Prijeti li Komunalnom bankrot?

subota , 23.06.2012.



Vijest da je gradska tvrtka Komunalno izgubila dugogodišnji spor protiv Vodoprivrede vlasnika Mate Jelavića i da je dužna platiti odštetu od milijun kuna zbog neplaćenih radova na vodovodu u Kozici, ponovno je aktualizirala staru raspravu o budućnosti ove komunalne tvrtke. Još lani tvrtka je izgubila spor sa svojom radnicom, kojoj je zbog kršenja radničkih prava bila obvezna platiti oko 700 tisuća kuna.

Prema mojim informacijama iz kruga same tvrtke, još su dva radnika tužila Komunalno zbog kršenja radničkih prava. Tužili su tvrtku i tvrde da su devet godina radili svaki dan bez ijednog slobodnog dana, a većina tog vremena odnosi se na noćni rad, koji nije bio adekvatno plaćen. Kažu da su se obraćali za pomoć i gradu, ali nitko nije htio saslušati i rezultat svega su tužbe.

Dakle Komunalno je dosad izgubilo dva velika spora, a još su u tijeku dva, a svima je zajedničko to da će sve izgubljeno platiti Grad Vrgorac, odnosno porezni obveznici ovoga grada. Spomenuti sporovi, svojevrsna su naplata nakaradnog vođenja tvrtke posljednjih petnaest godina. Najveću krivicu za stanje ima gradska uprava koja je svojom politikom podobnjačkog zapošljavanja dovela do toga da je Komunalno danas kadrovima prenabujala (54 radnika) i tehnološki zastarjela tvrtka kojoj prijeti bankrot. Kada će netko odgovarati zbog nesavjesnog poslovanja ili petljanja u rad tvrtke, na to pitanje nitko ne zna dati odgovor. Radnici imaju i velikih prigovora na upravu Komunalnog, koja je po njima netransparentna i nesposobna u radu i potrebna je njezina izmjena. Po njima, dolje se ne zna tko pije tko plaća, te tko je za što odgovoran.

U gradskim kuloarima se naveliko šuška da je tvrtka u blokadi, ali potvrdu nečega takvoga teško je dobiti. Najviše o tome pričaju sami radnici koji su svjesni činjenice da blokirana tvrtka ne može isplaćivati plaće pa su već lagano počeli zvoniti za alarm.

Grad Vrgorac godinama se svojim intervencijama otvoreno petlja u rad tvrtke Komunalno i to uglavnom za potrebe vladajućeg HDZ-a koji je u nju ugurao ogroman broj podobnih radnika. Ne postoji nikakva gradska strategija koja bi se odnosilo na Komunalno. Svoje postupke vlast je amortizirala milijunskim iznosima pomoći koje je upumpavala u tvrtku, iako je Državna revizija u svojem izvješću više puta naglasila da Grad proračunske novce može davati Komunalnom isključivo za kapitalna ulaganja, a ne i za plaće. Tvrtka hitno treba i tehnološku obnovu, posebno voznog parka, a ne treba ni spominjati kolika se velika sredstva ulažu u predugu i zastarjelu vodovodnu mrežu koja opskrbljuje područje od Župe Biokovske do Pojezerja, uključujući i granična hercegovačka sela. Zbog svega toga Komunalno je na izdisaju.

Do 1. siječnja 2013. godine iz okvira Komunalnog odvojiti će se vodovod koji će postati dio Vodovoda županije. Time će pod županiju otići relativno malen broj radnika i značajna količina financijskih sredstava. Pitanje je tko će financirati plaće ostalih radnika i same uprave. Komunalno dakle hitno treba prestrukturiranje u tvrtku koja će biti kadra javljati se za natječaje u cijeloj županiji u raznim sitnim građevinskim i drugim poslovima iz svoje domene i tako zaraditi plaće svojim radnicima. Dakle morati će se ponašati kao bilo koja druga privatna tvrtka. Treba joj čvrsta, profesionalna i menadžerski nastrojena mala uprava. Ili tako, ili će u bankrot, a radnici na ulicu. Grad Vrgorac više neće moći pomagati jer će gradski proračun slijedećih godina biti samo manji.

<< Arhiva >>