Neposredno prije današnjeg odlaska na GO, ne želeći razočarati stalne posjetitelje studija i bloga, odlučili smo "počastiti" i one koji su glasali za anketno pitanje br.3, koje je dobilo drugi broj glasova.
Dakle, plamene ili NAPALM zrakoplovne bombe spadaju u grupu zapaljivih zrakoplovnih bombi (ZZB) koje se temelje na zapaljivim tekućinama organskog porijekla. One su osnovne ZZB u naoružanju zapadnih zrakoplovstava, a tijekom Vijetnamskog rata od svih odbačenih ubojnih sredstava, 9 do 14 % su činile napalm bombe. Svoj naziv napalm bombe duguju prašku, kojem se dodaje gorivo na bazi naftnih derivata, najčešće avionski benzin ili kerozin. Zavisno o godišnjem dobu, na 100 litara goriva obično ide oko 4 kg napalm-praška, te se miješanjem koje traje od 45 do 60 minuta, dobija gusta želatinasta smjesa.
Tako primjerice, odnos mase goriva i napalm-praška iznosi 94% prema 6%, za prašak tip M.2. Prije ručnog ili strojnog mješanja u posebnim mješalicama kapaciteta i do 1000 litara, nije potreban nikakav specijalni tretman osim što je gorivo potrebito zagrijati na temperaturu 26 do 30 °C (80-85 °F). Prašak M.2 primjerice, sastoji se od soli aluminija i masnih kiselina, ulja i naftanskih kiselina mješanih sa silka aerogelom. Ovaj prah nije sklon kvarenju ili gubitku svojih svojstava tijekom skladištenja, ako se čuva na suhom mjestu. Međutim, bomba napunjena napalm-smjesom mora biti potrošena ili uništena.
Kao tijela napalm bombi koriste se razni odbacivi dopunski spremnici goriva, pa ih po tome i razlikujemo. Odbacivanjem takvih spremnika opskrbljenih upaljačima, uglavnom iz brišućeg horizontalnog leta, nakon kratkog ne stabiliziranog pada (jer većinom nemaju stabilizatore pa se tumbaju i prevrću u zraku), udaraju o površinu. Udarac lomi njihova tanka limena tijela, razbacujući ljepljivu želatinastu smjesu uokolo, dok jedan ili oba upaljača svojim aktiviranjem oslobađaju mlaz bijelog fosfora. U dodiru sa zrakom fosfor se pali i inicira raspršeni gel. Pritom nastaje plamena kugla visine desetak metara i oblika elipse razvučene u pravcu leta, dimenzija 25 - 45 metara u širinu i 45 - 90 metara u dužinu, zavisno od kalibra bombe, visini i brzini odbacivanja. Temperature u središtu plamene lopte iznose 1500 do 4000 °C. Zapaljena površina obuhvaća 1000 do 4000 četvornih metara, a gori 1 do 8 minuta.
Za primjer navest ćemo tri napalm-bombe, koje nalazimo u naoružanju Američkog mornaričkog zrakoplovstva.
AMERIČKA PlZB Mk.77 Mod 0 i 1
Model 0 je 750-funtni (340 kg) aluminijski spremnik goriva, izrađen bez stabilizatora u obliku cigare. Prazan teži 82 lb (37 kg), a kapacitet mu je 110 galona (416 l) goriva. Sastoji se od tri osnovna dijela; nosnog, srednjeg i zadnjeg, međusobno pričvršćenih aluminijskim prstenovima. Ukupna dužina sklopljenog tijela ZZB iznosi 138 inch (350 cm), dok promjer iznosi 18.6 inch-a (47.3 cm). Oprema se obvezatno s dva sustava iniciranja, koji se sastoji od trenutnih upaljača M.157 ili M.173 s pripalama na bazi bijelog fosfora M.15, M.16 ili M.23. Dva upaljača s pripalom osiguravaju sigurno aktiviranje bombe bez obzira na njeno prevrtanje u zraku tijekom leta. No, bomba može biti i stabilizirana, ugradnjom križnih stabilizatora iz dodatnog paketa opreme tipa Mk.18.
Model 1 predstavlja smanjeni tj. skraćeni model 0, kapaciteta 75 galona i ukupne težine, kada je napunjen napalm-smjesom od 500 lb (223 kg). Prazan, spremnik ima masu od 63 lb (28 kg). Konstrukcijski nema nikakvih razlika s modelom 0, osim što je 30 inch-a kraći. Tako mu ukupna dužina iznosi 108.6 inch (275.6 cm), dok je promjer od 18.6 inch-a ostao nepromjenjen. Oprema se s istim standardnim upaljačima i pripalama.
AMERIČKA PlZB Mk.78 Mod 2
Poput prethodno spomenutog Mod 0, spada u dodatne gorivne spremnike istog kapaciteta, od 110 galona. Međutim, budući je spremnik izrađen od čeličnog lima, prazan ima masu od 90 lb (41 kg). Ispunjen napalm-smjesom spada u ZZB kalibra 760 lb (345 kg). Tijelo ukupne dužine od 89.1 inch (226.3 cm), i promjera 26 inch-a (66 cm), ima malo zdepastiji izgled nego prethodna bomba. Razlog tome je što ovaj model dodatnih spremnika, potječe iz ranijeg perioda. Sastoji se od dva školjkasta dijela međusobno spojenih uzduž tijela bombe. Na gornjem dijelu nalaze se dvije zakačke i tri otvora. Dva otvora služe za uvrtanje upaljača s pripalama, dok treći služi za punjenje bombe smjesom i zatvara se poklopcem. Bomba se oprema standardnim mornaričkim zrakoplovnim upaljačima tipa M.157 s pripalama M.15 i M.16, ili upaljačem M.173 s pripalom M.23. Za razliku od bombe Mk.77 ova nema mogućnost opremanja repnim stabilizatorima.
AMERIČKA PlZB Mk.79 Mod 1
Za razliku od prethodne dvije ova plamena bomba, nema kao tijelo dodatni spremnik za gorivo već posebno tijelo konstruirano svojoj svrsi. Radi se o 1000-funtnoj zapaljivoj bombi, aerodinamički oblikovanog tijela s smanjenim otporom. Košuljica tankih stijenki sastoji se od četiri dijela; nosnog, središnjeg, zadnjeg i repnog, koji se ulažu jedan u drugog, glede olakšavanja transporta i skladištenja. Prva tri dijela košuljice bombe su izgrađeni od čeličnog lima, dok je u izradi repnog dijela uporabljen aluminijski lim. Na repnom dijelu nalaze se pričvršćeni križni stabilizatori u obliku peraja, namijenjeni stabilizaciji pada PlZB. Po razvlačenju i spajanju tijela, hermetičnost među sekcijama osiguravaju gumene zaptivke otporne na djelovanje goriva. Bomba se po punjenju napalm-smjesom oprema standardnim trenutnim upaljačem M.173 ili električnim Mk.257, uz pripalu M.23. Kao i ostalim, ovoj bombi obvezatna su dva sustava za iniciranje, smješteni s gornje strane nosnog i repnog dijela. Protežnosti sklopljene bombe su dužina od 168 inch-a (427 cm) i promjer od 19.6 inch-a (9 cm), dok je masa praznog tijela čak 212 lb (96.2 km). Zapremina tijela je 112 galona, a ukupna masa ispunjene bombe iznosi 912 lb (414 kg).
Znači ugodan odmor svima... uz legendarnu izjavu Lieutenant Colonel Kilgorea, kojeg je tumačio Robert Duvall u filmu "Apocalypse Now" (1979):
"Do you smell that? It's napalm, son. Nothing else on the world smells like that.
I love the smell of napalm in the morning.
Y'know, once we had a hail bomb....12 hours....and when it was all over I walked up. We didn't find one of them, not one stinking dink body.
The smell, y'know that gasoline smell, that whole hell.
Smells like........ Victory.
Some day this war's gonna end."