Popravak računala - PC servis
PC servis Zadar
- popravak računala i instaliranje programa na Ugljanu, Pašmanu, te u Zadru i okolici.

facebook.com/zdrelac
- adresa ovog bloga na Facebooku. Novosti možete pratiti ako izaberete "Sviđa mi se"


Ljetovanje na Pašmanu:
Apartmani Pašman
Apartmani Ždrelac
Apartmani Tkon
Pasman, appartamenti Tkon
Pasman, appartments Tkon
RTL, Dnevnik, HRT, Večernjak, Jutarnji, SD, Aparatczyk, Uspjeh, Testovi, IQ test, Zadar, Vir, Apartmani Hrvatska.

Jadrolinija i Liburnija (bus)
Most Ugljan Pašman - kopno: up-most.blogspot.hr


Click for Zadar, Croatia Forecast

Aktualni podaci o vremenu
Vrijeme, prognoza:
- slijedeća 4 dana
- za Jadran (3× dnevno)
- za pomorce (3× dnevno)
- bio prognoza
- Zadar 7 dana
- Ždrelac 5 dana
- Aladin - vjetar i tlak

TZ Pašman
Općina Pašman
E-mail: opcina.pasman@zd.t-com.hr
Broj telefona: 023/260-260;
Broj telefaksa: 023/260-402;
Facebook: OpcinaPasman

Javna komunalna ustanova " OTOK PAŠMAN "
Tel: +385 (0)23 260 199
Ravnatelj +385 (0)23 260 400
E-mail: jku-otok-pasman@zd.t-com.hr
Zakrpaj.to - za prijavu komunalnih problema

Karta Pašmana:
HGSS Pašman

Županijski glasnik
i Službeni glasnik Općine Pašman (od 2015.)


Biogradski glasnik - vijesti s Pašmana, iz Biograda i okolice
nasiskolji.hr
kalionline.net

Hrvatski propisi o gradnji i prostornom uređenju:
- Webgradnja.hr
Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva:
- Zakon, akti i mišljenja o prostornom uređenju i gradnji
- Prostorni planovi:
- Zadarska županija
- Uredba o uređenju i zaštiti zaštićenog obalnog područja mora
- Kakvoća mora u RH

Ured za Katastar Zadar

Narodne novine:
- Uredba o javnoj raspravi u postupku donošenja prostornih planova
- Zakon o zaštiti okoliša
- Pravilnik o procjeni utjecaja na okoliš
- Uredba o određivanju građevina od važnosti za Republiku Hrvatsku

Novi Zakon o prostornom uređenju i gradnji
i novi Zakon o zaštiti okoliša
Zakon o općem upravnom postupku
Zakon o upravnim sporovima
Zakon o pravu na pristup informacijama
Galerija svjetionika:
Hrvatski svjetionici - Plovput Split

Karta Hrvatske:
Karta Zagreba, Karta Splita, Karta Rijeke i
Karta Osijeka

Peljar - Mali Ždrelac:
navigacija i karta.

Propisi o barkama: Nemo-hr

VRIJEME I KLIMA JADRANA:
Meteorološke priče

GOOGLE MAPS:
Lukoran, Sutomišćica, Poljana, Sv. Mihovil, Preko, Ošljak, Kali, Kukljica,
GLADUŠA, Ždrelac, Banj, Dobropoljana, Neviđane, Mrljane, Barotul,
Pašman, Turanj, Filip&Jakov, Kraj, Ugrinić, Tkon, Biograd..
(ako nije točno fokusirano refreshaj mapu sa F5)

Minimalne dozvoljene
lovne veličine riba

Podvodne fotografije

Ribe Jadrana i ostali živi svijet

ABYSSO - biologija mora, arheologija, povijest, ronjenje..
Udruga vlasnika nekretnina "GLADUŠA - MOST"
(statut i izviješća o radu)

Pašman - Ždrelac - Gladuša


07.03.2006., utorak, 16:18

Intervjui s ministricom MZOPUG-a

Marina Matulović-Dropulić, ministrica MZOPU-a Kronološki poredani:

rujan 2004..: "Gradnja će biti omogućena i svima onima koji u neizgrađenom dijelu nekoga građevnog područja, ako je ono manje od pet tisuća metara četvornih, žele izgraditi nekakvu interpolaciju, kuću ili javni objekt. Za sva ostala područja apsolutno se moraju raditi urbanistički planovi, ne može se više dopustiti gradnju bez planova.
×Kako je došlo do smanjenja pojasa zabrane gradnje izvan naselja sa 100 na 70 metara? Navodno je takva odluka donesena u zadnji čas, i to pod pritiscima?
- Ne, to nije točno. Postojale su različite varijante, a konačna je usvojena nakon što je izračunato koliko je potrebno da bi se svim građanima omogućilo korištenje prostora do mora i koliko treba prostora da se uredi plaža, šetnica, sadržaj za sport i rekreaciju, prometnica... Za te je sadržaje potrebno 50 do 60 metara, no mi smo se za svaki slučaj odlučili za 70 metara kao optimalno rješenje; nema razloga da se ide dalje. Nema govora ni o kakvim pritiscima."

Rušenje na Viru počinje u rujnu Slobodna Dalmacija, 24.07.2005:
"Mi smo rekli da se sve zone koje nisu izgrađene više od 50 posto, moraju smanjiti za 30 posto.
.. Međutim, ako su zone izgrađene 80 posto i više, mogu se još 20 posto povećati.
..
Jedinice lokalne samouprave imaju pravo po Ustavu donositi prostorne planove za svoja područja. No, država po Ustavu ima pravo posebno štititi pojedina područja. Zato je ovo ministarstvo odlučilo da više neće dopuštati ono što se do sada radilo. Ova Uredba ne govori o prošlom stanju, nego govori kako se ubuduće treba planirati. Nitko ne sprječava jedinice lokalne samouprave da zaključe: 'Mi imamo ovo područje koje je bespravno, mislimo da ga treba legalizirati, ali nećemo povećati građevna područja, nego ćemo na svom drugom dijelu, gdje smo predvidjeli građevinska područja, ta područja ukinuti.' Nema razloga da mi tu interveniramo, jer oni po Ustavu imaju pravo reći hoće li se njihov grad ili općina širiti lijevo ili desno."

Glas Slavonije, 03.09.2005.:
"Građani koji su sagradili bespravne objekte moći će ih legalizirati osim ako se ne nalaze na pomorskom dobru, infrastrukturnom koridoru ili ako imaju manje parcele nego što je propisano planom, (općine Vir) iz 2003. Ljudi su znali što se smije, a što ne, četiri je puta provođena javna rasprava o tom planu tako da će se objekti onih koji se nisu držali plana morati srušiti, a oni koji se nalaze u građevinskom području u dozvoljenim parametrima moći će se legalizirati."

Vjesnik, 29.10.2005.:
"Objekti koji su u koridoru ceste, koji se nalaze na pomorskom dobru ili u području 70 metara od mora, u novim zonama na kojima se prema Uredbi ne može graditi, ne mogu ostati u prostoru."

Vjesnik, 1.12.2005.:
"VIR – Na otoku Viru će biti srušeno oko 300 kuća, jer se ne mogu uklopiti u građevinsko područje, zaključeno je na sastanku ministrice zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Marine Matulović-Dropulić s načelnikom općine Vir Kristijanom Kapovićem i ravnateljicom Zavoda za prostorno uređenje Zadarske županije Nives Kozulić. Ministrica je istaknula da Prostorni plan Vira neće dobiti suglasnost Ministarstva, ako se ne budu poštivale njegove upute. Sve kuće uz more, koje su se počele graditi nakon donošenja Uredbe o zaštićenom obalnom području te objekti izgrađeni izvan građevinskih zona bit će srušeni.
Kapović se protivi
Na Viru je izgrađeno oko 10.000 kuća i gotovo nijedna nema građevinsku dozvolu. Lani je općina Vir donijela Prostorni plan, koji je vrijedio samo nekoliko mjeseci, do donošenja Uredbe o zaštićenom obalnom području, a Ministarstvo se nije složilo s virskim Prostornim planom. Kapović se protivi zahtjevu Ministarstva da se iz područja 70 metara od mora sruše sve kuće, jer su mnoge izgrađene prije dvadesetak godina. Riječ je o više od 200 kuća. Budući da je cijeli Vir izgrađen stihijski, vrlo je teško sad postići urbanističku cjelinu. Općina inzistira da se ne dopusti nova gradnja oko udaljenijih skupina kuća, koje su od građevinskih zona dosta udaljene, ali da se postojećima dopusti legaliziranje, što Ministarstvo nije prihvatilo, nego traži da se planom stave izvan gređevinske zone, a potom bi ušle u plan za rušenje. Problem je i državna cesta, koja prolazi kroz mjesto.
Ako općina Vir u Prostornom planu definira cestu kao državnu, trebalo bi se srušiti još tristotinjak kuća, koje od ceste nisu udaljene 15 metara. Mali su izgledi da će ta cesta ostati državnog značenja, nego će se prenamijeniti u lokalnu cestu kako bi se izbjeglo i rušenje tih kuća. Radni prijedlog prostornoga plana Vira trebao bi se predočiti javnosti do kraja prosinca, a potom ide na usuglašavanje u Ministarstvo.
[Lj. I. B.]"

Večernji list, 09.01.2006 Frane Šarić: Do ljeta će na otoku Viru biti srušeno oko 500 objekata koji su sagrađeni suprotno Uredbi o zaštiti obalnog pojasa, 70 metara od mora, pa se nikako ne mogu legalizirati
"Da će srušiti do ljeta oko 500 objekata, Marina Matulović-Dropulić najavila je prije nekoliko dana za posjeta Zadarskoj županiji, izjavivši da se gradnje na području 70 metara od mora, prema Uredbi o zaštiti obalnog pojasa, ne mogu legalizirati.
..iz općine najavljuju i tužbu ako Ministarstvo prekrši zakon!
Ne može se rušiti niti "trenirati strogoća" tamo gdje je moguća legalizacija. Ne pristajemo na stav Ministarstva da će se dati suglasnost jedino na plan koji su sami predložili Zavodu, koji ćemo mi, doduše, dati na uvid građanima, ali i izraditi novi na temelju mišljenja i primjedaba građana. Zakon nam omogućava legalizaciju objekata sagrađenih do 30. srpnja 2004. godine, odnosno do stupanja na snagu Uredbe o zaštiti obalnog pojasa. Sve sagrađeno nakon toga, prema Uredbi, može se rušiti rekao je Kristijan Kapović, načelnik općine Vir."

Vjesnikov intervju s Marinom Matulović-Dropulić, 23.1.06.:
"Za to smo da se velik dio, pogotovo objekata u kojima se stanuje, legalizira, no nismo za to da se masovno legaliziraju vikendice. Imamo područja koja po 20 kilometara uz obalu imaju vikendicu do vikendice, kao lančiće, i nitko tko tamo nema kuću ne može prići moru.
..
Zajedno smo s lokalnom vlasti i izrađivačima plana radili na prostornom planu Vira. Utvrdili smo što može ostati u prostoru, a što se mora srušiti. Tako se moramo ponašati na području cijele obale. Tražimo da Vir stavi prostorni plan na javnu raspravu, jer ako se planom može legalizirati 8500 objekata, a 300 do 500 se mora srušiti, onda sam sigurna da će takav plan proći. Ako načelnik odgodi javnu raspravu i ne želi donijeti odluku, to je problem s kojim će se on morati suočiti, a vjerojatno će ga prozvati i njegovi vijećnici. Jer, svi će biti u opasnosti kad se krene u rušenje. Onda više nema rješavanja planiranjem.
..
Rušenje nam je najteži posao. U proteklih godinu i pol srušili smo oko 1000 bespravno sagrađenih objekata i moramo ići i dalje na rušenje, i to ponajprije tamo gdje su objekti definitivno u drugoj namjeni. To nam je prioritet i s tim moramo nastaviti. (..)"

Moj komentar:
Po zakonu, Uredba nema i ne može imati povratno djelovanje, dakle, ona vrijedi za unaprijed ali ne i unazad. To znači da nema prepreke za legalizaciju objekata unutar 70m od mora, ako su na građevinskom području izgrađeni prije donošenja Uredbe. Gladuša je i prema starim i prema novim prostornim planovima građevinsko područje. Iz citiranih intervjua nejasno je da li MZOPUG pokušava izbaciti iz građevinskih područja taj pojas od 70m uz more, pa da ih može porušiti, ili se izjave o rušenju odnose samo na područja koja nikad nisu bila građevinska, a sad ih općine pokušavaju smjestiti u građevinska. Čak i da je tako, zašto ne bi općina smjela to napraviti?!I sama ministrica (pogledaj intervju od 24.7.'05.) kaže da općine imaju pravo na to.


Intervju, za Večernji list. 17.02.2006:
"-U Viru će se morati srušiti oko 300 kuća u zaštićenom obalnom pojasu, ali zato će se ostalih 8500 moći legalizirati. Rogoznici smo predlagali da se građevna područja koncentriraju oko objekata sagrađenih prije 1968. i onih legaliziranih po Zakonu o legalizaciji od 1992. do 1995., ali ondje žele legalizirati svih 1185 objekata izvan građevnih područja. To ne dolazi u obzir jer se ne može odstupiti od pravila koja vrijede za cijelu obalu.
¤Što će biti s kućama Zdravka Tomca, Ante Đapića, Darka Milinovića i Pavla Miljavca na Viru?
-Svi su unutar građevne zone i moći će se legalizirati.
¤Ali kuća Pavla Miljavca 30-ak je metara od mora.
-Da, ali u starom sagrađenom dijelu.

¤Dakle, rušenja se nastavljaju?!
-Da, svih objekata koji se ne mogu legalizirati."

Dakle rušiti će se samo kuće koje nikad nisu bile na građevinskom području, pa su graditelji znali da grade gdje ne smiju, tj., netko (općina i/ili prijašnji vlasnik) ih je prevario da će im teren biti u građevinskom području.
Koliko mi je poznato, prije 2004. nije postojao zakon koji je određivao minimalnu udaljenost kuće od mora, osim zabrane gradnje na pomorskom dobru (6m od srednje visoke plime). Neki kažu da je minimalna udaljenost bila 19m, drugi da je 13m, a treći da je 21m. Ovo posljednje je iz Slobodne Dalmacije od 24.2.'06. Nekome su na Viru srušili kuću prije 16 godina jer je bila 19 metara od mora, a trebala je biti udaljena 21 metar. To ne mora značiti da je minimum bio 21m, možda mu je srušeno jer se nije držao lokacijske. Slično kao Galić u Kožinu koji je imao dozvolu, ali je napravio apartmane par metara više i šire od dozvoljenih.
Inače, na Google Earth se jasno vidi da od Zadra do Petrčana, u prvom redu uz obalu, skoro svaka druga kuća je od mora udaljena manje od 20m. Očito nije postojalo zakonsko ograničenje.


Novi list, 4.3.'06.:
"Osnovni motiv donošenja uredbe bio je zaustaviti uništavanje obale i uputiti jedinice lokalne samouprave da donesu takve prostorne planove koji će s jedne strane svima omogućiti pristup moru a, s druge, potaknuti gospodarsku djelatnost, odnosno projekte koji će dugoročno zapošljavati ljude. Istakla bih da potpuno razumijem ljude koji imaju vrijedno zemljište uz more na kojem sada zbog uredbe ne mogu ništa graditi. Ti su ljudi sigurno zakinuti i zato će država uskoro osnovati fond iz kojeg ćemo im isplaćivati određenu naknadu. Poznato je da će Vlada predložiti ukidanje Fonda za privatizaciju koji bi se spojio sa Središnjim uredom za državnu imovinu. Time bi se upravljanje svim državnim nekretninama koncentriralo na jednom mjestu. Iz tog bi se središnjeg fonda namaknula sredstva za isplatu naknada vlasnicima zemljišta, ali one, naravno, ne mogu biti tržišne. Ili bi država putem prava prvokupa otkupljivala zemlju, slično kao što to određuje prijedlog Zakona o otocima."

Baš lijepo, "otkupit" će zemlju za sitniš, ili davati simboličnu naknadu za obezvrijeđeno zemljište. A tek ona floskula o pristupu moru. Pa gdje su to zabranjeni pristupi do mora?? Jedine ograde na plažama su oko hotelskih kompleksa, npr. Pinija i Borik. U vikendaškim naseljima su ulice svakih 20ak metara pa svatko može doći na obalu, neusporedivo lakše nego kroz makiju na neizgrađenim područjima. Još bi im moglo past na pamet da unište makiju i sve izbetoniraju radi lakšeg "pristupa moru".

Komentari (0) - Print - Link članka

¤ Komentiraj

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno.



View Gladuša - Ždrelac - Pašman in a larger map
< ožujak, 2006 >
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Kontakt:
Gladuša - vikendaško naselje na zapadnom dijelu mjesta Ždrelac, neposredno uz most Ugljan - Pašman.
Informacije koje su Vam bitne osobno provjerite - autor bloga (gžp/pžg) ne pruža jamstva vezana uz sadržaj koji se nalazi na blogu.
Sadržaj - arhiv:
2016.
Još 10 godina bez mosta kopno - Pašman
- Zabrana rezerviranja pozicije na plaži
2015.
- Sredstva za suzbijanje komaraca
- Nove slike kanalizacijskog šahta
- Kanalizacijski ispust je začepljen
- Ponovljena javna rasprava o Prostornom planu
- Zaustavimo izolaciju otoka
- Škraping 7. 3. 2015.
- Otvoreni šahtovi
2014.
- Javna rasprava o izmjenama prostornog plana Općine Pašman
- Slike obale
- Ljetni red vožnje otočnih autobusa
- Ljetni red plovidbe trajekata
- Odvoz krupnog otpada
- Web kamera - Tkon
- Valovi raznose nedovršenu šetnicu
- Vijesti iz Biogradskog glasnika
- Vozni red Tkon - Preko i plovidbeni red Preko - Zadar i Tkon - Biograd
2013.
- Prijavite komunalne probleme na Zakrpaj.to
- Odluka o smanjenju komunalnog doprinosa za 50% + 25% za gotovinu
- Ljetna događanja i koncerti 2013.
- Krajnji rok za legalizaciju
- Nove slike s obale 4.6.
- Izbori 2. lipnja: Andro Magić vs. Nediljko Medić
- Smanjenje doprinosa?
- Diskriminacija doseljenika višim komunalnim doprinosom
- Fotografije razrovane obale
- Raskopavanje obale radi kanalizacije i šetnice
- Cijena izrade snimke izvedenog stanja
2012.
- Google Street View u Gladuši
- Legalizacija nezakonito izgrađenih zgrada
- Akcija čišćenja smeća uz panoramski put
- Nacrt prijedloga izmjena zakona o legalizaciji
- Snijeg na otoku
- Javni uvid u katastarsku izmjeru za k.o. Ždrelac
- EU novac za kanalizaciju
- Otok Pašman je protiv EU
2011.
- Visina naknade za legalizaciju u Zadru - 10kn po m2, na gradskim otocima 3kn
- Smanjenje komunalnog doprinosa u Zadru
- Javni poziv za podnosenje zahtjeva za izdavanje rjesenja o izvedenom stanju
- Iz županijskog glasnika
- Troškovi legalizacije
- Nova uredba o legalizaciji donesena je na sjednici vlade 2582011.html
- Ljetna-događanja 2011.
- Slobodan pristup obali
- Kome prijaviti onečišćenje mora
2010.
- Popis stanovništva
- Kanalizacijska cijev je razdvojena 200m od obale i nema difuzor
- "Iz kanalizacije iscurili milijuni"
- Kolektor
- Larvicidna dezinsekcija komaraca
- Škraping na Pašmanu 2010.
- Nastavak radova na proširenju kanala
- Komunalni doprinosi i cijena legalizacije
- Legalizacija u 70m
2009.
- Komunalni doprinos - Pašman
- Ljeto 2009. na Pašmanu i Ugljanu
- Kolektor i ispust Ždrelac
- Plovidbeni red Zadar - Ždrelac - Ždrelašćica
2008.
- Postupak izrade Urbanističkog plana uređenja
- Zatvaranje mosta i kanala Mali Ždrelac
- Ljetna događanja na Ugljanu i Pašmanu
- Rušenje molova u Medulinu, Dobropoljani i Brbinju
- Legalizacija u Rogoznici
- Radovi na mostu od rujna '08 do svibnja '09
- Asfaltiranje glavne Pašmanske ceste tijekom ljeta
- Obrasci Upravnog odjela za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenja
- Pašman Škrapping 8.3.'08.
- Odgoda radova na mostu i kanalu
2007.
- Objavljen je i grafički dio PPU Pašman!
- Objavljen je prostorni plan Općine Pašman
- Novi zakon o prostornom uređenju i gradnji
- Katastarska izmjera - snimanje 15.2.2008.
- Predavanje o katastarskoj izmjeri, 3.11.'07.
- Rekonstrukcija mosta Ždrelac 2008.
- Proračun Općine Pašman za 2007.
- Asfaltiranje glavnog puta u Gladuši
- Usvojen je prostorni plan Općine Pašman
- Obilježavanje zemljišta od 24.10.
- Katastarska izmjera u Ždrelcu
- Javni prilaz na parcelu i pravo pristupa obali
- Urbanistički plan uređenja Gladuše
- Google Maps Gladuša
- Odobren plan Vira
- Uskoro novi Zakon o gradnji
- Pašman Škrapping 24. 2. 2007.
prosinac'06:
- Novi PPUO Vir
studeni'06:
- U Lamljani za par godina marina i hotel
- Izrada katastra pomorskog dobra
rujan'06:
- Bageri bi mogli i na Žnjan
- Zakon o legalizaciji iz '92.
- Rušenje 130 kuća u Rogoznici
kolovoz '06:
- Pomorsko dobro
- Izmjene županijskog plana
- Pašman resort
srpanj '06:
- Tužba protiv Zadranke u stečaju
- U uvali Kablin se gradi kolektor, sve je razrovano..
lipanj '06.:
- Prostorni planovi se mogu prilagoditi..
- Proširenje plovnog puta i rekonstrukcija mosta
svibanj '06.:
HNS predlaže zakon o legalizaciji
Zakon o "jedinom krovu"
Bageri na Viru
travanj '06.:
- Prostorni plan općine Pašman
- Prostorni plan općine Vir..
- Prostorni plan općine Preko
- Rogoznica neće ozakoniti kuće 70 metara od mora
ožujak '06.:
- MZOPUG ne odustaje od retroaktivne primjene Uredbe
- Virski prostorni plan na javni uvid i izrada novog
- Općina Vir i dalje odbija dati potporu akciji rušenja kuća
- Konferencija za novinare ministrice MZOPUG-a 20.3.'06.
- Priopćenje MZOPUG-a: Uredba se primjenjuje i na zatečenu bespravnu gradnju!
- Prosvjed na Viru, 11.3.'06.
- Intervjui s ministricom MZOPUG-a
- Cijena legalizacije
veljača '06.:
- Most kopno-Pašman na čekanju..
- Tropske alge u Jadranu
siječanj '06.:
- Stare vijesti o bespravnim gradnjama
- Svjetlosno zagađenje
- (Ne)izgrađeno građevinsko područje
- Ipak su im draže fotelje
- Turističko naselje u Kablinu
- Prostorni plan - legalizacija
~~ ~~ ~~ ~~ ~~
Za prikaz zadnje verzije nekog teksta i komentara pritisnite tipku F5 (refresh)
Novi list: "Gradovi i općine najveći su devastatori pomorskog dobra..
..još se hvale takozvanim ulaganjima u pomorsko dobro, a zapravo neprimjerenim uređenjem plaža, razbijanjem stijena radi stvaranja novih plaža, izgradnjom lukobrana i nasipanjem, potpuno mijenjaju izgled obale"

Rambo Amadeus:

"..Da se pitam na sred grada ložio bih kazan,
Svako bi mi jeo, zna se, ručak jednoobrazan.
Praznikom bi instalir'o oko glave lovor
I narodu održao slijedeći govor:

Beton, beton, samo beton!
Beton, beton, samo beton!
Beton nama treba,
Jer iz trave opasno nas ljuta zmija vreba!
Beton, beton, samo beton!
Beton, beton, samo beton!
Beton nama treba,
Jer iz trave nonšalantno ljuta zmija vreba
!"
Check Page Ranking
unique IP posjetitelja