DivanSkitnje

četvrtak, 31.05.2007.

ANNO DOMINI(2)



Ljetopis iz 1991.(2)

Iz bilježnice, umazane prstima masnim od masti za podmazivanje oružja, stranica progorjelim pepelom sa dogorijevajuće cigarete, korica požutjelih od jutarnje vlage, pune nečitkih slova ispisanih u praskozorja svibanjskih i lipanjskih jutara, ljeta Gospodnjega 1991. Molim one koji ovo budu čitali da imaju na umu da je pisano prije 16 godina u posebnim okolnostima.


IZNAD ZAKONA I PAMETI

Nepuna četiri dana nakon našega povratka iz Kninske krajine, Kijevo se raširilo Slovenijom i Hrvatskom, a vojnici uzdrmali Europu. Sa skupnog portreta urešenog staljinističkim okvirom, general Adžić najavio klasični vojni udar, rječnikom za kojeg se mislilo da postoji još samo u lošim socrealističkim filmovima.Vojska ide do krajnje pobjede ili poraza. Bez obzira na sve one devetnaestogodišnjake koji ne žele pucati jedni po drugima radi sulude sujete svojih naredbodavaca. Sigurno je jedno: Armija je započela svoje samoproždiranje!
Armijski vrh je zatečen, politički razbijen. Europa ga nastoji skrpati, a srbijanskom dijelu Predsjedništva prstom je priprijetila "europska trojka" koja se, poučena dosadašnjim bizantinskim podvalama, ovoga puta nije dala nasanjkati već je sjedila u Beogradu sve dok Jović, Sejdo i Kostić nisu preko usta odvalili "da". Svečanog ručka nije bilo, a neki od njih su već pokusali svoju juhu. Armija sipa priopćenja i po pravilu se žali na pravi propagandni rat koji se vodi protiv nje. Televizija Sarajevo (čitaj: Konstantin Jovanović ) pravi takve Dnevnike da ih ni generali bolje ne bi radili. Toliku hrpu kurtizantskih izvješća na jednom mjestu dugo nismo čuli. Televizija Beograd je izvan konkurencije. Yutel je napokon sa svojim novinarom (a ne Tanjugovim ili Politikinim) načinio izvješće s bojnišnice kod Brežica:
- Kako je? - pita reporter vojnika na položaju, negdje u šumi.
- Jebeno! - iskreno odgovara mladac.
- Za što se boriš?
- Odakle da znam! Kažu da se ovi žele odcijepiti, a mi kao da im ne damo. Ma, ludnica! Ne znam ni koji je dan nit sat. Ginemo mi, ali oficiri ne. Ma... Želim da se ovo što prije završi, sačuvam živu glavu i vratim se u Bosnu, kući i materi...


DVA ARŠINA PRAVDE


KIJEVO (22./23. lipnja 1991.) Nedaleko Civljana, čiji su "ugroženi" žitelji držali hrvatsko Kijevo u višemjesečnoj izolaciji - cestu je zapriječilo vojno vozilo s rampom i vojnicima koji obavljaju kontrolu prometa. Desetak metara dalje ukopan tenk s maskirnom mrežom iznad kupole. Ne vide se odavde ni kuće ni sela. Tek pokoja zgrada. Golet je sve veća i ljuća. Zelenilo nije ono slavonsko, već niklo iz kamena, provjetreno burama i jugovinom.
Pregledaju nas dva vojnika: Pančevac se smijulji, dok Mariborčanin odmahuje rukom. Jedva čekaju da odsluže tih preostalih 70 dana. U tom trenutku dolazi potporučnik kojeg Petar Radić "unapređuje" u majora. Galami na Slovenca što ga nije pozvao. Uzimamo ga obranu, a Pančevac se izmiče, zbunjeno se češkajući iza uha. Potporučnik se penje na kamion, pod ceradu, brojeći vreće s brašnom i šećerom. Zlurado se veselim jer ga isti posao čeka i u drugom, uzavrelom, kamionu.
Dan kasnije nam je Ivan Šarić, zapovjednik Policijske postaje Kijevo, pričao kako mu ta ista vojska nije dopustila prolaz za Kijevo i preuzimanje dužnosti, a dežurni oficir je tražio da u Civljanima ostave oružje i uniforme. Dakle, za legalne organe Republike Hrvatske nema prolaza preko vojne rampe. U isto vrijeme vojna vozila prolaze kroz Kijevo prevozeći "martićevce" koji usput psuju i prijete. Prilikom jednog takvog prolaska MUP je stavljen u krajnju pripravnost, a već nakon desetak minuta stigla je vojna policija s pitanjem zbog čega pripadnici MUP-a provociraju prolazeće srpsko pučanstvo (!?). Nakon objašnjavanja i dokazivanja da su Martićevi "milicionari" iz vojnih kamiona bacali četničke letke, vojska je odgovorila:
- Nemoguće, niste ih mogli vidjeti jer su bili pokriveni ceradom! Tu čovjeku staje i ono malo pameti što mu je još preostalo.
Napokon dobivamo dozvolu za odlazak. Prolazimo pored uredno poredanih cigala civljanske barikade na čijem vrhu vijori srpska zastava. Fotografiram, dok dvadesetak besposlenih mještana prijeti.
Stižemo u Kijevo kojim dominira brežuljak i crkva sv. Mihovila. Vule se uzvrpoljio. Stajemo pored ploče i natpisa KIJEVO, a gore, kilometar-dva dalje zamjećujem u grmlju neke pokrete. Kasnije potvrđuju da sam dobro vidio, a oni nas još bolje. Kroz snajpere i dalekozore. Iako su već u Vrlici znali sve o nama. Ne samo u Kijevu već i na Dinari, Kozjaku i svim onim točkama s kojih se brani ovo mjesto.
Primaju nas širokih ruku i vesela srca. Ne zbog onoga što smo dovezli već zbog spoznaje da i Slavonija misli na njih, unatoč tome što je neki žele gurnuti u Srbiju. Malo morgen! Vule, Petar i Tomo nestaju među tetcima, netjacima, ujnama, stričevima... Jedan me pita: - Poznaješ Brajkoviće? Pozdravi Krstu, Mrkog, Ivu!
Nakon okrepe krećemo ka sv. Mihovilu, crkvi čije robusne obrise svaki Kijevljanin nosi u srcu. Zastajemo pred kućom Bajanovih gdje Ruža i Pave pričaju kako su branili zgradu MUP-a od vojske i njihova zapovjednika Đukića koji je rodom iz susjedne Cetine odakle svakodnevno pristižu četnički leci s pečatom: Cetina, Prva leteća udarna četa. A u sredini kokarda.


NISI DOBRO NANIŠANIO, PROMAŠIT ĆEŠ DJECU

- Kada su mupovci , nakon 14-satnog usiljenog marširanja bespućima Kozjaka, pod punom opremom, stigli u Kijevo i razvili hrvatsku zastavu - plakali smo od sreće! - pričaju Ruža i Pave. - Već u 12,5o trči Mate Maloča i viče:
- Zovi zapovjednika, stižu tenkovi i vojska!
Nisu četnike tjerali, već naše. Đukić viče da će, ako se za pet minuta ne napusti zgrada, pucati iz tenka. Joso Jurić - Orlić gurnuo ruku u cijev topa i viče Đukiću:
- Pucaj, mater ti četničku!
Zvoni zvono sv. Mihovila. Diže se staro i mlado, zdravo i bolesno. One koje nisu mogli hodati, na leđima su nosili. Žene viču Đukiću:
- Nisi dobro nanišanio, promašit ćeš djecu!
- Ispljuvale smo ga toliko da se neće moći oprati dok je živ, ako ima još imalo obraza. Za to vrijeme mupovci su zauzeli položaje, a kada su se tenkovi našli na nišanu tromblona - bilo je lakše. No, nisu se htjeli povući, a mi smo petnaestak dana stražarili po kišu i suncu, - pričaju Ruža i Pave prisjećajući se nedavnih događanja koji su tada uzdrmali Hrvatsku.
Prolazim Kijevom, susrećem redarstvenike, a među njima i Stanka Jurića - Grgića kojeg su teroristi zajedno s rođakom Mijom Jurićem - Arambašićem (tada nisu bili u MUP-u) razbojnički uhitili kao odmazdu za poznate plitvičke događaje. Odmah potom Joso Jurić - Orlić je uhitio trojicu iz Civljana koje je u kući čuvala njegova supruga Radojka, Srpkinja po nacionalnosti:
- Ma, bilo im je bolje no kod rođene matere. Al, prevari nas vojska. Kažu, pustite ih i Martić će osloboditi dvojicu Kijevljana. Pustili su ih tek nakon petnaestak dana, - veli Joso.
Inače, Joso i prvi Martićev pomoćnik Zelembaba su paše. Oženili dvije sestre, a Martić bi upravo Josu najradije želio vidjeti u svom kninskom zatvoru. Al' nije ni Joso od jučer. Kada je potpredsjednik Hrvatskog Sabora, Vladimir Šeks, stigao u Kijevo oštećenim helikopterom na kojeg je pucano s civljanske barikade, uz nazočnost vojske, Joso je bio i mehaničar. Nakon uspješnog popravka od armije su zatražene koordinate za prelet, a kad su dobivene Kijevljani su napravili zamjenu. Tamo gdje je tebao ići helikopter poslali su patrolu, a helkopter uputili na Drinu. Na Kozjaku su mupovci zatekli skupinu četnika kako sa spremnim mitraljezom zure u nebo očekujući Šeksa i helikopter. Nakon okršaja najmanje petorica terorista zauvijek su ostala na Kozjaku, a vojska je objavila ime samo jednoga jer je iz susjedne Polače. Ostali su "uvezeni" iz Srbije i Bosne i vjerojatno su još uvijek za robinu "na privremenom radu u inostranstvu". Tako pričaju Kijevljani, a da bezumlju nema granica svjedoči i primjer Krste Maloče i supruge mu Radojke (Marije) koji su s djecom Anom (5) i Stipanom (3) otišli u Marinu pored Trogira obaviti neki posao. Kada su se vraćali pred Civljanima je već bila podignuta barikada, a martićevci i vojska nisu dopuštali prolaz. Krste je u Solinu ostavio suprugu i djecu, a on s kolegom, preko Kozjaka i uz pomoć straže iz Maovica stigao u Kijevo. Mjesec dana je proteklo dok se nije nanovo vidio sa suprugom i djecom. Za tih 30 dana nisu se ni čuli jer su telefonske linije preko Knina bile u prekidu, a preko Sinja pokidane. I zar je čudno kada petogodišnja Ana pjeva:

Barikada,barikada
tu je četnik,tu je brada
tu se gine,tu se pada...



Kijevo je 1936. imalo 4.200 žitelja i 42 tisuća komada krupne stoke i peradi. Danas (lipnja 1991. nap. a) ima nešto više od tisuću žitelja. Nekada su bili veći od Knina čiji je nacionalni sastav bio znatno drugačiji. Danas u Kninu više ne radi nitko iz Kijeva. Svi su dobili otkaze, a u samom gradu nema više od pet posto hrvatskog pučanstva. Domovi u Šibeniku, Splitu, Zadru puni su Hrvata -prognanika s ovih područja. Kijevljanima nije ni na kraj pameti napuštati mjesto: Vjeruju u razum jer ovdje u kršu ima mjesta za sve. Valja raditi i rukave zasukati. - Bilo je i mrtvih i žao mi je svih tih mladića iako iz Kijeva nitko nije poginuo. No, život je život, - veli Ante Bajan (30) predsjednik Mjesne zajednice. - Mjesta za razbor mora biti i mi vjerujemo u njega. Nadamo se da će razboriti ljudi iz susjednih Civljana, Polače, Cetine... pristati na razgovor i dogovor o zajedničkom suživotu.
Napuštamo Kijevo, opraštamo se s domaćinima, Maločama, Cicvarićima, Brajkovićima, Bajanima, Miljkovićima, Jurićima, Elkazima... Predlažem da idemo preko Knina. Ostali me gledaju u čudu:
- Ti nisi, majke mi, normalan.
Vraćamo se putem kojim smo došli. Cestovni promet je slab, a ono malo automobila vozi bez registracijskih tablica jer ih vlasnici ionako nemaju gdje registrirati. Benzina u Babićevoj "državi" više nema. Kažu da je prestala i opskrba iz bosanskobrodske Rafinerije nafte. Iz sasvim prozaičnih razloga - nemaju što proizvoditi pa samim tim ni voziti, a i crpke u Bosni čekaju Ininu injekciju.
U Civljanima, skoro pod samom zastavom tzv. SAO krajine, uz cestu zaustavljeno vojno vozilo, a nekoliko vojnika sjedi i pije piće s "besposlenim" mještanima. Vojska i narod! Valjda će to učiniti jednoga dana i u Kijevu pod zastavom Republike Hrvatske. Upravo tu izazivam svađu među vojnicima. Jedan od njih me uporno želi skinuti s kamiona i oduzeti mi fotoaparat i film (jer sam ih fotografirao), drugi me brani. Dok revnosni mladac prijeti kolegi, brzo premotavam film, bacam ga pod sjedalo i u aparat stavljam novi. Ako oduzmu film, oduzet će ili osvijetliti "neispucani". Dok se vojnici natežu, vozač Drago mi kroz zube spominje sve po spisku:
- Znao sam. Nisi normalan, zbog tebe ćemo sad svi najebati!
Ne obraćam pozornost i budno pratim svađu vojnika. Opet nam prilaze i onaj koji me je branio pita:
- Jeste li slikali?
- Nisam! - odgovaram poput pravog nevinašca.
Povjerovali su. Ili su se pravili da vjeruju. Odlazimo put Hercegovine, a mene savjest ne grize zbog te laži. Hrvatska postaje Kijevo. Od Bugojna preko Travnika prate nas ivanjske vatre poput roja krijesnica u toploj i tada još uvijek mirnoj lipanjskoj ivanjskoj noći Ljeta Gospodnjeg 1991.

( Nekoliko mjeseci kasnije kninski šerif Milan Martić i njegovi četnici iz Knina uz obilnu pomoć JNA i tadašnjeg pukovnika Ratka Mladića osvojili su Kijevo, kuće popalili, a zatečeno stanovništvo pobili ili zatočili. Sve do Oluje 1995. Kijevo je bilo avetinjski prazno mjesto.)

31.05.2007. u 00:50 • 20 KomentaraPrint#

srijeda, 30.05.2007.

ŽRTVE


MEĐUNARODNA komisija za utvrđivanje istine o Jasenovcu pripremila je deklaraciju kojom se zahtijeva da vlade Bosne i Hercegovine, Srbije i Republike Srpske podignu tužbu protiv Hrvatske za genocid nad Srbima, Židovima i Romima u Jasenovcu, pišu srbijanski mediji.
U deklaraciji se predlaže da BiH, Srbija i RS podnesu zahtjev za odštetu žrtvama i njihovim potomcima na Međunarodnom sudu pravde (ICJ) u Haagu. Deklaracija će biti razmatrana na Plenarnoj sjednici Četvrte međunarodne konferencije o Jasenovcu koja će biti održana u četvrtak, 31. svibnja, u Banjoj Luci. Srpski mediji pišu da je u jasenovačkim logorima tijekom Drugog svjetskog rata stradalo 700.000 Srba, Židova i drugih antifašista. U tekstu je osuđeno i smanjivanje broja žrtava u medijima, publikacijama i "lažnom predstavljanju jasenovačkog logora u novoj postavci Muzeja u Jasenovcu". Savjetu ministara BiH te vladama Hrvatske, RS i Srbije predloženo je pokretanje postupka da se teritorij na kojem se nalazio logor stavi pod međunarodnu zaštitu UNESCO-a

Čitajući danas ovo agencijsku informaciju, u svojoj bilježnici pronađoh zabilješke razgovora sa, sada već pokojnim, akademikom, povjesničarom dr. Ljubom Bobanom. Bilo je to prigodom obilježavanja obljetnice masakra 14 seljaka Odvoračkih sela (nedaleko Slav. Broda) 1935. Starojugoslavenski žandari pobili su ih samo zato što su željeli govori i pisati hrvatski. Razgovor je vođen u sjeni pogibije 12 policajaca u Borovom Selu, 2. svibnja 1991.

Akademik prof. dr. Ljubo Boban.

BLEIBURG, JASENOVAC, JAZOVKA, BOROVO SELO...

S obzirom na današnje događaje i one od prije 60 godina: pogibija četrnaestorice odvoračkih seljaka, odnos vlasti prema hrvatskom pučanstvu i različito tretiranje poluvojnih i paravojnih organizacija u mnogo čemu podsjeća na današnje događaje. Da li se to povijest ponavlja?
Boban: - Jedni misle da se ponavlja, drugi da se ponavlja kao farsa, a neki misle da se povijest ne može ponoviti isto kao što je i vrijeme neponovljivo. Međutim, ostaje činjenica da se mnoge pojave, mnogi problemi uistinu, na ovaj ili onaj način - ponavljaju. Imali ste priliku čuti što se događalo u veljači 1935. u brodskom Posavlju, da je tu bio čitav niz događaja, situacija i pojava koje nas malo čudno podsjećaju na sve ovo što se danas događa.
Ovi događaji su isključivo rezultat negiranja hrvatskog nacionalnog individualiteta, njegove opstojnosti - dakle jedne presije koja je dugo vremena vršena nad hrvatskim pučanstvom i koja je jednom morala eksplodirati. Jedan od faktora koji je stvarao takvu situaciju, koja je završila tragičnim događajima, je četništvo, četnički pokret i četnička ideologija. Baš na ovom području gdje je u ogromnoj većini hrvatsko pučanstvo, postojale su četničke organizacije koje su stvarale jednu atmosferu - i, kao što vidite, danas govorimo o takvim pojavama i tendencijama koje predstavljaju oživljavanje četničkih ideologija. Ako pogledamo metode i sredstva koja su se tada upotrebljavala, u toj politici negiranja hrvatskog nacionalnog identiteta, kao i današnje pokušaje da taj identitet dobije svoju punu afirmaciju - onda ćemo također uočiti da se mnoge stvari na određen način ponavljaju i zato ja vidim određenu tekuću aktualnost tih događaja.

Postoje podaci iz 1936. da je na ovim područjima bilo 117 četničkih organizacija, a za područje Slavonskoga Broda imamo precizne podatke: Novo Topolje (28 članova), Sibinj (19), Zdenci(23), Klokočevik (36), Slavonski Kobaš (36), Stari Slatinik (31), Bebrina (25) i Kujnik (34) .


BOBAN: - To su precizni policijski izvještaji i nije bilo razloga za netočne podatke jer je to bilo stanje u jednom trenutku (1936.). No, niti jednoga trenutka ne trebamo isključiti mogućnost da je u tim četničkim organizacijama bilo i Hrvata, iako samo u izuzetnim slučajevima. Prije svega radilo se o ljudima vezanim uz režim i koji su bili u njegovoj funkciji... No, nemamo podataka za Primorsku banovinu, ali se usuđujem pretpostaviti da je ondje bio i veći broj organizacija. Važno je imati u vidu da je to bio jedan od elemenata atmosfere tadašnje politike koja stvara jednu političku konstelaciju, što je onda imalo svoje reperkusije, kasnije uoči rata, u samom početku i tijekom rata - pa, na kraju krajeva , ostaci svih tih preokupacija mogu se možda i danas prepoznati na raznim područjima.

Vi ste među prvima progovorili o Jasenovcu, a ono što ste iznijeli doživjelo je oštre napade srbijanskog tiska i dijela njihovih povjesničara.

BOBAN: - Ne, ja se ograđujem od toga da sam bio prvi koji je drugačije progovorio o Jasenovcu. Usudio bih se reći da sam u posljednje vrijeme toj problematici možda najsustavnije pristupio, možda i zbog toga što sam upao u jednu polemiku koja me je natjerala da s različitih aspekata i sustavno odgovaram na razna suprotna mišljenja. Čovjek to piše u okviru neke rasprave i ograničen je na jednu dimenziju, a kad ste u dnevnoj politici onda ste izazvani i morate iznositi stvari koje onda postaju tekuće. U tom smislu i vidim svoj zadatak. To je, uostalom, jako složena tema, koja ima različite dimenzije: statističke, moralne, političke...Bojim se da je tu prisutna jedna tendencija da se i ti statistički podaci (čovjeku je teško govoriti jer je to tragična statistika) nekada namjerno podešavaju kako bi se iz toga izvukli nekakvi zaključci, nekakvi ciljevi. Na primjer, što je veći broj žrtava to znači da je zločin veći, da je veći broj sudionika. Prema tome, onda ne postoji individualna ili skupna krivnja, već postoji kolektivna krivnja, krivnja cijeloga hrvatskoga naroda.
Već je tijekom rata postavljeno pitanje na koji će način hrvatski narod morati odgovarati! To nisu nove niti nepoznate stvari. Međutim, mi imamo različite parametre po kojima možemo približno utvrđivati broj žrtava, očigledno ne precizno, pa ja neću niti govoriti o Jasenovcu već o logorima. Dakle, svi ti parametri dovode nas u granice da je na području NDH u svim logorima (a bilo ih je povremeno desetak i više) stradalo otprilike 130 tisuća ljudi svih nacionalnosti i vjera. To bi, otprilike, bila ta gornja granica. Ako sada pogledamo pojedine druge logore gdje je koliko-toliko moguće identificirati (nekakva evidencija je vođena) broj žrtava - onda se polako počnemo približavati donjoj granici. Uostalom, imamo i jedan poimenični popis koji je rađen 1963. i 1964. godine i koji nam daje mogućnost da približno utvrdimo i tu donju granicu. Po toj evidenciji ispalo bi da je negdje 49-50 tisuća ljudi stradalo u Jasenovcu. Ova donja granica vjerojatno nije definitivna, ali ako imamo približne donje i gornje granice - onda smo negdje u tim rasponima. Naravno, time nismo riješili problem, jer se brojem ne rješava težina zločina. Ovim se zločin ne želi umanjivati, ali kad se postavlja to pitanje onda ga valja postaviti što preciznije.

Analogno Jasenovcu, postavlja se i pitanje blajburških žrtava?

BOBAN: - Bleiburg pratim 23 godine iz literature koja je prvo nastala u inozemstvu, od naše emigracije i britanske dokumentacije. Naša literatura je većim dijelom publicistička, a manje istraživačka. Ovdje smo također prošli kroz nekoliko faza: u početku su to bile neke enormne brojke koje su govorile o nekoliko stotina tisuća žrtava, što je možda trebao biti neki "revanš" za brojke iz Jasenovca. Međutim, novija analiza dovodi nas do realnijih brojki i granica o kojima ja ne bih govorio jer su još u fazi istraživanja. Na primjer, znam za procjene Komiteta za žrtve Jalta, pa i kod nas ima mišljenja, da se broj ubijenih Hrvata kod Bleiburga kreće između 40 i 50 tisuća. Naravno, ta je brojka veća kada dodamo ubijene slovenske domobrane i četnike. Ovdje ću spomenuti i slučaj jame Jazovka, jer je to u posljednje vrijeme bila jako aktualizirana fama. Govori se da je tu bačeno 40 tisuća Hrvata, ali sam nedavno čuo meritornu izjavu kako je u Jazovki verificirano 240 žrtava. Kao što vidite, često se susrećemo s različitim interpretacijama, da li iz neupućenosti ili nekih drugih razloga... Prema tome, mi smo tu tek u fazi verificiranja.

30.05.2007. u 15:33 • 5 KomentaraPrint#

utorak, 29.05.2007.

Anno Domini

Ljetopis iz 1991.(1)

Iz bilježnice, umazane prstima masnim od masti za podmazivanje oružja, stranica progorjelim pepelom sa dogorijevajuće cigarete, korica požutjelih od jutarnje vlage, pune nečitkih slova ispisane u praskozorja svibanjskog i lipanjskog jutra, ljeta Gospodnjega 1991. Molim one koji ovo budu čitali da imaju na umu da je pisano prije 16 godina u posebnim okolnostima.

Krajem travnja (28. 4.1991.) postrojbe JNA su blokirale Kijevo odmah po uspostavljanju Policijske postaje MUP-a Hrvatske. Brođani su reagirali prosvjednim skupom s kojeg je više tisuća nazočnih poručilo: Život damo, Hrvatsku ne damo! U Kijevu se brani Hrvatska!
Dan kasnije (29. travnja) u Zagrebu je otpočelo suđenje uhićenim srpskim teroristima Dušanu Bandiću, Dušanu Cariću, Zoranu Stevanoviću i Željku Ražnjatoviću-Arkanu, koji su okrivljeni za oružanu pobunu u Hrvatskoj.
Svibanj 1991. Drugoga dana najljepšeg mjeseca u godini srpski su teroristi, pod zaštitom oklopne jedinice JNA, ubili dvanaest hrvatskih redarstvenika, a dvadeset i jednoga ranili. Jedan od "vojvoda" (Šoškočanin) pred kamerama beogradske televizije s takvom slašću priča o zasjedi i masakru nad ubijenim i ranjenim policajcima da se normalnom čovjeku mora lediti krv u žilama. Gledam ga i pamtim, upijam svaku crtu njegova lica i govora, s nadom da ću ga možda negdje sresti. Znam da neću, ali ipak...


IZNAD ZAKONA I PAMETI


Dok sjedim na groblju potajno se nadam da je sve to neki ružan, neobičan san i da ću se razbuditi, a tenkovi, oklopna kola, transporteri će nestati i ostat će samo miris kadulje i mir.
Sređujem pribilješke i zbrajam dojmove - slušam ponoćne vijesti. Tek je nekoliko sati prošlo od proglašavanja suverenosti Hrvatske unatoč "upozorenju" Saveznog vijeća Skupštine SFRJ kako se sve odluke o razdruživanju smatraju nelegitimnim i jednostranim, dok Crnogorac Mijat Šuković traži da sve institucije, uključujući organe sigurnosti i organe JNA, ne dopuste prekrajanje Jugoslavije. Sve u zaštitu Jugoslavije. A isti je zbor šutio, gluh i nijem na miloševićevska prekrajanja pokrajina, lomeći pogaču i zobajući sol u čast nove "celokupne" Srbije. Je li Srbija uopće ikada stanovala u Jugoslaviji ili je bila negdje iznad, nedokučiva za zakone i propise...

KIJEVO (22./23. lipnja l991.) - Ovdje srpski Radio Knin. Želje čestitke i pozdravi! Dragom Đoki iz Obrovca sve najbolje... Hvala tebi Karadžiću Vuče naša djeca ćirilicu uče / Sitan kamen do kamena, svud je Srbin do Srbina... Vijesti: Danas je predsjednik Vlade SAO Krajine, Milan Babić, razgovarao s predstavnicima bratskog Sombora...U informaciji se ne govori na kojoj je razini bio taj "međudržavni" razgovor.
- Ma, trni to- cijedi kroz zube Joso, pripadnik MUP-a dok kroz dalekozor promatra kijevljansku dolinu: - Bio je ovdi zubar. Isusa ti, linijeg čovika nismo imali.
Pokazujem u daljinu, na vojni konvoj od desetak kamiona i dvije kampanjole što pristiže iz pravca Knina.
- Vidim ga. Javili su naši već prije l5 minuta da pristiže. Ništa neobično, to je danas već peti što prolazi kroz Kijevo. Ne brini. Sad je k'o bog! Sve je mirno, a kako je bilo... Nije se moglo izdržat!
Kijevljanima ta subota protječe u mirnom okružju, dok meni sve miriši na skoru borbu. Naoružani policajci, patrola za patrolom. Pod budnom paskom je svaki pokret između Kozjaka i Dinare, planina što okružuju Kijevo. Svakoga časa netko odnekuda javlja:
- Ovdi je sve mirno; Trist' i dva tenka na Vincu prestala s vozanjem; Pripazi na automobil "Lada" registracije...; Vatra na Kozjaku!
Dok policajci obavljaju posao, sjedim na groblju sv. Mihovila i pokušavam se zbrojiti, razbuditi, potajno vjerujući da je sve to samo neki neobičan san, da su svi ti tenkovi, oklopna vozila, oružja svih vrsta, barikade, mrtvi - iz nekog drugog okružja, svijeta. No, ne ide i zbilja štipa tjerajući snove i želje. Tutnjava vojnih vozila govori. Miriši kadulja, a jedan sivi mačak oprezno se šulja između' grobova. "Vrtim" film petnaestak sati unatrag:

I DIMNJACI KRIJU ZEBNJU


Putujemo FAP-om preko Bosne, sedamdesetak kilometara na sat. Dva "Montažina " kamiona, 20 tona namirnica za Kijevljane i nas - šest komada, u pratnji. Tako piše u putnom nalogu. Budući da FAP veteran iz Iraka (ili Irana - nisam dobro upamtio), bivša cisterna, sada pretvorena u kamion, ima samo dva sjedala, a nas trojicu - dopada mi mjesto na poklopcu motora. Luka iz Koraća majstorski vozi pazeći da mu ne skliznem u okukama u krilo. A i jedini smo od šestorke koji nemamo korijene u Kijevu. Vule nudi zamjenu mjesta, al' što ću ja u direktorskom stolcu. Ruku na srce, umoran je. Cijelu noć je utovarivao vreće s brašnom i šećerom. U onom drugom kamionu, luksuznijem, bržem i za 200 konja jačem, je cjelokupna kijevljanska trojka: Petar Radić - jedan od "Montažinih" direktora, Tomo Barić - umirovljenik i Drago Kovačević - kijevljanski zet, a ne kaže se badava - odakle ti je žena, odatle si i ti.
Prolaze kilometri i vrijeme. U našem kamionu vedro raspoloženje: Luka pazi na cestu, Vule pali cigaretu za cigaretom, a ja spavam k'o u kolijevci: malo lijevo, malo desno, a kad Luka prikoči malo - malo poljubim "šoferšajbu". Prolazi Bosna pored nas, sanjiva, mlaka od noći, poput sevdaha razvučena dolinama iskričavih rijeka. Zenica šuti, bez vreve i dima. Visoke peći miruju, dimnjaci kriju neku zebnju. Sunce već dobrano grije, a i "fapov" motor ispod mene. Travnik promiče umoran, oronulih fasada i zgrada, valjda još od Andrićeve "Kronike". Tko će ti, Travniče, novu napisati ?
Našeg "šminkerskog" kamiona više nema: potjerao svojih 300 konja usponom i odmaglio putem što vodi kroz borovu šumu ka vrhu planine što dijeli Bugojno od Kupresa. Crnogorica pokriva planinu, a u dolini nekadašnja Titova vila, sada pretvorena u kliniku gdje glavnu riječ vodi dr. Asim Kurjak. Stojimo iznad vile, "šetamo noge" i nagađamo što je to s borovom šumom na susjednoj planini: pokunjila se, požutjela i razrijedila te se debla mogu pobrojati.



CIJEVI PREMA CESTI


Između Raduše i Cincara proteglo se Kupreško polje s razbacanim kućama kao da su skupa s kamenjem poispadale iz neke goleme, poderane torbe. Veliko i dugo polje, što je dolinom rječice Šujice spojeno s Duvanjskim, čini oazu zelenila u ovom sivilu prkosnu poput Hercegovine. Iza Kupresa, nedaleko ceste spavaju tenkovi, oklopna vozila, transporteri... Samo su stotinjak metara udaljeni od prometnice. Na obližnjim visovima ukopani tenkovi cijevi okrenutih prema cesti. Eto što je demokracija. Nekada smo vježbali izvan naselja i prometnica, daleko od očiju i ušiju. Ipak to puno ne uzbuđuje moje suputnike koji počinju pjevušiti:
Oj Kupreško,malo poljce
ti pozoba Crnogorce
Bilo ih je ' iljadu i trista
osta ih manje od dvista!

Objašnjavaju mi da su tijekom Drugog svjetskog rata hercegovačkim četnicima u pomoć krenuli četnici iz Crne Gore ali ih je na Kupresu dočekala Hrvatska vojska.
Između Šujice i Livna, na Krug-planini "fapu" puca crijevo kompresije i kamion staje kao ukopan. Luka psuje, popravlja, a cijelu situaciju spašava kemijska olovka koju naš vozač inovatorski uklapa u rad stroja. Nije baš idealno, ali služi. Krećemo dalje, ka Buškom blatu, Trilju, Sinju. Prolazimo Brnaze, mjesto alkarskih vitezova i momaka. Ponos Sinjske krajine i alkarskih igara. Iza Sinja, u kršu se proteglo Peručko jezero s kupačima i ponekim šatorom. Izmičemo iz sinjske općine, zvizdan prži, oko srca sve hladnije. Dolaze "medijska mjesta": Otišić, Civljani, Cetina... čije "goloruko" pučanstvo mjesecima drži u izolaciji obližnje Kijevo - ostatak ostataka Hrvatske u Kninskoj krajini. Prekopana asfaltna traka što vodi pored Otišića, posljednjeg mjesta u sinjskoj općini i hrpa kamenja pored ceste - govore o dojučerašnjoj barikadi, a kilometri iskidanih telefonskih žica o jučerašnjoj sabotaži.
Ulazimo u Vrliku, mjesto s osjetno brojnijim hrvatskim pučanstvom: na jarbolu hrvatska zastava kao i na krčmi "Suli - Muli" vlasnika Zvonka Jakelića. Tu je i rodna kuća zubara Milana Babića. Rodno mjesto vlastodrščevo, a nije pod "suverenitetom" te "uzor-države". Kako li to mora boljeti! Visoko, na liticama Kozjaka stoji stara vrlička tvrđava na čijoj je najvišoj kuli zastava Republike Hrvatske. Ne priznaje niti poznaje nikakvu SAO krajinu.
- Nema u Vrlici nekih sukoba među mještanima - priča Zvonko Jakelić dok u hladu njegove krčme pijuckamo piće. – Ali su provokacije iz Cetine i Civljana svakodnevne. Dolaze ovamo po benzin jer ga u Kninu nema, a izgleda da je prestala i opskrba iz bosanskobrodske Rafinerije nafte. Jedan dio tih "martićevaca" poznajem, ali dobar dio nisam u životu nikada vidio. Nema veze, izdržat ćemo i to.
Pažljivo se u Vrlici osluškuje disanje Kijeva, jer su mu Vrličani najbliži. Kad su Cetinjani isključili struju Kijevljanima, to isto učinili su Vrličani Cetinjanima. Kada je Jovo iz Cetine morao iz zamrzivača baciti 300 kilograma pokvarenog mesa, vele da je zavapio: - Jebo ti politiku i barikade! Što će moja familija sutra jesti?
(nastavlja se)

29.05.2007. u 23:46 • 4 KomentaraPrint#

četvrtak, 03.05.2007.

MJESEC KADA SU UBIJALI DJECU

SVIBANJ 1992.

BILO IH JE DVADESETIDEVET

Image Hosted by ImageShack.us


Danas su položeni vijenci ispred spomenika "Djevojčica" u spomen na dvadesetidevetero brodske djece koja su poginula tijekom Domovinskog rata. Oni nisu dobili priliku odrasti, veseliti se, ljubovati… Nikada neće pisati na Blogu o svom djetinjstvu. Njihove želje i snovi nestali su u sekundi, u eksploziji topničke ili minobacačke granate ispaljene iz Bosne ili u prasku bombi izbačenih iz zrakoplova koji su uzletjeli sa aerodroma u Srbiji i Bosni, kako bi nad Slavonskim Brodom sijali smrt.
Te nedjelje, 3.svibnja 1992. nismo slutili koliko će to krvava nedjelja biti za Brođane i Grad. Već u jutarnjim satima (7,18) ciljevi su bila sela Zbjeg i Dubočac na koja je ispaljeno oko 500 granata. U 8,39 napadnut je i Slavonski Brod, a već u 9,40 oglašena je i zračna opasnost koja je tijekom dana ponavljana pet puta. Neprijateljski zrakoplovi su od 11,22 napadali savski most i to u sedam navrata. Zrakoplovi su dolijetali u valovima uništavajući sve pokretno i nepokretno. Raketama i "krmačama" napadnuta su radnička naselja Budainka, Jelas, Pilareva ulica, Krajiška ulica, Tvrđava Brod, Željeznička stanica... Pogođena su i kola hitne pomoći, a smrtno je stradao vozač Ivan Ivanagić iz Podvinja. U tim napadima je poginulo 16 osoba, od toga šestero djece, ranjeno je 60 osoba, od toga 30 teško. Slavonski Brod je 3. svibnja 1992. proživljavao jedan od najtežih trenutaka u svojoj povijesti!
U prvih deset dana svibnja 1992. savski most između Slavonskog i Bosanskog Broda te šire gradsko područje s lijeve i desne obale rijeke Save bili su meta intenzivnog izviđanja, bombardiranja i raketiranja srpskog zrakoplovstva. Savski most poslužio je agresoru kao izgovor za napade na stanovništvo, civilne objekte i postrojbe Hrvatske vojske.
U službenom izvješću je zapisano: Srpski zločinački zrakoplovi najintenzivnija borbena djelovanja imali su od 2. do 8. svibnja 1992. pri čemu su izveli 65 napada sa 200 naleta u području cilja. Borbena djelovanja izvršena su u blizu 80 posto slučajeva. U napadima je sudjelovalo 100 zrakoplova, a izvršeno je i blizu 60 izviđačkih letova sa 30 zrakoplova. Jugosrpsko ratno zrakoplovstvo u svojim zločinačkim namjerama koristilo je najrazornija raspoloživa streljiva, jer je cilj bio uništiti, razoriti i ubiti. Iz tih krvožednih zrakoplova izbačeno je: oko 70 aviobombi od 250 kg tipa RAB, PRAB i slično, 24 vođene aviobombe od 250 kg tipa MAWERICK, četiri kasetne bombe tipa BELL 755, 60 navođenih raketnih zrna tipa MUNJA čiji tip odgovara raketama VBR-a tipa Oganj i Plamen.
U 95 posto slučajeva zrakoplovi su napadali iz pravca sunca s velikih visina i udaljenosti do cilja, pa su četiri zrakoplova u prvom naletu bila na visini ispod 1000 metara, još četiri između tisuću i tri tisuće metara, a ostali iznad četiri tisuće metara. Samo je osam zrakoplova napadalo s visine manje od 3000 metara, što samo potvrđuje da je agresor respektirao moć i preciznost protuzrakoplovne obrane Hrvatske vojske. Napadali su najčešće s visine između 4000 i 4500 metara i s udaljenosti od cilja do 6000 metara pa u, otprilike, 50 posto slučajeva zrakoplovi nisu bili vidljivi.
U napadima su najviše sudjelovali zrakoplovi tipa MIG-21 i to čak 120 (vjerojatno ista eskadrila i u više navrata), zatim zrakoplovi tipa ORAO (j-22) između 50 i 60 puta te četiri zrakoplova tipa MIG-29 sa 30 napada. Od svih ispaljenja 70 posto upućeno je na most, dok je 15 posto upućeno na civilne objekte i postrojbe Hrvatske vojske. Most nije izravno pogođen ali je oštećen i nije za uporabu jer je sigurnost prelaza vrlo slaba i ide se na vlastitu odgovornost (...)
Hrvatska protuzrakoplovna obrana srušila je u tom vremenu tri neprijateljska zrakoplova tipa MIG-29, a u jednom od njih pronađeni su posmrtni ostaci pilota Slobodana Medića, kapetana I. klase. Dva zrakoplova teško su oštećena, a srušen je helikopter tipa "Gazela". U tim napadima na postrojbe PZO HV-e ranjeno je 12 branitelja od kojih trojica teže.

Drugoga dana svibnja opet je u jutarnjim satima ponovljen znak opće opasnosti, a sirena za zračnu opasnost oglašavala se šest puta. Sela brodskog Posavlja napadnuta su sa 150 topničkih granata, a gađalo ih je i srpsko zrakoplovstvo. Zrakoplovi su napadali Slavonski Brod, Oprisavce, Veliku Kopanicu, Zelengaj, Donju Bebrinu... izbacujući kasetne bombe, "krmače" te mitraljirajući objekte i ljude. Dvije osobe su smrtno stradale, a 19 je ranjeno.
Promatrao sam Brod i stupove dima što su se uzdizali s mjesta pogođenih projektilima iz neprijateljskih zrakoplova. Pucao sam iz kalašnjikova nemoćno želeći pomoći protuzrakoplovnim topovima. U tom trenutku me nešto zapuhnu i zagluši: srpski zrakoplov je u niskom letu doletio sa sjevera izbacivši (kasnije sam doznao) "krmaču" na Jelas. Pritom je sravnio jednu katnicu ubivši petero djece u podrumu.
Mario je vikao, spuštajući se s antenskog stupa: Jebem mu mater, vidio sam mu lice.
- Proletio je ispod mene, vidio sam mu lice! - ponovio je nekoliko puta.
Nemam vremena slušati ga. Dolijeće drugi zrakoplov, lijeno kruži poput jedrilice. Vidim pilota. Ciljam. Prvih pet metaka je pancirnih. Lijepo ga vidim. Kalašnjikov je namješten na sporadičnu paljbu. Ispaljujem cijeli okvir. Iznad glave tuku mi PAM-ovi. Iz zrakoplova odjednom sijevnu neka svjetlost, a potom ga obavi gust dim i on odleti negdje u dubinu bosanskog teritorija.
Slavonski Brod je pružao apokaliptičnu sliku. Na Jelasu, pored razrušene katnice gdje ni tri betonske "deke" nisu uspjele od smrti spasiti malu Moniku, Ivana, Dalibora, Mirka, mamu Željku i baku Kaju stajali su preživjeli gledajući u dječja tijela. Stotinjak metara dalje na ulici vozilo Hitne pomoći, zgužvano poput kutije cigareta. Vozač je poginuo kad je došao po teškog bolesnika u susjednu katnicu. Nasuprot, naherena kućica pred kojom je poginulo jedno dijete. Deseci automobila, vatrogasnih, bolničkih i tko zna još kakvih vozila parkirano je na sve strane.. Sve vrvi od užurbanih, smrknutih ljudi. Velika, nova kuća, dvokatnica - prepolovljena. Polovica netaknuta, a druga polovica urušena kao kula od karata. Deseci ljudi užurbano raščišćavaju ruševine. Netko sa strane kaže da ih je u podrumu bilo četrnaestero: obitelj sa četvero djece i susjedi, ali još nisu uspjeli sve izvući van. Tko zna je li još itko živ. Izvukli su četvero mrtve djece, ali još se ne zna koliko je osoba ostalo pod ruševinama. Upravo su došli do dječjih kolica. Praznih. Radi se užurbano. Svetozar-Sveto Marinković, Srbin, u trenu je izgubio cijelu obitelj. U tom se vedrim svibanjskim nebom prolomi zvuk sirene. Automobili brzo napuštaju otvoreni prostor, a ljudi bježe ponovo u podrume koji ih ne mogu zaštititi od izravnih pogodaka.
Na savskom mostu protuzrakoplovna obrana trpjela je najžešće udare, a svi momci iz posade "protuzrakoplovaca" su ranjeni. Netko teže, netko lakše. No, preživjeli su. Uspjeli su srušiti četiri srpska zrakoplova.
Nekoliko dana kasnije, kada je bilo nešto mirnije pričalo se kako se Sveto ubio. Kažu, nije mogao podnijeti gubitak obitelji. No, kasnije sam ga susreo nestvarno pribranog i mirnog.
- Živim za dan kada ću osvetiti djecu i ženu. Brat i otac su mi na drugoj strani.
- Hoće li ti to vratiti obitelj?
Nije odgovorio.
Image Hosted by ImageShack.us

Za te zločine protiv nikoga još nije podignuta optužnica.

03.05.2007. u 15:14 • 35 KomentaraPrint#

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

< svibanj, 2007 >
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opis bloga: Divani, skitnje...

tenushm@gmail.com
Mail - Divan skitnje

O AUTORU
1443598348630658797


Željko Mužević (1951.-2015.) bio je poznati brodski novinar i kolumnist. Karijeru je započeo davne 1973.. u informativnoj ustanovi „Brodski list i Radio Brod“. Nakon duljih sukoba s tadašnjim direktorom, politikom i međuljudskim odnosima u kući, 1981. odlazi u tadašnju SOFK-u, a 1989. ponovno se vraća u „Brodski list i Radio Brod“. Kroz sve to vrijeme, od 1973. bavi se novinarstvom: Brodski list, Sportske novosti, Večernji list, Arena, Radio Brod, Vikend…Demokratske promijene zatekle su ga na mjestu novinara „Brodskog lista i Radio Broda“. U lipnju 1991. samoinicijativno odlazi u opkoljeno Kijevo i praktički postaje prvim brodskim ratnim izvjestiteljem. U listopadu 1991. postaje pomoćnikom zapovjednika 108. brodske brigade za IPD. Vrijeme uglavnom provodi na novogradiškom ratištu da bi ga, nedugo potom, Upravi odbor Brodskog lista imenovao odgovornim urednikom radio Broda (studeni 1991.). Za vrijeme najvećih napada na Slavonski Brod, otvara vrata svoje obiteljske kuće u kojoj se seli čitava radio stanica i iz koje se emitira radio program. Od 1995. postaje izvršni urednik. Pet godina kasnije postaje urednik brodskog dopisništva Jutarnjeg liste. Godine 1998. izaje knjigu "Mars u brodskom sazviježđu.
Njegovu priču "Jeka" 2006. je Miljenko Jergović uvrstio u zbirku „Najbolje hrvatske priče 2006"




Copyright©divanskitnje
Svi tekstovi i fotografije zaštićeni su ovim znakom i nije ih uputno objavljivati bez dogovora s autorom




za povijest

PRIČE

Barun Franjo Tenk - priče,by Divan-Skitnje

1.Barun Franjo Trenk

Otmica Đule Ređepove,
Ratnik, pustolov, ljubavnik,
Pjesma i ples,
Kako je harambaša Ivo riješio zagonetku o tri rupe na 'rastovu stolu
Đulin let,
Kakovu Hrvati djecu jedu,
Trenkov dvorac danas

2. Čaruga

Kako je Čaruga za nos vukao starog doktora,
Kako je Čaruga opljačkao Najšlos,
Mica trocijevka,
Kako je Čaruga u Podvinju galamio na žandare,
Na današnji dan 27. veljače


3. RAT

Jeka,
Maslenica-Kašić I,
Maslenica-Kašić II,
Mladosti kojoj nisu dali odrasti,
Siniša Glavašević,
Mjesec kada su ubijali djecu,
Kijevo '91 I,
Kijevo '91 II,
Četnici u Posavlju-dr.Lj. Boban,
Kako je započeo rat u BIH,
A. Izetbegović-fonogram,
E, moj druže haški,
Roditelji,
U predvorju pakla
Pozdrav iz Like,
Umjesto Božićne priče,
Rat prije rata u BIH,
Zločin i kazne(e),
Pismo,
Pir I,
Pir II,
Pir III,
Pir IV,
Pir V,
Pir VI,
Pir VII,

4. DIVANI

Divani o Šimi,
Živ sam,
Malena,
Crnogorci raketirali Podvinje,
Kako su 'tjeli otrovat naftom,
Nakurnjak1,
Nakurnjak 2,
Mata 1,
Mata 2,
Mata 3,
Obljetnica,
Ćuko,
Buna seljaka brodskog Posavlja I,
Buna II,
Buna III,
Buna IV,
Martin,
Kajo, moja Kajo,
Povratak Rodana,

5. ZAVIČAJNICI

Ivana Brlić Mažuranić,
Dragutin Tadijanović,
Mia Čorak Slavenska,
Tomo Skalica-prvi Hrvat koji je oplovio svijet I,
Tomo Skalica II,
Krešo Blažević (Animatori),
prof. Vuk Milčić,

6. SKITNJE

Stari običaji u novom ruhu
Glagoljica i Lovčić selo,
Jankovac- Biser gornje Slavonije,
Običaji,
Čijalo,
Antina spilja,
Skitnje Vinodolom,
Dilj Gora krije 100 milijuna tona ugljena,
Ovdje se rađala Europa,
Dani dudove svile i divana,
Vinkovo,
Crni Potok,
Kosovarska,
Panonsko more na vr' Dilja,
A zvona, zvone li zvone,
Građevinci-arheolozi,
Naušnica,