četvrtak, 21.04.2016.
Zavičajno ruvo - Osijek 2016.
Cure, snaše i momci iz Slavonije...........
Zavičajno ruvo, po slobodnoj procjeni dugogodišnjih posjetitelja te samih sudionika polučilo je ogroman uspjeh. Po mnogima bilo je to i najbolje izdanje ikada, upravo zbog ogromne pozitivne energije uložene u hvale vrijedan projekt udruge Etno centar iz Osijeka. Djevojke, snaše, momci i bećari prodefilirali su ulicama grada. Fotografije za uspomenu, lagana šetnja po baroknoj Tvrđi uz druženje svakako ostaju u trajnoj uspomeni te pružaju dašak prošlosti za neka buduća pokoljenja, gdje će kroz priložene fotografiju moći proučavati povijest zaljubljenika u tradicijsku baštinu , grada pokraj rijeke Drave.
Regionalni etno centar Osijek organizirao je 16.travnja 2016. tradicionalno druženje – reviju narodne nošnje i radionice tradicijske frizure ZAVIČAJNO RUVO u prostorijama Gradske četvrti Tvrđa na Vijencu Ivana Meštrovića.
– Dio je to bogatog programa udruge Regionalni etno centar Osijek. Tako smo osmislili i ovaj projekt koji za cilj u prvom planu ima druženje i okupljanje svih zaljubljenika u tradicijsku baštinu. Manifestaciju održavamo već osmu godinu. Krenuli smo sa etnološkom izložbom narodnih nošnji, a onda to preoblikovali u prezentaciju i reviju narodne nošnje te radionicu tradicijskih frizura i oglavlja – pojašnjava nam agilni predsjednik udruge Ivan Nikolić.
Motiv je da od mjerodavnih struktura dobijemo na korištenje prostor u staroj gradskoj jezgri Tvrđe, te da osnujemo Slavonsku etno Art galeriju. Multifunkcionalni prostor osim etnološke stalne postavke za sve građane, turiste i školsku djecu, također bi bio za održavanje raznih izložbi, radionica, seminara i folklornih probi.
Također bi pokrenuli radionicu narodnog veza za rekonstrukciju i izradu narodne nošnje. Očekujemo pomoć kako struke, tako i institucija. Tu prvenstveno mislim na etnološki odjel muzeja Slavonije u Osijeku.
Projektima se uklapamo u revitalizaciju i obnovu stare gradske jezgre Tvrđe, a financijsku konstrukciju temeljimo na EU fondovima. Sve predloženo temeljimo na činjenici da najbogatija i raznolikija regija u Hrvatskoj što se tiče tradicijske narodne baštine nema studij etnologije u Osijeku, pa čak ni podružnicu Instituta za etnologiju i folkloristiku.
Ovim potičemo očuvanje i promicanje kulturnog identiteta, a posebno za razvoj ruralnog seoskog turizma koji svoje temelje treba tražiti upravo u etno-eko projektima.
Udruga djeluje već 9 godina u raznim sekcijama, od radionica narodnog veza, rekreativnog folklora, ETNO portala – nezavisnog medija u kulturi za razvoj civilnog društva. Organiziramo više manifestacija godišnje, to su Šokačko Prelo, Kolo u Osiku, Zavičajno Ruvo te Slavonija ETNO fest – smotra dječjeg folklora u Osijeku. Od ove godine bogatiji smo i za Tamburaški orkestar i školu tambure, poentirao je Nikolić.
MEDIJSKI POKROVITELJ: www.ETNOportal.com
Tekst&foto: Boris Markuš
21.04.2016. u 07:38 •
0
Komentara •
Print •
#