22

četvrtak

veljača

2007

Počelo je i traje li ga traje...

Doista preuranjena predizborna utrka za parlamentarne izbore koji ce se odrzati tek za devet mjeseci mislim da vec svima koji i minimlano politicka zbivanja prate ide na jetra. Al, brate mili, kako mi svjetske trendove slijediti volimo, ni u Americi nije drugacije, gotovo dvije godine pred predsjednicke izbore oni pocinju utrku. Al jedno je Amerika, zemlja neproleterska, a drugo mala Hrvatska. Uostalom, ne izabiremo mi namocnijeg covjeka na svijetu nego skup politickih predstavnika male nacije. Vcina od njih maksimalno 160 ionako samo prividno predstavlja birace, pretezito zastupajuci svoje vlastite interese. Oprostite mi ako sam se naivno zabunila i neduzne ljude osumnjicila za necasno ponasanje.

No, ono sto mi se zaista svidja na ovim izborima jest cinjenica da korisnici interneta, a posebice sudionici blogosfere pokazuju iznimnu politicku svijest; prate, komeniraju, potkrepljuju dokazima, ili drugim rijecima, aktivno sudjeluju u politickoj zajednici. Pa makar ona bila virtualna, ipak i kao takva postoji, i ukazuje na to da je ljude briga za njihovo sutra.

Neki dan sam gledala na You Tube-u kako Sanader, u maniri J.B.Tita otvara dalekovod ili sta li vec u Splitu, govoreci da ce i plin do Dalmacije do 2010. dovesti. Pa onda citam kako CNN u nedavnom postuu o slicnoj temi predizborne manipulacije, ovaj puta kroz pricu o ponovnom pocetku gradnje mosta za Pelješac. Naime, isti je, doduse pod naslovom "projekat Pelješac" vec jednom bio zapocet, al eto, porad izbora, simbolika otvarnaja se bu ponovila. Pred izbore.

Predizborna patetika ipak je eskalirala u HDZovskoj maipulaciji humanitarnim dogadjajem u Slavonskom Brodu, o cemu je pisao Kruno na svom blogu pod prigodnim naslovom "Izbori su sve bliže!"

Dasta da jesu, eto cak se ni bosanskohercegovacko-dijasporsko izborno tijelo ne zaboravlja, jerbo su neki dan Jadranka i Drazen tamo otvorili gradiliste za mostarsko sveuciliste. Tja, pa ipak se radi o deset do cetrnaest mjesta u Saboru. Zagarantirano HDZ-ovskih! A predizborna patetika Jacina koje kazuje da ce iz njenom rukicom postavljene "temeljne ploče...izrasti nezamisliva snaga studenata koji će ne samo ostajati, nego i dolaziti" je zaista khhhhh, kmeeee!

N-da, bit ce toga jos. I onako cemo, bez kraja i konca, predizborne lazi i obecanja slusati do studenoga. Dodje mi zaista drago da nisam u Hrvatskoj, jer kad odem kuci overdoziram se, te se po povratku skidam. Internet mi daje sasvim dovoljnu dozu friskih vijesti. A o tome koliko je internet vazan medij u predizborno vrijeme osobito, upucuje portal Politika (citajte, citajte!), a i nedavna raportaza, ne znam na kojoj televiziji, koja je po meni, pretenciozno i senzacionalisticki nazvana "internet afere". Primjereniji bi bio naziv " intenet osvjescivanje":

18

nedjelja

veljača

2007

Super Finci vs. Bosnia and Herzegovina

Sjetit ce se neko mozda da sam se proslo ljeto bila raspistoljila o tome kako je nepravedno i diskriminirajuce sto u predsjednistvo BiH mogu biit izabrani smao Bosnjak, Srbin i Hrvat. Od piskaranja nista dok netko ne povuce konkretne poteze.

Jakob Finci, predsjednik zidovske zajednice u BiH neki je dan podnio tuzbu Europskom sudu za ljudska prava jerbo je njemu, kao Zidovu, dakle pripadniku nacionalne manjine, iliti po bosanko-hercegovacki "Ostalih", onemoguceno pasivno biracko pravo! Iako se radi o nekome ko je itekako iskoristio svoju "Ostalost" (naime, cak su ga u doba mojih sarajevskih dana pripadnici tzv. international community u Sarajevu nazivali Super Finci, jerbo je punio mnoge funkcije, za koje god je bilo pozeljno da ih ne okupira neko iz BHS plejade likova ili su se smatrale liberarnima, gradjanskim itd. Nabrajjauci sve njegove funkcije "Dani" u nekom starom pisu da je "Bosnu i Hercegovinu lakše zamisliti bez Bošnjaka, Hrvata i Srba nego bez Jakoba Fincija") ovo je ipak prvi korak na pravno iskoristivom putu k ispravljanju nepravde. I mijenjanju sustava kojem promjena treba. Naravno, nije Finci, iako je i sam pravnik, pisao tuzbu Sudu, nego su to u njegovo ime napravili drugi istaknuti aktivisti, prvenstveno Minority Rights Group International, najpoznatija nevladina organizacija za prava manjina koja djeluje u golobalnim razmjerima. Zivi bili pa vidjeli kako ce Sud odluciti.

12

ponedjeljak

veljača

2007

Osoba godine prema ukusu Hercegovaca

Ma zaista ne mogoh povjerovati jutros, dok sam jos u Zagrebu citala jucerasnji broj Vecernjaka, da su BiH Hrvati izabrali, u nekakvom, pa pace cak i sestom po redu, izboru naj-persona BiH (premda se vjerujem radi o hercegovackom) izdanja Vecernjeg lista, za osobu godine tipa koji je sve nego vjesnik dobrih vijesti.

A dodjeli nagrada nazocio je i, pa’zte sad, “gradonačelnik Zagreba Milan Bandić”, a i ministar nam znanosti (nijesam doduse zanala da je i on Ero podrijetlom, n’da, blesave mene, on se valjda skucio u onom oksimoronskom izrazu “sofisticiranog Hercegovca”, kakvog, btw, i sama bezuspjesno trazim i potrazujem)! Ministar se obrao u probranoj sviti jer “je mnogo učinio za početak gradnje sveučilišnog kampusa.” Gdje? U Mostaru!!!

Zasto se to BiH Hrvatima svidja Milorad? Jel zato sto “otvoreno iznosi svoje mišljenje kako i Hrvati trebaju dobiti svoju federalnu jedinicu u BiH”? Il’ mozda jel zato sto opstruira dogovor o reformi policije koji je preduvijet za nastavak EU integracijskog procesa? Milorad, naime, izjavljuje neki dan da “je spreman odustati od približavanja Europskoj uniji ukoliko je cijena za to ukinuće entitetske policije.” A ne bude li reforme, nema zakljucivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU. I time BiH ostaje zadnja u procesu pristupanja EU zemljaa zapadnog Balkana. Kad se uzme u obzir da Slovenija zdusno lobira za ponovno otpocinjanje pregovora o SPP-u sa Srbijom, unatoc cinjenici da uvjet suradnje s MKSJ-om i izrucenje Mladica nije zadovoljen, eto Bosne jos jednom u povjesno joj valjda sudjenoj tragediji. Ili im mozda imponira osobnost nekoga ko mrtav hladan izjavi da Republika Srpska ne bu priznala odluku Medjunarodnog suda pravde u tuzbi BiH protiv Srbije i Crne Gore zbog genocida? Silajdjic mu je odmah porucio da sa presudom nece da bude zafrkancije .

E ja stvarno ne kuzim! Prvenstveno cime je to Dodik zaduzio BiH, ili ak ocu biti regionalno-etnicki orjentirana, Hercegovce? Radovalo bi svakako me saznati dal su to citatelji VL-a u Hercegovini (njih svih 20,000, ako i toliko!) izravnim glasovanjem izabrali Dodika, po pricipu izbora Miss Ekrana, ili je to ucinio neki uradnik ili pak politicki udarnik? Ili se mozda Hrvati spremaju za artikuliranje zahtjeva za trecim entitetom, pa im Milorad dodje kao dobar i mocan saveznik? Poceli na vrijeme...

06

utorak

veljača

2007

Je li moguca gradjanska multietnicka BiH?

Danas nisam imala volje raditi pa sam citala novine na netu. Naidjoh tako na vijest o tome da su ruskog bivseg naftnog magnata Mikhaila Khodorkovskog optuzili za za pranje 25 milijardi dolara. Boze mili, koliko je to para!? No, nisam ostala iznenadjenja zbog iznosa, nego zbog toga sto mi se vec godinama cini da u Rusiji, u kojoj od demokracije nam bas mnogo, osim proklamatorno u tekstu ustava, pa nekako i previse smrdi da se ovdje radi o namjestenom sudskom procesu. Jos jednom, jer Khodorkovskyje vec osudjen za prijevaru i nepalcanje poreza sa svojim kompanjonom simpa imena Platon prosle ili pretprosle godine, i to na 8 godina koje guli u Sibiru. Sta cu kad mi je covjek zgodan, pa sam isla malo cackati po interntu i naletila na njegovu stranicu. Dobro, obogatio se silno i izneneda. Ali nije li i Todoric i Tedeschi, koji mi se pricinjava (po izgledu) ko hrvatski pandan Khodorkovskom, pa njima niko nista? Nakon sto sam probavila prosle godine knjigu ubijene ruske novinarke Politkovskaje, nemrem vise smisliti ni sliku KGBovca Putina i sklona sam vjerovati trdnjama sa stranice Khodorkovskog kje sugeriraju da ga je Putin maknuo sa scene jerbo je ovaj poceo financirati oporbu. Ljudi moji, a vecina zemajala europskih cuti, samo cuti, i prihvaca Rusiju za partnera… Plin, nafta, interesi.

No, iako stvarno htjedoh usputno spomenuti zgodnog Rusa, jer nastavih citanje o tome kako razjedinjeni HDZ u BiH onemogucuje formiranje vlade. Jooooj, pomislih kretana, do jucer jarani i ideologijski istomisljenici, sad postase neprijatelji. A onda, u starom broj Globusa naidjoh na izjavu Dodiga, premijera Republike Srpske, quasi-drzavice s kojom granicimo na isotku. Dodig tvrdi da “službena politika RH zagovara koncept po kojem bi Bosna trebala biti građanski uređena, što je apsolutno neshvatljivo da tako govore - zbog samih Hrvata koji takvo što naprosto ne žele BiH. Nas Srbe i ne moraju voljeti, ali... Mislim da u Hrvatskoj više govore ono što od njih žele čuti Bruxelles ili neke druge destinacije u Europi, umjesto da pomognu ovim ljudima ovdje.“ Kakva rukavice u lice, al istinita. Naime, koliko god se Rvacka u devedesetima petljala u sve i svasta preko granice (tj, u granicama tadasnje, a sad rahmetli Herceg Bosne), sad nam premjera i predsjednik kukurjecu kad god imaju prilike: „Problemi u BiH su stvari unutrasnje priprode i tamo se trebaju rjesavati“, no to ne zanci da Sanader uspjeva iza kulisa i raznoraznim kobajagi reformiranjem politickih platformi europeanizirati bosansko-hercegovacki HDZ tako sto ga podjeli na dva dijela i time znacano oslabi hrvatsku poziciju, koja jedino stabilna moze zagovarati interese jednog od tri konstitutivna naroda.

Cinjenica je da su rijetke multietnicke politicke stranke poput SDP-a i Silajdjiceve Stranke za BiH. I nije to bez razloga. Na vlasti su od osamnostaljenja drzave nacionalisticki blokovi: HDZ, SDS i HDZ. Zasto? jer narod tako zeli, "Svojima" vjeruje, a "Drugom" ne vjeruje. Pokusaj instaliranja ne-naconalistickih stranaka na vlast koji je medjunarodna zajednica isprobala izmedju 2000-2002 pokazao se neodrzivim, jer su vec na izborima krajem 2002 biraci poklonili povjerenje starim, dobrano iskusanim i dokazanim nacionalistma.

I sta sad? Treba li zobg toga sto u BiH vecina stanovnistva prvenstveno demonstrira politicko-etnicku lojalnost smatrati ih azdajama i vukodlacima? Je li moguce da je tako malo uljudjenih, civiliziranih, ne mogu ne napisati „europeaniziranih“ BiH gradjana koji ne misle na boljitak svoje djece u bogatoj, stabilnoj, europskoj BiH? Jest, moguce je, ali ne zato sto su Bosanci i Hercegovci ekskluzivirali nacioanlaizam. Ovakve podjele na nacionalisticke blokove moguce je naci u SVIM drugim multietnickim politickim zajednicama. Na primjer, u Juznom Tirolu, gdje zivjeh, na vlasti su vec desetljecima nacionalistička Südtiroler Volkspartei za koju glasuju skoro svi pripadnici njemacki govorece manjine, dok talijansko stanovnistvo svoje glasove daje stranci Alleanza Nationale, dakle talijanskim nacionalistima. U Belgiji djeluju flamanske i valonske politicke partije, kao i dvije njemacke (jer tamo zivi i njemacka manjina), ali i doduse nesto mjesanih, koje ne zauzimaju opce mnogo mjesta u parlamentu. U Nizozemskoj su rascjep u politickom zivotu i blokovska podjela društva uvjetovani razlicitoscu vjera: za Laburististicku stranku glasaju katolici, za Liberale glasaju protestanti.

Slicno ovom argumentu objasnjava politologinja Mirjana Kasapovic u svom clanku “BiH: Deset godina nakon Daytona” objavljenom u brou 9 mostarskog Magazina za političku kulturu i društvena pitanja-Status. Kasapovicka najprije, u teorijskom dijelu o konsocijacijskoj demokraciji, objasnjava primjere tzv. pluralnih ili podjeljenih drustava, a potom objasnjava situaciju u BiH te zakljucuje da je BiH je suocena s tri nacelne mogucnosti izbora: "1. podjelom drzave na tri zasebne, homogene nacionalne drzave, 2. preobrazbom podijeljenoga u nepodijeljeno drustvo pomocu asimilacije, ili 3. prihvacanjem pluralnog drustva i konsocijacijske demokracije." Treca se mogucnost cini najvjerojatnijom, jer medjunarodna zajednica nece dopustiti cjepkanje BiH (sta god prposni Dodig trkeljao u predizbornim govorima!), a ne postoji izvjesnost asimilacijske snage ni jedne od tri etnicke grupe. Stoga sam i sama zakljucila, koliko god mi se nekoc cinilo ispravnim inzistirati na gradjanskoj BiH, da je jedino suzivot, politicka suradnja medju etnickom grupama kroz konsocijacijski oblik demokracije jedino moguce rjesenje za opstanak BiH, ali i razvijanje lojanosti njezinog stanovnistva prema drzavi. Kad su pripadnici etnickih grupa zadovoljni u drzavi u kojoj zive nece im padati na pamet iredentizam. Stoga je jednako nuzno ekonomsko ozdravljenje, koliko i politicko-ustavne reforme koje ce omoguciti funkcionalnu drzavu.

Ergo, toliko nuzna reforma ustava tek predstoji. Na zalost, posjedujem neke informacije koje ukazuju na to da rjesnje ovog vaznog pitanja za opstanak i boljitak BiH nece biti orkestrirano od strane Europske komisije (toliko o tzv. Zajednickoj vanjskoj i sigurnosnoj politici), vec ce opet Amerikanci pokusati oblikovati povijest na Balkanu. Navodno ce americki veleposlanik ponovno ici s prijedlogom koji je bio odbacen u listopadu prosle godine. Blesavo je vjerovati da taj prijedlog ima ikakve sanse biti usvojen sve dok Silajdjic zauzima mjesto u trojnom predsjednistvu i zagovara gradjansku drzavu. Naime, americki prijedlog ne predvidja (jos) uspostavljanje gradjanske drzave gdje bi se ukinule etnicke kvote i gdje bi svaki gradjaninin imao prilku glasati za neetnicki profilirane stranke. No, to nije BiH relanost. I nisu Amri glupi da s takvim prijedlogom idu, jer shvacaju da je takva BiH ocito nemoguca, tj da je vecina stanovnostva ne bi bila spremna prihvatiti. Nije doduse ni ovakva kakva je sad dobra, ali je odraz strahova i nada njezinog stanovnistva. I to mi se cini jedina polazna baza za dugorocno odrzivo rjesenje. The rest is yet to follow....

04

nedjelja

veljača

2007

Gay princeza u Beograd, gay princeza iz Beograda

Daklem, bolje mi se prihvatiti tastature jer cini se da obimnost komentara koji nisu u ama bas niakvoj logocno-posljedicnoj vezi s tekstom kojeg navodno komentiraju prijeti da zasjeni kolicinu moga teksta. A na kraju krajeva, ipak je ovo MOJ BLOG. I na kraju krajnjih krajeva, ne pise mi se na njemu o obrijanim pipicama.

No ne mogu osporiti da u blogovskom mediju svako ima pravo izraziti svoje misljenje, jednako isporvocirati nastanak diskusije kao i izabrati da tek bude nevidjljivi promatrac. Meni su i jedni i drugi citaci jednako dragi, jer, kao sto napisah Silviju u mailu ranije danas, smatram da svako ko se baci u ovo blogodarenje mora aktivnost blogiranja smatrati tek mentalnom igraonicom, pri cemu je vazno shvatiti relativnost javnosti u tom artikuliranom misaonom procesu. Silvio ne dijeli moje misljenje, on misli da je "bloganje nesto kao kad se popnes na prozorsku dasku i slazes poze i reves u prazno u nadi da netko bas gleda i slusa…. " Dodajuc da je "dobro je da postoje te prozorske daske, dodje mi lakse." zujo Kajjaznam? Al ne cini mi se da sam egzibicionist samo zato sto se ne libim podjeliti svoje misli s prijateljima koji znaju ovaj URL? U svakom slucaju zalim da je Silvijem stav ovakav kakv je, jerbo u njemu slutim plodonosnog blogera, pa i pisca cak. No, za tako nesto svak mora naci hrabrosti i ludosti da pocne. Dinka na primjer je. Pa sad vec nekoliko nas strepi kad ce se ponovno obratiti svijetu.

Dobro, dosta o blogovskom egzibicionizmu! Htjedoh zapravo izvjestiti da sam vec u mislima bljedecem boravku u Beogradu doista uzivala u post-izbornom okruzju. Jos se (sluzbeno) ne zna ko ce zasjesti u premijersku stolicu, al nekako mi se cini da ce to biti Djindjicev covek Bozidar Djelic, bankar, liberal i onak streberski japijevac koji entuzijasticno prica o EXIT festivalu ili o BG nocnom zivotu s francuskim blogerom Loďc le Meur-om (sjecate se, to je onaj sto je prvi pricao s predsejdnickim kandidatom, Sarkozyijem?), jer sta bi inace Time magazin objavljivao intervju s njime?! U Srbiji, cini mi se, poprilicna politicka apatija jer izbori nisu donijeli nista nova, no to ne sprjecava analiticare da predvidjaju, i rade ankete nakon izbora ko bi mogao formirati vladu. Nesto ko i kod nas. Ako je to stvar demokratske konsolidacije i politicke stabilizacije pozdravljam je. Ljudi su, inace, prihvatili da je Kosovo otislo pa-pa, stoga me cudi silina kojom srpski politicari, pa cak i iz demokratskog bloka, tvrde da nece prihvatiti neovisnost Kosova.

Inace, Fritz, prijatelj Austrijanc kojeg u Begeshu sretoh nazvao me gay princezom, buduci sam mu isla na zivce svojom kuknjavom o neuzvracenoj ljubavi. Covjek je skorz kvalificiran za takvu dijagnozu pa mu je ne mogoh zamjeriti. Osim Fritza, prvu sam vecer srela i jedno doista posebno, iskreno i dobronamjerno stvorenje koje se utjelovilo u tijelu jedne Irene i koje je Fritza i mene pocastilo tradicionalnim srpskim delicijama u svom domu. Dosta sam dirnuta njezinim gostorpimstvom, dosta se ne dogadja cesto danas da neko kuha za mene. Nije to samo zato sto zivim u Austriji, nije ni u Zagrebu to bilo cesta pojava, u Bolzanu jos bjese rjedja. Nasla sam se s jos nekoliko prijatelja: Sandrom, Sasom, Majom. Marjana sam ne zalost omanula, valjda nam nije bilo sudjeno sresti se ovaj put. Cijenim te ljude koje sretoh jer se ne libe iznjeti svoja misljenja u stampi i na taj nacin direktno doprinjeti modernizaciji i reformi svoje zemlje. Blogiranje je ipak neobavezno trkeljanje, kad te neko intervjuira kao strucnjaka za ekonomsko podrucja, e to ipak ima i odgovornosti i mogucih posljedica. Prvenstveno na vlastiti kredibilitet i karijeru, al ipak...

U Beogradu inace skuzih i koliko je super projekt na kome radim zbog zaista strucnih ljudi koje okuplja. Nevjerojatno koliko sam naucila slusajuci profesore koji su ukljuceni u tu suradnju raznih sveucilista. Najzalosnije je sto se projekt bavi bivsom Jugom i njezinim raspadom, te pitanjem manjinskih i ljudskih prava u tom procesu, a najbolji eksperti ne dolaze iz zemalja u fokusu, nego iz Italije, Njemacke, Austrije, Velike Britanije... Ne sporim ja uopce njihovu ekspertizu, cak mislim da distanciranost pridonosi objektivnosti, ali bijase mi neizmjerno zao sto svdjedocih balkanskom slamperaju nekih od sudionika u projektu koji dolaze iz zemalja kojima se bavimo... To zbog toga sto su (neki od njih) potvrdili da NGOovska mafija ne drzi ni do kakvog prosefionalnog digniteta, vec samo do profita. Naravno, mozda je moj sef izabrao lose "lokalne" partnere, ali strahujem da ni neki drugi ne bi demonstrirali vise objektivnosti i predanosti poslu... Sad tandrcem preopcenito, ali sta cu kad mi je presmjesno da se NGoovske bosanske face osjecaju kao zvjezde koje posalju avionom svoje sekretarice na sastanak da zauzmu mjesto za stolom, dok u isto vrijeme priznati profesori koji sjede u neznam kakvim sve ne odborima i komisijama nadju vremena biti prisutni i sudjelovati u raspravama i doputuju udjuturno autom. Homo balcanus magnificus protiv homo profesionalisa. Jesam li ja to postala zaista revna austrijska streberica, pitam se i sama?! naughty

Zadnju me je beogradsku noc inace uhvatila sracka. Iako je po povratku u Graz Dijana sugerirala da bismo mogli medjunarodni incident iscenirat porad toga, nisam se mogla sloziti, ne zeleci ugoziti krhke dobrosujedske odnose. Odlucih ne kukati zbog pokvarneih pljeskavica ili cega li vec u cilju unapredjenja medjususjedske suradnje, regionalne stabilnosti i sveopceg boljitka ljudi u regionu! Amen.

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>