RAJKO OSTOJIĆ: Razočaran sam Matkovićevom politizacijom, nikad nismo planirali ukinuti radiološku stanicu u Vrgorcu

utorak , 18.09.2012.



Posljednjih desetak dana vrgorsku javnost zaokupio je slučaj ukidanja vrgorske radiološke ordinacije. Prema izjavama ravnatelja splitsko-dalmatinskog županijskog Doma zdravlja Dragomira Petrica, radiološka stanica je prestala sa radom jer je Ministarstvo zdravlja zabranilo plaćanje liječnika putem ugovora u radu. Spomenuta odluka dočekana je na nož od strane 6500 pacijenata iz Vrgorske krajine i više od 3500 pacijenata iz zapadne Hercegovine koji koriste usluge ambulante u Vrgorcu. Isticalo se kako prema standardima jedan doktor radiologije dolazi na 40 tisuća pacijenata, te da iako Makarska, Hvar i Imotski nemaju spomenutu brojku pacijenata, imaju radiologa u punom radnom odnosu. Zbog toga se predlagalo da bi liječnici koji ne ispunjavaju puni radni odnos u drugim gradovima mogli nekoliko sati tjedno provoditi u Vrgorcu.

Vjerujući riječima ravnatelja Petrica glas su javim prosvjedom 10. rujna digli i vrgorski liječnici. Predlagali su da se inženjerka radiologije, koja je dosad očitavala nalaze, a premještena je u Imotski, vrati u Vrgorac, a da snimke očitavaju liječnici privatne prakse, kao dosad, ili da se snimke svaki dan nose u Makarsku i Imotski gdje bi ih očitavali tamošnji doktori radiologije.

Uskoro se u raspravu uključio i gradonačelnik Boris Matković i gradski novinari koji su ispolitizirali cijelu situaciju i kao glavnog krivca za ukidanje rendgena optužili ministra zdravlja Rajka Ostojića. U otvorenom pismu ministru od 14. rujna, gradonačelnik Matković istaknuo je kako mu je jedino preostalo pismom skrenuti pažnju na nedopustiv odnos svih instanci zdravstvenog sustava prema Vrgorcu i njegovim građanima. Napisao je i kako je Grad Vrgorac godinama izdvajao sredstva i kupovao najsuvremenije uređaje za potrebe medicinske dijagnostike u bivšem Domu zdravlja Vrgorac, te dodao kako su svi ti napori pali u vodu zbog samo jednog ministrovog potpisa. Matković tu nije stao, već je populistički dodao kako Vrgorčani ne zaslužuju „umirati od tumora zbog uštede od 1500 kuna“, a u nastavku je dodao kako je Grad prije 15 godina nabavio uređaje koji su značajno popravili kvalitetu medicinske usluge u Vrgorcu, a „danas se vraćamo 15 godina unatrag zbog jednog propisa koji će možda popraviti Vaše mjesečne statističke pokazatelje, ali će zagorčati život 10 tisuća vrgorskih pacijenata.“ Na kraju pisma je optužio ministra da je prešao granicu između uštede i općeg dobra i upravo u Vrgorcu započeo eutanaziju javnog zdravstva Republike Hrvatske.

Nakon gradonačelnikova pisma kontaktirao sam predsjednika SDP-a Vrgorca Radu Bobanca. Zatražio sam od njega da na sjednici Glavnog odbora stranke u Zagrebu prošlog vikenda zatraži od ministra očitovanje o slučaju, što je on i sam mislio učiniti. Ako se ispostavi da je Ministarstvo zdravlja odgovorno, rekao sam Bobancu da prenese ministru kako ću zbog svega organizirati prosvjed sa nekolicinom građanki koje su me kontaktirale, a koje su preživjele razne tumore i voljne su pomoći u organizaciji građanskog prosvjeda. Bobanac je obavio razgovore sa ministrom Ostojićem i zatražio od njega da vrati radiološku ordinaciju u Vrgorac, s argumentom da o njoj ovisi veliki broj građana, koji će u protivnom morati zbog svakog snimanja potrošiti vrijeme i novac na putovanje u okolne gradove udaljene više desetaka kilometara. Međutim, ministar je Bobanca izvijestio da Ministarstvo zdravlja ordinaciju nije uopće ukinulo, već je na vrijeme omogućilo županijskom Domu zdravlja sklapanje ugovora o poslovnoj suradnji sa stručnjacima koji će vršiti radiološku djelatnost u vrgorskoj ambulanti.

Ministarstvo zdravlja istovremeno je reagiralo na gradonačelnikovo pismo te u Ured gradonačelnika Matkovića poslalo kompletnu dokumentaciju iz koje se jasno može iščitati kako ravnatelj Doma zdravlja Županije Dragomir Petric nije govorio istinu i da je Ministarstvo zdravlja poslalo ugovore o poslovnoj suradnji svim zdravstvenim ustanovama kako bi se nadomjestili ugovori o djelu.

Preko Bobanca popodne smo zatražili i uspjeli ostvariti kontakt sa ministrom zdravlja Rajkom Ostojićem koji se u ekskluzivnoj izjavi za Vrgoračke novine osvrnuo na slučaj vrgorskog rendgena. Ostojić je tako rekao: „Duboko sam razočaran, ali ne iznenađen politizacijom ovog slučaja od strane gradonačelnika Borisa Matkovića. U životu su važne činjenice i ja bih radije o njima. A činjenice su da Ministarstvo zdravlja nije nikad planiralo niti planira ukinuti djelatnost radiološke ordinacije u Vrgorcu. Štoviše, u kolovozu smo već dali jasan naputak županijskim Domovima zdravlja da mogu zaposliti nove djelatnike ili sklopiti ugovor o poslovnoj suradnji, a u dva mjeseca ravnatelj Doma zdravlja, Županija i Grad Vrgorac nisu bili kadri dogovoriti i iznaći rješenje. Zbog toga će reagirati Ministarstvo zdravlja, iako po nijednom zakonu to nismo dužni učiniti. Dakle, već od petka, po naputku Ministarstva zdravlja, u Vrgorac će doći radiolog koji će nastaviti održavati djelatnost radiološke ordinacije u gradu.“

<< Arhiva >>