Utemeljeno 24.05.2005. u 15:38
(optimizirano za Mozillu Firefox)
30.09.2011., petak
Tiangong 1 na nebu
Gong xi ni, CNSA! (ili u prijevodu: "Čestitam, CNSA!")
Htio sam napisati nešto složenije od toga, ali mandarinski znam koliko i rumunjski, a to je u načelu ništa, pa se neću prenamagati.
Vjerojatno ste već čuli da je Narodna Republika Kina lansirala prvi dio svoje buduće svemirske postaje, Tiangong (Nebeska palača). Modul Tiangong 1 tek je njen začetak i od jučer odrađuje svoje prve orbite u niskoj Zemljinoj orbiti. Orbita je dakako eliptična, s najbližom točkom od 197 i najdaljom od 345 km. To su podaci sa stranice Heavens Above. Ova manja vrijednost mi se čini preniskom i pali mi alarm zvan "orbital height decay". Već na 200 km toliko je čestica zraka da su kadre u kratkom roku usporiti objekt, pri čemu on silazi sve niže i na kraju deorbitira. Valjda će stabilizirati tu orbitu, jer 197 km je zaista prenisko. Možda je to tako samo prvih par dana, možda je greška na stranici, ne znam. Sputnjik 1 je silazio na 228 km i bio je manji od velikog televizora, pa je svejedno deorbitirao za otprilike tri mjeseca.
Ono što je fantastično kod ovog događaja je to što modul već možemo vidjeti. Već prvi dan nakon uspostavljanja stabilne orbite. Ne znam je li ga moguće bilo vidjeti i sinoć, jer podataka nije bilo. Možda je preletio preko jugoistočne Europe, tko zna.
U svakom slučaju, u tablici se nalaze službeni podaci za prva, nama vidljiva četiri preleta, od kojih su prva tri ravno ovaj vikend, a prvi je već navečer, u vrijeme teškog sumraka.
Ovaj prvi prelet ide na gotovo 60° visine, što je jako visoko, a magnituda od -1.1 znači da će po sjaju biti gotovo identičan zvijezdi Sirius, koja je najsjajnija zvijezda na nebu i lijepo se vidi zimi.
Ako budete gledali ovaj povijesni prelet, sjetite se da gledate u početni dio buduće svemirske postaje, dio čija je masa samo 8 i pol tona, a dimenzije 10.4 x 3.35 m, sa samo 15 kubnih metara prostora pod tlakom. To nije veliki objekt. Tu je negdje poput malenog autobusa.
1:1 model Tiangonga 1
Ono što je značajno kod ovog modula jest to da ga je u orbitu podigla jedna država. ISS je međunarodni projekt kojeg je u orbiti slagalo nekoliko država. Deorbitirani Mir je počeo graditi SSSR, ali da nije bilo ostalih država ne bi opstao.
Neki smatraju ovaj pothvat lošim. Moje je mišljenje suprotno. Istina je da NR Kina ima žestokih problema i da je primjer katastrofalne države koja pokušava simulirati napredak Zapada, a po pitanju poštivanja elementarnih prava ljudskih bića je jad i bijeda (može ruku pod ruku s Rusijom). Kina - sjajni, blještavi, limeni, šuplji zmaj.
Međutim, ovakvi projekti obogaćuju društva jer otvaraju mogućnosti u višim sektorima, a uostalom i oplemenjuju mlade ljude. Velika će većina beznadnih mladih okruženih ideologijom brzo ugasiti snove jer će im biti preteško živjeti u okolini koja je od njih toliko drukčija.
Ta blještava high-tech kanta veličine minibusa koju ćemo predvečer prvi put vidjeti može značiti nadu u očima mladih Kineza koji polako odbijaju starkelje u ružnim naočalama na "komunističkim" skupštinama. Samo ta činjenica je dovoljna da se ne ponašamo poput zajedljivog dijela Amerikanaca koji su ostali bez Space Shuttlea, a i dalje troše milijarde na vojsku. Oni će u točku gledati kao što su 1957. gledali u Sputnjik 1.