Bitka za Mariupolj – tko brani grad
Ukrajinski lučki grad Mariupolj na obali Azovskog mora okružen je potpuno ruskim postrojbama te svi očekuju njegov pad.
No, čini se da ukrajinske postrojbe ne žele samo tako predati grad već su odlučile hrabro ga braniti do kraja (najvjerojatnije dok im ne ponestane streljiva) jer pomoć od ostalih ukrajinskih postrojbi ne mogu dobiti.
Naime, u gradu se hrabro brane pripadnici ukrajinskog mornaričkog pješaštva iz sastava 36. brigade mornaričkog pješaštva. To su vojnici koji nose majice plavo bijelih pruga ispod odora.
U gradu je i zapovjedništvo ukrajinske žandarmerijske (paravojne) pukovnije AZOV koji imaju već bogato borbeno iskustvo s ruskim separatistima.
Pripadnici 56. mehanizirane brigade Ukrajinske vojske također su u gradu i hrabro drže svoje položaje.
Oko zračne luke (Ždanov) položaje drži ukrajinska 12. zračna helikopterska brigada koja u svom sastavu ima borbene helikoptere Mi-24 te prijevozne Mi-8 i Mi-26. Koliko je trenutno tih helikoptera borbeno sposobno teško je procijeniti, ali sigurno je da se pripadnici brigade hrabro bore kao pješaci.
Ruskoj vojsci pobjeda i potpuno zauzimanje grada 'kronično' treba, ali već sada je sigurno da će im ta pobjeda i zauzimanje grada biti skupo plaćena (pirova).
Ruski napadi raketama – hipersonične zračno-balističke rakete (Zr-Ze)
Ovih proteklih dana sve više postaje zorno da su Rusi posegnuli za vrlo sofisticiranim oružjem, točnije uporabili su (to su i javno obznanili) hipersonične zračno-balističke rakete 'zrak-zemlja', ali i one 'zemlja-zemlja'.
Dakle, radi se o balističkim raketama Kindžal Kh-47M2 i Iskander M 9M723. Prve su lansirane sa zrakoplova MiG-31 i uništile su podzemno skladište Ukrajinske vojske, a druge se ispaljuju svakodnevno i nanose strahovite štete ukrajinskim civilnim zgradama.
Ruskoj agresiji ili ne ide kako je zamišljeno, ili samo žele biti sigurni da će pogoditi ono što su naciljali (podjednako vojni ili civilni cilj) jer radi se o vrlo preciznim raketama koje (barem za sada) nose klasične (konvencionalne) bojne glave (ali mogu nositi i nuklearne).
Od prosinca 2017., kada su ušle u opremu (službu) Ruske vojske, ili od ožujka 2018. kada ih je sam Putin predstavio kao jedno od šest novih strateških oružja, 2022. su prvi puta uporabljene.
Raspoređene su u ruskim zračnim bazama Zapadnog i Južnog vojnog okruga.
Oznaka (slova) 'Kh' označavaju zapravo ćirilično slovo 'X' odnosno slovo 'H' što je prevedeno kao 'Kh' ili 'H' kako ne bi došlo do zabune s eksperimentalnim raketama koje nose oznaku 'X' (ecs – ecsperimental).
Tako postoje i druge rakete iz ove skupine poput: Kh-20 (NATO Klokan), Kh-22 (NATO Kuhinja), Kh-26 (NATO Kingfish), Kh-28 (NATO Kyle) … Kh-58 (NATO Kilter) ili pak one 'neparne' poput Kh-11 (NATO Kelt), Kh-23 (NATO Kerry) Kh-31 (NATO Krypton) … Kh-35 (NATO Kayak) …
Dakle, sve imaju u svom NATO nazivu prvo početno slovo 'K' od 'Kh'. O Iskanderu pak drugi put jer kod njih je ključno slovo oznake 'S' (od surface – površina, tlo, zemlja …), pa tako onda imamo za Iskander NATO oznaku 'Stone', a za ostale rakete iz te skupine: Scunner, Scud, Sibling, Scrooge, Spanker, Sotona …
Bespilotna letjelica (UAV) - Tu-141 (VR-2 Strizh) 'Brzi'
Odakle je došlo i što je to palo u Zagrebu ovih se dana (17 dana nakon ruske agresije) jako puno piše, komentira i objašnjava. Službeno izvješće i tumačenje tek trebamo dobiti.
No, do tada malo ću i ja prokomentirati taj događaj. Naime, poznati su nam slijedeći podaci: Letjelica je u naš hrvatski zračni prostor uletjela brzinom 700 km/h iz smjera Mađarske, a u njemu je provela 7 minuta nakon što se srušila.
U mađarski zračni prostor letjelica je uletjela (doletjela) iz rumunjskog zračnog prostora u kojem je provela 3 minute. Dakle, činjenica da je toliko kratko bila u zračnom prostoru Rumunjske isključuje da je doletjela iz zračnog prostora Moldavije.
No, da li je ipak to tako, to tek treba službeno potvrditi. Naime, letjelica je mogla doletjeti iz bilo kojeg smjera iz Ukrajine, a lansirana pak je mogla biti s bilo kojeg mjesta u Ukrajini, ali i anektiranih i zauzetih područja Ukrajine, pa čak i iz same Rusije.
Na prikazu ispod ja sam pokušao povući neku moguću putanju letjelice s obzirom na njezin krajnji dolet, te je kružnica krajnjeg doleta zorno prikazala odakle je sve letjelica mogla biti lansirana.
Teorija da je lansirana iz ukrajinske zračne luke Vinnytsia, pa da se otela kontroli također je prihvatljiva, ali i teorija da je Rusija 'testirala' budnost i živce NATO-a, ali za to treba pričekati službeno izvješće još neko vrijeme.
Na kraju, opet neslužbeno, poznato je da se radi o besposadnoj letjelici Tupolev Tu-141 koja ima dolet 1000 km i leti brzinom 1000 km/h većinu svog puta.
Naime, to su temeljne taktičko-tehničke značajke te letjelice: Maksimalna brzina 1030-1070 (1,100) km/h, maksimalni dolet 905-965 (1.100) km. Autonomija (vrijeme) leta 55 (60) minuta.
Letjelicu imaju obije zaraćene strane (Ukrajina i Rusija), a njihove oznake (rondeli) prikazani su na mojoj slici.
Bitka za Kijev – (bitka koja može početi)
,Nitko tko vidio nije zastrašujuću divotu bitke o bitkama govoriti ne bi trebao …'
Athumanunh
Oko Kijeva sve je vojnički posloženo i bitka za Kijev može početi svakog trenutka.
Kijev sa sjevera napadaju ruske postrojbe 35. kombinirane oklopne armije ojačane 76. gardijsko zračno-desantnom divizijom, a sa sjeveroistoka namjenski organizirane snage 41. kombinirane oklopne armije koje su na pomoćnom smjeru napada.
Kijev brane tri ukrajinske brigade (14. i 72. mehanizirane i 1. tenkovska) ojačane nepoznatim brojem dragovoljaca i pripadnika ukrajinske teritorijalne obrane.
Dakle, iako su bitke na prilazima gradu Kijevu već vrlo žestoke, prava bitka za Kijev tek treba započeti, što pak se može dogoditi svakog trenutka.
Dolje na slici pokušao sam prikazati početne razmještaje snaga i neke od njihovih oznaka.
Bitka za Kijev – (bitka koja tek treba početi)
,Nitko tko vidio nije zastrašujuću divotu bitke o bitkama govoriti ne bi trebao …'
Athumanunh
Dakle, početkom ruske agresije na Ukrajinu, nadnevka 24VELJ2022EET0327 ruski natporučnik i desetnik iz sastava ruske 11. gardijske zračno-jurišne brigade predali su se ukrajinskim vojnicima iz sastava ukrajinske 1. tenkovske brigade u blizini grada Černihiv.
Tog dana Ukrajina je tvrdila da se predao ruski izvidnički vod iz sastava ruske 74. gardijske motorizirane brigade.
Samo pet sati kasnije započeo je ruski napad na ukrajinski grad Černihiv koji je branila ukrajinska 1. tenkovska brigada. Ruske snage nisu uspjele zauzeti grad, pa su ga jednostavno zaobišle i nastavile prodor prema Kijevu.
Podaci o sudbini te ukrajinske postrojbe vrlo su šturi, ali očito je da se ta postrojba još uvijek (nakon 12 dana) bori i pruža žestok otpor.
Iz Ukrajinskih izvora doznajemo da je kod Černihova uništeno 30 ruskih tenkova i 56 oklopnih prevožnjaka. Ruski izvori o tomu šute.
Bilo kako da bilo, bitka za Kijev kad-tad mora otpočeti (po mojoj procjeni vrlo skoro kroz nekoliko dana), ali čini mi se da je zapravo ona počela kod Černihiva.
Premoć u zraku nad Ukrajinom
Jedino što je u ruskoj agresiji na Ukrajinu bilo planirano i ostvareno je – je premoć u zračnom prostoru nad Ukrajinom.
Dakle, u prvom danu agresije rusko zrakoplovstvo uništilo je ukrajinsku protuzračnu obranu i time ostvarilo premoć u zraku na svim visinama (malim, srednjim i velikim).
No, kako agresija odmiče, a Ukrajina dobiva vojnu pomoć, ali se i konsolidira, na malim visinama vodi se protuzračna borba gdje se obaraju i ruski zrakoplovi.
Misteriozne ruske oznake – (slova, trokuti, kvadrati, krugovi, crte …)
Na ruskim borbenim, ali i na neborbenim vozilima, koja provode agresiju na Ukrajinu zorno se vide razne vrste oznaka koja su 'ne tipične' za ruska vojna vozila.
Kako se broj angažiranih ruskih vozila povećava, tako se svakodnevno pojavljuje i sve veći broj tih, neupućenim novinarima i promatračima, 'misterioznih' oznaka.
Međutim, baš kao i uvijek u vojnom označavanju, oznake su itekako razumljive onima kojima su i namijenjene. No, za sada, one će i dalje za sve nas ostati 'misteriozne', pa će se i dalje pojavljivati razne priče i objašnjenja za iste.
Sada već imamo priču da su to oznake koje služe kako bi se spriječila 'prijateljska paljba', ili pak onu koja objašnjava da te oznake služe kako se vozila ne bi 'izgubila'.
Možda je najbliže objašnjenje da te oznake zapravo služe za identifikaciju: tako bi u tom objašnjenju slovo Z (kojeg usput nema u ćirilićnom pismu) trebalo označavati vozila ruskog 'Istočnog vojnog okruga', a slovo Z u kvadratu vozila ruskog 'Južnog vojnog okruga' (Krim).
Nadalje, slovo O predstavlja ruska vozila koja agresiju provode s područja Bjelorusije, slovo X predstavlja snage 'ruskih Čečena', slovo A specijalne snage, a slovo V snage ruskih marinaca …
No, ja sam siguran da te oznake zapravo označavaju angažirane snage na Ukrajinskom ratištu koje je netko (oni koji vode agresiju) najvjerojatnije podijelio na bojišta.
Dakle, u podijeli na bojišta najvjerojatnije je ključna međunarodna cesta E105 (smjer Belgorod u Rusiji M2 i Harkiv u Ukrajini M20). Ta cesta idealno, vojnički gledano, dijeli sjeverno bojište na dva, a možda i na tri dijela.
Siguran sam da svako bojište ima neki geometrijski lik (krug, trokut, kvadrat pravokutnik …), a na svakom tom bojištu postoji i nekoliko inačica označavanja vozila.
Veliki broj ruskih vozila koje vidimo na slikama označena su slovom Z (iako ga nema u ćirilici ono je zadnje slovo 'zapadne latinice', pa bi moglo biti i nešto kao 'kraj igre' (game over)), ali ne mora to značiti.
To isto slovo Z nalazi se na nekim vozilima u kvadratu ili pravokutniku, ali i u trokutu, a sva tako označena vozila kreću se zapadno od već prije narečene ceste E105.
Istodobno vozila s trokutima kao da su koncentrirana i kreću se istočno od ceste E105. Tu sam vidio i neka vozila označena krugom, ali ih je za sada vrlo malo, pa je za očekivati da će ona tek stići i napasti sam grad Harkiv, ali direktno po cesti E105.
Nadalje, tu su i vozila s velikim bijelim kosim prugama, a i njih je malo na snimkama, ali siguran sam da dolaze s aneksiranog Krima.
Vozila koja agresiju provode iz Bjelorusije, Luganska, Donbasa i Rostova nemaju ove oznake na sebi (barem za sada).
< | ožujak, 2022 | > | ||||
P | U | S | Č | P | S | N |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 |
Sheme i skice raznih bitaka u povijesti, ustroji falangi, bojnih redova i postrojbi kroz povijest. Osobno promišljanje o grboslovlju i stjegoslovlju, o bojama i njihovim uporabama tijekom povijesti razvoja vojne vještine i vojski. Mimikrija i kamuflaža kao predmet za istraživanje i promišljanje kroz vrijeme ...
Bili smo vojnici i mladi ...
... možete nam uzeti naše živote, ali ne možete nam uzeti slobodu i naša uvjerenja!
Nije rat kriv što je rat ... netko je izazvao rat!
Ratove započinju starci koji se o nečemu nisu mogli dogovoriti, vode ih mladi ljudi koji se nikada vidjeli nisu... a kad ti mladi ljudi izginu, opet starci sjednu i dogovore se o miru...
Nitko tko vidio nije zastrašujuću divotu bitke, dok se zastrašujućom bukom k zemlji ruši ratnik u izljevu znoja i krvi, suditi ratniku i pričati o bitkama ne može i ne smije ...
Kada opet jednom ratna baklja dođe u neke druge ruke, nekim drugim ljudima, nekim drugim naraštajima … Neka se oni tada sjete veličanstvenih ratnika i vojnika koji su sada mrtvi i neka oni tada poslušaju poruku tih ratnika i vojnika što hrabro su pali, u tim bitkama divnim i fantastičnim, boreći se plemenito za ideale velike.
Da, oni su sada zauvijek zaštićeni grudom zemlje rodne, prekriveni mahovinom i više ne osjećaju ni mržnju, ni ogorčenja … već svojim svijetlim primjerom spokojnim i dalekim, dalekim poput Zvijezda najdaljih što još uvijek neumorno trepere, upućuju svima nama poruku vječne im Domovine: Mir, Milost, Milosrđe …
Kada jednom opet utihnu kobni vjetrovi rata i ratne rane zacijele, kada mržnja ratna odumre i kada zavlada ljubav i blagostanje. Kada se vrate mutne i bolne uspomene na ine bitke što vodili su ih hrabri ratnici, a koji sada mirno počivaju izmireni međusobno – tada recite mladim naraštajima što dolaze! Pričajte im o tim danima, pričajte im o tim ljudima koji su se odrekli svega: ljubavi, doma i imetka, očeva, majki, žena, djevojaka, braće, sestara i djece, pričajte im o tim ratnicima što hrabro su prešli rijeke, planine i doline i hrabro krenuli u bitke koje su sada već povijest i neka se one više nikada ne ponove …
Rat je zbroj besmislenih postupaka koji se shvaćaju i hvale tek onda ako se pobjedi, a osuđuju se kao pogrešni uvijek ako se izgubi.
Zašto budale galame - zato što mudri šute!
… o hladnoći, tami i zlu
Ako Athumanunha pitate postoji li hladnoća on će Vam odgovoriti NE! Hladnoća ne postoji, jer hladnoća je samo odsutnost topline. Ako pak pitate Ahumanunha postoji li tama, on će Vam opetovati NE! Tama ne postoji, jer tama je odsutnost svijetla.
Ako pak pitate Athumanunha postoji li zlo … odgovor znate! NE! Zlo ne postoji, jer zlo je samo odsutnost dobroga …
Neka četir' satnika iznesu Hamleta kao ratnika!
Jer on bi, pokazao se, zbilja, pravi kralj,
Da osta u životu. Nek vojnička svirka i obredi
ratni za njega glasno progovore sad!
Nosite tijelo! Ovaj prizor tužan za bojište
lijep je, al' ovdje je ružan.
Haj'te zapovijedite vojnicima paljbu!