Većina roditelja pojavu osipa ispod pelena doživljava kao nešto strašno i što ne bi trebalo da ima njihova beba. Često smatraju da je to pokazatelj njihove loše brige kao roditelja, odnosno da nisu uspeli na pravi način da se brinu o svom detetu. Naravno to je neosnovana tvrdnja.
Osip ispod pelena, gotovo je neizbežan kod beba, mada ima i onih beba kod kojih se on ne pojavljuje.
Zašto dolazi do pojave osipa?
Zamislite kako bi ste se osećali da vas neko stavi u pelenu u kojoj je toplo i vlažno i to na nekoliko sati!!! To je siguran recept za dobijanje ojeda.
Bebina koža je izuzetno osetljiva, naročito na trenja. Dok su u majčinom stomaku bebe su zaštićene od bilo kog spoljnog oštećenja. A onda, po rođenju, bakterije iz urina i stolice, u peleni, koja se kreće svuda zajedno sa njima, na njihovoj nežnoj koži izazva ojed i osip.
Većina pedijatera će roditeljima preporučiti da koriste neku kremu za nežnu bebinu kožu, najčešće Pavlovićevu mast. Neke bebe su sklonije pojavama osipa od drugih, ali to ne znači da se krema ne treba koristiti. Pojava ojdea i ospipa prestaje da muči dete tek kada se nauči na korišćenje noše.
Stavljanje Pavlovićeve maste ponekad usporava rutinso menjanje pelena i produžava vreme koje roditelji posvećuju takvom činu. Međutim, njen značaj je višestruk. Primena Pavlovićeve masti u velikoj meri blokira uticaj vlage na osetljivu kožu deteta, kao i uticaj bakterija iz pelene. Nanošenje kreme u tankom sloju stvara se zaštita, koji sprečava ili bar umanjuje pojavu osipa i ojeda.
Zato se Pavlovićeva mast mora staviti na spisak stvari koja se kupuju za vaše dete. Ona jeda od onih stvari za koje englezi imaju termin „must-have“ – preko potrebna. Složićete se, ipak je zdravlje i higijena vašeg deteta na prvom mestu.
Da li je neophodna primena?
Na pitanje da li je neophodno koristiti Pavlovićevu mast ili bilo koju drugu, jedino odgovor mogu dati roditelji iz njihovog iskustva. Oni kažu da je preko potrebna i da u velikoj meri sprečava crvenilo bebine kože.
Postoji mnogo načina kako da se spreči pojava crvenila, ojeda i osipa. Roditelji mogu presvlačiti pelene svojoj bebi na svaka dva do tri sata bez obzira da li je ona vlažna ili ne. Na taj način može se obezbediti da vlaga ne ostaje unutar pelene i samim tim omogućiti dalji rast i razvoj bakterija. Takođe, umesto vležnih maramica, bolje je oprati bebu pri svakom menjanju pelene. Savet je da se između svakog menjnja pelena dete ostavi na par minuta bez pelene kako bi se koža dobro osušila jer je i to jedan od načina da se spreči pojava osipa. I na kraju jedna od najvaćnijih stvari jeste mazanje i upotreba Pavlovićeve masti. Fini zaštitni sloj koji je nanet na kožu omogućava vašem detetu da duže ima osećaj suvoće, a i bakterije nisu direktno u dodiru sa kožom vaše bebe.
I ako ste uradili sve kako treba u vršenju preventivnih mera, ipak se dešava pojava crvenila i ojeda.
Na tržištu danas postoje dve vrste Pavlovićeve masti koje možete primenjivati u prevenciji od pojave pelenskog osipa. To su Pavlovićeva mast za bebe i Pavlovićeva mast Imuno. Svi sastojci imaju zaštitnu fiknciju. Oni sprečavaju blizak kontakt sastojaka urina, znoja i fecesa sa nežnom i osetljivom kožom bebe. Obe kreme su namenjene kako bebama, tako i odraslima. Od prvog dana u službi vaše kože.
Pavlovićeva mast se koristi u zaštiti bebine kože, tako da beba neće morati da trpi svrab ili peckanje. Uvek postoji dobar razlog za njenu orimenu jer je bolje sprečiti nego lečiti, a Pavlovićeva mast je jedna od stvari za sprečavanje pojave crvenila, ojeda i osipa.
Izvor:
http://www.laboratorijadrpavlovic.com/