< studeni, 2010 >
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Siječanj 2011 (2)
Prosinac 2010 (4)
Studeni 2010 (3)
Listopad 2010 (1)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv


Da/Ne



Design by: No Brain
Pic by: DeviantArtist

Opis bloga

Willkommen! Rekli biste da pohodite memoare jedne 22-godišnje pasionirane blogerice, ipak, ovo su samo iscrpne analize životnih i kulturnih dimenzija aktualnih u Lijepoj Našoj. Ili ne, uzevši u obzir malograđanštinu s kojom se nerijetko susrećemo u istoj. Ovo je moj pokušaj da Vas informiram na vrijeme, ili da Vas uopće informiram, o hrvatskoj umjetničkoj odnosno glazbenoj sceni. Ona je mala, skromna, ali i obilata mnogim nedorečenim, neotkrivenim talentima koji još čekaju na svoje, potpuno zasluženo, mjesto u toj istoj skromnosti. U sklopu kolegija "Konvergenicija medija" (Fakultet političkih znanosti, Zagreb) pozivam Vas da zajedno istražimo velike i manje velike umjetnike naše male scene. Sasvim sigurno, ponekad ćete osjetiti naklonost moje malenkosti određenom radikalizmu, kontroverzi, anomaliji... Ali ništa za to. Poput velikog Maupassanta, tvrdim da pisana riječ NE MOŽE biti apsolutna preslika stvarnosti. Potrebno je unijeti osobu, intelekt, sebe. U skladu s time, završavam ovaj "promotivni" dio velikom Sartreovom glosom - "Homo sum: humani nihil a me alineum puto"!
Pozdrav

Linkovi

Dnevnik.hr
Video news portal Nove TV

Blog.hr
Blog servis

Igre.hr
Najbolje igre i igrice

Forum.hr
Monitor.hr




TREPŠE: RETROSPEKTIVA U UMJETNIČKOM PAVILJONU

Photobucket
M. Trepše: Žena s mačkom


U Umjetničkom paviljonu u Zagrebu 21. studenog otvorena je retrospektivna izložba Marijana Trepše, jednog od najvećih hrvatskih slikara 20. stoljeća. Predstavljeno je oko 170 djela iz svih umjetnikovih faza prikupljenih iz najznačajnijih hrvatskih galerija i velikog broja privatnih zbirki. Mnoga od izloženih djela nisu bila predstavljena na retrospektivi 1975. godine što znači da će ih ovaj put javnost imat priliku vidjeti po prvi put.
Marijan Trepše nedvojbeno zauzima značajno mjesto u hrvatskom slikarstvu, posebice u prvoj polovici prošloga stoljeća stoga veliki interes javnosti za spomenutu izložbu nije nimalo neobičan. Njegov talent potvrđen je i na izložbama Proljetnog salona, a zajedno s Gecanom, Uzelcem i Varlajem, s kojima će potom tvoriti tzv. "Grupu četvorice", simbolizira sponu kojom će se kasnije Kraljevićev ekspresionizam približiti aktualnom stilu. Ova „praška četvorica“ svojevremeno je privukla pažnju javnosti i kritike svojom sklonošću ekspresionizmu, ali naravno, ekspresionizmu kako su ga oni shvaćali. Svojim radom aktualizirali su Miroslava Kraljevića i istodobno oživjeli Cézanneovo načelo „čistog slikanja“. Ipak zanimljivo je kako se niti jedan od ovih autora nije posvetio onakvom ekspresionizmu kakav su 1910. definirali i zagovarali njemački umjetnici grupe „Die Brűcke“, inače i začetnici tog značajnog umjetničkog pravca.
Osim slikarstvom, Trepše se devedesetih godina intenzivno bavio i kazališnom scenografijom (posebice u zagrebačkom HNK-u) te izradom nacrta za vitraje.
Na izložbi su predstavljena djela izvedena uglavnom tehnikom ulja, ali i velik broj akvarela te grafika. Autor izložbe je dr. sc. Zvonko Maković, profesor na Odsjeku povijesti umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Izložba je otvorena do 30. siječnja 2011.

.

Photobucket
M. Trepše: Kabinet _grafike


Photobucket


28.11.2010. u 17:12

| .Komentari (0) | Da/Ne | Printaj | # |






"SUBVULTURES ARDKOR FEŠTA 2"

Photobucket
11. studenog u zagrebačkoj Medici održano je drugo izdanje "Subvultures Ardkor Fešte" koja nam je ovoga puta predstavila dvije domaće snage u usponu: Black Sails i Declaration.
Ipak, atrakcija večeri bio je francuski Nine Eleven, bend koji poznavatelji ovakve glazbe najčešće opisuju kao moderni "melodični" hardcore.
Koncert je otvorio Black Sails, nekoć znani kao Hidden Layer. Osim novim imenom, ovaj zagrebački bend može se pohvaliti i novim vokalom kojega su mnogi prepoznali kao pravo osvježenje i prepoznatljivu karizmu cjelokupnog benda. Dinamičan i žestok scenski nastup kao što je njegov na ovdašnjoj hardcore sceni još uvijek je prava rijetkost, pa ipak u kaotičnom hardcoreu takva je promjena i više no dobrodošla. Iako mladi i još uvijek prilično neiskusni, dečki su zagrijali atmosferu i tako nas uveli u drugi dio „Fešte“ kada je nastupio Declaration, također hardcore/punk bend iz Zagreba. Ovom prilikom dečki su predstavili svoj self-titled album prvijenac, a vratio im se i stari gitarist tako da su prvi put u Zagrebu predstavili svoju peteročlanu postavu. Što se tiče same svirke, užarena atmosfera i popunjena dvorana još jednom su potvrdili status Declarationa na zagrebačkoj hardcore sceni. Djelovali su samouvjereno, istodobno opušteno i energično, a dobar odnos s publikom bio je više no očigledan. Ipak, vrhunac "Subvultures Ardkor Fešte", bend na koji je većina publike nestrpljivo čekala, bio je Nine Eleven. Iako je riječ o nešto melodičnijem hardcoreu i tehnički nezahtjevnom zvuku, energija koja je zavladala dvoranom za vrijeme njihova nastupa nedvojbeno je označila kulminaciju žestokog distorziranog zvuka koji nam je te večeri ponuđen u Medici.
Bendovi poput Black Sailsa i Declarationa dokaz su postojanja underground hardcorea i na zagrebačkoj sceni, a malobrojna, ali energična publika koja ih prati u stopu, samo je dodatna potvrda istoga.

Photobucket
Black Sails


Photobucket
Black Sails


Photobucket
Black Sails


Photobucket
Black Sails


Photobucket
Declaration


Photobucket
Nine Eleven


18.11.2010. u 23:33

| .Komentari (0) | Da/Ne | Printaj | # |






MARC ANTONIO CINOTTI - "METAMORFOZE"

U "Galeriji događanja" 22. listopada otvorena je izložba Marca Antonija Cinottija pod nazivom "Metamorfoze". Riječ je o Cinottijevoj prvoj samostalnoj izložbi pa je time pozornost javnosti još i veća. Ovog mladog, ali iskusnog autora kritika opisuje kao zrelog umjetnika bogatog kolorita i snažnog ekspresionističkog naboja.


Photobucket

Photobucket

Njegov opus ikonografski možemo podijeliti u nekoliko faza, a prva i najopsežnija je ona koja se bavi slikarevom osobnom obiteljskom tematikom. Upravo su mnoge od izloženih slika dokaz Cinottijeve privrženosti obitelji ("Djetinjstvo", "Braća").
Dok ranija umjetnikova djela predstavljaju fazu realistično obrađenih krajolika, ciklus "Formacije" predstavio nam je ovog umjetnika u potpuno novom svijetlu. Naime, upravo se njime Cinotti dokazao kao rasni slikar kojemu niti jedna tehnika nije strana, pa tako ni ona koja ima odjeke u grafitima ili pak u slikanju pomoću šablone.


Photobucket


Na izložbi prevladavaju slike rađene mješovitom tehnikom; uglavnom je riječ o kombinaciji ulja na platnu i kolaža.

Photobucket

Iako prvenstveno kolorist, Cinotti je u međuvremenu ovladao i crtačkim te grafičkim tehnikama, a cijela izložba dobila je ime upravo po metamorfoznim konturama koje su već toliko učestale u autorovim radovima da ih možemo smatrati svojevrsnim zaštitnim znakom.

Photobucket


Photobucket

Da u svom umjetničkom stvaranju ne poznaje granice niti okvire, ovaj svestrani autor dokazao je time što se okušao u tehnikama dekorativnog, fresco, štukature i zgrafito slikarstva.
Je li zaista riječ o novom slikarskom potencijalu ili tek o još jednoj instant-"zvijezdi" hrvatske postmoderne, uvjerite se sami do 12. studenog, do kada je izložba otvorena.


10.11.2010. u 21:19

| .Komentari (1) | Da/Ne | Printaj | # |






<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.