Lica, ulica, Ilica

23.12.2009., srijeda

Lica, ulica, reciklaža

Reciklirati se može plastika, PET, limenke, papir, staklo, guma, metal, asfalt, aluminij, bakar, tekstil, akumulatori… Popis otpada kojeg možemo reciklirati dug je. Ipak, malo recikliramo. Najčešće bacamo u isti koš ostatke hrane, plastiku i papir. Ne sortiramo. Nismo o tome dovoljno osviješteni. Broj reciklažnih dvorišta u Zagrebu je malen.

Photobucket
Značajan broj povratne ambalaže se reciklira nakon otkupa u trgovinama i supermarketima

Reciklaža nije samo industrijski proces. Reciklaža bi trebala biti način razmišljanja. Zemljini resursi nisu beskonačni, a priroda nas već upozorava da joj nestaje snage. Izvori pitke vode zagađuju se. Kada bismo uistinu bili svijesni ovih problema i shvaćali ih kao svoje, vjerojatno bismo učinili nešto da pridonesemo boljem sutra. Recikliranje otpada znači puno.

Donosim priču o Tomislavu koji živi od recikliranje otpada. On ne skuplja boce poput mnogih naših sugrađana. On je uspio stvoriti vlastitu jedinstvenu reciklažnu umjetnost od koje živi. Naime, on skuplja stare dijelove kompjutera, mašina, stare dijelove bicikala i lijepeći ih i izrezujući stvara neobične robote. Isprava mu je ovo bio hobi, no ubrzo je postalo njegovo zanimanje i preokupacija. Krenuo je sa izradom robota, zatim joboticha, lampi, satova... Ono što razlikuje Tomislava od drugih umjetnika je da on svoje materijale ne kupuje. On reciklira.

Djuvedj from TV Studio FPZG on Vimeo.



Photobucket Photobucket Photobucket
Nakit iz kataloga ''Jobotichi'' umjetnika Tomislava

Kupovanje robe u 'second hand shopovima' može se također smatrati jednim vidom reciklaže. Nekada dućani za one plitkog džepa, zadnjih su godina postali modni hit. Od kad je Retro stil zavladao modnim pistama, prestala je biti sramota ići u ovakve dućane. Baš nasuprot, ljudi iz javnog života često se hvale kako kupuju na buvljacima i u second hand shopovima. Neovisno o motivaciji koja ih odvodi na takva mjesta, mogu zaključiti da i oni sudjeluju u reciklaži. Prenamjena stare robe jednaka je prenamjeni starog aluminija.
Ako krenete Ilicom desetak metara prije Britanskog trga, naići ćete u haustoru na reciklažu otpada. Ovdje možete donijeti povratnu ambalažu, boce. Učinit ćete veliko djelo za sebe i cijeli svijet. Imate li priliku nešto slično i inače napraviti?

Ilica je ulica u kojoj se podržava reciklaža!

Ivona Gelo
- 23:25 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< prosinac, 2009 >
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Siječanj 2010 (3)
Prosinac 2009 (3)
Studeni 2009 (4)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Ilica

Linkovi