Wolfwood's Crowd

< srpanj, 2004 >
P U S Č P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Why?
Kritika il' hvala hrvatskog informatičkog košmara.

K R A T I C E

JPKBN - je.eš programera koji bloga nema

PHP
e-mail: stjepan at gmail dot com

2:381/161 RIP

Jezici i alati
Mono dan
Clarion dan
PHP dan
Python dan
Java dan




Linkovi

Literatura

25.07.2004., nedjelja

Corewars

Prvi put sam čitao o 'ratnicima jezgre' u Računarima. Naslov teksta bio je 'Dva se vola u memoriji bola'. Ili nešto slično tome. Uz tekst je došao i programski kod za virtualno računalo koje je služilo kao arena elektronskim ratnicima. Ideja je jednostavna: treba napisati program koji će što duže preživjeti u borbi s drugim programima u memoriji elektronske arene. Programi su obično napisani u jeziku koji je najsličniji assembleru. Svaka arena ima svoja pravila, u nekima je najvažnije ostati posljednji preživjeli, a u nekima treba zauzeti što više memorijskih lokacija.

Za svako računalo i svaki operativni sustav postoji neka inačica corewars programa. Meni je najbolji Corewars. U njemu za programiranje možete koristiti dva jezika slična assembleru: Corewars i Redcode. Nažalost postoji samo Linux inačica. Ako nemate Linux na svojem računalu možete podignuti Knoppix s cd-a i na njega instalirati .rpm s Corewars stranica. Na tim stranicama je uvijek u tijeku nekoliko turnira pa možete provjeriti snagu i snalažljivost svojih ratnika u konkurenciji programera iz čitavog svijeta. I nekoliko mojih ratnika ostavilo je svoje kosti na tim brdima.

U news grupi rec.games.corewar puno se više spominje King of the Hill turnir na čijim se stranicama pronaći više informacija o tome što je to Core War, a možete i skinuti i službeni Core Wars simulator spomenute news grupe: pMARS. S njime niste osuđeni samo na Linux već postoje inačice i za sve ostale operativne sustave.

Core War programi su kao stvoreni za praktičnu nastavu iz predmeta programiranja koja će na taj način postati zanimljivija, a o razvijanju natjecateljskog duga da i ne govorimo.

Još jedan program koji je odličan za razvijanje programeskih vještina je Mindrover. Nije Core War program, ali princip je dosta sličan. Više o njemu u članku s podnaslovom Igra koja tjera moždane vijuge u crveno.

- 13:28 - Komentari (0) - Isprintaj - #