Dubai2

nedjelja, 08.05.2005.

Botanika - prvi dio

Dosao je konacno i dugo planirani dan u kojem smo odlucili nas novi dom oplementi biljem. Istini za volju, vec smo i ranije imali nesto malo bilja, ali to je bila samo nasa dvorisna tratina i dvije suho-sive palme, na koje je vlasnik kuce (vrag ce ga znat zasto) posebno ponosan. Sad su to dvije ruzne male palme, za 10 godina ce to biti dvije ruzne velike palme. Ja sam pak ponosan samo na travu. Pa nije mala stvar docekati Bozic lezeci na svojoj travi...

Image Hosted by Free Image Hosting

Bilje je najblize na Jumeira Beach Roadu, a najjeftinije u Sharjahu, a mi smo nasli zlatnu sredinu. Blizu i povoljno je odmah pored Garhudskog mosta, zadnje skretanje desno (za one koji dobro poznaju Dubai). Ili odmah prekoputa Grand Hyatta.

Image Hosted by Free Image Hosting

Nakon malo trazenja, pri cemu smo usred pustinje, na moje cudjenje, naletjeli na brodogradiliste, stigli smo do rasadnika. Cemu se ja cudim, pa trenutno najbolji hrvatski brodograditelj je iz Oroslavja, predivnog zagorskom mjesta sa dragim ljudima, izvrsnom kuhinjom, urusenim dvorcem, losim vinom i jos gorim nogometasima. Dakle, rasadnik se proteze na povecem prostoru i uglavnom se sastoji od malene nastambe i velikog skladisnog prostora.

Image Hosted by Free Image Hosting

Ispred nastambe je jeftinije bilje...

Image Hosted by Free Image Hosting

Onda ono nesto skuplje ispod tende ili negdje sa strane...

Image Hosted by Free Image Hosting

I onda kako ulazimo sve vise unutra sve je skuplje i vrijednije...

Image Hosted by Free Image Hosting

Da bi na kraju unutra bilo ono najskuplje...

Image Hosted by Free Image Hosting

Primjerice, limuni i narance su od 30 do 50 kuna, oleander 15 kuna, a ova palma, kad je malo veca dodje i do 5000 kuna. Kad se malo bolje podsjetim, jedu takvu ima nono na teraci. Pusaci u nasoj obitelji tresu pepeo od cigareta u nju. Ne bi sigurno, da znaju koliko kosta. Srecom, moj nono Mondo ne cita blog, pa nece ovo vidjet... Svakako, raspon cijena je velik. Primjerice, na ovoj slici vidite Miriam i Gernota, nase njemacko-austrijske prijatelje kako sa osmjehom na licu biraju boje ovog jeftinog sarenog cvijeca koje kosta 1.60 kuna po komadu...

Image Hosted by Free Image Hosting

...a na ovoj slici vidite Gernota, a da mozete "slusati" sliku culi bi repertoar najsocnijih amerikaniziranih stajerskih psovki nakon sto je saznao da ako zeli ovu palmu (koja mu se, inace, jako svidjela) mora izdvojiti 3500 kuna.

Image Hosted by Free Image Hosting

Posto se meni nije dalo cjenkati, ja sam isao okolo i razgledavao, pa posebno me je dojmio izbor nekoliko vrsta blitve, od cega se posebno izgledom, bojom, kvalitetom, aromom i inim osobinama isticala "Podgorska blitva" koju cak ni laik ne moze zamjeniti sa nekom drugom, nepodgorskom, blitvom. :-)

Image Hosted by Free Image Hosting

Uostalom, nije ju vlasnik uzaludno stavio na pocasno mjesto, izmedju drveca zivota....

Image Hosted by Free Image Hosting

...i bonsaija.

Image Hosted by Free Image Hosting

Dok sam se ja bavio ovim plemenitim drvecem, ostatak ekipe je radio prasinarski posao. Netko se trebao pobrinuti za logistiku, i kupiti..., hm, ja bih rekao "pitare", moja draga je imala svoj naziv, a ni Miriam i Gernot se nisu usaglasili oko imena na njemackom jeziku, pa smo svi skupa koristili rijec "pot".

Image Hosted by Free Image Hosting

Gotovo svi. Naime, ljubazni prodavac Shefeek je koristio samo rijec "Yes, yes!" kao vrhunac engleskog vokabulara i univerzalni odgovor na svako pitanje, tako da je zapravo imao u ponudi sve sto smo mi trazili, samo je nakon nekog "Yes, yes!" to i izvadio i pokazao, a nakon nekog drugog "Yes, yes!" bi samo nestao, kao da nije njegov posao. "Yes, yes!" pa ti pogadjaj, a vec smo naucili da se body-language ovdje ne koristi, jer za svaki odgovor imaju isti kruzni potez glavom kao Mariolino u istoimenom crticu. Sad sam se sjetio autora bloga dubai.blog.hr, koji je jednu konverzaciju prekinuo nakon sto je Pakistanac 77 puta uzastopno na svako pitanje odgovorio sa "Yes, sir!", pitanjem na hrvatskom: "A jesi li ti malo blesav?" na sto je Pakistanac opetovao "Yes, sir", cak i sa osmjehom na licu jer je shvatio da se radi o njemu...

Nismo se makli od auta, prosli smo tek tri-cetiri rasadnika, a vec smo umorni...

Image Hosted by Free Image Hosting

...a ispred nas. Stotine, tisuce, milijuni biljaka.... (I u daljini stadion Al Wasl.)

Image Hosted by Free Image Hosting

Ali, moramo ici dalje. Misija je jasna (samo meni), ove palme, macuhice, kaktusi i slicno su samo maska. Trazi se nesto posebno! Kazu da to ima samo Oakland Nursery...

Image Hosted by Free Image Hosting

Stvarno svega ima u Oaklandu, ispred je sve slozeno sa smislom za red...

Image Hosted by Free Image Hosting

...unutra ove palmice i sobno bilje za 50-ak kuna...

Image Hosted by Free Image Hosting

...iza narance, mandarine, limuni, grejpovi, limete...

Image Hosted by Free Image Hosting

...ali nema onoga sto ja trazim. Nakon pola sata ignoriranja, obratio nam se prodavac. Do tada je lezao u lezaljci, lijevom rukom je drzao mobitel, a kaziprstom desne ruke je "turpijao" nesto izmedju palca i susjednog prsta na desnoj, u ovom stoljecu neopranoj, nozi. Nesto boljim engleskim od Shefeeka, uputio nas je na susjeda, Libanonca.

Image Hosted by Free Image Hosting

Kud bas kod Libanonca? Njih izbjegavajte kad god mozete. Jos prije odlaska u Dubai, moj dragi prijatelj koji je tu proveo 12 godina, a porjeklom je iz Zenice, mi je rekao da se klonim Libanonaca. Onda je jednog dana u prosincu dosao sa svojom novom curom i od tada ne smijemo spominjati Libanonce. Ali, generalno, osim nje, ostali me nisu bas dojmili. Naprotiv.

Image Hosted by Free Image Hosting

Ali ovaj Libanonac ima, ono sta sam trazio. Cak nije napasan i dosadan kao onaj njegov zemljak koji mi je htio uvaliti auto: "Aj, Anton, aj kriscan lajk ju, aj never ciit ju, aj kriscan, dis gud kar, ekspat inglis ticer driven...". Na Jakusevcu je fenomen da su svi izlozeni automobili proizvedeni te godine koje pise u knjizici, ali u prosincu, a u Dubaiju je fenomen da je 70% vozila na prodaju prethodno posjedovala engleska profesorica i da je auto jako ocuvan i da nikad nije bio u pustinji. :-)
Bilo kako bilo, ovdje se moze izabrati ono sto sam trazio. I kupio sam. Moze netko pogodit sto?

Image Hosted by Free Image Hosting

Ocito, kupili su i ostali. Bio je to dan kada je Chevrolet bio premalen.

Image Hosted by Free Image Hosting

Medjutim, samo sat vremena kasnije, Gernot i ja smo bili u Ferrarijevim crvenim kombinezonima na go-karting stazi. Onda smo tek vidjeli sta je zapravo mali auto. Niti metar i pol, sa dva motora i luda jurnjava po stazi. Kao na Grobniku... Nazalost, slika nema, a tko bi ih u toj jurnjavi i napravio?

- 20:20 - Komentari (8) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< svibanj, 2005 >
P U S Č P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opet Dubai?

  • Image Hosted by ImageShack.us ENGLISH

    Nastavak price o velicanstvenoj multinacionalnoj metropoli koja je zapocela prosle jeseni, ali je naprasno prekinuta kada je autor bloga dubai.blog.hr odlucio napustiti ovaj nadasve zanimljivi grad. Posto smo mi ostali, nastojat cemo ovu svakako zanimljivu destinaciju pribliziti jos vise hrvatskim pratiteljima blogova....
    Ukoliko imate potrebu pitati nesto sto nije za javnost, posaljite mail na: blogdubai2@gmail.com

Linkovi

Sto je zapravo Dubai?

  • Pogledate li enciklopedije Hrvatskog leksikografskog zavoda, vjerojatno cete steci potpuno krivu sliku: Cak niti karte lokalnih izdavaca ne mogu pratiti neshavtljivo brzi razvoj grada. Po neboder dnevno, tako da rekordi koje smo do sada pripisivali hrvatskim graditeljima auto cesta padaju u vodu.
    Dubai udvostrucije broj stambenih jedinica u 5 godina, a 2010. godine 10 od 20 najvecih zgrada na svijetu ce biti u samo jednoj ulici u Dubaiju.

    Dakle, Dubai mali gradic koji svoj nastanak moze zahvaliti dugackom zaljevu kojeg zbog fizionomije zovu Khor (Creek ili potok), koji se proteze 15-ak kilometara u pustinju (nekad pustinju, danas je sve u Creek naseljeno). Vlasnik ovog dijela pustinje, sheik iz obitelji Maktoum koja vuce porjeklo iz mjesta Bani Yas kod Abu Dhabija, izgradio je kucu na ulasku u zaljev, kako bi naplacivao brodarinu. Ubrzo se razvila i trgovina, a pronalazak nafte, koja u dubajskom proracunu sudjeluje sa tek 8% samo je ubrzao ideju sheikovog nasljedika, Rashida Maktouma, o pretvaranju grada u regionalni centar. 6 od 10 nezavisnih sheikata (emirata) se ujedinulo 1972. godine u Ujedinjene Arapske Emirate, kasnije se pridruzio i sedmi, dok su Bahrein, Qatar i Oman postali nezavisne drzave. Cak 7/8 teritorija UAE pripada emiratu Abu Dhabi, gdje je ujedno i srediste federacije. (Pitanje za kviz: Kakvo je drzavno uredjenje UAE? UAE su federacija na celu koje je predjednik, dakle nisu monarhija. Medjutim, clanice federacije su neovisne monarhije, zajednicka je obrana, vanjski poslovi i monetarna politika, sve drugo o odvojeno). Posto je Abu Dhabi daleko najveci, a tamo je i gotovo sva nafta, predsjednik federacije je bio sheik Zayed, iznimno plemenit i dobrocudan vizionar, koji je 1940-ih od predaka u nasljedstvo dobio malu oazu Al Ain, sa svega nekoliko beduina i kamila. Al Ain danas ima 200000 stanovnika. Potpredsjednik UAE i predsjednik Vlade je postao sheik Rashid Maktoum, a ostali sheici su raspodjelili ministarske funkcije. Ideal koji je vodio emire je bio ostvarenje prava na dostojan zivot, zastitu, skolovanje i cjelokupan prosperitet nacije. Danas to ostvaruju njihovi nasljednici, od kojih se najvise istice treci sin sheika Rashida Maktouma koji pretvara Dubai u grad buducnosti. Osim prvog hotela sa 7 zvjezdica, Burj-al-Araba, Dubai uz ubrzani "konvencionalni razvoj" gradi nekoliko objekata koji se mogu mjeriti sa najvecim svjetskim cudima. Kilometarski otoci u obliku palme, arhipelag otoka u obliku svjetske mape, podvodni hoteli, novi Disneyland, stambeni kompleksi buducnosti sa najvecim zgradama na svijetu cine Dubai jednom od najinteresantinih svjetskih destinacija.
    Iako se posjetitelju ne cini tako u prvi mah. Jer Dubai je grad tek nesto veci od Zagreba, rasprostranjen duz obale Zaljeva (izbjegnimo mu ime, bar za sada), sa jednakim prometnim problemima kao i Zagreb, u kojem nisu svi aspekti pratili brzi razvoj grada. U Dubaiju zivi oko 1.3 milijuna ljudi, od cega su tek 17% njih "lokalci". Ostalo je doseljena radna snaga, najcesce iz Indije i Pakistana i to predstavlja ogromnu zapreku u pruzanju normalih zivotnih usluga. A o detaljima cete citati sa vremenom u blogu...
    Medjutim, Dubai krase i neke druge osobine. On je jedan od najsigurnijih gradova na svijetu. Zbog spleta okolnosti, apsolutno je izvan interesa strana sukobljenih u konfliktu islamskih fundamentalista i nekih zapadnih drzava. Stopa kriminala je iznimno niska, jer u grad mogu doci samo turisti ili oni koji imaju osiguran posao i o svima se vodi opsezna dokumentacija.
    Dubai je porezna meka. U Dubaiju nema poreza.
    Dubai je shopping centar i to sa vise aspekata: i za lokalce i za bogate zapadnjake (u to ubrojite i nevjerojatno bogate Ruse.)
    Dubai je u pustinji, ali ima tisuce kvadratnih metara pod travom, koja se stalno i redovito zaljeva. Dubai lezi na vodi (umjetno dobovenom desalinizacijom). Iako je svaku kap potrebno stvoriti, u Dubaiju uz racun za vodu ne dolazi nikakva slivna i vodna naknada kao u Zagrebu, a nema i PDV-a, pa racun za vodu dodje isto kao u Hrvatskoj.
    U Dubaiju je litar supera 1 kunu. Razliku od ove niske cijene do normalno europskog udjela goriva u proracunu pokrivano iznimno velikom potrosnjom: udaljenosti su velike, a svi voze 4x4 auta...

    U svakom slucaju, sve je to jako zanimljivo, ali i jako neprirodno i umjetno (dakako, okolica je i zanimljiva i prirodna), i sve je zapravo prepusteno vasem osobnom dozivljaju...

  • Free Web Counter
    korisnika je posjetilo ovaj blog od pocetka svibnja.

    Free Web Counter
    korisnika je posjetilo englesku verziju bloga od 12.11.2005.





    A sada malo statistike. Dakle, ovo su naši posjetitelji po državama...





    ...a ovdje vidite nekoliko zadnjih posjetitelja po gradovima...





    ...i na kraju top lista država iz kojih se virtualno posjećuje Dubai...