BOYCOTT
petak, 24.01.2025.Naziv potječe od prezimena engleskog kapetana Charles Boycotta, upravitelja imanja engleskih zemljoposjednika u Irskoj, protiv kojega su zakupci 1880. uspješno primijenili takav oblik borbe. Citiranje: bojkot.
Prečesto mi fali kvalitetan etimološki rječnik, ili pokojni profesor Ladan, kojeg sam rado slušala (gledala) dok je bio... i imao svoju emisiju o riječima na
HTVu. Vrtio je značenja, uspoređivao jezike, prajezike, povijesne kontekste i riječima davao novo značenje tako što ih je stavljao u širi kontekst: znanja i razumijevanja. A onda fali i žar, profesorova uživljenost u materiju, koja je cijeloj toj priči o riječima davala (novi) život.
Što ti je mozak...
Mislila sam (intuitivno) da je riječ bojkot ruskog porijekla. Kako, zašto? Ne znam, zvuči mi tako, ruski. Gordo. ;)
Kaže li se porijeklo ili podrijetlo i koji je korijen jedne a koji druge riječi? Rijeka ili riječ? Ili nešto treće?
Uglavnom, morala sam guglati, a Gugl eto (vjerujmo mu na riječ) kaže da je riječ bojkot irskog porijekla i da je za sve kriv nekakav kapetan-uptavitelj imanja zemljoposjednika, Boycotte. Osilio se vjerojatno čovjek, jako je volio jesti, piti, odlaziti možda u kazino, trošiti na kurve, ili putovarmti na koncerte J. S. Bacha, (suvremenici?;) pa su zakupci uglavnom gladovali, jer im je zaigrani Boy, PlayBoy, uzimao više nego što im je d/ostajalo za život...
Što su i jesu li bojkotom Boycotta išta postigli - ne znam - ne gugla mi se dalje.
Izmišljam, odnosno zamišljam povijesni kontekst, ne da mi se opet guglati, pa prevoditi, pa provjeravati, pa... bojkotiram.
Bojkotiramo sebe.
Bojkotiraju nas.
Bojkotiramo druge.
Bojkotiramo bojkot?
Kaže jedan: gazde će se samo smijati a mi ćemo se poklopiti ušima po glavi i ... ništa od toga.
Doć će maca na vratanca.
Trgovine.
Životima.
komentiraj (30) * ispiši * #