Advent i pobjeda svjetlosti...
Orašar je bajka koju je napisao poznati njemački pisac E. T. A. Hoffmann, a događa se u noći iščekivanja poroda ljubavi. U njemačkoj tradiciji figura orašara je simbol sreće koja tjera zle duhove. Gotovo svi orašari koji su nastali prije prve polovice 20. stoljeća su funkcionalni, dok velik dio modernih orašara ima samo dekorativnu svrhu, odnosno nemaju mogućnost da se njima drobe orasi. Orašari su također dio njemačkog folklora, te služe kao zaštitnici kuće u kojoj se nalaze.
volim vrijeme došašća... bude se sjećanja na djetinjstvo i mirise vanilije, cimta i mandarina... u to vrijeme je utakana i židovska Hanuka... blagdan svjetlosti...
Svjetlost pripada svim ljudima koji žele biti dio te svjetlosti. Svi su pozvani na ovo slavlje. Prema našoj i židovkoj tradiciji, svaki čovjek ima dušu, a ta je duša poput svijeće. Palimo svjetlost kao simbol spoznaje da svaki čovjek može u svom životu dozvati tu svjetlost, koja daje snagu cijelom svijetu.
Postanimo uistinu ono što jesmo, titrave strune, tkivo univerzuma, svjetlost nad svjetlima, krijesnice koje osvijetljavaju ovozemaljske puteve, Proustove galije pune neprocijenjenog blaga, galije koje nas nose pučinom oceana snova.
Zvuk ponoćnog zvona, u plamu prve svijeće šapat uspomena,
šapat je plamena. Na sjevernom nebu, kao plam svijeća,
jato Plejada plesom objavljuje vrijeme iščekivanja.
Koračanje iluzijom,
nestajanje u ljepoti iza duge,
uranjanje u privid prošlosti i budućnosti.
Na dverima Adventa odmatam fascije pamćenja,
dozvoljavam prohujalom vremenu povratak u ovaj trenutak.
Osjećam svetost kristalne kocke vedrine, privid poruke Anđela Gabrijela.
Lazur se slijeva u korito noći, rađa se svjetlost.
iza velova razastrtih želja, uranjamo u vrijeme iščekivanja
pobjede svjetlosti nad tminom i poslije najdulje noći poroda Ljubavi...
Dijana Jelčić
|