Dubai2

nedjelja, 05.06.2005.

Kako se baviti medicinom u UAE

(... ili jedan jako dugi post bez slika...)

Ponukana pitanjem iz jednog komentara na koji sam djelomicno odgovorila u komentarima, a odnosi se na medicinsku struku u ovoj drzavi, odlucih i ja dati doprinos blogu.
Ovo je dosta cudna drzava i u razlicitim emiratima vrijede razlicita pravila. Posto sam ja doznala mnogo razlicitih cinjenica zadnjih dana vezanih uz licencu za medicinu, i cudom se cudila i napokon povezala sve konce, vrijeme je da to objavim.
Dakle, licenca koju izdaje Hrvatska lijecnicka komora ovdje nije priznata i tko god ovdje zeli raditi kao doktor treba proci proceduru ispocetka. Naravno, ako ima licencu za rad u SAD-u ili UK dobrodosao je u svakom slucaju, samo prepisu podatke. Postoji nekoliko drzavnih tijela koja mogu izdati licencu.
1a Ministry of Health, MOH licence, izdata od strane Abu Dhabia. Svak normalan bi pomislio da vrijedi u svih sedam emirata jer je ipak izdana od strane nadleznog ministarstva. Ta licenca vrijedi u privatnom sektoru emirata Abu Dhabi, 2-3 drzavne bolnice u Dubaiu koje su direktno pod ministarstvom i u sjevernim emiratima (Sharjah, Ajman, Fujairah, Ras Al Khaimah i Umm Al Quwain). Sharjah i Ajman su doslovno sljepljeni s Dubaiem, ali za ove ostale nitko ni ne cuje dok ovdje ne dodje. Tamo zivi dosta beduina i nisu bas razvijena podrucja UAE (citaj: nemaju nafte).
1b Licenca koja vrijedi za drzavni sektor Abu Dhabia... to stvarno ne znam kako se dobiva, izdaje ju Ministry of Health, ali mogu je dobiti samo jako poznati doktori i profesori. Ovi iz Abu Dhabia imaju toliko para i hoce biti lijeceni od strane nekih faca.
2a Department of Health Dubai, DOH licence za privatni sektor. Tu ima caka, jer se ne moze usetati unutra i reci ispitajte me dajte mi ocjenu i licencu, nego se prvo treba imati sponzor, odnosno poslodavac. Tek tada se moze predati zahtjev za licencom. I tu postoji caka. Dubai je pun i prepun privatnih klinika, poliklinika i medicinskih centara, ali oni ne mogu biti sponzori. Sponzor moze biti bolnica, hotel, skola i gradjevniska firma. Ove zadnje tri ustanove (mozemo ih tako nazvati) po zakonu moraju imati doktora.
2b Drzavni sektor Dubaia, izdaje licencu Department of Health, a koji su uvjeti samo oni znaju. Veze i poznanstva valjda.

Sad kad smo apslovirali licence u ovoj drzavi, idemo i skupiti dokumente koji nam trebaju. Abu Dhabi trazi najvise papira. Detalji su na ovom linku pod Doctors/Registration/Instructions.
Dakle, diploma, potvrda o staziranju (ako je radjena u sveucilisnoj bolnici je okej, ali ako je to neka opca bolnica ili nedaj Boze dom zdravlja, onda treba trajati dvije godine), potvrda o polozenom drzavnom ispitu i licenca izdana u nekoj zemlji. Na taj ispit naravno mogu izaci i doktori koji nemaju nigdje licencu, ali sanse su im visestruko umanjene. Dobro je imati barem tri godine iskustva i naravno za svaku minutu radnog staza treba postojati i potvrda. Ti dokumenti trebaju biti prevedeni i ovjereni na puno mjesta. Pretpostavimo da cemo ici s ovjerenom fotokopijom koju nakon ovjere od strane javnog biljeznika treba prevesti sudski tumac. Nakom toga taj dokument ide na nadlezni opcinski sud (pazite da biljeznik i tumac budu iz iste opcine, jer u tom slucaju se trebaju i jedan i drugi nadovjeriti pri drugom nadleznom opcinskom sudu), pa na Ministarstvo pravosudja, i nakon toga na Ministarstvo vanjskih poslova. Time je prica u Hrvatskoj zavrsena. Posto lijepa nasa nema ambasadorskih odnosa s UAE, najbliza nam je Austrija. U Austriji se prvo ovjerava u konzulatu RH u Becu, pa u Ministarstvu vanjskih poslova Austrije pa u konzulatu UAE. To se sve moze procitati ovdje pod legalizacija isprava. U tom slucaju je dobro imati nekoga u Becu.
Hvala Neni i Robiju za cipelarenje u smjenama po raznim konzulatima :)
Doduse, cula sam za neku foru da nakon sto se zavrsi sve u Hrvatskoj, ta hrpa papira se moze odnijeti na ambasadu Velike Britanije jer se oni sa UAE jako vole. Time je preskocen Bec i procedura koja u najboljem slucaju traje tjedan dana.

Department of Health Dubai od svega toga trazi samo ovjerenu diplomu, tri godine iskustva s expirience certificates i neke formulare koje treba popuniti buduci poslodavac. Naravno, uvijek postoji mogucnost da se komisiji ne svidite i bye bye Dubai.

Last but not least: ISPIT
Za one koji odluce ici tezim putem i doci do MOH licence, jer smatraju da ako nauce gradivo taj papir dobivaju po defaultu, he, tu se stvari malo kompliciraju. Dakle, dodjete se registrirati, i samo uzmu papire i daju vam pristupnicu za ispit. Papiri se gledaju poslije, ako ste "odabrani". Par dana nakon registracije se pristupa ispitu. Na mojoj pristupnici je pisalo (kao i na svakoj drugoj) da je ispit u 9:00 i da se treba pojaviti ispred dvorane u 8:30 sa HB olovkom i gumicom, da ispit ima 100 pitanja i da traje 2 sata i 30 minuta. Pojavila sam se pred dvoranom u 8:00 i shvatila da postoji jos barem 500 doktora koji zele doci do istog papira, od kojih je vecina iz Indije i Pakistana, i nesto Arapa. Nakon sto sam u 9:30 vec padala s nogu od umora poceli su nas pustati u dvoranu. Svatko se mora potpisati, ostaviti negdje osobne stvari i sjesti tamo gdje mu se kaze. I tako 500-600 ljudi. Prvi shok sam dozivjela kad sam se potpisivala i vidjela da pise Yugoslavian. Nakon kratke prepirke sam ostala Yugoslavian.
By the way, prekosutra idem u Abu Dhabi u Ministarstvo, izmedju ostalog uvjeriti ih da uvedu Croatian.
Shok broj dva: svi smo napokon sjeli, i gospodja kojoj su se samo vidjele oci je rekla da ovaj put ispit traje 2 sata a broj pitanja je ostao isti. Nekako sam prezivila i to, i zeljno cekala rezultate. Nakon tri dana se pojavila lista od 50-60 imena koji su pozvani na interview iliti usmeni. Nema rezultata, nema bodova, ti su odabrani i to je to. Naravno, nisam bila medju izabranima. Pa sta si ja umisljam, ipak sam tek prvi put izasla na ispit!!! Treba imati staza od barem dva tri izlaska ili naravo, veza i poznanstvo. To je bio treci i najveci shok. Tada sam shvatila da ne gledaju rezultate nego da samo pozovu 10% ljudi koji su izasli, a kriterij je odokativna metoda. Inace, u ispitu za lijecnika opce prakse je bilo najvise pitanja iz psihijatrije, ginekologije i traume.
Dakle, dragi hrvatski doktori, ako zelite doci trbuhom za kruhom u UAE zasucite rukave i polozite americki drzavni ispit prije toga, jer se ta licenca priznaje bez ikakvog prigovora (ili barem tako kazu). Detalje mozete doznati ovdje i ovdje .
U Zagrebu se mogu poloziti prva dva dijela ispita, negdje na Kennedyevom trgu, a za treci dio se mora preko bare, samo pratite gore navedene linkove i doci cete do mjesta radnje.

Dubaika2

- 21:55 - Komentari (12) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< lipanj, 2005 >
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opet Dubai?

  • Image Hosted by ImageShack.us ENGLISH

    Nastavak price o velicanstvenoj multinacionalnoj metropoli koja je zapocela prosle jeseni, ali je naprasno prekinuta kada je autor bloga dubai.blog.hr odlucio napustiti ovaj nadasve zanimljivi grad. Posto smo mi ostali, nastojat cemo ovu svakako zanimljivu destinaciju pribliziti jos vise hrvatskim pratiteljima blogova....
    Ukoliko imate potrebu pitati nesto sto nije za javnost, posaljite mail na: blogdubai2@gmail.com

Linkovi

Sto je zapravo Dubai?

  • Pogledate li enciklopedije Hrvatskog leksikografskog zavoda, vjerojatno cete steci potpuno krivu sliku: Cak niti karte lokalnih izdavaca ne mogu pratiti neshavtljivo brzi razvoj grada. Po neboder dnevno, tako da rekordi koje smo do sada pripisivali hrvatskim graditeljima auto cesta padaju u vodu.
    Dubai udvostrucije broj stambenih jedinica u 5 godina, a 2010. godine 10 od 20 najvecih zgrada na svijetu ce biti u samo jednoj ulici u Dubaiju.

    Dakle, Dubai mali gradic koji svoj nastanak moze zahvaliti dugackom zaljevu kojeg zbog fizionomije zovu Khor (Creek ili potok), koji se proteze 15-ak kilometara u pustinju (nekad pustinju, danas je sve u Creek naseljeno). Vlasnik ovog dijela pustinje, sheik iz obitelji Maktoum koja vuce porjeklo iz mjesta Bani Yas kod Abu Dhabija, izgradio je kucu na ulasku u zaljev, kako bi naplacivao brodarinu. Ubrzo se razvila i trgovina, a pronalazak nafte, koja u dubajskom proracunu sudjeluje sa tek 8% samo je ubrzao ideju sheikovog nasljedika, Rashida Maktouma, o pretvaranju grada u regionalni centar. 6 od 10 nezavisnih sheikata (emirata) se ujedinulo 1972. godine u Ujedinjene Arapske Emirate, kasnije se pridruzio i sedmi, dok su Bahrein, Qatar i Oman postali nezavisne drzave. Cak 7/8 teritorija UAE pripada emiratu Abu Dhabi, gdje je ujedno i srediste federacije. (Pitanje za kviz: Kakvo je drzavno uredjenje UAE? UAE su federacija na celu koje je predjednik, dakle nisu monarhija. Medjutim, clanice federacije su neovisne monarhije, zajednicka je obrana, vanjski poslovi i monetarna politika, sve drugo o odvojeno). Posto je Abu Dhabi daleko najveci, a tamo je i gotovo sva nafta, predsjednik federacije je bio sheik Zayed, iznimno plemenit i dobrocudan vizionar, koji je 1940-ih od predaka u nasljedstvo dobio malu oazu Al Ain, sa svega nekoliko beduina i kamila. Al Ain danas ima 200000 stanovnika. Potpredsjednik UAE i predsjednik Vlade je postao sheik Rashid Maktoum, a ostali sheici su raspodjelili ministarske funkcije. Ideal koji je vodio emire je bio ostvarenje prava na dostojan zivot, zastitu, skolovanje i cjelokupan prosperitet nacije. Danas to ostvaruju njihovi nasljednici, od kojih se najvise istice treci sin sheika Rashida Maktouma koji pretvara Dubai u grad buducnosti. Osim prvog hotela sa 7 zvjezdica, Burj-al-Araba, Dubai uz ubrzani "konvencionalni razvoj" gradi nekoliko objekata koji se mogu mjeriti sa najvecim svjetskim cudima. Kilometarski otoci u obliku palme, arhipelag otoka u obliku svjetske mape, podvodni hoteli, novi Disneyland, stambeni kompleksi buducnosti sa najvecim zgradama na svijetu cine Dubai jednom od najinteresantinih svjetskih destinacija.
    Iako se posjetitelju ne cini tako u prvi mah. Jer Dubai je grad tek nesto veci od Zagreba, rasprostranjen duz obale Zaljeva (izbjegnimo mu ime, bar za sada), sa jednakim prometnim problemima kao i Zagreb, u kojem nisu svi aspekti pratili brzi razvoj grada. U Dubaiju zivi oko 1.3 milijuna ljudi, od cega su tek 17% njih "lokalci". Ostalo je doseljena radna snaga, najcesce iz Indije i Pakistana i to predstavlja ogromnu zapreku u pruzanju normalih zivotnih usluga. A o detaljima cete citati sa vremenom u blogu...
    Medjutim, Dubai krase i neke druge osobine. On je jedan od najsigurnijih gradova na svijetu. Zbog spleta okolnosti, apsolutno je izvan interesa strana sukobljenih u konfliktu islamskih fundamentalista i nekih zapadnih drzava. Stopa kriminala je iznimno niska, jer u grad mogu doci samo turisti ili oni koji imaju osiguran posao i o svima se vodi opsezna dokumentacija.
    Dubai je porezna meka. U Dubaiju nema poreza.
    Dubai je shopping centar i to sa vise aspekata: i za lokalce i za bogate zapadnjake (u to ubrojite i nevjerojatno bogate Ruse.)
    Dubai je u pustinji, ali ima tisuce kvadratnih metara pod travom, koja se stalno i redovito zaljeva. Dubai lezi na vodi (umjetno dobovenom desalinizacijom). Iako je svaku kap potrebno stvoriti, u Dubaiju uz racun za vodu ne dolazi nikakva slivna i vodna naknada kao u Zagrebu, a nema i PDV-a, pa racun za vodu dodje isto kao u Hrvatskoj.
    U Dubaiju je litar supera 1 kunu. Razliku od ove niske cijene do normalno europskog udjela goriva u proracunu pokrivano iznimno velikom potrosnjom: udaljenosti su velike, a svi voze 4x4 auta...

    U svakom slucaju, sve je to jako zanimljivo, ali i jako neprirodno i umjetno (dakako, okolica je i zanimljiva i prirodna), i sve je zapravo prepusteno vasem osobnom dozivljaju...

  • Free Web Counter
    korisnika je posjetilo ovaj blog od pocetka svibnja.

    Free Web Counter
    korisnika je posjetilo englesku verziju bloga od 12.11.2005.





    A sada malo statistike. Dakle, ovo su naši posjetitelji po državama...





    ...a ovdje vidite nekoliko zadnjih posjetitelja po gradovima...





    ...i na kraju top lista država iz kojih se virtualno posjećuje Dubai...