Dubai2

ponedjeljak, 10.10.2005.

Nasa prva godina...

Ovako je to izgledalo 09.10.2004.

Image Hosted by ImageShack.us

Jucer smo proslavili nasu prvu godisnjicu braka. Hvala svima koji su se sjetili i cestitali!
Posto smo propustili medeni mjesec odlucili smo proslaviti godisnjicu na malo "fancy" nacin. Ovako je to izgledalo jucer...

Image Hosted by ImageShack.us

...prije nego sto smo krenuli u jedan od boljih restorana u gradu, barem tako kazu. Restoran je Al Muntaha u Burj Al Arabu, koji je simbol Dubaija. Nalazi se na 27. katu s pogledom na grad, more, nebo. Romanticno, zar ne? Unutrasnjost: moderni tehno dekor.

Image Hosted by ImageShack.us

Rezervirali smo stol tjedan dana ranije, dobili faksom uputstva o oblacenju i ponasanju, i kao svi normalni streberi uputstva shvatili doslovno. Dubai Taxi me iznenadio svojom tocnoscu, dosli su kad sam ih narucila, cak i malo ranije. Stigli smo do hotela, prosli rampu gdje su provjerili da li imamo rezervaciju, presli most, sve osvjetljeno, sve super, osjecali smo se kao carevi. U restoran smo dosli na vrijeme, bez fotoaparata jer pise da se u restoranu ne smije slikati. Ali kao i vecina stvari u ovoj zemlji, jedno je sto pise a drugo je sto se radi, tako da smo tokom veceri svjedocili kako konobari fotografiraju razne goste za okolnim stolovima. Odmah su nas pitali trebamo li ruski menu, tako da znate tko vecinom tamo zalazi. Konobari su se ustrcali oko nas, donijeli menije, vinsku listu, vodu i rucnike za osvjeziti ruke. Dok mi je rucnik bio dodavan, ispao je. Nije ispao meni iz ruke, nego na pola puta od konobarice do moje ruke. Znam da je onima koji me poznaju ovaj dio tesko povjerovati, ali meni stvarno nista nije ispalo ili se prolilo! Nije stvarno. Ostala sam malo zatecena nespretnoscu konobarice, ali svakom se u zivotu desi pokoji smotan trenutak. Barem ja to znam. :) Narucili smo nasu klopicu, pregledali enciklopediju vina koje tamo posluziju, i na samom kraju nasli ona jeftinija (500-800 kuna) koja si mozemo priustiti. Volim vino, ali bocu platiti 42000 dirhama (oko 10000 eura) ne dolazi u obzir! Prvo je doslo predjelo with compliments of the chef. Ajde, nek smo nesto i dobili. Kaze se da se poklonjenom konju u zube ne gleda, ali o onome tko posluzuje se moze napisati koja rijec. Konobaru se iskrenulo predjelo na stol dok ga je stavljao ispred mene! Hotel sa 7 zvjezdica, koji se hvali svojom uslugom i ne znam cime sve ne, i u prvih pola sata dva gafa od strane konobara! Slijedilo je ciscenje stola i stavljanje malog ubrusa da se narandzasta mrlja ne vidi. Ja sam je vidjela cijelu vecer. Jedino sto mogu zakljuciti da manager tog restorana lose radi svoj posao. Ostatak veceri je protekao ugodno, nista im vise nije ispalo, ali s hranom nisam bila zadovoljna. Njupa je bila fina, daleko od toga, ali ne i savrsena. Juha i krumpir presoljeni, desert presladak. Nista posebno, nista iznenadjujuce (osim viska soli i secera u hrani), jednostavno to nije to. I krenusmo mi kucici nasoj, dobro raspolozeni jer ipak smo bili u Burj Al Arabu. Slag dolazi na kraju, zar ne? Usli smo u najsmrdljiviji taxi na svijetu! Nas dvoje smo bili raspolozeni pa smo se svemu cerekali, u taxiju nismo mogli sebi doci sto od smrada, sto od smjeha. Zakljucili smo da tip ne pere noge i ne mjenja carape od kada je dosao u Dubai, i da spava izuvenih cipela u taxiju. Negjde na pola puta sam se pitala jel to manje smrdi ili sam se ja navikla... Bit ce da je ono drugo.

- 11:50 - Komentari (8) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< listopad, 2005 >
P U S Č P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opet Dubai?

  • Image Hosted by ImageShack.us ENGLISH

    Nastavak price o velicanstvenoj multinacionalnoj metropoli koja je zapocela prosle jeseni, ali je naprasno prekinuta kada je autor bloga dubai.blog.hr odlucio napustiti ovaj nadasve zanimljivi grad. Posto smo mi ostali, nastojat cemo ovu svakako zanimljivu destinaciju pribliziti jos vise hrvatskim pratiteljima blogova....
    Ukoliko imate potrebu pitati nesto sto nije za javnost, posaljite mail na: blogdubai2@gmail.com

Linkovi

Sto je zapravo Dubai?

  • Pogledate li enciklopedije Hrvatskog leksikografskog zavoda, vjerojatno cete steci potpuno krivu sliku: Cak niti karte lokalnih izdavaca ne mogu pratiti neshavtljivo brzi razvoj grada. Po neboder dnevno, tako da rekordi koje smo do sada pripisivali hrvatskim graditeljima auto cesta padaju u vodu.
    Dubai udvostrucije broj stambenih jedinica u 5 godina, a 2010. godine 10 od 20 najvecih zgrada na svijetu ce biti u samo jednoj ulici u Dubaiju.

    Dakle, Dubai mali gradic koji svoj nastanak moze zahvaliti dugackom zaljevu kojeg zbog fizionomije zovu Khor (Creek ili potok), koji se proteze 15-ak kilometara u pustinju (nekad pustinju, danas je sve u Creek naseljeno). Vlasnik ovog dijela pustinje, sheik iz obitelji Maktoum koja vuce porjeklo iz mjesta Bani Yas kod Abu Dhabija, izgradio je kucu na ulasku u zaljev, kako bi naplacivao brodarinu. Ubrzo se razvila i trgovina, a pronalazak nafte, koja u dubajskom proracunu sudjeluje sa tek 8% samo je ubrzao ideju sheikovog nasljedika, Rashida Maktouma, o pretvaranju grada u regionalni centar. 6 od 10 nezavisnih sheikata (emirata) se ujedinulo 1972. godine u Ujedinjene Arapske Emirate, kasnije se pridruzio i sedmi, dok su Bahrein, Qatar i Oman postali nezavisne drzave. Cak 7/8 teritorija UAE pripada emiratu Abu Dhabi, gdje je ujedno i srediste federacije. (Pitanje za kviz: Kakvo je drzavno uredjenje UAE? UAE su federacija na celu koje je predjednik, dakle nisu monarhija. Medjutim, clanice federacije su neovisne monarhije, zajednicka je obrana, vanjski poslovi i monetarna politika, sve drugo o odvojeno). Posto je Abu Dhabi daleko najveci, a tamo je i gotovo sva nafta, predsjednik federacije je bio sheik Zayed, iznimno plemenit i dobrocudan vizionar, koji je 1940-ih od predaka u nasljedstvo dobio malu oazu Al Ain, sa svega nekoliko beduina i kamila. Al Ain danas ima 200000 stanovnika. Potpredsjednik UAE i predsjednik Vlade je postao sheik Rashid Maktoum, a ostali sheici su raspodjelili ministarske funkcije. Ideal koji je vodio emire je bio ostvarenje prava na dostojan zivot, zastitu, skolovanje i cjelokupan prosperitet nacije. Danas to ostvaruju njihovi nasljednici, od kojih se najvise istice treci sin sheika Rashida Maktouma koji pretvara Dubai u grad buducnosti. Osim prvog hotela sa 7 zvjezdica, Burj-al-Araba, Dubai uz ubrzani "konvencionalni razvoj" gradi nekoliko objekata koji se mogu mjeriti sa najvecim svjetskim cudima. Kilometarski otoci u obliku palme, arhipelag otoka u obliku svjetske mape, podvodni hoteli, novi Disneyland, stambeni kompleksi buducnosti sa najvecim zgradama na svijetu cine Dubai jednom od najinteresantinih svjetskih destinacija.
    Iako se posjetitelju ne cini tako u prvi mah. Jer Dubai je grad tek nesto veci od Zagreba, rasprostranjen duz obale Zaljeva (izbjegnimo mu ime, bar za sada), sa jednakim prometnim problemima kao i Zagreb, u kojem nisu svi aspekti pratili brzi razvoj grada. U Dubaiju zivi oko 1.3 milijuna ljudi, od cega su tek 17% njih "lokalci". Ostalo je doseljena radna snaga, najcesce iz Indije i Pakistana i to predstavlja ogromnu zapreku u pruzanju normalih zivotnih usluga. A o detaljima cete citati sa vremenom u blogu...
    Medjutim, Dubai krase i neke druge osobine. On je jedan od najsigurnijih gradova na svijetu. Zbog spleta okolnosti, apsolutno je izvan interesa strana sukobljenih u konfliktu islamskih fundamentalista i nekih zapadnih drzava. Stopa kriminala je iznimno niska, jer u grad mogu doci samo turisti ili oni koji imaju osiguran posao i o svima se vodi opsezna dokumentacija.
    Dubai je porezna meka. U Dubaiju nema poreza.
    Dubai je shopping centar i to sa vise aspekata: i za lokalce i za bogate zapadnjake (u to ubrojite i nevjerojatno bogate Ruse.)
    Dubai je u pustinji, ali ima tisuce kvadratnih metara pod travom, koja se stalno i redovito zaljeva. Dubai lezi na vodi (umjetno dobovenom desalinizacijom). Iako je svaku kap potrebno stvoriti, u Dubaiju uz racun za vodu ne dolazi nikakva slivna i vodna naknada kao u Zagrebu, a nema i PDV-a, pa racun za vodu dodje isto kao u Hrvatskoj.
    U Dubaiju je litar supera 1 kunu. Razliku od ove niske cijene do normalno europskog udjela goriva u proracunu pokrivano iznimno velikom potrosnjom: udaljenosti su velike, a svi voze 4x4 auta...

    U svakom slucaju, sve je to jako zanimljivo, ali i jako neprirodno i umjetno (dakako, okolica je i zanimljiva i prirodna), i sve je zapravo prepusteno vasem osobnom dozivljaju...

  • Free Web Counter
    korisnika je posjetilo ovaj blog od pocetka svibnja.

    Free Web Counter
    korisnika je posjetilo englesku verziju bloga od 12.11.2005.





    A sada malo statistike. Dakle, ovo su naši posjetitelji po državama...





    ...a ovdje vidite nekoliko zadnjih posjetitelja po gradovima...





    ...i na kraju top lista država iz kojih se virtualno posjećuje Dubai...