Produkcija: Universal Pictures / Marvel Enterprises / Valhalla Motion Pictures / Good Machine
Redatelj: Ang Lee
Scenarij: John Turman, Michael France i James Schamus
Priča: James Schamus
Tvorci likova: Stan Lee i Jack Kirby
Muzika: Danny Elfman
Vizualni specijalni efekti: Industrial Light and Magic (nadglednik Dennis Muren)
Šminka i FX: K.N.B. EFX Group (nadglednici - Howard Berger, Robert Kurtzman i Greg Nicotero)
Uloge:
Eric Bana (Dr. Bruce Banner)..............................Jennifer Connelly (Dr. Betty Ross)
Nick Nolte (Dr. David Banner)..............................Sam Elliott (general Thunderbolt Ross)
Josh Lucas (Glenn Talbot)...................................Paul Kersey (mladi David)
Stan Lee (stari čuvar na ulazu)............................Lou Ferrigno (nabildani čuvar na ulazu)
Film je izašao u kina 20. lipnja, 2003 godine
Trajanje: 138 minuta
Budžet: oko 137 milijuna $
Zarada: 132 123 000 $ (SAD) i 109 405 770 $ (Svjetska zarada)
Zarada u prvom vikendu (SAD): 62 128 420 $
Foršpan filma...
Nagrade:
2002 godina - osvojio COLA nagradu (Laura Sode-Matteson)
2003 godina - zaradio nominaciju Cinescape Genre Face of the Future Award (Eric Bana)
2004 godina - osvojio BMI Film Music Award (D. Elfman); nominiran za nagradu Saturn u sljedećim kategorijama - najbolja glumica (J. Connelly), najbolja muzika (D. Elfman), najbolji znanstveno fantastični film i najbolji specijalni efekti (Dennis Muren, Edward Hirsh, Colin Brady i Michael Lantieri), te za nagradu VES Award (najbolja scena godine koja sadrži vizualne spec. efekte, izvaredna animacija lika u živoj akciji i izvaredna Matte Painting tehnika)
SADRŽAJ:
"- Bruce Banner je genijalni mladi znanstvenik, tragične prošlosti, koji doživi nesreću u svom laboratoriju u kojoj je izložen gama zrakama, čiju jaku radijaciju čudom preživljava. Zbunjen zbog toga što je preživio ono što ljudsko biće ne bi trebalo preživjeti i znatiželjan zbog čega je on preživio nesreću Bruce vrlo brzo otkriva da gama zračenje kod njega izaziva jaku nuspojavu - kad god se razljuti pretvara se u Hulka, zeleno biće neviđene snage.
Dok pokušava suzbiti nove transformacije Banner otkriva nove bolne detalje iz svog djetinstva, gdje saznaje da mu je biološki otac David još živ i da ima paklene planove sa njegovim alter egom Hulkom.
Mladom znanstveniku ne pomaže niti to da Hulkovu neuništivost želi za svoje potrebe iskoristiti američka vojska na čijem je čelu neumoljivi general Thunderbolt Ross, otac njegove djevojke Betty, koja će se uskoro naći i sama u životnoj opasnosti kada ludi Bannerov otac pošalje tri krvoločna psa ozračena gama zrakama da ju ubiju. Jedino živo biće koje može takve pse zaustaviti da ostvare svoje ciljeve je upravo - Hulk."
Evo najbolji pogled ne baš dojmljive scene Hulkovog lica
RECENZIJA:
- Odmah ću reći da je ovo jedan od najboljih superherojskih filmova koji su do danas snimljeni. Sama činjenica da je redateljsku palicu preuzeo renomirani i svugdje cijenjeni Tajvanski redatelj Ang Lee nam je govorila da ovo neće biti samo jedan od mnogobrojnih akcijskih superherojskih mega spektakala, gdje CGI vodi glavnu i jedinu riječ. Da se razumijemo ja obožavam i akciju i CGI efekte i što ih ima više to bolje, no ne volim kad je to jedini koncept samog filma, a oblikovanje radnje i samih likova (karakterizacija) niti da imamo na vidiku. Ponekad gomilanje CGI efektata daje i negativan učinak.
Bio sam zadovoljan što će baš Lee biti redatelj ovog filma, jer su svi njegovi prijašnji filmovi ne samo imali odličnu radnju nego i jako dobru karakterizaciju uz koju komponente lijepih scena same teku i pružaju vrhunsku uživanciju gledatelju. Njegovi filmovi poput - "Crouching Tiger, Hidden Dragon" (2000) ili meni osobno draži "Ride with the Devil" (1999) govore mu u prilog.
Činjenica da je išao u uprizorenju ovog filma drugačijom formulom nego ostali filmaši koji su radili filmove o superherojima, a to je da je više naglasio dramski element nego onaj akcijski svojstven za superherojske filmove, pa tako Hulka možemo vidjeti tek u 42 minuti.
Ta nota dramaturgije koja se proteže duž cijelog filma daje mu dovoljno dubok uvid u sam lik Brucea Bannera i njegovog alter ega Hulka, što neki fanovi zelene grdosije neće tek tako lako provariti. Ang je imao dobrih problema za stvoriti ovakav film i to iz par razloga:
- ovo je trebao biti prvi film u serijalu o Hulku, no isto tako je trebao biti film koji započinje sve (što je vrlo težak zadatak što se tiče ove vrste žanra, jer ako priču ne započneš u dobrom tonu ne nadaj se nastavku)
- Hulk je jedan od najpopularnijih i najomiljenijih Marvelovih superjunaka, koji je uz Srebrnog Letača (eng. Silver Surfer) najtragičniji lik Marvel Univerzuma, što ga itekako čini jako kopliciranog za ekranizaciju (naravno ako želite snimiti odličan film, a ne samo film koji ima fenomenalne scene borbi)
- također iznimno je teško zelenu grdosiju prikazati CGI efektima, a da izgleda realno za razliku od drugih superheroja gdje se koriste pravi glumci i kostimi, te FX maske
Začudo Lee je kao pouzdan redatelj koji zna što radi sve te gornje nedaće uspio riješiti na najbolji mogući način i dokazao svima (dobro meni kao velikom obožavatelju Hulka) da može spojiti dramu i akcijski spektakl (iako se na prvi dojam to ne bi reklo od redatelja koji plovi isključivo u dramskim vodama).
Ne samo da je specijalne efekte uspio ukompnirati u odlične akcijske sekvence (Hulk prva pojava, Hulk versus tenkovi, helići, avioni, psi i otac) nego je stvorio uvijerljivog CGI Hulka, pa iako taj isti zeleni div nije savršenstvo poput Golluma iz trilogije LotR, dovoljno je blizu.
Hulk ima odlčnu muskulaturu i pokrete koji kao da su preslikani iz stripa (trčanje i skokovi, ljutnja, borba...da naručito borbe), dok jedini minus efektima je pomalo blagi i idiotski izgled njegovog lica u nekim scenama (jednostavno lice mu je nekako preblago za Hulka). Također bih spomenuo i njegovu kožu koja daje dojam kao da je pregumena (nema žila), no to sve popravljaju scene kad na njega vojska puca (odbijanje metaka) i kad bude ranjen šrapnelom u pustinji (odličan prikaz zacijelivanja rane i sama konstrukcija njegove kože).
Bijes Hulka u najboljem izdanju
Angov film ima odličnu muziku (legenda D. Elfman) koja pomalo baca na onu iz "Bubba Ho-Tep" (2002) čija se tugljiva milozvučnost upotpunjuje ne samo sa scenama nego i sa samim glavnim likom (bilo da je to bio Hulk ili Bruce) podsječajući nas stalno na njegovu tužnu sudbinu koja je već viđena i kod Frankensteinovog čudovišta, dobru glumačku ekipu od kojih bih najviše izdvojio Nicka Noltea, no najbolji dio je upravo onaj što se tiče montaže - kad pogledamo one podijeljene split-screen i multi-panel scene koje tako lijepo dočaravaju strip efekt možemo se samo diviti redateljskom umijeću i snalažljivosti azijskog redatelja, pa iako nije neki strip ljubitelj 8a to se cijeni).
Scenario nije bez mana no na čast ljudima koji su ga pisali ide to što su u početku filma lijepo objasnili kako je Hulk nastao (očevi eksperimenti i gama zračenje) za razliku od one verzije koju nam daje strip (jednostavno gama zračenje). Doduše karakterizacija likova koji se vrte oko Brucea Bannera poput Betty i njenog oca je mogla biti i dublja, a jedini veliki minus jeste taj što su moći jednog od najvećih Hulkovih neprijatelja Absorbing Mana (Carl "Crusher" Creel) proslijedili Davidu Banneru, jer po meni je scenario trebao imati obojicu kao glavne negativce (Creed koji bi bio zadužen za fizičku borbu, a David za onu žešću psihičku).
Recimo i to da je film u svojoj finalnoj borbi premračan, tako da gledatelj ne uspijeva do kraja uživiti se u nju, a sa tim učinak uživanja u viđenom je manji.
Ipak, i ti (o)manji minusi ne mogu umanjiti moje mišljenje o ovom iznimnom filmu jer je Tajvanski redatelj odradio lavovski dio posla i otvorio početno poglavlje za Hulka. Dosta ljudi se neće složiti sa ovom konstatacijom, no meni je ovo jedan od najboljih filmova snimljenih prema nekom stripu.
Ostaje vrijeme da li će i ostali imati to mišljenje nakon što prođe određeni vremenski period (baš kao što je to bilo sa "Blade Runner" (1982) ).
Jel tu Hulk malo prevelik?
Zanimljivosti u vezi filma (TRIVIA):
- Mychael Danna je bio prvi izbor za skladatelja muzike u filmu, a Ang Lee je odbio režiju "Terminator 3: Rise of the Machines" (2003) da bi bio redatelj ovog filma, dok je N. Nolte bio prvi i jedini izbor producenata za Bannerovog oca Davida
- film je bio u razvoju čak 12 godina (misli se na CGI efekte) i izrada Hulka je do tada bio najkompliciraniji CGI lik koji je ILM radio, dok je borba sa psima bila preskupa da bi se prikazala onako kako je zamišljeno, pa ono što vidimo jeste samo jedna trećina od kompletne ideje
- riječ Hulk je samo jednom spomenuta, a Ang Lee je radio sve Hulkove pokrete u filmu
- glumci koji su od 1990 godine razmatrani za ulogu B. Bannera: Johnny Depp, Billy Crudup, Tom Cruise, Steve Buscemi, David Duchovny i Jeff Goldblum
- Edward Norton je želio ulogu Brucea Bannera no odbijen je, dok je Sam Elliott prihvatio ulogu bez da je pročitao scenarij, jer je bio uzbuđen što će raditi sa Leejom
- sin Anga Leeja je zaslužan za dizajn pasa koji se bore protiv Hulka
- kuća koju koristi Betty Ross je ista ona kuća korištena u filmu "To Kill a Mockingbird" (1962)
- Eric Bana nije ljubitelj stripova o Hulku, no zato je veliki obožavatelj serije "The Incredible Hulk" (1978)
- helikopteri koji se bore protiv hulka su tipa RAH-66 Comanche, a avioni tipa F/A-22 Raptors. dok su tenkovi kamuflirani britanski Chieftaini koji u stvari predstavljaju američke tenkove tipa Abram (teško vidljiva razlika jer Abrami imaju 7 kotača sa svake strane, dok Chieftaini imaju samo 6)
- u stripovima o Hulku Bannerovom ocu je ime Brian, no kao posveta Davidu Banneru Billa Bixbyja iz TV serije o zelenoj grdosiji scenaristi su ostavili ime David
- kako znamo što je Hulk ljući to je i veći, tako kad se prvi put pojavi visok je 275cm, drugi puta 366cm, a treći 457cm, s tim da je u prvoj transformaciji sivo zelene kombinacije kože dok je u zadnej dvije zelen
- film drži rekord po najvećem padu zarade u drugom vikendu i to od nevjerojatnih -69.7% (računaju se samo filmovi koji su bili prvi po kino zaradi na svojoj premijeri)
- cijeli film ima aluzije na Hulkovu strip epizodu "Dogs of War" čija je radnja preuzeta za scenu borbe Hulka i tri psa (logo Marvela na početku prikazuje baš tu epizodu, Betty i David spominju vojnika Bennyja koji nas je u stripu upoznao sa konceptom dotičnih pasa...)
- referenca na neke Hulkove naprijatelje :David se prerušava u čistaća što je bio i Samuel Sterns aka The Leader i absorbira struju kao i Zzzax
THE SCENA:
- Hulk protiv pasa
(iako mislim da je pudlicu trebalo izbaciti i staviti još barem tri pit bulla, no ionako je pudličin zadatak bio Betty a ostala dva su trebala zadržati Hulka)
- takva žestina i moć dobre borbe nije dugo viđena, koji šamari, ugrizi sa obje strane, a bogme ima i udaraca ispod pojasa....sve igra (ne treba govoriti da je Hulk napravio papar od njih)
- od trenutka kad se Hulk budi i oslobađa (arhhhggh urlik) iz zarobljeništva, pa kad proleti kroz drvenu građevinu cirkusa i onda učini Hulkov troskok p asve do Hulk vs. Abram Tenkovi kad od njih efektno napravi krš
pa sve do dobrog pokaza Hulkove izdržljivosti, bijesa i same neuništive volje
< | svibanj, 2009 | > | ||||
P | U | S | Č | P | S | N |
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv