kolovoz, 2006 >
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Opis bloga
rijetki tenuci inspiracije

Linkovi
Blog.hr
Iskon.hr

Pagijevo carstvo
Djevojka sa sugavom torbicom

chocogirl
zackoljice

Kada zapnem
tutor

Kako živjeti
Radi kao da ti novac nije potreban,
Voli kao da ti nitko nikada nije nanio bol,
Pleši kao da te nitko ne vidi,
Pjevaj kao da te nitko ne čuje,
Živi kao da je Raj na Zemlji.

dani jedne malo vece
31.08.2006., četvrtak
Ima nade

Kolegica kojoj sam jucer htjela noge trgati danas mi je bas super smijeh, dobila je posao u jednoj drugoj srednjoj skoli i ostavila je "moju" skolu na miru.
- 10:06 - Komentari (5) - Isprintaj - #
30.08.2006., srijeda
Jadan dan

Takav mi je danas dan. Jadan. Budenje: cujem kisa pljusti, a ja bi trebala u skolu na sastana. Pa dobro, dizanje, kupaona, kuhinja, oblacenje, tramvaj. Sve je bilo super: tramvaj dosao brzo, 15 min kasnije ja u skoli. Sastanak je trajao 2.5 sata. Od 9 do 11.30. Svasta sam cula, sve mi se svidjelo, sve za 5. Potom smo obisli novouredenu knjiznicu, knjiznica za 10. Cak imaju pretpatu za Teen i OK. Onda vam ne moram ni govoriti da imaju i sve strucnije casopise. thumbup Sve je bilo super dok se nisam spustila natrag do zbornice. A tamo ceka frendica s faxa koja je diplomirala u 7. mjesecu. eek Aaaaaaaaaaa, doslo mi da joj noge potrgam. Al nisam, pricala sam s njom dok nije dosla tajnica i objasnila joj da dode sutra jer je danas ravnatelj zuzet. (vrijeme razgovora je bilo do pola 10). Tak smo otisle svaka svojim putem. Pagy zadnji komentar ti je totalno na mjestu, ali ova je skola super i stvarno bi bilo fenomenalno dobiti posao u njoj.
Dodem doma i frendica mi javlja da je dobila strucnu praksu u Mexicu i da sad nema para za izlet ovaj vikend na Velebit. (Izlet organizira mamina kolegica). Ja sva sretna jer cu joj ja platiti izlet, i ovako nista joj nisam uzela za diplomski, ali me onda tek bacila u bed. Ona je jako zahvalna i stretna kaj ima frendicu poput mene ali ne moze prihvatiti. Jer decko joj ima obiteljske obaveze u subotu pa se u nedjelju moraju vidjeti jer ona uskoro putuje... Skroz mi je zao kaj frendica ne ide a jos mi je neugodnije kaj moram javiti organizatoru da mu odpadaju ljudi. Posaljem mail frendu da pita svoju najdrazu hoce li oni uskociti a on ima obaveze. Opet bed. I drugu frendicu sam nazvala ali ona je obecala da ce ici ovaj vikend na nekakav rodendan pa nis od izleta. I treci bed. Ne moram ni spominjati da me glava pocela boljeti od svega toga. Organizatoru sam na kraju poslala mail o otkazivanju dvoje ljudi i sad se bojim otvoriti postu. no
Najradije bih sad sjela i plakala. Al ni to ne mogu jer mi je mama dosla doma.

Jedina svjetla tocka danasnjeg dana je proba na vecer. Imamo plesnu probu umjestu pjevne i veselim se ponovnom dvosatnom skakanju. U pon su nam pocele probe, tri puta smo trcali i rastezali se, pa malo pjevali, pa malo pjevali uz trcanje. I na kraju smo i nesto odplesali. Svi smo se bojali da iducih dana necemo moci hodati ali za divno cudo uopce ne osjecam noge. Sad se osjecam malo bolje.wink
- 15:17 - Komentari (2) - Isprintaj - #
29.08.2006., utorak
Razgovor

Jutros sam obavila svoj prvi razgovor za posao. Sinoc prije probe cula sam se s mojom mentoricom i odmah mi je dala broj telefona profesorice jedne zagrebacke srednje skole. Odmah je dogovoreno da dodem na razgovor za posao. Da ne bi netko pomislio da idem prek veze, nisam dobila posao. Ceka se par dana da se jave svi ovi profesori s burza, pa ak ne bude nista bolje evo mene na poslu. Kaj je sve ravnatelj napricao o skoli, zvuci super. Ali o tome kad me nazove i kaze da sam dobila posao. Mislim da mi se najvise svida sto traperice smatraju prikladnim odjevnim predmetom. party Iako sam jos pod upitnikom vec su me pozvali na sutrasnji sastanak. A ono malo atmosfere u zbornici sto sam osjetila bilo je ugodno. Bilo bi bas lijepo da dobijem posao.
- 09:46 - Komentari (2) - Isprintaj - #
28.08.2006., ponedjeljak
Sto je to?

Znate li sto je to? Ja ne znam. Ovaj vikend smo bili brati sljive u okolici Dugog sela. Prljav posao ali rukavice na ruke i ajmo. Kad smo stresli drvo, osim sljiva palo je i OVO. Nismo ni primjetili dok to stvorenje nisam slicajno uzela u ruku. Pogledalo me sa svojih dva para ociju, u tom trenutku jos nisam znala koji je prednji a koji straznji kraj. Odmah sam ga bavila natrag u sljive. Fuuuuuj! Trcala sam po dvoristu i vikala fuj jos neko vrijeme dok me nije prosao osjecaj gadenja. Naravno da su i moj J. i njegova baka umirali od smjeha kad su shvatili sto se dogada. Cim sam se smirila otrcala sam po fotic da slikam cudoviste. Kad nije u mojim rucu ne izgleda tako strasno. Dugacak 3-4 cm, mekan, tvrde glave. Slusam vase ideje sto je to? Teoriju da je izvanzemaljac smo odbacili.

- 09:03 - Komentari (5) - Isprintaj - #
24.08.2006., četvrtak
Trazim posao...

Jucer sam na netu pronasla oglas za posao u struci. I kazem dobro, idem se javiti. Krenem ja jutros tati na posao da isprintam sve sto trebam. Naravno, bic koji nisam vozila od prije ljeta ima ispustenu gumo. Ma nema problema, napumpam ja nju a ona kaze sssssssssssssssssss. Gumica na ventilu je otisla i sad imam skroz praznu gumu. bang A nis, budem do tate pjesice. Jer iako je Zagreb metropola i savrseno su povezani svi kvartovi ja u susjedni kvart moram bicom ili pjesice pola sata. Tramvajem bi mi trebalo barem sat vremena. Ma dobro, dodem ja do tate i sve isprintam, stavim u kovertu i hocu poslati. Ali tata ide poslovno u smjeru prema toj skoli pa ce me odbaciti. Mislim si ja pa dobro, nisam bas prikladno obucena ali ipak ne idem na razgovor vec samo predajem kovertu i bar cu vidjeti skoju u kojoj trazim posao. Dodem do tajnice a ona jedva da je uspijela otvoriti kovetru. Samo me je pitala da li sam diplomirala. A nis jos diplomirala, ali budem za tri tjedna. Kako je otvorila kovetu tako je samo vratila papire unutra i rakla da se ne moram ni truditi jer da imaju vec cetvero diplomiranih kandidata. I tako sam se tramvajem vratila doma nebavljena posla.
Drzava financira moj studij jer smo deficitarni, od kud onda cetvero nezaposlenih profesora, pa znam svakog apsolventa svog smjera i nema ih cetvero koji su diplomirali ove godine. Maximalno dvoje. lud
Ma dobro, jos uvijek se nadam da ce me pozvati iz jedne srednje skole gdje sam predala prijavu prije ljeta.

Ma koliko bih zeljela dobiti posao toliko i ne bih. Barem ne prije 10 mj. Jer ako se zaposlim onda ne mogu na turneju u Belgiju. A na turnejama je uvijek ludi provod. Ali ako odem na turneju ne cu biti ovdije na 2 godisnjicu kiss. Vratila bih se par dana kasnije. Meni osobno to ne bi smetalo jer bitno je da mi proslavimo 2 godine a nije mi bas bitno kada. Mislim da u tome imaju prste moji roditelji i moji rodendani, Bozici i svi ostali dani kada se djeca darivaju. Ne sjecam se kad sam zadnji put dobila poklon na sam rodendan ili kad sam cekala Bozicno jutro. Cak ni kad sam bila mala. Tada se nije imalo ni para pa sam za poklone dobivala odjevne predmete. A zasto cekati neki dan ako mi to treba vec sad.
Bojim se da moj dragi ima drugacije misljenje o tome i da bi ga jako povrijedilo da odem. A opet s druge strane ako kazem umjetnickom voditelju da ne mogu ici a ne dam mu konkretni razlog mogu izgubiti kjesto u koreografiji jer njemu trebaju odgovorni plesaci, sto u potpunosto postujem.

Dakle, najjednostavnije bi bilo da se zaposlim! Tada bi svi bili sretni.
- 12:41 - Komentari (6) - Isprintaj - #
23.08.2006., srijeda
Mr. Mandrake from Xanadu Hoće li doci do urusenja američkog dolara i zasto?



Golden Dollar: Kako smo vec zakljucili, do 1971 godine svaki US dolar je imao ekvivalentnu vrijednost u fiksnoj kolicini zlata. Buduci je za vrijeme Vijetnamskog rata trebalo mnogo dolara koje se namirivalo printanjem novih novcanica i time potrosnjom vecom nego su zlatne rezerve dozvoljavale, kad je poceo juris ostalih zemalja iz dolara u zlatne rezerve, Nixon je napustio ‘zlatni ekvivalent’ i od tad je vrijednost dolara odredjena ponudom i potraznjom na exchange marketu.

Exchange market: U normalnim okolnostima exchange rate medju valutama odrazava stanje trgovinske bilance neke zemlje. Zemlje koje izvoze vise nego sto uvoze trebale bi imati rast vrijednosti svoje valute, a zemlje koje kupuju vise nego sto prodaju bi imale pad vrijednosti valute. Ovo je slucaj za sve valute osim za US Dolar!
(Mala digresija: Hrvatska je turisticka zemlja, mi gledamo na buducnost prije sezone!).

Logicno pitanje: Kako, unatoc svim ekonomskim teorijama I praksama, USA moze desetljecima vise uvoziti nego izvoziti?
USA dug je oko 8 trilijuna $ (ili 8 tisuca miljardi!). 45% od toga je vanjski dug. Kako je to moguce? U cemu je catch?

Zadnjih tridesetak godina, US uvozi vise nego sto izvozi (uz pogorsanje tog trenda u zadnjem desetljecu!), ali dolar nije toliko oslabio!
Iste godine kad je Nixon napustio zlatni standard, OPEC zemlje su se dogovorile (vjerovatno nicim izazvane!) da ce prihvatiti jedino dolar kao sredstvo placanja za naftu.
Zacudo, to ima ogromnu prednost za USA jer sve ostale zemlje trebaju prvo kupiti dolare da bi mogli kupiti naftu.
Opet zacudo, to otvara potraznju za dolarom bas u trenutku napustanja zlatnog standarda.

Zahvaljujuci dogovorima zemalja OPEC-a (1971 i 1973) nafta se ekskluzivno prodaje u US dolarima.
To naravno stvara stalnu potraznju za dolarima na exchange marketu. Priblizno 85% trgovine naftom se odvija sasvim izvan USA.
Dolarski krug ide od exchange marketa preko zemalja koje kupuju naftu do zemalja izvoznica nafte, koje ga onda trose sirom svijeta vracajuci ga na exchange market na kraju jednog ciklusa.

Na exchange marketu je uglavnom vec desetljecima veca potraznja nego ponuda dolara iz 4 glavna razloga:
1. Obujam i cijena nafte na trzistu raste, dakle danas treba vise barela i vise dolara/barel nego prije
2. Zahvaljujuci slobodnom trzistu, dosta dolara ostaje u medjunarodnoj upotrebi van USA
3. Vecina centralnih banaka drze dolare kao stratesku rezervu i da zastite domicilnu valutu
4. US Treasury Bonds, koji kad su prodani van US smanjuju kolicinu dolara dostupnih van USA

Dakle, desetljecima ‘stranci’ (dakle 'non-US') stalno imaju potrebu za jos vecom kolicinom dolara. I US Treasury stampa nove dolare.
Ali sad postaje interesantno:
Postoji SAMO JEDAN nacin da ti dolari postanu dostupni vanjskom trzistu - Potrositi ih sirom svijeta!
Onda fino USA kupuje dobra, usluge, dionice, etc.
Naravno da to stvara vanjski dug jer ‘vanjsko trziste’ moze odluciti jednog dana kupovati u US, ali dok god ‘vanjsko trziste’ treba te dolare o dolarsko-naftnom krugu, nema potrebe za zabrinjavanje. Bez obzira sto US vec ima preveliki dug, dobavljaci ne mogu odbiti dolarsku ponudu jer trebaju dolare za kupnju nafte.
Ali US ne treba nikad to platit jer se obzirom da stranci trebaju kupiti dolare da bi platili naftu ta nabavka samo prebije kroz trgovinsku bilacu i dodaje US vanjskom dugu.
Za USA ovaj ‘Mandrake’ mehanizam funkcionira kao kreditna kartica iz bajke:
svaki put kad je povecana potreba za dolarom iz inozemstva za USA to znaci samo jedno: Free Shopping!


Kako je Saddam pokvario igru?
Pa Saddam je u studenom 2000. poceo prodavati naftu za Euro. To je popratio i rijesavanjem dolarskih rezervi odnosno zamjenom istih za Euro.
Naravno da je ta kolicina dolara preplavila exchange market i dolar je kliznuo nadolje. Znacajan broj internacionalnih tradera i investora je zbog toga reagirao prebacivanjem na Euro.
Centralne banke bi bile prisiljene prije ili kasnije prebaciti dio svojih dolarskih rezervi u eure. Do kraja 2002 godine dolar je pao 18%.
Krajem ozujka 2003 USA je upao u Irak, pocetkom lipnja oil trade je vracen na dolare sto medjutim nije zaustavilo nego samo usporilo pad dolara.
Od uvodjenja Eura dolar je pao za cca 30%.
U medjuvremenu je i Iran presao na Euro!

Kako bi ta igra mogla biti zavrsena u Iranu (ukoliko US ne nadje efikasan nacin sprijecavanja IOB)?
Iran je presao na ‘petroeuro’ u proljece 2003. Slijedeci planirani stupanj detronizacije dolara bio je uvodjenje IOB (Iranian Oil Bourse) bazirane na Euru.
E sad, zasto je to drukcije od prodaje u Eurima i zasto bi bas to bio problem za dolar?
Sama cinjenica da postoji burza koja cijenu nafte izrazava u eurima (neovisno od IPE i NYMEX!!!) ostavlja dolar bez zastite!
Kako?
Cim se jedna zemlja izvoznica nafte odluci na prebacivanje na euro, dolarski kolac ranije namijenjen za kupovinu nafte od te zemlje zavrsava kao visak na exchange marketu.

Nacelno, USA ima tri nacina rijesavanja tog viska dolara na trzistu:
1. povuci ga s trzista izdavanjem bondova
2. vratiti ga natrag u ‘oil market’ dozvoljavajuci da cijene nafte rastu na IPE i NYMEX burzi
3. izvozi vise nego uvozis

Prva metoda je parcijalno funkcionirala izmedju 2000 i 2003.
Druga metoda je koristena tijekom 2004 i 2005 kad je cijena nafte udvostrucena (‘with the little help from my friends’-hurricanes).
Treca metoda....treca metoda je realna koliko i snijeg u Sahari!

Dakle, ukoliko Iran nakon sto (i ako!) burza profunkcionira uspije zadrzati cijenu nafte stabilnom, jedna zemlja izvoznica nafte s promjenom dolar-euro mogla bi urusiti dolar jer
US ce tesko biti u stanju zaustaviti veliki priljev dolara na exchange market.
Prva metoda ne bi prosla jer je u zadnje vrijeme nedovoljna potraznja za US Bondovima (ne cudi me zasto!).
Porast cijena nafte na IPE i NYMEX je u slucaju da Iran zadrzi cijenu stabilnom limitiran.
Treca opcija iznimnog povecanja americkog izvoza jednostavno nije provediva u kratkom vremenu (pitanje je i za duze vrijeme koliko bi bilo potrebno povecati izvoz da bi pokrio uvoz).

Dakle IOB ne bi samo reducirao moc IPE i NYMEX vec bi imao znacajan utjecaj i na tecajne odnose dolar-euro.
Ukoliko nafta postane jeftinija u eurima, naravno da ce svi juriti u euro.
I obrnuto.

U cijeloj ovoj prici izgleda da je USA odabrao strategiju embarga i/ili rata kroz pricu o ‘nuklearnoj bombi u rukama vjerskih fanatika’...
Dok god US uspije kontrolirati iransku cijenu nafte, tj. dok god je drzi relativno nestabilnom, petrodolarski status quo je izvjestan.
Jer iranska prijetnja je dolarske, a ne uranske naravi!

- 09:56 - Komentari (0) - Isprintaj - #
22.08.2006., utorak
Jorge Luis Borge: TRENUCI

Kad bih mogao ponovo prozivjeti svoj zivot
Pokušao bih učiniti što više pogrešaka.
Ne bih toliko nastojao biti savršaen, bio bih opušteniji.
Bio bih gluplji nego što sam bio,
U stvari, jako bi malo stvari uzimao ozbiljno.
Bio bi manje čistunac, više bih riskirao,
Više putovao, gledao više zalazaka sunca,
Penjao se na više vrhova, preplivao više rijeka,
Išao na više mjesta na kojima nikad nisam bio,
Jeo više sladoleda, a manje mahuna,
Imao više stvarnih problema, a manje izmišljenih.

Ja sam bio jedan od onih ljudi koji su živjeli razborito i
Promišljeno svaki trenurak svoha života.
Naravno da sam imao trenutaka radosti.
Ali kada bih se mogao vratiti unatragag,
Pokušao bih uvijek imati lijepe trenutke,
Jer se jedino od toga sastoji život, od trenutaka.
Kada bih se mogao vratiti unatrag, borio bih se
Da nikada ne izgubim "sada".

Ja sam bio jedan od onih koji nikada nisu nikuda išli
Bez termomerta, tremofora,
Kišobrana i padobrana.
Kada bih mogao ponovo živjeti, putovao bih manje opterećen.
Kada bih mogao ponovo živjeti, počeo bih hodati bos
Početkom proljeća i nastavio tako do kasno u jesan.
Provozao bih se više puta u kočijama, promatrao više svitanja,
Igrao se sa više djece...

Da imam ponovo život pred sobom.
Ali, već vidite, imam 85 godina i znam da umirem.


- 15:18 - Komentari (0) - Isprintaj - #
21.08.2006., ponedjeljak
Bila sam na moru

Na moru prodajem suvenire koje sama radim preko godine pa sam stalno na rivi u večernjim satima. Tako se svašta i vidi. Ove godine su popločavali rivu, ali su došli samo do pola. Novi dio rive je za 10ak centimetara širi od starog pa su na spoju, uz vodu, postavili kamenu kuglu. Da turist mora zaobići. Klincima je najzanimljivije naravno skočiti na kuglu. Mnogi i pogledaju kuda skaču ali jedan malac nije. Fulao je jednom nogom rivu i završio u moru. Mali se počeo panično loviti za štrikove, mama mu je vrištala da mali ne zna plivati a mi smo umirali od smijeha jer smo znali da je dole plitko. Kao je klinac skužio da mu je voda do struka stao je. A onda su mu se i mama i tata a i sestra smijali u facu. Klinac je naravno izvučen iz vode. Odmah su mu skinuli majicu i ovjekovječili trenutak jednom fotografijom.
Osim takvog simpatičnog uljepšavanja godišnjeg ništa posebno je bilo. Moj dragi J. i moja –tek na početku puberteta- sestrična L. su se konstantno zafrkavali. Mala je samo čekala da ju J. uštipne. Odmah mu je morala vratiti. I tako nitko nikome ne smije ostati dužan. Naravno da su se meni stalno tužakali. Osjećala sam se kako mama 3- i 5-ogodišnjaka. Vrlo interesantno. OK, neke mame se ne bi složile ali meni, na tri tjedna, je bilo baš zabavno. zujo

- 14:05 - Komentari (0) - Isprintaj - #

Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.