina je lokacija Zagreb, a TE na ugljen su pogodne za obalna područja. Prevagnuo je kriterij cijene jer su sustavi pročišćavanja podjednako efikasni. Obalna pozicija omogućuje jeftinu i logistički jednostavnu dobavu ugljena brodovima iz cijelog svijeta, a također je pogodna pozicija iz tehničkih razloga jer se za hlađenje koristi morska voda te na taj način eliminira dodatni trošak gradnje rashladnog tornja. Što se tiče pozicije luka Ploče je idealna jer ima već potrebnu infrastrukturu za pretovar ugljena. U luci Ploče smatraju da će se realizacijom tog projekta ostvariti velika korist za lokalno stanovništvo u vidu otvaranja radnih mjesta, povećanja proračuna grada, razvoja stakleničke proizvodnje povrća, voća i cvijeća. Smatraju da su emisije štetnih čestica na minimalnoj razini te da nema razloga za strah. U mnogim europskim zemljama takva su postrojenja u središtu grada te je samo potrebno educirati stanovništvo o svim mogućnostima koje im takav projekt pruža.

E pa upravo tu leži problem. Komunikacija!! Stanovništvo je u velikom strahu od štetnih tvari jer su u prethodnim godinama iskusili teške slučajeve obolijevanja od azbestoze. Onaj tko se jednom opekao neće ponovo. Osim toga ne žele TE u gradu jer smatraju da bi jako štetno utjecala na razvoj turizma, okoliša te ekoloških proizvoda u cijeloj dolini Neretve. Žestoko se pobunila cijela lokalna zajednica i inicijativa „Pravo na zdrav život“ iz Ploča te „Spasimo dolinu Neretve“ iz Metkovića. Uspjeli su se izboriti za referendum kojim su se izjasnili da ne žele gradnju TE u Pločama. Nakon referenduma, poštujući volju naroda, odustalo se od gradnje.

Da je projekt od samog početka detaljno informirao lokalnu zajednicu o prednostima i nedostatcima možda bi i bio realiziran. Ne može se očekivati da zajednica prihvati tako veliku investiciju samo zato što ćete ih zaposliti i da se neće pobuniti. Pločani su dokazali da i glas naroda vrijedi!

20.01.2016. u 10:18 • 1 KomentaraPrint#

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< siječanj, 2016  
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Siječanj 2016 (2)
Prosinac 2015 (3)
Studeni 2015 (2)

Opis bloga

Pisanje ovog bloga je jedan od zadataka na izbornom kolegiju Društvena odgovornost poduzeća diplomskog studija Menadžment na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.

Članovi tima zaduženi za pisanje bloga su redom: Antonia Iličić, Dino Džaja, Katarina Maloča, Lucija Bulat, Tina Miličević i Željka Lončarić.

Ovaj blog služi za podizanje svijesti o temama koje se tiču društvene odgovornosti poduzeća.