utorak, 28.02.2006.

Koliko?

Ovaj vikend u Elementu je igrana B liga. U daljnje razigravanje plasirali su se ZBK 3, Braco 3, Sarajevo, Samobor, Karlovac i Element. Posebno je bilo zanimljivo u skupini Zagreb Istok gdje je Samobor pobijedio u direktnom meču Braco 1 i prestigli ih te uhvatili drugo mjesto sa 1 VP prednosti. Zanimljiv bord je odigran u meču između ZBK3 i JT6. Kandidati za repku Ivančić i Žepić (NS) izlicitirali su i napravili 1NT u rekontri protiv Ivančića i Bohačeka (EW). Upis od 560 na predzadnjem bordu meča - bolje ne može. North je otvorio 1NT kao 9-12 Hcp, balans. Nakon dva pasa West je kontrirao a North je rekontrirao - vadilica. Međutim South je kazneno spasirao i NS igraju u rekontri.

1NT XX
5
A K 5 2
J 3 2
9 7 5
Q 7 5
 
Q J 8
K 8 6
K 8 3
A J 4 3
  9 7 3
Q 10 9 7 5
J 10 6 4
10
  10 6 4
A 4
A Q 2
K 9 8 6 2
 


East je atakirao mali herc do partnerovog kralja. Izvođač je uzeo drugu rundu herca asem i igrao mali tref prema dami što je držalo. Na sedmicu tref East nije dodao ali je West pustio. Sad je North dao mali pik da iskoristi ako su pikovi 3-3. East je uzeo svoje herčeve ali svejedno North je napravio kontrakt i uzeo 560. Ključni trenutak meča je puštanje drugog trefa. Ako West uzme puba i igra herc izvođač ne može stići uzeti sedmi štih. East nakon herčeva igra puba karo i gotovo, jednom ne za 200.

North South su otvorili 1NT kao 9-12 Hcp u zelenoj. South je sa trinaest poena pasirao što mu se isplatilo jer su nakon neprecizne obrane napravili rekontriranih 1NT. Southova ruka se Westu učinila neprikladna za licitaciju te mi je prijavio njihovu akciju kao sumnjivu. Neki nacionalni bridž savezi imaju komisije kojima se prijavljuju blefovi i sumnjive licitacije kako bi se utvrdilo da li neki par prakticira redovno neobične i čudne sekvence. HBS nema nikoga tko bi vodio evidenciju niti se imate nekome obratiti i pitati za slične slučajeve. Ostaje na klubovima da to sami riješe - najčešće se ignorira.

South je procijenio svoju kartu kao neprikladnu za daljnje licitiranje. Čudno je da nije pokušao ispitati mogućnost manše. Kad je partner maksimalan sa druge strane zajedno imaju 25 Hcp. Ne znam pojedinosti sistema. Znam samo da kad igrate slabi bezadut spremni ste igrati tanke manše sa 24-25 poena ili igrati 1NT u kontri sa 17 ili 18 poena. Manše se često naprave sa malo gušćim listovima i podjednakom snagom u obje ruke. West je htio pokazati da oni igraju 9-11 Hcp što je prekršaj i prešutni dogovor između partnera.
Računajući meč vidio sam da su NS puno toga prodali i teško su izgubili - 25:1 u viktorijima. South je vjerojatno prešutio koji poen poučen gorkim pilulama prethodnih bordova. Na ovom bordu ih je skromnost nagradila - došli su u swing situaciju i na pogrešku obrane zaradili 14 VPa. Ovakav bord na pola meča može preokrenuti konačni rezultat jer par nakon toga igra ponesen a protivnici su sljedeća dva tri borda još uzdrmani. Prešutni dogovor ili swingiranje - odlučite sami. Do slijedeće prijave bilježim se sa štovanjem.

Članak je zbog problema sa serverom bio izgubljen pa vraćam kopiju zajedno sa Pokyjevim komentarom.
Poky:Ono što uistinu jest bitno je činjenica da si ovim člankom, makar počevši na možda malo nespretan način, pokazao inicijativu da se bridž u hrvatskoj učini čišćim, korektnijim i ugodnijim za igranje, što bi jamačno bila posljedica ukoliko bi netko dovoljno objektivan i odgovoran nastojao voditi neku vrstu "Crne knjige" u kojoj bi bile bilježene sumnjive licitacijske i igračke akcije te autori istih. S te strane, pohvale na inicijativi. S druge strane, zašto koristim termin "nespretan"? Zato jer si za prezentiranje ove vrlo dobre težnje izabrao poprilično krivi primjer, a po mome sudu kao metu neugodnih sumnji za muljanje, potpuno pogrešne ljude. Naime, prije nekoliko mjeseci Matej i Vjeko su, poput pravih mladih uzdanica budućnosti hrvatskoga bridža, mene zamolili da im pomognem oko osmišljavanja dobrog licitacijskog sistema. Uz raznolike tretmane koje sam im predložio, pod obveznim sam napomenuo igranje dva otvora: mini-bezaduta 9-12 (samo u prvoj protiv druge manše) i Ekrenov 2H majorski dvobojac (u prvoj manši). Razlog je taj što iz osobnog iskustva znam da ta dva tretmana, ako bivaju pravilno primijenjena, u prosjeku donose veliki plus. Kad su me pitali zašto je to tako, glede mini-bezaduta, doslovce sam im rekao:
"1NT 9-12 je vrlo neugodan otvor jer protivnicima oduzima cijelu razinu licitacije pa im je teže pronaći optimalan fit i igrati ga na prikladnoj razini. Međutim, ljudi ne vole biti olako zbaražirani pa će ipak težiti javiti se u nadi da izlicitirati svoju eventualnu drugu manšu ili vas barem kontrirati. Zato, vrlo često će se javljati nakon 1NT otvora vođeni pogrešnom idejom da im treba manje poena za prelicit što je bezadutski otvor slabiji. To neiskusne protivnike tjera da se nakon 9-12 otvora javljaju već s 11-12 honera. Ako se pravilno postavite prema tome, što podrazumijeva "a tempo" pasiranje balansiranih listova od 12 i manje honera, a ponekad čak i sa 13, poglavito ako imate mali dubl u nekoj boji (tako da možete dati negativnu kontru na istu boju, ako protivnik protektira), vrlo često ćete upisivati 200/500/800/1100. Time baražni smisao otvora u potpunosti biva ostvaren jer, na duge staze, zarada od takvih bordova bit će daleko veća nego li gubici neizlicitirane 12+13 manše. Osim toga, jasno je da je razlika između +150 i +400 manja nego između +120 i +500."
Pasiranje Southovog lista nije niti blef niti neka posebno dubiozna procjena, nego jednostavna strategija licitiranja gdje se igrač uz mali rizik (propuštanje zelene manše) nada znakovitom dobitku (kontriranje protivnika u crvenoj). Koliko ovakva strategija ima smisla, pokazao je i sam bord o kojemu pišeš jer se dogodilo upravo to čemu se partner otvarača nadao. Protivnici su se odlučili javiti i braniti na 1NTxx što je isključivo plod njihove loše/nesretne licitacije. Imputirati dečkima na ovaj način muljatorske tendencije zakamuflirane u frazu "prešutan dogovor" da je 1NT 9-11 (a ne 9-12) ne samo da je vrlo ružno i tendenciozno, pogotovo od osobe koja želi biti dobar i objektivan sudac, nego je i glupo. Jer, poenska razlika sama po sebi ne predstavnja ništa bitno, osim u blagom psihološkom efektu koji eventualno protivnike može natjerati da se radije jave na 9-11, nego na 9-12. Ali, ako pasirajući jak list želimo da se protivnik javi, kojeg onda smisla ima govoriti da partner može biti jači (9-12) nego li uistinu može (9-11)?!? Totalna kontradikcija! Povrh činjenice da ovakav oblik "prešutnog dogovora" može strani koja ga ima donijeti samo štetu, ne postoji niti nikakva naznaka da je o istome riječ budući da ne vjerujem da si ikad primijetio da sa 12 honera otvaraju 1C. Ali možda si i mogao, jer, recimo s listom A109x-Ax-K109x-J10x i treba otvoriti 1C i rebidirati 1NT kao 13-14, ali ne zbog "prešutnog dogovora" (koji stupa na snagu kada se frustrirani protivnici bune da su jedino njima rekli Meckwellovih neoborivih 3NT s 22-23 poena na liniji), nego zbog čisto bridžističkih razloga koji bi trebali biti jasni svakom nelošemu bridžistu koji promotri strukturu danog lista. I nije točna činjenica da je onaj tko igra mini-NT spreman redovito igrati 1NTx sa 17-ak poena na liniji. To se eventualno događa kada oba lista imaju distribuciju (4333) pa su na to prisiljeni. U suprotnom slučaju, jedna od dvije ruke uvijek može povući vadlicu (obično rekontru ili 2C) u nadi pronalaska 4-4 ili barem 4-3 fita koji se (kako simulatori pokazuju) rijetko igraju gore od 1NTx, a često puta bolje (a da ne govorimo da se održavanjem licitacije živom protivnici mogu javiti i izvući nas iz nevolje). Hrvatski bridž ima dovoljno stvarnih crnih točaka da bi se bespotrebno (i besmisleno) u negativan kontekst dovodili dečki koji učenjem i prakticiranjem dobrog bridža žele napredovati i uživati u igri i na taj način bivali demotivirani od sudjelovanja u natjecanjima gdje ih, pored provokativnih protivnika (jesi li poduzeo nešto po tom pitanju?) i suci nedolično tretiraju. Nadam se da ćeš ovu moju kritiku shvatiti pozitivno i eventualno se sljedeći put najprije kod nekog kompetentnog raspitati o nekom licitacijkom tretmanu ili odluci prije nego li plasiraš u javnost neugodne imputacije, koje, vjeruj mi, barem u ovom slučaju, apsolutno nikakvog smisla nemaju. Puno je lakše i ljepše suditi kada razumiješ bord i ljude koje (pr)osuđuješ. (Poky 01.03.2006. 18:41)

Frano:Ivančić i Žepić su dobri igrači i 100% sam uvjeren da je 1NTxx rezultat poštene igre. Hvala za mišljenje i objašnjenje 9-12 NT. Mislim da precjenjuješ prosječnog Hrvatskog bridžista i njegovo znanje ne obuhvaća ovakvo razumijevanje slabog bezaduta :) Prijava nije neka frka . Ja sam prijavljen u Puli 2002 godine. Igrao sam sa bratom koji jako voli licitirati. Otvorio sam i ponovio tref pokazavši šestkaratnu boju. Protivnici su igrali parcijalac i brat je atakirao kralja tref. Prebio sam asem i dao šnapera. Bio sam siguran da bi sa dubl kraljem rekao tri tref. Protivnici su tvrdili da imamo prešutni dogovor i prijavili su nas sucu. Rezultat na bordu bio je 47% za nas jer je trefove trebalo uzeti odvojeno. Prijave se dešavaju a temu smo načeli.

28.02.2006. u 20:19 • 0 KomentaraPrint#

<< Arhiva >>


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv


Komentari da/ne?

Welcome

This blog presents interesting points from the world of Croatian bridge. Enjoy a cocktail of news, funny tales and interesting boards. Please bring some good board with you to share with us!

English Texts:

How to impress world class player by Srdjan Katusic
TD Corner - Croatia
Interview: Justin Lall
Rui Marques TD presentation part 1
Rui Marques TD presentation part 2
How Nick Nickell won the 2007 Spingold by John Schuler

Bridge Players:

Astronaut Gregory H. Johnson
Nogometaš Paolo Wanchope

Image Hosted by ImageShack.us


Klupske majice - 150 kn



TD Kutak

WBF kodeks
EBU White Book
WBF 2005 General Condition of Contest
Hesitation and UI
UI and screens
Screens
Igra sa pregradama
Pravilnik rada žirija
Ispiti i materijali sa EBU tečajeva

Posjete od 1. travnja 2005 :


Druge igre
Erepublik

Play online chess