Građanima su stigla rješenja o ovrhi zbog neplaćanja komunalne naknade - može li se nešto napraviti da bi se dug smanjio? Može, evo kako

subota , 12.11.2016.



Posljednjih dana na adrese dijela građana Vrgorca stigla su rješenja o ovrsi zbog neplaćanja komunalne naknade. Kod većine se radi o neplaćanju komunalne naknade za više godina jer Grad Vrgorac u prošlosti nije radio ništa da naplati ova tražbina pa su se relativno mala sredstva sa svakim mjesecom sve više povećavala i kada je nova vlast odlučila uvesti reda i provoditi zakon, logično je da su naišli na otpor.

Što je zapravo komunalna naknada? Odredbama članka 22. stavka 4. Zakona o komunalnom gospodarstvu propisano je da se komunalna naknada plaća za nekretnine iz stavka 3. toga članka (stambeni prostor, poslovni prostor, garažni prostor, građevno zemljište koje služi u svrhu obavljanja poslovne djelatnosti i neizgrađeno građevno zemljište), koje se nalaze unutar građevinskog područja naselja kao i za stambeni i poslovni prostor izvan građevinskog područja naselja na kojem se najmanje obavljaju komunalne djelatnosti iz stavka 1. točke 3., 4. i 6. članka 22. Zakona (održavanje javnih površina, održavanje nerazvrstanih cesta i javna rasvjeta) i koje su opremljene najmanje pristupnom cestom, objektima za opskrbu električnom energijom i vodom prema mjesnim prilikama te čine sastavni dio infrastrukture jedinice lokalne samouprave.

Dakle, komunalnu naknadu se mora plaćati i ona je prihod Grada Vrgorca i kada bi se bilo koji građanin Vrgorca požalio zbog te obveze npr. nekom građaninu Zagreba, Splita ili nekog normalnog hrvatskog grada – što Vrgorac očito nije – bio bi ismijan.

Međutim, ovdje dolazimo do drugoga problema. Dug za komunalnu naknadu može otići u zastaru. Na zastaru komunalne naknade primjenjuje se Zakon o obveznim odnosima. Budući da je riječ o povremenoj tražbini koja se temelji na Odluci o komunalnoj naknadi jedinice lokalne samouprave i koja može dospijevati mjesečno, tromjesečno ili u drugom roku koji je predviđen u Odluci, na takva potraživanja se primjenjuje rok zastare predviđen člankom 226. ZOO-a. Navedenim člankom je propisano da takve tražbine zastarijevaju u roku od tri godine od dospjelosti svakoga pojedinog davanja.

Ukratko to znači da svaki račun za komunalnu naknadu koji ste dobili, a kojemu je datum dospijeća npr. 9. studenoga 2013., a rješenje o ovrsi vam je stiglo 10. studenoga 2016., taj račun je otišao u zastaru, kao i svi prije njega i ne mora ih se platiti. Dovoljno je na rješenje o ovrsi uložiti prigovor i Grad Vrgorac nema izbora doli osloboditi vas plaćanja svih računa za komunalnu naknadu koji su otišli u zastaru.

Također, točkom 5. rješenja o ovrsi koju je Grad Vrgorac poslao građanima je propisano da „prigovor odgađa izvršenje rješenja o ovrsi do donošenja rješenja po prigovoru“. Dakle navesti dopisom putem pošte ili osobno u Gradu da je taj i taj račun s popisa neplaćenih koji ste dobili uz rješenje u ovrsi zastario. I to je to. Štoviše i sami su gradski službenici pisali prigovore brojnim građanima lošijeg imovinskog stanja koji su ovih dana se došli požaliti u Grad da nemaju novca. Grad je odobrio i plaćanje na rate i to je više nego razumno od uprave i nema nikakvoga mjesta nervozi. Samo se informirajte i ne skačite na prvu ma koliko vam lagali oni koji vam ne žele dobro.

I sad na koncu, postavlja se logično pitanje, zašto gradska uprava posljednjih godina nije ubirala novac od komunalne naknade i dopuštala da on ode u zastaru? To je gradski novac i netko ga je morao platiti. Zato je gradska uprava na čelu s Antom Pranićem najavila da će sva sredstva koja su otišla u zastaru, a od kojih se građani oslobode nakon ulaganja prigovora, biti tražena od odgovornih osoba koje su ih trebale naplatiti a nisu.

Dakle, ovo su prave teme za HDZ Vrgorac, a ne Huda jama ili park 4. gardijske brigade. Stvaranje nacionalističke buke kako bi se skrenula pozornost s neplaćanja komunalne naknade ne znači da se ona na koncu neće morati platiti. Morat će, i to ne zbog Ante Pranića ili Nezavisne liste mladih, već zbog zakona Republike Hrvatske koji su propisali obveze građana.

<< Arhiva >>