Hrvatska numizmatika

četvrtak, 10.01.2008.

Prigodno izdanje "Sinjska alka" se vraća kući

Iz Ureda guvernera Narodne banke Srbije poručili su nam kako su ’isporučene i fakturirane količine prigodnog novca bile veće od količine koju je Splitska banka platila Zavodu za izradu novca’

Sinjska AlkaSlobodna Dalmacija je početkom svibnja prva objavila tekst o navodno nestalom alkarskom blagu, koji je zainteresirao i novinare beogradskog lista Danas. Zajedno s Danasom Slobodna Dalmacija je potom otkrila da je u trezoru pod brojem 1206, Narodne banke Srbije, u Topčideru, u Zavodu za izradu novčanica i kovanoga novca, u zalijepljenim kartonskim kutijama, pohranjeno alkarsko blago teško pola tone.

U nekadašnjoj kovnici Narodne banke Jugoslavije ostalo je ukupno 10,719 kilograma zlata, zatim 454,266 kilograma srebra te 29.224 srebrna rondela Viteškog alkarskog društva. Plemeniti metali su posljednja tranša koju su alkari kupili za izradu zlatnika i srebrnjaka.

Milijuni kuna

Godine 1985. naručilo ih je Viteško alkarsko društvo iz Sinja, u povodu jubilarne 270. obljetnice Sinjske alke, a po nacrtima poznatog umjetnika Stipe Sikirice.

Vrijednosti alkarskog zlata i srebra treba dodati i numizmatički novac, koji također nije bio isporučen sinjskim alkarima, a sve se procjenjuje u milijunima kuna.

Iz Ureda guvernera Narodne banke Srbije nakon niza peripetija i zavlačenja dobili smo odgovor koji je poslala ovlaštena osoba, Bojana Marković, a u kojemu stoji da Splitska banka i Viteško alkarsko društvo nisu podmirili dug za naručene zlatnike i srebrnjake. O kolikom se iznosu točno radi, od NBS-a nismo uspjeli saznati.

"U skladu s Odlukom Saveznoga izvršnog vijeća o određivanju Sinjske alke kao događaja povodom koga će se u 1985. godini izdati prigodni novac ("Službeni list SFRJ, br. 54-1085.), Narodna banka Jugoslavije donijela je Odluku o izdavanju zlatnog i srebrnog kovanog novca povodom 270. godišnjice Sinjske alke i dala suglasnost na Ugovor zaključen između Viteškog alkarskog društva Sinj i Udružene banke, hrvatske Splitske banke, Osnovne banke Split, kojim su regulirani njihovi međusobni odnosu u vezi s financiranjem, izradom, prodajom, ostvarenjem i korištenjem prihoda od prodaje prigodnog novca", stoji u dopisu NBS-a.

"Prema Ugovoru koji je Narodna banka Jugoslavije zaključila sa Splitskom bankom (G. br. 75 od 23. travnja 1986.), osiguranje sredstava za pokriće troškova izrade i prodaje prigodnog kovanog novca bilo je odgovornost Splitske banke, kao i prodaja prigodnog kovanog novca koju je ona morala obavljati neposredno ili putem drugih banaka i specijaliziranih organizacija.
Istim ugovorom Narodna banka Jugoslavije se obvezala da će preuzimati sve izrađene, ispravne količine prigodnoga novca i na zahtjev Splitske banke transportirati do sjedišta narodnih banaka republika i pokrajina.

Čisti prihod

Splitska banka povjerila je izradu prigodnog novca Zavodu za izradu novčanica i kovanoga novca. U Ugovoru broj 2549 od 24.4.1986. Splitska banka se obvezala da će Zavodu platiti sve izrađene količine prigodnog novca koje Narodna banka Jugoslavije preuzme u svoje trezore.
Isporučene i fakturirane količine prigodnog novca veće su od količine koja je Zavodu plaćena od strane Splitske banke.

Zbog neizmirenih obveza Splitske banke prema Zavodu, Kolegij guvernera Narodne banke Jugoslavije zauzeo je stajalište da se preostale zalihe izrađenoga novca odlože u ostavu do reguliranja međusobnih odnosa.

Splitska banka, koja je kao osnovni nosilac posla bila ovlaštena voditi knjigovodstvenu i drugu evidenciju o izradi, prodaji, troškovima i ukupnome prihodu kao i posebnu evidenciju o čistome prihodu ostvarenom od prodaje prigodnog kovanog novca i prijenosu na račun Viteškoga alkarskog društva Sinj, do sada nije pokrenula postupak međusobnoga reguliranja obveza sa Zavodom koji proistječu iz odredbi navedenoga ugovora", navodi se na kraju dopisa Narodne banke Srbije.

VAD: Splitska banka nam je obećala svu pomoć

U Upravi VAD-a nedavno su se sjetili zaostalog zlata i srebra u Beogradu te su formirali tročlano povjerenstvo sa zadaćom da dragocjenosti vrati u Sinj. Na čelu povjerenstva je Dinko Bošnjak, potpredsjednik VAD-a. — O vraćanju alkarskog zlata i srebra iz Beograda razgovarali smo s Pierreom Boursotom, predsjednikom Uprave, Ivom Bilićem, članom Uprave, i Nevenom Srdarom, voditeljem komunikacija Splitske banke. Oni su podržali naše zahtjeve i obećali svu stručnu i drugu pomoć. Boursot nam je rekao da će na vraćanju blaga Societe generale group angažirati i beogradsku poslovnicu, a ako bude potrebno, obećao je zauzeti se za intervenciju francuskog veleposlanstva u Beogradu. Sada moramo sve izvući iz starih arhiva — veli Bošnjak.

Splitska banka: Posao ćemo privesti kraju

— Splitska banka je oduvijek među glavnim pokroviteljima Alke i prije dva dana smo s predstavnicima VAD-a razgovarali o ovogodišnjoj svečanosti. Čelnici VAD-a su nas upoznali da iz Beograda potražuju određene količine zlata i srebra, ostalog još prije raspada bivše države. To su za nas bile prve informacije.

Konstatirali smo da se radi o starom nezavršenom poslu. Kako je glavni nositelj toga posla bila stara Splitska banka, čiji smo sljednici, mi ćemo iz arhiva izvući ugovor s Narodnom bankom Jugoslavije, dati našim pravnim stručnjacima da ga prouče, a zatim uspostaviti kontakte s Narodnom bankom Srbije i davno započeti posao dovesti do potpunog kraja — rekao nam je Neven Srdar, glasnogovornik Splitske banke.

Serija "Sinjska Alka" iz 1985.

Sinjska Alka

Iz kataloga: The Guide to Coins and Banknotes of Yugoslavia, Slovenia, Croatia, Bosnia and Herzegovina, Serbia, Montenegro and Macedonia

Autori: Pero Zlatar, Toni Paštar
Izvor: Slobodna Dalmacija (izvorni naziv članka "Splitska banka i alkari nisu platili dug za blago")
Slike: eBay.com i The Guide to Coins and Banknotes of Yugoslavia, Slovenia, Croatia, Bosnia and Herzegovina, Serbia, Montenegro and Macedonia

Unicel prijevodi

- 21:19 - Komentari (1) - Isprintaj - #