Top lista specijalnih planinarsko-izletničkih trenutaka
Mjesta na koja bi se sutra rado vratila
0. Premužićka najdraža
1. Dinara
2. Medviđak
3. Bojin kuk
4. Samarske stijene
5. Bijele stijene
6. Zavižan
7. Lička kuća na Plitvicama
8. Risnjak
9. Kiza
10. Bjelolasica
11. Žumberačko gorje
Mjesta koja nema šanse da će me opet vidjeti
1. Vodenica (najdosadnija nemarkirana šuma na svijetu)
2. Veliki Lubenjak (zalutali, dosadna šuma)
3. Cigan Hegy u Mađi (jedva sam se vukla od dosade, prekoma)
4. Jadičevac - jedva ga našli, jedva se probili do njega i jedva se obranili od muha
Vrh koji nisam osvojila, najbolnija planinarska točka:
Anića kuk (ulazi, ustvari, u obje kategorije 'omiljen' i 'zamjeren', ali vraaati ću se ja! )
Omiljeni komplimenti
- Ti si jedan od razloga zakaj me interesira planinarenje, ja sada nordijski hodam po nasipu, a u skoro vrijeme bih se pentrala po brdima i brdašcima, ti to tak interesno prezentiraš... (Milicza)
- Joj, kak ja volim planinariti s tobom, i na kraju se 'najesti' na tvojim slikama. (Zvrk)
- pogledi na planinarstvo su različiti... ne umanjuj svoje pothvate, svoju ne-kodiciju (možda je sad već i imaš), kretanje u podnevne sate i to... nije to bit, tvoja ljubav prema prirodi i sam avanturistički duh koi te goni da svako malo ideš nekam, a to nekam je skoro pa uvik neko brdo,/planina, su zaznake pravih planinara... krivo se danas shvaća pojam planinarstva, a tome su po meni pridonijeli egotripovi koi su zauzeli svoje pozicije na vodećim mjestima... samo furaj svoju furku, zato što to voliš i zato što te to ispunjava... ja to isto radim ;) (keytoo)
Diavola
petak, 18.01.2008.
Šaran na rašljama
Apsolutno najbolje pripremljen šaran i jedan od najboljih, općenito, recepata s riječnom ribom koju možete naći u slavonskim krajevima jest - šaran na rašljama! Čak i vi, koji ne volite riječnu ribu, možete se slobodno upustiti u avanturu šarana na rašljama, jer ovak' šta fino nema veze s nekom klasično obrađenom riječnom ribom. Ovo je meseko od ribe kao pjenica, ma, prefino! Inače, da se ne iznenadite, cijena šarana na rašljama nije baš niska. Mislim da je kilogram šarana na rašljama oko 150 kn. Tako će vam i naplatiti. Možete ga naručiti samo za više osoba, obično traže minimum četvero ljudi. I morate se naručiti, jer za ovu deliciju treba najmanje 2-3 sata da se pripremi.
Prvo se riba mora marinirati, odležati u finom pacu, a tek onda ide na vatricu. Za svaku ribu rade se novi štapovi na koje se nataknu iznad vatre. Ovisno o vremenu koje kuharu stoje na raspolaganju, riba se spušta bliže ili dalje od vatre. Inače, zemlja okolo mora bit od gline, kako bi se taj štap mogao pomicati i regulirati blizinu vatri...
Evo fotki pripreme i rezultata! Fotkano s mobitelom pa nemojte zamjeriti... ovo je bilo samo za našu ekipu!
Inače, možete ručak započeti s fišem, a ovo da vam bude glavno jelo, meni je to malo too much klope, ali ljudi to rade. Ili, recimo, naručite, ako vas je četvero, fiš za dvoje, a šarana na rašljama za četvero.
Šaran na rašljama je, stvarno, delicija! Nemojte da ste došli u Slavoniju, a da ovo bar jednom niste probali, pliz! Inače, ovo je snimljeno u poznatom restoranu Našički ribnjak, blizu Našica. Tamo uvijek papam fiš ili, evo, šarana na rašljama... Za preporuku je i jedno i drugo, konobari ljubazni, atmosfera slavonska! Joj, a tek ovi pjenasti krumpirići, osvježenje!
Naše su planine i brda puni posebnih oznaka koji vam omogućuju kretanje po tim krajevima. Zovemo ih "markacije" ili skraćeno marke. Ako ste početnici u planinarenju prvo se trebate raspitati o sustavu tih markacija i stanju na terenu. Neplaninari, inače, markacije zovu svakako. Do sad su mi najjači sinonimi "oni vaši okruglići" i "nismo našli signalizaciju".
Planinariti nemojte započinjati bez knjige Željko Poljak "Hrvatske planine - Cjelovit hrvatski planinarski atlas", izdanje Golden Marketing - Tehnička knjiga, Zagreb 2007. To je minimalna literatura za početak planinarenja, jer ćete tu naći temeljne stvari za planinarenje po Hrvatskoj. Drugi jedanko važan izvor su planinarski forumi i blogovi. Poljak nije dovoljan, ali nije ni dovoljno da se oslonite samo na forume ako ste početnik. Najbolja je kombinacija.
Obožavam skitati po zemlji i inozemstvu. Obožavam mape, atlase, karte... Na blogu sam odlučila postaviti putovanja od lipnja 2007. pa na ovamo. Na blogu iskreno pišem svoje dojmove. Većina je postova s planinarenja i nekih mojih putovanja, a tu i tamo ima i nekih drugih tema. Vrlo često ne stignem ni pročitati tekst koji napišem na blogu pa mi nemojte jako zamjeriti na zbrda-zdolanosti. Fotke, u pravilu, ne stignem obraditi, izuzev risajzati.