Šund zabavnik

< prosinac, 2008 >
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Komentari On/Off

Bok!
Ja sam Glupinickname a ovo je "Šund zabavnik" - trivijalni blog o trivijalnim temama. Njihov popis možete pronaći ovdje.

Čitamo se!

(GNN)

Stranice
Fantastika - SF&F podforum IMF-a
AV Club - krasan način za gubit vrijeme
TV Tropes Wiki - Learn it. Love it. Live it.
Roger Ebert - zakon recenzije i zakon blog
Wrong Side of Art - stoljeće filmskog šunda
Good Show Sir - samo najgore SF naslovnice
Shorpy - fantastični skenovi starih fotografija
Modern Mechanix - vickasta znanost jučerašnjice
Tales of the Future Past - budućnost kakva je trebala biti.
Dark Roasted Blend - kul stvari iz znanosti, tehnologije i šunda

Blogovi
"Beware! The Blog!" - moj stari blog
At the Diner - patnje mladog Nighthawka
Blogov kolac - blog Darka Macana
Svijet u boci - odem pa čitam
Nefove kolumne - funny as Hell
Nepoznati Zagreb - "Ulicama moga grada..."
Dečko koji obečava - trash movies galore
Almighty Watashi - da ne postoji, trebalo bi ga izmislit





24.12.2008., srijeda

Sretan vam MST3K Božić!

Uživajte u spektakularnim prizorima Djeda Mraza koji se bori protiv vraga:



I Marsovaca:



Ajd, pa se čitamo! :)

(GNN)

- 20:48 - Rubrika: Za dopisovanje (1) - Dečje novine, Gornji Milanovac - X marks the spot

18.12.2008., četvrtak

Čudesni svjetovi Franka R. Paula

"Atomic weapon, utilizing the advanced atomic science of the power in the atom."

SF ilustracija koju ću pamtit godinama sam davno davno vidio u jugoslavenskoj Enciklopediji naučne fantastike. U pozadini vidite zelena brda i malene kućice nad kojima se prijeteći nadvijaju olujni oblaci. U prvom planu pak stoji divovska srebrna raketa sa otvorenim skladišnim vratima. Prema njima, uz pratnju naoružanih vojnika, maršira kolona svih mogućih životinja - sve dvije po dvije. Oko njih, polako počinje padati kiša.

Predobro!

Ta enciklopedija SF-a je imala i masu drugih fora ilustracija čiji su dinosauri, roboti i čudovišta lansirale moju glavu na putanju s koje se još uvijek nisam vratil.

I ko je krivac za to? Frank R. Paul.

Rođen u Austriji 1884. godine i obrazovan za arhitekta, Paul je kidnuo preko Velike bare negdje u doba Prvog svjetskog rata jer nije htio ko Krleža završit u K. U. K. vojsci i onda narednih pola stoljeća kukat o tome. U Amerikaniji upoznaje Huga Gernsbecka, legendarnog američkog SF izdavača iz 1920ih. Velki tehnofil Gernsbeck htio je u svojim "Amazing Stories" što realističnije slike futurističke tehnologije i tu mu je Frank R. Paul, sa svojom spretnošću u risanju zgrada i tehnike, upao ko naručen.

Paulovim me crtežima vjerojatno privuklo isto ono kaj i klince iz 1920ih. Akcija popračena fantastičnom tehnologijom i egzotičnim stvorenjima i krajolicima jednako su nas veselile tada kao i danas – otuda "Star Warsi". Dodatna ljepota Paulovih naslovnica za mene leži u njihovom naivnom optimizmu koji bi se danas odmah dočekao na nož, čak i od ljubitelja SF-a. Lebdeći aerodromi? Urbana civilizacija na Titanu? Ma da ne bi!

"Ma bi!" – vele na to Gernsbeck i Paul kezeći se manijakalno, nakon čega ne samo da objave preglupu sliku Marsovca nego vam još i imaju obraza objasnit "evolucijske" temelje njegovog izgleda. Moj najdraži dio je rubrika F, s kojom sam i počeo ovaj post.

Dodatnu fascinaciju predstavlja misterija priče koja se očevidno krila iza pojedinih crteža. Zakaj ovaj bojni brod lebdi naopačke nad Manhattanom? Hoće li veseljaci u džinovskom kotaču uspjet zgazit plizavce prije neg kaj pobjegnu raketom? I jel ovo dvoje možda žele privatni apartman sa kingsajz krevetom? Ne znam, ali ni ne želim znat jer mi je misterija slike puno zabavnija od (vrlo vjerojatno) banalne i šugavo napisane priče iza nje.

Frank R. Paul je umro sredinom 1960ih. Njegova vizija budućnosti živi i dalje, vjerojatno zato što puno više duguje mašti, humoru i stilu nego ikakvoj znanosti. Paul je svojim slikama inspirirao generacije da se i sami otisnu u uzbudljivi svijet znanstvene fantastike. Ja sam samo još jedna osoba u tom nizu.

Galeriju na kojoj sam pronašao ove slike možete vidjeti ovdje. Slike Paulovih vanzemaljaca - potencijalnih stanovnika planeta i satelita Sunčevog sistema - možete pak naći ovdje.

(GNN)

- 11:26 - Rubrika: Za dopisovanje (0) - Dečje novine, Gornji Milanovac - X marks the spot

15.12.2008., ponedjeljak

Da se demoni i nacisti potuku, ko bi pobjedio?

Početkom 80ih, američki pisac F. Paul Wilson objavio je horor roman "The Keep". Prilično kul premisa se vrti oko skupine nacističkih vojnika koji se, u napuštenoj rumunjskoj utvrdi, susretnu sa natprirodnim čudovištem. Roman je zasjeo na top liste…. Što u biti i ne govori puno jer, 25 godina kasnije, ja jedva da i znam za njega, potvrđujući tako jopet da je vrijeme puno bolji kritičar od bestseler lista.

1983. je Michael Mann (redatelj "Colletaral", "Insidera, "Manhuntera" i "The Heat") ekranizirao Wilsonov roman. Glumačka ekipa je bila prilično kul: Jürgen Prochnow ("Das Boot"), Gabriel Byrne ("Privedite osumljičene"), Scott Glenn ("Put u svemir") i Ian McKellan (Gandalf! Magneto!)! Sa takvom pričom, redateljem i glumcima, film mora da je zakon, ne?

E pa Jerry!

Mislim, film počinje super, tu ne ma zabune. Čak je i elektronski soundtrack Tangerine Dreama prikladan: tripajuća, usporena muzika naizmjenično prati panoramu maglovite šume i kolonu njemačkih vozila kak puzi planinskim zavojima. Njihov cilj je minijaturno rumunjsko selo kojim dominira golema utvrda. Iako drevna, utvrda više liči na bunker nego na srednjovjekovni dvorac. Njezine su dvorane i hodnici podjenako prazni i bezlični poput onih iz ranih pucačina a jedini ukras na zidovima su stotine velikih metalnih križeva.

"Čija je ovo utvrda?" – pita komandir Prochnow seljaka.
"Ničija." – veli on.
"Tko ju je sagradio?"
"Ne znamo."

Utvrda – utilitarna antiteza svega onog romantičnog u pričama o Drakuli – krije... nešto. Želeći ukrasti jedan od srebrnih križeva, dvojica vojnika pronalaze skriveni prolaz. U najboljoj sceni filma, jedan od njih baterijom osvjetljava tamu u koju prolaz izlazi. Kamera se udaljava sve dalje i dalje dok baterijsko svjetlo ne postane blijeda točka a mi vidimo titansku pećinu na čijem se dnu nalaze golemi monoliti.

I tu negdje film počne klizit kvragu - na svaki mogući način. Scott Glenn budi se u Grčkoj sa loše animiranim laserskim očima. SS-ovac Gabriel Byrne dolazi uvesti red svojim malim tenkićem dok komandir Prochnow problem ubijenih vojnika rješava odlučnim nerađenjem ničeg. 40-godišnji Ian McKellan virtuozno tumači 60-godišnjeg Ian McKellana. Teatralnost glumaca je na nivou hrvatskih, dijalozi su neprirodni i ukočeni a film je naizmjenice užasno spor ili gotovo panično preskače radnju unaprijed.

Vizualno, "The Keep" je pak poput parodije video spota iz 80ih: melodrama, slow motion, umjetna magla, elektro glazba, trajna zurka McKellanove kćeri…. Sve to kulminira obračunom Glenna sa stvorenjem iz dvorca. Zanimljivo je da točna priroda Glenna i njegovog oružja ostaju nejasni - možda su magični a možda vanzemaljskog porijekla. No, do tog trenutka me zbilja nije više bilo briga, naročito kad je Glenn započeo svoj magični laser disko šou. Ubrzo nakog toga, film završava a ja ostajem sjedit pred ekranom ne kužeći kaj sam to upravo pogledal.

Zapravo, znam: loš film.

(GNN)

- 00:37 - Rubrika: Za dopisovanje (5) - Dečje novine, Gornji Milanovac - X marks the spot

12.12.2008., petak

Nepogriešivi eterični oscilatori doktora Grordborta (2)

Evidence of unnatural selection Ovotjedna vijest o viđenju NLO-a iznad Novog Zagreba podsjetila me na važnost pravovremenog spaljivanja bilo kakvih nezemaljskih formi života. Svaki pošteni istraživač nepoznatog treba biti spreman na ovakove opasnosti a tko je veći autoritet za elijenske genocide od uvaženog doktora Grordborta?

O Grordbortovim "eteričnim oscilatorima" pisao sam prvi put negdje polovicom prošle godine. Ovu seriju plastičnih modela nepostojećih oružja zamislili su ludi genijalci iz novozelandskog "Weta Workshopa" odgovornih za specijalne efekte u "Gospodaru prstenova" i "King Kongu". Ideja iza čitavog koncepta ovih laserskih oružja je bilo kako bi takvo oružje izgledalo u alternativnoj povijesti gdje se egzotika planetary romance priča E.R. Burroughsa spojila sa engleskim imperijalizmom.

Prva dva ponuđena modela bili su F.M.O.M. INDUSTRIES Wave Disrupter Gun i GOLIATHON 83 Infinity Beam Projector. Njih možete prepoznati u rukama ovog hrabrog mladića u skafanderu koji trenutno krasi zaglavlje mog bloga.

Njima su se ubrzo pridružili i nešto elegantniji model MANMELTER 3600ZX ali i džepni laser Victorious Mongoose 1902a. Svaki od ova četiri modela inače dolazi u finoj kutiji sa podstavom, rezervnim punjenjima, garancijom, nacrtima i nužnim alatom za održavanje ovako sofisticiranih mašinerije.

No, prošli sam tjedan otkrio da su se ovom hvalevrijednom nizu oruđa za uništavanje elijenske zvjerčadi i domorodaca pridružila i dva nova modela. Svakako je najimpresivniji "Unnatural Selector" – puška čija estetika kombinira svu sofisticiranost viktorijanske laserske tehnologije sa hajdučkim kremenjačama sa Balkana.

No, još je impresivniji Moon Hater – Goliathon 800, laserski top dizajniran radi konačne terminacije Mjeseca sa noćnog neba Zemlje. Naravno, ovo impresivno opsadno oružje nije dostupo u prirodnoj veličini nego samo kao maketa. Šeta. Našlo bi se zgodnih meta za takvo oružje – od asteroida kopji nas žele pobiti ko dinosaure do susjeda kojemu smeta kaj mu moje mačke seru u vrtu.

(GNN)


- 00:03 - Rubrika: Za dopisovanje (0) - Dečje novine, Gornji Milanovac - X marks the spot

10.12.2008., srijeda

Ghost of Stephen Foster

Met the Ghost of Stephen Foster at the Hotel Paradise... Nedavno sam, nakon nekoliko godina pauze, ponovo krenuo slušat Squirrel Nut Zipperse. Nisam siguran kolko ljudi opće zna za njih, ali u pitanju je američki bend kojeg su polovicom 90ih osnovali James Mathus i Katharine Whalen. Watashi me upozno sa muzikom ovog benda prije kojih 6-7 godina. Njihove pjesme (što originalne, što obrade evergreena iz prve polovice prošlog stoljeća) kombiniraju klasični jazz, blues i swing sa ciganskim violiziranjem a sve to uz puno truba, klavira, gitare i svakojakih čudesa. Muzika im je uglavnom onako, veselo morbidna: nešto što bi Danny Elfman skladao za jazz orkestar.

Squirrel Nut Zipperse su mi s vremenom dosadili što nije ni čudno jer čovjek sam tolko puta može odslušat isti CD. To kaj su mi krepale punjive baterije za Diskman isto nije pomoglo: umjesto da kupim nove, jednostavno sam prestao slušat muziku.

No, nedavno sam se ponovo sjetio ovog benda i iskoristio magične moći koje mi je podario moj MP3 player. I tako sad na putu u grad opet vrtim "Hell", "Put a Lid on It", "La Grippa", "Soon" i sve druge pjesme SNZ-a koje su mi zakon.

Kad i ako krenem voditi šund RPG kampanju u 1930ima, Squirrel Nut Zippersi će definitivno biti obavezna muzička pratnja sessiona. Društvo će im činit Louie Armstrong, Cherry Poppin' Daddies, soundtrack kompjuterske igre "Mafia" (masa muzike od braće Mills, Djanga Reinhardta, Loonie Johnsona i drugih) te jazz soundtrack japanskog animea "Metropolis".

Za kraj šaljem Youtube snimku najkul spota Squirel Nut Zippersa (i opet, otkrivenog zahvaljujući Watashiju). U pitanju je totalno simpatični animirani film u stilu 1920ih rađen za njihovu pjesmu "Ghost of Stephen Foster".



(GNN)
- 18:26 - Rubrika: Za dopisovanje (4) - Dečje novine, Gornji Milanovac - X marks the spot

01.12.2008., ponedjeljak

Pucačine i labirinti

Prvi FPS koji sam ikad odigrao bio je prvi "Quake". Bilo je to 1997. godine kada su zahtjevne igre tražile čak 8 megabajta RAM-a a ljudi vezali luk za pojas "which was the style at the time".

"Quake" mi je ostao u sjećanju kao iznimno jeziva igra. Nije stvar bila niti u pentagramima na zidovima niti u demonima sa bazukama umjesto šupka. Upravo suprotno: izvor najvećeg užasa u igri za mene je bio nedostatak ikakvog smislenog dizajna ili priče.

Razmislite malo. Igru započinjete kao bezimeni tip koji bez ikakvog razloga nađe zatočen u građevini iz noćne more. Njezin arhitektonski kaos - skromnija verzija Piranesijevih "Carceri" grafika ("Jedine zgrade koja postoji samo iznutra.") - je masa besmislenih tunela, hodnika, prolaza, mostova i kanala. Jedini izlaz je skriven. Jedini ključ koji ga otvora je također skriven. Naoružani ste samo pištoljem a posvuda oko vas je beskonačna hrpa grotesknih čudovišta.

Labirint je moćan simbol. On istodobno predstavlja kaotičnost stvarnosti ali i istinu skrivenu u masi pogrešnih smjerova. Kao prirodno neodlučnoj osobi, fasciniraju me zbog svojih potencijalno smrtonosnih pogrešnih skretanja. Tu je i klaustrofobija: osjećaj da vas pritišću zidovi, da izlaza nema i da, što god napravili, nikad nećete uspjeti pobjeći. Labirint je skoro pa fizička manifestacija depresije.

Sad već zvučim ko da pretjerujem al sjetite se filma "Cube": grupa anonimaca nađe se, ni kriva ni dužna, u čudovišnom trodimenzionalnom labirintu. Svaka njegova prostorija vodi u slobodu…ili skriva smrtonosnu zamku. U opisima filma nerijetko se koristila riječ "kafkijanski". "Quake" je zapravo isto to… sa nail gunom. Ako išta, u igri je situacija još i gora, jer sve pucaljke igre sam još više naglašavaju vašu nemoć kad jednom skužite da nemrete pronaći ključ izlaza.

Naravno, čisto sumnjam da je ikakav egzistencijalni užas bio na pameti dizajnera "Quakea". Radnja se događa u nizu zatvorenih prostorija jer je lakše načiniti igru koja se zbiva u ograničenom prostoru. Nivoi su besmisleni jer su rezultat potreba igre a ne arhitekture. Radnje nema jer nikog nije bilo briga za priču pucačine dok nije izašao "Half Life".

No, čak i tako, činjenica je da su dizajneri igara vrlo brzo otkrili suptilan horor labirinta i počeli ga svjesno koristiti. "Thief: The Dark Project" vam recimo namjerno daje djelomične ili netočne mape nivoa – i to obično onih najgorih sa čudovištima koja je gotovo pa nemoguće ubiti. "Clive Barker's Undying" vas šalje u lov na Lisbeth po samostanskim katakombama. Skoro čitav prvi "Half Life" zbiva se u klaustrofobičnim betonskim hodnicima Black Mese.

No labirint "Quakea" je za mene bio prvi i samim time, najupečatljiviji.

(GNN)

- 00:01 - Rubrika: Za dopisovanje (2) - Dečje novine, Gornji Milanovac - X marks the spot

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>