Buđenje laičke države
Sutkinja splitskog suda Amara Trgo odbila je 12. rujna ove godine sjesti u sudsko vijeće na Županijskom sudu u Splitu pod predsjedanjem kolege Zorana Kežića kada je vidjela da u njegovoj sudačkoj prostoriji na zidu visi križ. Slobodna Dalmacija
Držim da je ovo hrabar i ozbiljan iskorak približavanja sekularnom društvu. Stalno se govori kako se treba poštivati trodioba vlasti i kako bi svaka od tri komponente vladanja trebala biti neovisna jedna od druge. S druge strane konstantno se prešućuje uplitanje Crkve u politiku, koja je utjelovljenje zakonodavne i izvršne vlasti, no taj će fenomen sporo isčezavati, jer Crkva ima veliki utjecaj na mase. Svaka neovisnost stoga počinje od Sudbene vlasti, jer ona služi za korekciju i sankcioniranje onih koji krše zakon, pa makar to bili i isti oni koji su taj zakon i donijeli.
Taj dio vlasti je veoma specifičan, jer nema vlastitog korektora izvan sebe, pa je osobito osjetljiv na korupciju, ego-trip i slične subjektivne pojave. Ipak, zahvaljujući slobodnijim medijima stvari su se počele mijenjati.
Tako je odvjetnik Marinović dobio zabranu rada na 9 godina, što je i najmanji mogući minimum za takvu seljačinu kao što je on. Da se ista stvar desila prije 5-6 godina, vjerojatno bi vuk pojeo magare.
U slučaju sutkinje koja je odbila suditi "pod križem" stvari su još donekle nedorečene, jer ne postoji zakonski akt koji bi eksplicitno zabranio stavljanje križa u sudnicu, no pitanje je vremena kada će se to promijeniti. Ako se takva uredba ne donese, tada bi svatko od sudnice mogao raditi svoju prćiju i nositi turban, paliti indijske štapiće, a na posljetku i presude donositi kako padne grah.
Uzmemo li ljudski odnos prema strankama u sudskim procesima, tada uz minimum njihovog uvažavanja moramo stvoriti uvjete gdje će se svi osjećati jednako, a to svakako isključuje diskriminaciju na religijskoj osnovi.
Da svugdje ima pametnih ljudi pokazuje i reakcija don Ivana Grubišića, koji je bez oklijevanja izjavio da križu nije mjesto u sudnici.
|