Dubai2

subota, 02.04.2005.

Lezeci policajci...


Potpuno mi je jasno da je bolje placati Indijcu 300 dirhama da kopa nego 5 puta vise nekome iz Europe. Dans ili sutra, rupa ce biti iskopana. Ali zasto ne daju iskusnijima da budu posloveodje, nego Indijcima. Kad su poslovodje, Indijci stave kravatu. Indijac sa kravatom ne najgore zlo koje se nekome moze dogoditi u Dubaiju. Naravno da nisam rasist, niti sam imao slicnih primisli, ali kad iskustvo kaze da to od 100 Indijaca sa kravatom dva naprave kako treba, a 98 napravi kaos, onda ne mozes imati drukcije misljenje. Indijci imaju zanimljv nacin klimanja glavom kad govore: ritmicno ljuljanje lijevo-desno s tim da je vrat potpuno ukocen. Ljuljanje je potpuno isto kada prati potvrdne i negacijske recenice, tako da se kod Indijaca ne mozes osloniti na "body language", nego samo na sposobnost razlucivanja engleskih rijeci iz slabo artikuliranih eksponencijalno akcelerirajucih recenica na mjesavini Urdua i engleskog (mi ga u uredu zovemo Urdish). Dakako, sve recenice su iste tako da osim "body languagea" slobodno mozemo zaboraviti i na shvacanje na osnovu dikcije.
Ma nije problem da ja njega ne kuzim, nego sto on ne kuzi posao. Niti ima volje da ga napravi. Kad ga nesto pitas, odgovor je uvijek (srecom, ova fraza je razumljiva): "I'll check!", a iznimno mekim tj.
Hoce li stvarno provjeriti ili nece, nikada necemo saznati, jer ce nakon recenice "I'll check!" nestati i ako nisi zapisao ime i prezime te neku identifikaciju (ime i prezime nije dosta, vecina se zove isto, a najcesce prezime je Prasad) zaboravi na njega.
Zasto pricam o indijskim "inzinjerima"?
Jer je jedan takav odlucio povecati stupanj sigurnosti u nasem kvartu. Nas kvart je cool. Ovo su prosjecne kuce (ma zapravo, sve su iste). Fotke su sa web stranice investitiora.

Image Hosted by Free Image Hosting

Image Hosted by Free Image Hosting

Mamlaz je odlucio staviti lezece policajce i to tako da stavi preko ceste 2 grede visoke 20 centimetara i izmedju njih napuni asfalt. Rubove dakako nije zaoblio. I sve to nije postavio na male, unutar-kvartovske ulice, nego na glavne. Razlog: Tamo se prebrzo vozi. Stvarno, dozvoljeno je 80, a nekad stvarno nagazim i do 90. Sada mrtav umoran sa posla dodjem do te prepreke velicine kninskog balvana iz pocetka 90-ih, pa onda preko njega kao preko stubista. Slomijes auto, bez obzira kako sporo prelazis. Zakljucio sam da uopce ne trebam ici na off-road, imam ga u kvartu.
Medjutim, Dubai je dolarska demokracija. Dubai nema lokalne izbore, ali ima "klijentilisticke nastrojene prijetnje" koji se manifestiraju naprije vikom na djelatnicu customer-carea, onda otvorenim pismom u novinama i onda.... ne znam sto slijedi, u pravilu vlast popusta prije ovog zadnjeg koraka. Jer oni koji ovdje donose lovu mogu jednostavno spakirati kofere i otici.
Nije li onda bolje maknuti lezece policajce, ionako u kvaru voze samo oni koji u njemu zive, pa ako im ne smeta brzina....
Za razliku do gradjana koji zive u Hrvatskoj i ne mogu zaprijetiti odlaskom, ali u vlasnistvu imaju izborni glas, i kad budu birali, sigurno ce glavni kriterij biti visina lezeceg policajca u kvartovskoj ulici.

- 01:01 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< travanj, 2005 >
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opet Dubai?

  • Image Hosted by ImageShack.us ENGLISH

    Nastavak price o velicanstvenoj multinacionalnoj metropoli koja je zapocela prosle jeseni, ali je naprasno prekinuta kada je autor bloga dubai.blog.hr odlucio napustiti ovaj nadasve zanimljivi grad. Posto smo mi ostali, nastojat cemo ovu svakako zanimljivu destinaciju pribliziti jos vise hrvatskim pratiteljima blogova....
    Ukoliko imate potrebu pitati nesto sto nije za javnost, posaljite mail na: blogdubai2@gmail.com

Linkovi

Sto je zapravo Dubai?

  • Pogledate li enciklopedije Hrvatskog leksikografskog zavoda, vjerojatno cete steci potpuno krivu sliku: Cak niti karte lokalnih izdavaca ne mogu pratiti neshavtljivo brzi razvoj grada. Po neboder dnevno, tako da rekordi koje smo do sada pripisivali hrvatskim graditeljima auto cesta padaju u vodu.
    Dubai udvostrucije broj stambenih jedinica u 5 godina, a 2010. godine 10 od 20 najvecih zgrada na svijetu ce biti u samo jednoj ulici u Dubaiju.

    Dakle, Dubai mali gradic koji svoj nastanak moze zahvaliti dugackom zaljevu kojeg zbog fizionomije zovu Khor (Creek ili potok), koji se proteze 15-ak kilometara u pustinju (nekad pustinju, danas je sve u Creek naseljeno). Vlasnik ovog dijela pustinje, sheik iz obitelji Maktoum koja vuce porjeklo iz mjesta Bani Yas kod Abu Dhabija, izgradio je kucu na ulasku u zaljev, kako bi naplacivao brodarinu. Ubrzo se razvila i trgovina, a pronalazak nafte, koja u dubajskom proracunu sudjeluje sa tek 8% samo je ubrzao ideju sheikovog nasljedika, Rashida Maktouma, o pretvaranju grada u regionalni centar. 6 od 10 nezavisnih sheikata (emirata) se ujedinulo 1972. godine u Ujedinjene Arapske Emirate, kasnije se pridruzio i sedmi, dok su Bahrein, Qatar i Oman postali nezavisne drzave. Cak 7/8 teritorija UAE pripada emiratu Abu Dhabi, gdje je ujedno i srediste federacije. (Pitanje za kviz: Kakvo je drzavno uredjenje UAE? UAE su federacija na celu koje je predjednik, dakle nisu monarhija. Medjutim, clanice federacije su neovisne monarhije, zajednicka je obrana, vanjski poslovi i monetarna politika, sve drugo o odvojeno). Posto je Abu Dhabi daleko najveci, a tamo je i gotovo sva nafta, predsjednik federacije je bio sheik Zayed, iznimno plemenit i dobrocudan vizionar, koji je 1940-ih od predaka u nasljedstvo dobio malu oazu Al Ain, sa svega nekoliko beduina i kamila. Al Ain danas ima 200000 stanovnika. Potpredsjednik UAE i predsjednik Vlade je postao sheik Rashid Maktoum, a ostali sheici su raspodjelili ministarske funkcije. Ideal koji je vodio emire je bio ostvarenje prava na dostojan zivot, zastitu, skolovanje i cjelokupan prosperitet nacije. Danas to ostvaruju njihovi nasljednici, od kojih se najvise istice treci sin sheika Rashida Maktouma koji pretvara Dubai u grad buducnosti. Osim prvog hotela sa 7 zvjezdica, Burj-al-Araba, Dubai uz ubrzani "konvencionalni razvoj" gradi nekoliko objekata koji se mogu mjeriti sa najvecim svjetskim cudima. Kilometarski otoci u obliku palme, arhipelag otoka u obliku svjetske mape, podvodni hoteli, novi Disneyland, stambeni kompleksi buducnosti sa najvecim zgradama na svijetu cine Dubai jednom od najinteresantinih svjetskih destinacija.
    Iako se posjetitelju ne cini tako u prvi mah. Jer Dubai je grad tek nesto veci od Zagreba, rasprostranjen duz obale Zaljeva (izbjegnimo mu ime, bar za sada), sa jednakim prometnim problemima kao i Zagreb, u kojem nisu svi aspekti pratili brzi razvoj grada. U Dubaiju zivi oko 1.3 milijuna ljudi, od cega su tek 17% njih "lokalci". Ostalo je doseljena radna snaga, najcesce iz Indije i Pakistana i to predstavlja ogromnu zapreku u pruzanju normalih zivotnih usluga. A o detaljima cete citati sa vremenom u blogu...
    Medjutim, Dubai krase i neke druge osobine. On je jedan od najsigurnijih gradova na svijetu. Zbog spleta okolnosti, apsolutno je izvan interesa strana sukobljenih u konfliktu islamskih fundamentalista i nekih zapadnih drzava. Stopa kriminala je iznimno niska, jer u grad mogu doci samo turisti ili oni koji imaju osiguran posao i o svima se vodi opsezna dokumentacija.
    Dubai je porezna meka. U Dubaiju nema poreza.
    Dubai je shopping centar i to sa vise aspekata: i za lokalce i za bogate zapadnjake (u to ubrojite i nevjerojatno bogate Ruse.)
    Dubai je u pustinji, ali ima tisuce kvadratnih metara pod travom, koja se stalno i redovito zaljeva. Dubai lezi na vodi (umjetno dobovenom desalinizacijom). Iako je svaku kap potrebno stvoriti, u Dubaiju uz racun za vodu ne dolazi nikakva slivna i vodna naknada kao u Zagrebu, a nema i PDV-a, pa racun za vodu dodje isto kao u Hrvatskoj.
    U Dubaiju je litar supera 1 kunu. Razliku od ove niske cijene do normalno europskog udjela goriva u proracunu pokrivano iznimno velikom potrosnjom: udaljenosti su velike, a svi voze 4x4 auta...

    U svakom slucaju, sve je to jako zanimljivo, ali i jako neprirodno i umjetno (dakako, okolica je i zanimljiva i prirodna), i sve je zapravo prepusteno vasem osobnom dozivljaju...

  • Free Web Counter
    korisnika je posjetilo ovaj blog od pocetka svibnja.

    Free Web Counter
    korisnika je posjetilo englesku verziju bloga od 12.11.2005.





    A sada malo statistike. Dakle, ovo su naši posjetitelji po državama...





    ...a ovdje vidite nekoliko zadnjih posjetitelja po gradovima...





    ...i na kraju top lista država iz kojih se virtualno posjećuje Dubai...