Osmrtnice Fidelu Castru osvanule u Vrgorcu
nedjelja , 27.11.2016.Fidel Alejandro Castro Ruz, kubanski revolucionar i diktator, umro je 25. studenoga u Havani u 91. godini. Izrazi sućuti u tu karipsku državu dolaze iz svih krajeva svijeta, pa tako i iz Vrgorca. Naime, u nedjelju ujutro su na ulicama Vrgorca, ali i, kako nam je javljeno, u Kotezima, Ravči, Planoj i Kokorićima, osvanule oblijepljene osmrtnice u čast preminulom kubanskom vođi.
Na osmrtnicama, u čijemu zaglavlju stoji zvijezda petokraka i poznata fotografija Fidela Castra gdje drži kubansku cigaru, stoji da se s tugom u srcu javlja radničkoj klasi, svim narodima i narodnostima da nas je u 91. godini napustio posljednji drug, Fidel Castro. Izvještava se da CK SK Republike Kube organizira ispraćaj dragog vođe na Dan Republike 29. studenoga u Havani, a da se sljedbenicima voljenog druga u Vrgorcu može izraziti sućut ispred zgrade CK opštine Vrgorac od 11 do 12 sati. Kao ožalošćeni navode se proleteri svih zemalja. Autori osmrtnice, vrgorski poštovatelji Fidela Castra, zasad nisu poznati.
komentiraj (1) * ispiši * #
Sveta Kata se vraća na velika vrata
subota , 26.11.2016.Sveta Katarina Aleksandrijska, svetica koja se štuje u Vrgorcu od 1690. godine - jer je na njezin dan Vrgorac oslobođen od Osmanlija nakon 200 godina njihove vlasti - ponovno se vraća među svoje Vrgorčane na velika vrata!
Oduvijek se stara zaštitnica ove župe štovala u našemu gradu, možda najviše od svih svetaca, ali posljednjih desetljeća kao da je to malo zapostavljeno. Vjernici su se zato aktivirali, izradili svetičin kip kojega je blagoslovio papa Franjo te je održana Trodnevnica koja je svoj vrhunac doživjela sinoć velikom procesijom vjernika kakva odavno nije viđena u našemu gradu.
Tijekom procesije, ali i kroz sve dane Trodnevnice, vjernici Vrgorca i sela njegove župe u velikom su broju pohodili župnu crkvu Navještenja Blažene Djevice Marije i predvođeni župnikom fra Ivicom Omazićem i njegovim kolegama iz drugih župa Vrgorske krajine molili svoju sveticu za boljitak svojih obitelji, našega grada i domovine. Zaista, u naš kraj se ponovno vratila prekrasna stara tradicija, i neka kroz naredne generacije poživi što dulje!
komentiraj (0) * ispiši * #
REBALANS DRŽAVNOG PRORAČUNA Vrgorac dobiva 1,43 milijuna kuna od države
četvrtak , 24.11.2016.Neki dan smo izvijestili da je Vlada Republike Hrvatske na svojoj sjednici održanoj u Vukovaru donijela odluku da će vratiti dio državne pomoći za 35 brdsko-planinskih gradova i općina koja im je oduzeta za vrijeme vlade Zorana Milanovića.
Odlučeno je tako da će biti vraćeno 11 milijuna kuna, a danas doznajemo da će od toga iznosa na Vrgorac otpasti lijepa suma od 1,431.142 kune što će Gradu Vrgorcu svakako pomoći o prevladavanju teške financijske krize u kojoj se njegov proračun nalazi. Poplaćat će se brojni naslijeđeni dugovi pa bi grad mogao malo lakše prodisati početkom 2017. godine.
Sredstva će biti uplaćena nakon što rebalans Državnog proračuna bude izglasan u Hrvatskom saboru.
komentiraj (0) * ispiši * #
Sud odlučio: Savjetnik Pandžić je nezakonito otpušten i mora ga se vratiti na posao u gradskoj upravi
srijeda , 23.11.2016.Gradonačelnik Ante Pranić izvijestio je javnost da je u gradsku upravu stigla presuda Upravnog suda u Splitu kojom se poništava odluka bivšeg gradonačelnika Rudolfa Grljušića od 5. listopada 2015. kojom je bivši savjetnik gradonačelnika Ivica Pandžić razriješen dužnosti.
Naime, još 2010. godine bivši gradonačelnik Boris Matković za svoga savjetnika je zaposlio bivšeg predsjednika HDZ-a Ivicu Pandžića. Nakon što je novi HDZ-ov gradonačelnik Rudolf Grljušić preuzeo dužnost 2015. godine, odlučio je da više ne želi imati profesionalnog savjetnika pa je Pandžića razriješio dužnosti. Ovaj je međutim tužio Grad Vrgorac i sud je rješenje o otkazu poništio zbog pravnih propusta samog otkazivanja radnog odnosa.
Prema tumačenju suda, bivši gradonačelnik u svome obrazloženju se nije pozvao na propis temeljem kojeg je Pandžić razriješen dužnosti savjetnika. Također nije poštivan otkazni rok u zakonskom trajanju u kojem je bivši savjetnik trebao uživati naknadu plaće. Sukladno navedenom, Pandžić je još uvijek savjetnik gradonačelnika, ali ovaj nezavisnog Pranića, a uz to trebat će mu isplatiti sve plaće iz prethodnog razdoblja. Kako navodi gradonačelnik Pranić, Grad nema pravu na žalbu protiv rješenja suda. Kako ni Pranić ne želi profesionalnog savjetnika Pandžića, on će mu u najkraćem roku također dati otkaz. Za nadati se samo da će to ovaj put biti izvršeno u skladu s propisima.
komentiraj (0) * ispiši * #
Rabočani obnovili spomenik podignut u čast mještanima stradalima u Drugom svjetskom ratu
utorak , 22.11.2016.Mještani Ravče kod Vrgorca posljednja dva mjeseca rade na uređenju javnog prostora u blizini područne škole i stare seoske česme. Ovih dana je postavljena metalna ograda s pripadajućim ulaznim vratima, podšišani su borovi, a uskoro kreće sređivanje okolnih zidova. Ponovno je uređen i mjesni spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora. Na spomeniku se nalaze imena 24 Rabočana stradalih u Narodnooslobodilačkoj vojsci tijekom rata, kao i imena četvero mještana, civilnih žrtava najvećeg sukoba u ljudskoj povijesti. Radove koordinira dugogodišnji predsjednik Vijeća Mjesnog odbora Ravča Gojko Trlin, a ukupna investicija koju pokrivaju sami mještani iz sela i dijaspore iznosi 25 tisuća kuna.
komentiraj (0) * ispiši * #
Vrgorac više neće plaćati tuđe gubitke - od nove godine kreće naplata vode susjednim gradovima i općinama na kontrolnim satovima na granicama Vrgorca
ponedjeljak , 21.11.2016.Grad Vrgorac posljednjih nekoliko mjeseci aktivno radi na smanjenju svih mogućih rashoda i gubitaka gradske tvrtke Komunalno. Na red je tako stigla i kontrola isporučene vode susjednim općinama i gradovima.
Vrgorac upućuje vodu prema općinama Pojezerje, Podgora, Zagvozd i Ljubuški te Gradu Pločama, odnosno njezinim naseljima Staševici, Crpali i Spilicama. Ljubuški je pristao na reprogramiranje duga, a općina Podgora će sanirati dio vodovoda u iznosu 40 tisuća kuna mjesečno. No, kako se može doznati iz gradske uprave, trenutno najveći problem je isporuka vode prema Pločama. Naime, Grad Vrgorac je ugradio kontrolni sat na granici sa Staševicom i utvrdio da preko njega mjesečno prijeđe 15.000 kubičnih metara vode, ali se fakturiraju i naplati samo 2.500, odnosno samo šestina! Prema gradonačelniku Praniću, takvo stanje je neodrživo i pita se zašto vodoopskrbu toga prostora uopće vrši Grad Vrgorac, kada Ploče imaju svoju tvrtku za vodoopskrbu.
- Na području prema Pločama u godinu dana imali smo 112 kvarova i puknuća raznih profila. Kada se to pretvori u materijalni trošak, godišnji popravci iznose oko 200 tisuća kuna. Tu nisu uključeni troškovi amortizacije i struje zbog pumpanja vode koje se nefakturira. Matematički gledano to je za Komunalno trošak koji nam ne treba. Zato će od 1. siječnja 2017. doći do korekcije odnosa sa graničnim gradovima i općinama. Želimo uvesti naplatu vode na kontrolnim satovima na granicama Grada Vrgorca sa susjednim gradovima i općinama.
Meni su građani Grada Vrgorca na prvom mjestu, a neka gradonačelnici i načelnici susjednih gradova i općina nađu modele financiranja troškova na svojim područjima, kaže gradonačelnik Pranić.
Postavlja se pitanje zašto je Grad Vrgorac u prošlosti uopće pristao servisirati gubitke isporuke vode okolnim općinama i gradovima kada time izravno radi protiv svoga interesa? Izvoz vode je za pohvalu, ali računi moraju biti čisti jer Vrgorac nema novca za pokrivanje tuđih dugova.
komentiraj (0) * ispiši * #
Grad Vrgorac 'odrišija kesu' i platio brojne dugove
petak , 18.11.2016.Gradska uprava Vrgorca je nakon recentnog priliva novca u Gradski proračun danas platila cijeli niz dugova koje je uglavnom naslijedila od bivših vlasti ili su dio aktualnog poslovanja. Uplaćene su tako dvije dnevnice za dva kruga lokalnih izbora, a do Božića se planira platiti i treća. Također, pokriveni su računi HEP-u za račune električne energije, zatim računi HBOR-a, kao i čak 96 tisuća kuna koje je Ministarstvo kulture ranije dostavilo za potrebe obnove Elezovih kuća, ali nisu utrošeni u namjenske svrhe. Plaćena je i zadnja svota povrata poreza u iznosu 420 tisuća kuna, pa ukupni iznos povrata iznosi 1,2 milijuna kuna i prvi put je prema građanima isplaćen bez pomoći Državnog proračuna. Danas su isplaćene i plaće službenicima i namještenicima za listopad.
- Iza nas je najteže financijsko razdoblje za Vrgorac. Bilo je teško, ali smo uspjeli isplivati. Puno nas dugova iz razdoblja 2012-2016. tek čeka, ali usprkos njima paralelno razvijamo nove projekte koje ćemo uskoro predstaviti, rekao nam je gradonačelnik Ante Pranić.
komentiraj (0) * ispiši * #
Vrgorac među 35 brdsko-planinskih gradova i općina kojima država vraća 11 milijuna kuna
četvrtak , 17.11.2016.Trideset i pet gradova i općina kojima je na temelju indeksa razvijenosti oduzet dio pomoći države u vrijeme bivše vlade Zorana Milanovića, na današnjoj sjednici Vlade su u sklopu rebalansa Državnog proračuna dio te pomoći dobili natrag. A među njima i Vrgorac.
Naime, na današnjoj sjednici Plenkovićeve vlade dodan je novi, treći stavak članka 39. Zakona o izvršenju Državnog proračuna u kojemu stoji da se jedinicama lokalne samouprave sa statusom brdsko-planinskih područja, a koje su temeljem Odluke iz članka 38. stavka 1. Zakona o izvršenju Državnog proračuna razvrstane u treću, četvrtu i petu skupinu jedinica lokalne samouprave, čija vrijednost indeksa razvijenosti prelazi 75 posto prosjeka Republike Hrvatske, putem Ministarstva financira isplati ukupna pomoć od 10.916.476 kuna!
Kako se radi o jedinicama lokalne samouprave koje temeljem Zakona o regionalnom razvoju Republike Hrvatske nisu stekle status potpomognutog područja, stoga im je temeljem članka 45. stavka 9. Zakona o izmjenama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave dodijeljen uvećan iznos udjela u porezu na dohodak u odnosu na one jedinice lokalne samouprave s osnovnom raspodjelom. Kako je prihod od uvećanog udjela u porezu na dohodak navedenim jedinicama manji od pomoći iz državnog proračuna, osigurana im je dodatna pomoć u iznosu od 10.916.476 kuna
Navedena pomoć rezultat je lobiranja gradonačelnika Vrgorca Ante Pranića i njegovih kolega iz Delnica i Lepoglave koji su 13. sastanak održali sastanak s ministrom financija Zdravkom Marićem kao predstavnici 35 gradova i općina iz brdsko-planinskih krajeva Hrvatske.
Na sastanku je delegacija gradova i općina istaknula kako je učinjena velika nepravda prema 35 gradova i općina iz brdsko-planinskog područja Hrvatske u 2016. godini, zbog koje u gradskim i općinskim proračunima nijedna kuna državne uplate nije viđena od sredine kolovoza. Naime, kroz 2015. godinu iz državnog proračuna isplaćena je pomoć u iznosu 631,1 milijun kuna koju su primili gradovi i općine sa brdsko-planinskog područja (svih 41) i posebne državne skrbi (279). Vrgorac je u 2015. godini dobio 4,1 milijun kuna, a spornih 35 gradova iz brdsko-planinskog područja ostvarili su pomoći u 2015. godini ukupne vrijednosti 102 milijuna kuna. Nepravda kreće početkom ove godine, kada je država isplatila pomoć u punoj vrijednosti u iznosu 636,8 milijuna kuna, što je čak 5 milijuna kuna više u odnosu na 2015. godinu, ali pomoć nisu dobili svi kao lani, odnosno praznih ruku je ostalo 35 gradova i općina iz brdsko-planinskog područja koji ulaze u III., IV. i V. skupinu razvijenosti.
Koliko će novca od ovih gotovo 11 milijuna otpasti na Vrgorac još nije poznato, ali ako se analizira navedena odluka Vlade, taj će iznos zasigurno biti veći od milijun kuna. Više će se znati u narednim danima.
komentiraj (0) * ispiši * #
Konačno uređeni imovinsko-pravni odnosi - Dom športova i vrtić više nisu "pašnjaci"
Nakon 25 godina hrvatske države napokon su riješeni imovinsko-pravni odnosi zgrade Doma športova i zgrade Dječjeg vrtića „Pčelica“ koji su se dosad u katastru vodili kao pašnjaci. Trebalo je proteći 25 godina dosadašnjih HDZ-ovih lokalnih vlasti da se samo legaliziraju objekti izgrađeni u bivšem sustavu i dijelom nadograđivani u ovom.
Ova legalizacija je nastavak plana gradske uprave da se urede imovinsko-pravni odnosi na svim javnim zgradama i dosad je to učinjeno s društvenim domovima u Zavojanima, Draževitićima i Velikom Prologu, kao i u slučaju zgrade stare općine na Korzu koja se dosad vodila na Narodnom odboru iz 1947. godine!
Još 2012. godine smo upozoravali da je rješavanje imovinsko-pravnih odnosa zgrade dvorane preduvjet bilo kakvog apliciranja za novac europskih i domaćih fondova. Osim toga, javno smo pitali što bi se dogodilo da se tijekom odigravanja nogometne utakmice „na pašnjaku“ dogodi nekakva nesreća, odlomi se komad krova ili prozora i nekome padne na glavu? Takva osoba bi mogla tužiti i dobiti ionako osiromašeni Grad Vrgorac. Srećom ništa takvo se nije dogodilo dosad.
Nova gradska uprava je u tri mjeseca uspjela riješiti zamršene imovinsko-pravne odnose na tom prostoru, a na kraju se ispostavilo da je stanje itekako rješivo i da se ne radi o nikakvoj operaciji mozga kako su neki kolokvijalno govorili posljednjih godina. Rješavanje imovinsko-pravnih odnosa na zgradama Doma športova i vrtića i donošenje Strategije razvoja Grada Vrgorca omogućiti će apliciranje za sredstva europskih fondova u koristi ovih dviju ustanova. Gotova je dokumentacija projekta izgradnje igrališta pred vrtićom, a planira se i projekt uređenja fasade ustanove kako bi se smanjili troškovi grijanja.
komentiraj (0) * ispiši * #
Na račun Grada Vrgorca sjelo 1,8 milijuna kuna europskog novca!
utorak , 15.11.2016.Na račun Grada Vrgorca sjele su danas 1.802,023,83 kune od Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Radi se o povratnim sredstvima iz IPARD programa na kojemu je Vrgorac aplicirao za sustav kanalizacije i oborinskih voda u Gospodarskoj zoni Ravča.
Projekt kanalizacije u Zoni je prošao kroz ušice igle jer je još krajem 2015. godine utvrđeno da je projektni zadatak u vrijeme bivše HDZ-ove vlasti bio krivo postavljen i nakon što je nova gradska administracija na čelu s gradonačelnikom Antom Pranićem preuzela vlast krajem lipnja, u dva mjeseca je izmijenjena dokumentacija, ishođena je uporabna dozvola kanalizacije u Zoni kao preduvjet povrata novca iz IPARD-a i niz drugih dozvola koje je Grad Vrgorac uspio predati na vrijeme, jer bi u protivnom gotovo dva milijuna kuna bila izgubljena. Nakon što je projekt nedavno prošao kontrolu, sredstva su mogla biti isplaćena Vrgorcu. Dobiveni novac nije namjenski, što znači da će značajno koristiti Gradu Vrgorcu za održavanje likvidnosti i krpanje brojnih financijskih rupa koje su nastale proteklih godina u vrijeme bivše vlasti.
Uz plaćanje dugova, gradska vlast namjerava dio sredstava uložiti i za pokretanje Poduzetničkog centra Vrgorac koji će osiguravati svu potrebnu pomoć u razvojnim planovima Gradu Vrgorcu i svim trgovačkim društvima i ustanovama u vlasništvu Grada. Poduzetnički centar Vrgorac trebao bi i upravljati Gospodarskom zonom Ravča te biti na raspolaganju investitorima. Ustanova bi trebala početi s radom od 1. siječnja 2017. godine. Nakon Odluke Gradskog vijeća, gradonačelnik se ovlašćuje poduzeti sve potrebne radnje i postupke pred državnim i drugim tijelima radi provođenja postupka osnivanja trgovačkog društva. Riječ je o trgovačkom društvu koje bi se sufinanciralo iz gradskog proračuna Odlukom Gradskog vijeća, a kada se poslože stvari, gradska uprava vjeruje da će ono biti samoodrživo.
komentiraj (2) * ispiši * #
Deset godina bloga
ponedjeljak , 14.11.2016.Prije točno deset godina, 14. studenoga 2006. godine u 14:49 sati pokrenuo sam ovaj blog na računalu Znanstvene knjižnice u Zadru, čime je započeo moj društveni aktivizam, koji evo danas puni cijelo desetljeće staža!
Tada sam bio friški student treće godine studija povijesti i geografije, a moje zanimanje za Vrgorac dogodilo se nakon što sam u spomenutoj knjižnici počeo pronalaziti materijale o Vrgorcu, kao i u obližnjem Državnom arhivu. Puno se toga dogodilo u posljednjih deset godina, a blog je to kao svojevrsna kronika zabilježio u 1.090 objavljenih tekstova. Pokušao sam biti informativan i objektivan, a koliko sam uspio neka procijene čitatelji. Znam samo da sam u sve ovo ušao potpuno volonterski, otvorena srca i iz lokalpatriotskih razloga. Hvala svima koji su mi u tome pomagali.
komentiraj (8) * ispiši * #
Zadarski pjesnički trio za 61. obljetnicu smrti Tina Ujevića
nedjelja , 13.11.2016.61. obljetnicu smrti najvećeg hrvatskog pjesnika, podrijetlom Imoćanina, rođenjem Vrgorčanina, Augustina Tina Ujevića, Gradska knjižnica Vrgorac obilježila je lijepom večeri poezije na kojoj su gostovali zadarski pjesnici Želimir Periš, Roberto Vodanović-Čopor i Ivan Čeperković. Oni su u jednosatnom programu upriličili izvanrednu poetsku poslasticu na zadovoljstvo okupljenih ljubitelja književnosti Tinova grada.
Roberto Vodanović otprije je poznat Vrgorčanina s koteškog festivala pokojnog Ivice Stankovića Begina, pa je očekivano naišao na dobar prijem publike čitajući poeziju iz svoje nove zbirke pjesama „Sasvim mala knjiga“. Publici je ugodno otkriće bio i Želimir Periš svojom zbirkom „X“. Iznenađenje večeri mladi je zadarski pjesnik Ivan Čeperković, koji je prvim pjesmama o luku oduševio prisutne, željne upravo nove i alternativnije poetske riječi.
Spomenuti predstavnici nove zadarske književne scene, posebice Periš, svojim temama o svijetu spektakla, neoliberalnog kaosa, kapitalističkog pritiska na ljudski život, privatizaciji i opustošenim tvorničkim pogonima kao i o vojsci nezaposlenih u Hrvatskoj, odlično su se uklopili u slike života Tinovog rodnog grada, koji se posljednjih godina utapa u depresiji kakvu nalazimo u Vodanovićevim pjesmama. A iz spomenutih prizora kao da se mogao prepoznati i svijet kojim se kretao Tin i kojega pronalazimo u njegovim pjesmama. Iskusni Periš i Vodanović stihovima su proveli publiku kroz zbilju hrvatskog društva pjesmama koje pritišću urbane sredine, dok je mladi Čeperković ležernijim i svjetlijim temama držao večer u pozitivi i osmjeh na licima ženske publike.
Kako se na književnoj večeri moglo vidjeti, tri bloka pjesama trojice pjesnika, koncept organizatora v.d. ravnatelja knjižnice Jure Divića koji je vodio književnu večer, još jednom se pokazao kao uspješan model književnih predstavljanja u Gradskoj knjižnici u Vrgorcu. Prema Divićevim riječima, slične kulturne večeri i dalje možemo očekivati svaki mjesec, na radost ljubitelja pisane riječi. Vrgorac to treba i Vrgorac to može.
komentiraj (0) * ispiši * #
Građanima su stigla rješenja o ovrhi zbog neplaćanja komunalne naknade - može li se nešto napraviti da bi se dug smanjio? Može, evo kako
subota , 12.11.2016.Posljednjih dana na adrese dijela građana Vrgorca stigla su rješenja o ovrsi zbog neplaćanja komunalne naknade. Kod većine se radi o neplaćanju komunalne naknade za više godina jer Grad Vrgorac u prošlosti nije radio ništa da naplati ova tražbina pa su se relativno mala sredstva sa svakim mjesecom sve više povećavala i kada je nova vlast odlučila uvesti reda i provoditi zakon, logično je da su naišli na otpor.
Što je zapravo komunalna naknada? Odredbama članka 22. stavka 4. Zakona o komunalnom gospodarstvu propisano je da se komunalna naknada plaća za nekretnine iz stavka 3. toga članka (stambeni prostor, poslovni prostor, garažni prostor, građevno zemljište koje služi u svrhu obavljanja poslovne djelatnosti i neizgrađeno građevno zemljište), koje se nalaze unutar građevinskog područja naselja kao i za stambeni i poslovni prostor izvan građevinskog područja naselja na kojem se najmanje obavljaju komunalne djelatnosti iz stavka 1. točke 3., 4. i 6. članka 22. Zakona (održavanje javnih površina, održavanje nerazvrstanih cesta i javna rasvjeta) i koje su opremljene najmanje pristupnom cestom, objektima za opskrbu električnom energijom i vodom prema mjesnim prilikama te čine sastavni dio infrastrukture jedinice lokalne samouprave.
Dakle, komunalnu naknadu se mora plaćati i ona je prihod Grada Vrgorca i kada bi se bilo koji građanin Vrgorca požalio zbog te obveze npr. nekom građaninu Zagreba, Splita ili nekog normalnog hrvatskog grada – što Vrgorac očito nije – bio bi ismijan.
Međutim, ovdje dolazimo do drugoga problema. Dug za komunalnu naknadu može otići u zastaru. Na zastaru komunalne naknade primjenjuje se Zakon o obveznim odnosima. Budući da je riječ o povremenoj tražbini koja se temelji na Odluci o komunalnoj naknadi jedinice lokalne samouprave i koja može dospijevati mjesečno, tromjesečno ili u drugom roku koji je predviđen u Odluci, na takva potraživanja se primjenjuje rok zastare predviđen člankom 226. ZOO-a. Navedenim člankom je propisano da takve tražbine zastarijevaju u roku od tri godine od dospjelosti svakoga pojedinog davanja.
Ukratko to znači da svaki račun za komunalnu naknadu koji ste dobili, a kojemu je datum dospijeća npr. 9. studenoga 2013., a rješenje o ovrsi vam je stiglo 10. studenoga 2016., taj račun je otišao u zastaru, kao i svi prije njega i ne mora ih se platiti. Dovoljno je na rješenje o ovrsi uložiti prigovor i Grad Vrgorac nema izbora doli osloboditi vas plaćanja svih računa za komunalnu naknadu koji su otišli u zastaru.
Također, točkom 5. rješenja o ovrsi koju je Grad Vrgorac poslao građanima je propisano da „prigovor odgađa izvršenje rješenja o ovrsi do donošenja rješenja po prigovoru“. Dakle navesti dopisom putem pošte ili osobno u Gradu da je taj i taj račun s popisa neplaćenih koji ste dobili uz rješenje u ovrsi zastario. I to je to. Štoviše i sami su gradski službenici pisali prigovore brojnim građanima lošijeg imovinskog stanja koji su ovih dana se došli požaliti u Grad da nemaju novca. Grad je odobrio i plaćanje na rate i to je više nego razumno od uprave i nema nikakvoga mjesta nervozi. Samo se informirajte i ne skačite na prvu ma koliko vam lagali oni koji vam ne žele dobro.
I sad na koncu, postavlja se logično pitanje, zašto gradska uprava posljednjih godina nije ubirala novac od komunalne naknade i dopuštala da on ode u zastaru? To je gradski novac i netko ga je morao platiti. Zato je gradska uprava na čelu s Antom Pranićem najavila da će sva sredstva koja su otišla u zastaru, a od kojih se građani oslobode nakon ulaganja prigovora, biti tražena od odgovornih osoba koje su ih trebale naplatiti a nisu.
Dakle, ovo su prave teme za HDZ Vrgorac, a ne Huda jama ili park 4. gardijske brigade. Stvaranje nacionalističke buke kako bi se skrenula pozornost s neplaćanja komunalne naknade ne znači da se ona na koncu neće morati platiti. Morat će, i to ne zbog Ante Pranića ili Nezavisne liste mladih, već zbog zakona Republike Hrvatske koji su propisali obveze građana.
komentiraj (1) * ispiši * #
Zemljišnik iz Metkovića vraćen u Vrgorac!
petak , 11.11.2016.U Vrgorac su danas (11. studenoga) stigle zemljišne knjige Zemljišnika Metković vezane za područje Vrgorske krajine stare preko 120 godina koje su odlukom bivšeg ministra pravosuđa preseljene u Metković 2013. godine. Razlozi povratka Zemljišnika u Vrgorac vezani su za dostupnost adekvatnog prostora zgrade bivšeg Općinskog suda u Tinovu gradu, za razliku od Metkovića gdje su te knjige bile smještene u vrlo skučen prostor čime je samo otežan rad tamošnje ustanove.
Drugi, još važniji razlog tiče se skorog početka izrade zemljišne knjige u katastarskoj općini Dusina, pa građani za svoje zemljišno-knjižne izvadke za kuće, oranice i slično više neće morati putovati u Metković. Naime, knjige će ponovno biti smještene u prostorijama zgrade bivšeg Općinskog suda u Vrgorcu, gdje se također trenutno uređuju prostorije u kojima će se uskoro vršiti radnje na izradi zemljišne knjige katastarske općine Dusina uključujući i primanje građana s dokazima o vlasništvu nad njihovim nekretninama. Osim toga, fizičko vraćanje knjiga u Vrgorac ubrzat će rješavanje i drugih imovinsko-pravnih odnosa u Vrgorskoj krajini, što je jedan od prioriteta budućeg razvoja ovoga kraja.
Fizički povratak knjiga u Vrgorac može se zahvaliti angažmanu ministra pravosuđa Ante Šprlje i inicijativi gradonačelnika Vrgorca Ante Pranića kojemu je to bila jedna od ključnih tema predizborne kampanje za izbore na kojima je izabran na čelo Vrgorca. Odluka o povratku knjiga donesena je 10. studenoga, a već danas je stigao prvi kamion s knjigama, dok će drugi stići u narednim danima.
- Nakon godina gubljenja institucija i degradiranja Vrgorca, ovo je prvi povratak u naš grad. Naše blago je vraćeno tamo gdje pripada, u Vrgorac. Na tome posebno zahvaljujem ministru pravosuđa Anti Šprlji bez čije pomoći ovo ne bi bilo moguće, rekao nam je gradonačelnik Ante Pranić koji je sa službenicima suda dočekao kamion s vrijednim teretom iz Metkovića.
komentiraj (0) * ispiši * #
Gradsko vijeće odlučilo - Središnji park u Vrgorcu ponio ime 4. gardijske brigade
petak , 04.11.2016.Gradsko vijeće Vrgorca zasjedalo je na svojoj 6. sjednici 28. listopada. Na početku sjednice za novoga vijećnika Nezavisne liste mladih prisegnuo je mladi Vrgorčanin Željko Erceg. On je na tom mjestu zamijenio Ivana Franića koji na nekoliko mjeseci odlazi u SAD. U nastavku sjednice raspravljalo se o gradonačelnikovom prijedlogu Odluke o smanjenju koeficijenata plaće službenika i namještenika u gradskoj upravi Vrgorca. Naime, ta odluka je donesena u prvim tjednima nakon što je gradonačelnik Ante Pranić stupio na dužnost, ali zbog greške u proceduri (nije zatraženo očitovanje sindikata), pojedini službenici su tužili Grad, pa je Pranić novom odlukom uklonio probleme. Ovom odlukom vrijediti će slijedeći koeficijenti: pročelnik upravnog odjela 1,50, viši savjetnik 1,42, viši stručni suradnik 1,31, stručni suradnik 1,21, referent – komunalni redar i ostali 1,08, vozač 1,03 i spremačica 1,01.
U obrazloženju prijedloga, gradonačelnik je istaknuo kako dospjele obveze Grada Vrgorca iznose 2,75 milijuna kuna, a nedospjele obveze 6,9 milijuna kuna. S obzirom da je Vrgorac izmjenama Zakona o regionalnom razvoju izgubio državnu pomoć koja je 2015. godine iznosila 4,14 milijuna kuna, a istovremeno je potrebno isplatiti povrat poreza građanima u iznosu od 1,28 milijuna kuna, Grad Vrgorac je prisiljen ići u zaduženja i smanjivati sve moguće rashode kako bi se održala likvidnost Gradskog proračuna. - Kada smo donijeli prvu odluku 27. lipnja, sindikalni povjerenik je bio na godišnjem odmoru, odnosno kasnije na bolovanju, pa nismo mogli dobiti njegovo očitovanje na prijedlog. Zbog toga su određeni djelatnici tužili Grad. Ovu odluku je potrebno donijeti zbog financijskog stanja kakvo smo zatekli u Gradu. Situacija nije bajna zahvaljujući ljudima koji su vodili grad 25 godina, rekao je Pranić.
U ime kluba vijećnika HDZ-a i HSP-a AS vijećnik i bivši gradonačelnik Rudolf Grljušić je rekao kako je u današnje krizno vrijeme teško, nezahvalno i nezgodno smanjiti plaće ili potjerati ljude na ulicu u situaciji kada su im druge mogućnosti zaposlenja snižene. Po njemu, uz priču o uštedama, radi se i o tendenciji da se neki ljudi pošalju doma, da bi ih u dogledno vrijeme zamijenili drugi ljudi. - Lako se zadužiti, lako je poslati čovjeka doma, ali se nije lako izboriti za njegovu plaću. Ova kriza koja nam se događa je rezultat jedne odluke vlade Zorana Milanovića kojom je Vrgorac ostao bez četiri milijuna kuna. Sad idemo u zaduženje od milijun kuna, imamo obvezu povrata poreza i situacija je teška. Nadam se da će se stanje popraviti, rekao je Grljušić.
PRANIĆ: Plaće moramo smanjiti kako bi prebrodili krizu
Gradonačelnik Pranić replicirao je Grljušiću riječima da priče o revanšizmu i otpuštanju jednih da bi se doveli drugi službenici nisu točne. - Ovdje je stvar matematike kao vrlo egzaktne znanosti. Na dan primopredaje vlasti 27. lipnja imali smo ukupne dospjele obveze od 2,7 milijuna kuna, od čega dobavljačima za robu 1,8 milijuna kuna. Bivši gradonačelniče, vi niste plaćali obveze. Mene su tako dočekali računi za električnu energiju od siječnja, veljače i ožujka. Dapače niste plaćali ni dobavljače po ugovorima, kao npr. u projektu obnove Elezovih kuća koje financira Ministarstvo kulture. Trošili ste namjenska sredstva. Ma zapravo nije me uopće briga što niste plaćali obveze. Meni je najviše žao što vi kao čovjek ne želite priznati matematičke činjenice, jer dobro znate da ste lani, kada ste stupili na dužnost, imali direktne pomoći iz proračuna, mogli ste prebroditi povrat poreza jer vam je ukupna pomoć države isplaćena već u rujnu. Ali vi konstantno u javnosti ponavljate da zbog nesposobnosti gradske uprave sada ne uspijevamo isplatiti plaće. A što mi sad radimo? Ispred sebe držim izvještaj kontrole za IPARD projekt u Gospodarskoj zoni Ravča. Kontrolu smo prošli i ovih dana dobivamo 1,7 milijuna kuna pomoći, rekao je Pranić.
NIKŠA ROSO: Gradonačelniče, dajte ostavku ako se ne možete nositi s problemima
HDZ-ov vijećnik Nikša Roso, jedan od najvećih kritičara nove vlasti, u svojoj je raspravi rekao kako u vrijeme bivšeg gradonačelnika nije bilo otkaza, plaće nisu kasnile, voda nije poskupljivala, a danas službenici nemaju plaću. - Gradonačelnik se stalno opravdava vraćanjem 20 godina unatrag. Idemo nešto napraviti sad, potruditi se nekako poboljšati stanje. Ne možete za neuspjehe optuživati one koji su upravljali gradom 1993. ili 1998. godine. Dok je bio gradonačelnik Grljušić sve je funkcioniralo, pa čak i kada je bio vladin povjerenik. A otkad ste došli vi, sve se raspada. Dajte ostavku ako se ne možete nosit s problemima, doći će povjerenik i plaće će biti isplaćene, bio je oštar Roso.
Pranić mu nije ostao dužan te je taksativno naveo što je nova NLM-ova vlast učinila u svoja prva tri mjeseca na dužnosti. - Upravo smo 1,7 milijuna kuna od IPARD-a za Zonu vratili u Gradski proračun, a dobit ćemo i dosta državne pomoći. Uknjižili smo 10 milijuna kuna imovine, a Hrvatske vode su potpisale ugovor za studijsku dokumentaciju za projekt odvodnje viška voda u Jezeru i Rastoku od 1,2 milijuna kuna. Dobili smo i 6 milijuna kuna za izgradnju kanalizacije, 1,5 milijuna za gospodarske zonu, i nakon svega vi meni govorite da nismo ništa napravili u tri mjeseca. Ma sramite se svi vi u HDZ-u, ljutito je odgovorio Pranić.
Vijećnik HSP-a AS Ante Mihaljević rekao je da se dugovi ne rješavanju novim zaduženjem. - Imate vlast na razini države, pobrinite se da se sporna rečenica zakona promijeni i Vrgorac dobije svoj novac za pomoći, to je jedino realno, rekao je Mihaljević. HNS-ovac Roman Tolj je rekao kako ga tijek rasprave navodi na zaključak da bi gradonačelnik trebao biti samo računovođa i da se njegov uspjeh računa samo ako isplati plaću. - Treba li gradonačelnik išta drugo raditi u lokalnoj samoupravi, zapitao se Tolj, na što je gradonačelnik Pranić konstatirao da HDZ ne bi bio zadovoljan ni da on nađe dijamantni rudnik u Vrgorcu. – Za razliku od vas, iza mene će ostati riješeni projekti – kanalizacija, zona, zemljišne knjige i drugo, poentirao je Pranić. Predsjednik Gradskog vijeća Rade Bobanac (SDP) rekao je da je potrebno shvatiti težinu situacije i ako se želi spasiti proračun, potrebno je smanjiti plaće. - Gradonačelnik koji je tu tri mjeseca ne može biti kriv za cjelokupno stanje. Borba za financije vodi se svaki dan na više polja. Znam da ova odluka nije popularna, ali ju odgovorna politika mora donijeti, rekao je Bobanac. Nakon rasprave, devet vijećnika NLM-a, SDP-a i HNS-a podržalo je smanjenje plaća službenika, dok je pet vijećnika HDZ-a i HSP-a AS bilo protiv, a jedan HDZ-ovac je bio odsutan.
Tko je važniji – 4. splitska ili 156. vrgorsko-makarska brigada?
Najviše bure na sjednici uzrokovala je rasprava o novom imenu Gradskog parka. HDZ je predložio da središnji park Vrgorca, koji potječe još od vremena austrougarske uprave s kraja 19. stoljeća, ponese ime 4. gardijske brigade jer je njegov zapovjednik bio Vrgorčanin general Damir Krstičević i u koju je ušlo prvih 76 vrgorskih branitelja. S druge strane, vijećnik NLM-a Ljubomir Erceg je predložio da park ponese ime 156. vrgorsko-makarske brigade, kao jedinice Hrvatske vojske kroz koju je u ratu prošao najveći broj Vrgorčana. Podnositelj Erceg je konstatirao da se na prošloj sjednici Gradskog vijeća svjedočilo gruboj politizaciji kada nije prošao prijedlog HDZ-a da park zbog duljine prijedloga ponese naziv po 3. satniji 4. bojne 4. gardijske brigade. Zato je on ocijenio da je kraj 2016 zadnji trenutak da se ova tema zaključi i energija usmjeri na budućnost. - Mojim prijedlogom bi odali počast svima koji su dali život za stvaranje Hrvatske. Namjerno ne kažem suverene, samostalne i nezavisne jer ona to nažalost nije. Nalazimo se u rukama stranih banaka i konzorcija i pod upravom Bruxellesa. To možemo zahvaliti onima koji su proveli privatizacijsku pljačku tijekom rata, rasprodaju banaka nakon rata i prodaju nacionalnih interesa za političke sinekure u zemlji i inozemstvu. Ali za to su najmanje krivi sami branitelji. Ali ti branitelji su ili slijepi ili ne žele vidjeti da su oni koji im se prave prijatelji najviše zaslužni da su danas branitelji i cijela država u ovoj situaciji. Zašto se branitelji ne zapitaju zašto je HDZ Vrgorca tek 2016. godine dao prijedlog imenovanja parka 4. gardijske brigade, a rat je završio 1995. Zašto dosad nisu obilježavali Dan domovinske zahvalnosti u Vrgorcu? Zašto nijedan trg u Vrgorcu ne nosi ime 156. brigade kroz koju je prošlo tisuću Vrgorčana, već inzistiraju na 4. brigadi. Svaka čast Vrgorčanima koji su prošli kroz 4. brigadu, njima treba odati počast, te sam zato prošli put dao prijedlog da se prva nova ulica nazove po 4. brigadi. Ali središnji park u Vrgorcu, ako mora nositi neko ime, neka to bude ime 156. brigade, kao postrojbe kroz koju su prošli gotovo svi hrvatski branitelji. Zašto se sramiti 156. brigade? Zašto dajemo parku ime 4. splitske brigade, a ne 156. vrgorsko-makarske brigade? Uzgred rečeno, u Splitu ne postoji ulica 1. brigade tigrovi, a nemali broj Splićana je prošao kroz tu brigadu. Prošli put je HDZ tendenciozno dao prijedlog usred predizborne kampanje želeći prikupiti jeftine političke bodove od braniteljske populacije. Sada to pitanje nakon izbora trebamo riješiti i ispraviti nepravdu nakon što HDZ-ova vladajuća garnitura svih ovih godina nije napravila ništa na valorizaciji i promicanju učinka Vrgorčana u Domovinskom ratu. Zato se park 156. brigade nameće kao najbolje rješenje, pogotovo kad se zna da se u prosincu ove godine navršava 25. godina osnivanja brigada kroz koju je prošao najveći broj Vrgorčana u ratu. Međutim, ja sam spremam popustiti i povući prijedlog kako bi se prekinula ova trakavica i normaliziralo stanje u Gradskom vijeću i gradu. Moj jedini uvjet je suvisli odgovor HDZ-a zašto ovaj prijedlog nije dao posljednjih 25 godina, već se na tome inzistira od prvog dana nove vlasti, nadugo je obrazložio Erceg.
Vijećnik HDZ-a Grljušić odgovorio je riječima da HDZ jest bio na vlasti od 1993. godine, ali da su park mogli imenovati i NLM i SDP koji su imali većinu od 2014. godine. - Ja sam već prošli put rekao da je sramota što taj park nije imao ime. Meni je nejasno da se oko jedne ovakve stvari ne možemo složiti. Nitko nije protiv 156. brigade, ali 4. brigada je prije osnovana i u nju su se Vrgorčani ranije uključili. A ulica 156. brigade već postoji kod Šumarije gdje bi trebale narasti zgrade na branitelje, rekao je Grljušić. Djelujući posrednički, predsjednik Gradskog vijeća Rade Bobanac je predložio da je najbolje da se oba prijedloga povuku i predloži da park ponese zajedničko ime 4. i 156. brigade kako bi se trakavica konačno prekinula. Bobančev prijedlog nije naišao ne odaziv nijedne strane, dok je HNS-ovac Tolj rekao kako će se isključiti od glasanja. - Odbijam glasati za bilo koji od dva prijedloga, jer kad bih morao birati između 4. i 156. brigade, to bi bilo kao da biram koje od svoje troje djece više volim, rekao je Tolj. Vijećnik SDP-a Krešimir Pivac ovu pat-poziciju je humorističko komentirao riječima da predlaže da se na ulazu u park postavi jedna ploča i bista s pomičnim glavama. - Onda se svakih 15 dana šalta nova glava. 15 dana jedna, 15 dana druga, i preživjeli smo mjesec, rekao je Pivac te naveo okupljene na smijeh.
Gradonačelnik Pranić je potom rekao kako ga je sramota što građani i vijećnici i ne znaju gdje je ulica 156. brigade u Vrgorcu. - Sutra ću je fotografirati i poslati svim portalima da vide kako izgleda ulica 156. brigade kroz koju je prošlo 500 vrgorskih branitelja, uključujući moga oca i očeve svih Vrgorčana. Mene je sramota da je ta ulica zapravo put širok dva metra, neuređen s obje strane. Mene zove iz te brigade da sudjelujem na 25. obljetnici na Trgu u centru Makarske koji nosi naziv 156. brigade i to je jako lijepo. I ja vas pitam gdje bih ja njih trebao pozvati, u koju ulicu? U ovu makadamsku, punu rupa? Vi iz HDZ-a ste bili predlagatelj imena te ulice, a mene kao Vrgorčanina, ne kao gradonačelnika i političara je sramota što ste to izglasali, rekao je Pranić.
Replicirao mu je vijećnik HDZ-a Roso riječima da on ne može pričati o 156. brigadi sa više emocija od njega koji je bio pripadnik te brigade dvije pune godine. - Današnja ulica 156. brigade je predviđena za braniteljske zgrade. Tu će za nekoliko godina biti 3-4 braniteljske zgrade, rekao je Roso. Vijećnik NLM-a Milan Vukosav rekao je da nema ništa protiv parka 4. brigade, ali je smiješno da HDZ takvu odluku nije donio 25 godina, a pojavili su se s tim prijedlogom prvi dan nakon što je dužnost preuzeo NLM-ov gradonačelnik, i tu u svrhu politizacije. - U ovoj dvorani upravo gledam fotografiju predsjednika Tuđmana s koje je skoro opao okvir, pa pitam vas HDZ-ovce je li to sramota i na što to sliči. Ni okvir niste bili kadri promijeniti, rekao je Vukosav. U nastavku rasprave vijećnik Erceg je povukao svoj prijedlog za davanje imena 156. brigade parku u koristi 4. brigade, a potom je NLM-ov vijećnik Mili Ružičanin rekao kako je odluka o parku trebala biti davno donesena, ali da mu je žao što su pripadnici obje brigade prolijevali krv za Hrvatsku iz koje danas masovno odlaze mladi ljudi tražeće egzistenciju. - Moja supruga i ja smo sad bez posla, kao i brojni moji vršnjaci, a mi raspravljamo o imenu parka. Zbog toga mi se plače. Želim da se branitelji pokrenu, traže od vlade rješenja i bore za naše mlade jer ako se ovako nastavi u ovoj državi nitko neće živjeti za koju godinu, rekao je Ružičanin. Vijećnik HDZ-a Vedran Vukosav, kao veteran 156. brigade, rekao je da je svjestan svih uspjeha 156. brigade, ali smatra da je 4. brigada bila najveća i da to general Krstičević i 76 pripadnika te brigade iz Vrgorca zaslužuju. Na to mu je replicirao vijećnik NLM-a Željko Erceg pitanjem je li današnja Hrvatska ona za koju se on borio. – Je li država iz koje mladi bježe ona za koju ste se borili? Je li ima parka gorući problem ove države i Vrgorca? Zašto politizirate, zapitao je Erceg, na što je Vukosav odgovorio da je njegovo zadovoljstvo što je dobio državu, a da se svi moraju boriti da ona bude što bolja.
Pri završetku rasprave gradonačelnik Pranić je upitao vijećnika HDZ-a Rosu peče li ga savjest jer mu u dvadesetak godina HDZ-ove apsolutne vlasti nije palo na pamet nazvati park po 4. brigade. - Mi smo naručili parcelacijski elaborat ulice 156. brigade i mi ćemo ju urediti, što vi niste bili kadri u 10 godina. Dok ja nisam došao na dužnost, prostorije HDZ-a u kojima boravite su bile upisane na Narodni odbori iz 1947. godine, a parcele za braniteljske zgrade koje spominjete nisu čak ni imovinski-pravno riješene. Mi ćemo prihvatiti vaš prijedlog da park ponese ime 4. brigade, ali će vječno ostati neodgovoreno pitanje – gdje si Nikša Roso bio 25 godina, rekao je Pranić, nakon čega je raspravu zaključio HNS-ovac Tolj riječima da će mu biti čast što su NLM, SDP i HNS, nakon 25 godina HDZ-ove vladavine, konačno dali ime 4. brigade parku. To je uskoro jednoglasno i izglasano.
komentiraj (0) * ispiši * #