Image Hosted by ImageShack.us

28.05.2006., nedjelja

Čavnovka (1147 m) - Promina

Današnji smo dan odlučili iskoristiti za uspon na Čavnovku, najviši vrh Promine. Promina je dobila ime po drevnom Liburskom gradu Promoni, smještenom nedaleko od današnje željezničke postaje Tepljuh na iznimnom strateškom položaju između Petrovog i Kosova polja. A Promonino ime potječe iz latinskog. PRO=za i MONS=brijeg, jer se Promona nalazila iza brda (Promina).



Eto toliko o povijesnom porijeklu imena, a sad povratak na opis izleta. Rano smo se uputili prema Drnišu, kako bi nam kasnije ostalo što više vremena za prvo ovosezonsko kupanje u moru. Doduše prvo za Zizi...ja sam svoju sezonu otvorio jučer. Do Drniša nam je trebao sat vožnje, a zatim smo slijedili putokaze prema Oklaju. Uskoro smo nakon izlaska iz grada naišli na putokaz koji nas je upućivao desno prema planinarskom domu. Prvih nekoliko stotina metara smo prošli po novom asfaltu, a zatim je uslijedio vrlo solidan makadam sve do samog Doma u dužini od gotovo 8 km. S obzirom kakve smo informacije imali od dosadašnjih posjetitelja Promine, stekli smo dojam da je makadam u lošem stanju, posebice sad u proljeće nakon topljenja snijega. Ali je srećom potpuno obnovljen, pa smo ostali pošteđeni hodanja makadamom po već užeglom vremenu. Hladovine putem nigdje nema, a kratice nam nije drago koristititi na područjima zahvaćenima ratnim djelovanjima.



Putem prolazimo pored zanimljivo uređenog izvora vode zvanog «Mali točak». Vode smo dovoljno ponijeli, pa nije bilo potrebe za nadopunom zaliha, ali je lijepo znati da ima vode u slučaju potrebe. Ubrzo smo stigli do putokaza koji je naznačavao da do vrha ima još sat hoda, a mi smo tu skrenuli lijevo do Doma. Ispred smo ostavili automobil, a pri tom nam je cijelo vrijeme dobrodošlicu osiguravao roj obada uz glazbenu podršku simfonijskog orkestra osa. Brzo smo napustili to društvance i krenuli uzbrdo prema našem cilju. Cijelim putem smo se držali makadama, koji je na ovoj dionici u puno lošijem stanju, iako smo na par mjesta ugledali i kratice. Informacije o miniranosti područja su potpuno nejasne, pa se najpametnije držati jedine sigurnosti – makadama. Jedina osoba na koju smo naišli putem nas je također upozorila da se ne krećemo uokolo žice na vrhu. Pozorno smo saslušali što nam ima za reći, iako tu informaciju imamo otprije, jer se nikad ne zna što bi novoga mogli saznati. Tako smo saznali i za stazu iz njegovog Siverića, koja je izgleda najkraća za doći do vrha i uz to nema rizika od mina.



Putem do vrha smo uživali u prekrasnim prizorima probuđene prirode. Iako smo u kršu, sve se šarenilo od raznobojnog cvijeća. To je prizor koji me uvijek iznova mami da se vratim planini u ovo vrijeme kad me istovremeno i odvraća nesnosnom vrućinom. Na umu nam je bilo skoro rashlađivanje u moru, pa nam je vjerojatno stoga ipak relativno lako prošao sat hoda do vrha. Iako mi i nije bilo ni najmanje ugodno prolaziti pored upozorenja o velikoj opasnosti od mina. To me još više uvjerilo da nigdje ne skrećemo s makadama i da ga slijepo pratimo sve do samog vrha.




Kad smo se približili ulaznim vratima u ograđeno područje, prvo sam primjetio da su širom otvorena. Naime, svugdje je bilo navedeno da se treba provući kroz rupu u ulaznim vratima, ali se srećom netko sjetio da bi i trebalo trajno ostaviti otvorenima. Ionako je objektivno najveća opasnost od mina uokolo samog objekta, a nikako unutar ograđenog prostora, jer i logika vodi do takvog zaključka. Zato je bolje nikoga ne dovoditi u situaciju da traži ulaz, već ga odmah navesti da uđe unutar objekta. Mi smo unutra zatekli potpuno devastiranu vojnu zgradu i nekoliko podzemni bunkera, ali se nismo usudili ulaziti ni u jedan od tih objekata. Putem smo produžili do samog odašiljača, gdje smo iza zgrade zatekli stup s natpisom vrha i upisnu knjigu smještenu unutar metalnog tuljka, pričvršćenog uz stup, kao i metalni žig. U upisnoj knjizi smo uočili da smo u zadnja tri mjeseca tek treći posjetitelji.



Nakon fotografiranja smo hitro krenuli natrag, jer je sunce nesmiljeno pržilo, a kapu sam nesmotreno zaboravio ponijeti sa sobom. Do auta nam je trebalo 40 minuta hoda, a dolje je i dalje nažalost bio postrojen naš odbor za doček. Brzo smo sve ubacili unutra i pobijegli. Putem prema Šibeniku sam uočio da se intezivno radi na dovršenju vjetrenergetskog postrojenja na brdu Trtar, kojeg smo posjetili ove zime. Tad nas je zasmetala potpuna razrovanost grebena od strane građevinskih strojeva, ali se nadamo da će se uskoro nakon dovršetka elektrane sve vratiti u prvobitno stanje. Bar u onoj mjeri koliko je to moguće. Prebrojao sam 7 dovršenih vjetroturbina, a osma je bila u stadiju podizanja. Svaka elektrana, pa tako i ova, nagrđuje prirodu. Ali su ipak indirektne štete na okoliš puno manje od primjerice termoelektrana, pa sam spreman radije hodati po planini koju nagrđuju vjetrelektrane, nego da moram hodati kroz šume uništene kiselim kišama. A električna energija se mora proizvoditi.



Ostatak dana smo proveli na plaži u Grebaštici, između Šibenika i Primoštena. More je na prvi ulazak doista hladno, ali se srećom ubrzo tijelo prilagodilo toj neospornoj činjenici. To je ohrabrilo i Zizi, pa se uskoro i ona odvažila ući. Jedino se nismo mogli prilagodit na bezbrojne ježince, kojima je bilo prekriveno morsko dno, pa smo bili prinuđeni pribjeći ulasku u more, sramota me to i priznati, u šlapama. Nakon malo kupanja, malo izležavanja, pa opet malo kupanja, krenuli smo natrag prema Splitu. Ionako nam je u tim trenucima pogled kvario veliki teretni brod, koji se upravo sidrio pred našim nosom.

- 21:53 - Komentari (45) - Isprintaj - #

23.05.2006., utorak

Medvednica i Samoborsko gorje

Ovaj vikend smo iskoristili za posjet Zagrebu i gorju iz njegove okolice: Medvednici i Samoborskom gorju. Na put smo krenuli sa zasad rekordnih 12 sati kašnjenja. Prvotni plan je da se krene u petak navečer oko 20 sati kad završim s poslom, ali smo u zadnji tren sve prolongirali za 5 sati, zbog činjenice da smo cijelog dana bili bez vode u stanu, a nije željela Dubi ostaviti neuredan stan na čuvanje. Voda je stigla predvečer, pa se tad uhvatila čišćenja. Volio bi reći da sam joj pomogao, ali me umor brzo shrvao pa sam zaspao kao klada. Na kraju smo prema Zagrebu krenuli tek u 8 izjutra. To je zahtjevalo promjenu planova, pa smo se umjesto prvotno planiranog lutanja po Žumberku, odlučili na jednostavniju opciju – Medvednicu. Odabrali smo dvije najpoznatnije kontrolne točke: Sljeme i Medvedgrad.

Medvedgrad (579 m/nv) - Medvednica



Prvo smo krenuli prema Medvedgradu. Znali smo da trebamo krenuti sa Šestina, ali nismo znali ni gdje su one, pa smo se na prvoj benzinskoj crpki oskrbili kartom grada. Nakon toga smo lako pronašli cestu kojom bi trebali doći do našeg prvog odredišta. Medvedgrad je srednjovjekovni utvrđeni grad smješten na jugozapadnim obroncima Medvednice, s izvanrednim strateškim položajem i vidikovcem na Zagreb. Nama je sumaglica nad gradom poprilično otežavala da više uživamo u pogledu na metropolu. Pod južnim zidinama se nalazi skulptura Oltar domovine, autora Kuzme Kovačića, gdje smo i obavili obavezno fotografiranje i krenuli dalje prema Sljemenu.

Sljeme (1033 m/nv) - Medvednica



Tu nastaju problemi, jer uočavamo da je od Medvedgrada prema Sljemenu cesta jednosmjerna i to baš iz, za naše potrebe, krivog smjera. Opet slijedi spuštanje prema Zagrebu i onda drugim smjerom prema Sljemenu. Gore zatječemo velik broj posjetitelja najvišeg vrha Medvednice. Vjerojatno je tome razlog i činjenica što se to dana održavala utrka po Medvednici iz Trekking lige, ali sam siguran da i inače na Sljemenu ima puno posjetitelja zbog olakšanog pristupa vrhu, što cestom to i žičarom iz grada. Šteta što nije bilo više vremena ovog puta da bolje upoznamo Medvednicu. Srećom ovdje imamo još 4 kontrolne točke. Vjerujem da ćemo ipak sljedećeg puta krenuti ranije i time dobiti više vremena za upoznavanje njegovih ljepota i to obavezno bez automobila. A posebice mi izgledaju privlačno Horvatovih 500 stuba i Kameni svati. U Zagreb smo se spustili taman na početak onog cirkusa od Eurovizije. Odgledali smo ga kod Mo i Dominika, jer je stan u kojem smo noćili uređen poput tipičnog planinarskog skloništa. Glasanje nismo dočekali, jer se trebalo ujutro rano dići.



U nedjelju smo krenuli prema Samoborskom gorju, ali smo se prije našli na kavici sa Zizinom bivšom cimericom, a poslije smo otišli do Klovićevih dvora posjetiti izložbu «Van Gogh, Mondrian i haaška slikarska škola». Moram priznati da me se nije posebno dojmila. Jedva sam čekao napustiti ono tmurno okruženje s depresivnim pejzažima i licima, te se uputiti u prirodu i brda ispunjena puno življim bojama.

Oštrc (752 m/nv) - Samoborsko gorje

Preko Samobora smo krenuli prema selu Rude, a onda još malo naprijed cestom prema Jastrebarskom do sela Braslovje. Tu smo ostavili automobil i krenuli prema Oštrcu. Oštrc (752 m/nv) je najviši vrh središnjeg grebena Samoborskog gorja i omiljeno odredište brojnih planinara iz obližnjih planinarski društava. Staza je bila iznimno strma, ali smo srećom bili potpuno odmorni pa nam nije predstavljala veći problem. Cijelim putem vodi kroz gustu šumu u kojoj smo pronašli toliko raznolikih šumskih vrsta da bi mi ostatak posta oduzelo samo njihovo nabrajanje. Što će se neugodno iznenadit Zizini učenici kad im na nastavu donese onoliko materijala za herbarije.



Nakon 40 minuta hoda smo došli do planinarskog doma «Željezničar» kojeg održava istoimeno planinarsko društvo iz Zagreba. Već smo iz daljine začuli graju, pa smo i pretpostavili da ćemo pred domom zateći brojne planinare. Većinom su svi sjedili na brojnim klupicama uokolo Doma, koji je jednokatnica s potkrovljem ugodno uklopljena u okoliš. Pred Domom se nismo zadržavali, jer nismo bili ni umorni, a još nas je čekalo dosta puta pod nogama. Do samog vrha nam je trebalo još 5-6 minuta. Kod metalne ploče s oznakom vrha smo obavili fotografiranje, bezuspješno pokušali uhvatiti koju lijepu panoramsku sliku Zagreba i Medvednice i krenuli dalje. Metalni žig je smješten pod drvenim križom na vrhu i ima izvrsno rješenje koje omogućava udaranje žiga čak i po kišovitom vremena. Nama dosad jedinstveno rješenje. Naš sljedeći vrh je Plešivica, a put do nje nas vodi preko Poljanica. Staza nije zahtjevna, ali je u zraku izrazita sparina što nam počinje stvarati manje probleme s otežanim disanjem. Nakon 45 minuta stižemo do Lovačkog doma Poljanice, smještenog na samom prijevoju ceste koja vodi iz Samobora u Jastrebarsko.

Plešivica (779 m/nv) - Samoborsko gorje



Tu prelazimo cestu i nastavljamo s usponom prema Plešivici kroz gustu bukvinu šumu s pokojom jelom i smrekom u početku staze. Na pojedinim mjestima nam gusti tapet otpalog bukvinog lišća otežava hod zbog potklizavanja, posebice kasnije tijekom silaska. Do vrha stižemo za 30 minuta. Baš smo primjetili da smo dionice odrađivali brže, nego li je bilo naznačeno na putokazima. Tome je možda razlog i činjenica da gotovo cijelim putem staza vodi kroz šume, pa nije bilo puno prigoda za fotografiranje vidika. Dolaskom na greben napokon vjetar koji kao da mi skida teret s prsiju. Sad se još lakše kroči naprijed. Na vrhu nailazimo na betonski stup s oznakom vrha i 5 metara visoku metalnu piramidu za koju sam, popevši se na nju, saznao da je sagrađena 1957. u spomen 80 godina planinarstva u Hrvatskoj. Da ne bi nekoga doveo u zabludu, piramida je podignuta dvije godine nakon napunjenih 80 godina prvog planinarskog pohoda. Dakle prvi planinarski pohod u Hrvatskoj je organiziran 1875. na dionici Rude – Veliki dol – Oštrc – Plešivica. Dionica gotovo identična našoj ove nedjelje. Žig se nalazi na metalnoj kutiji pričvršćenoj za piramidu.



Pod piramidom smo omeli ljubavni par, ali se nadam da su imali dovoljno slobodnog vremena prije našeg dolaska. Iako se bojim da nisu, jer smo tijekom uspona naišli na jednog šetača u silasku s vrha. Da su kod nas u Dalmaciji, mogli bi na većini vrhova uživati jedno u drugome i prekrasnoj prirodi i vidicima uokolo i tjednima prije nego bi netko naišao. Možda bi to netko trebao složiti u prigodan turistički slogan za sljedeću sezonu.
Time je završio naš planinarski dio vikenda i zatim je uslijedio povratak u Split. Napravili smo ovog vikenda nešto više od 1000 km puta i obišli 4 kontrolne točke. Još se osjećamo malo zakinuti za pravi dojam Medvednice, ali se nadam skorom popravnome. Samoborsko gorje je ispunilo sva naša očekivanja, iako vjerujem da će nam sljedećeg puta otkriti još puno toga.

- 12:23 - Komentari (45) - Isprintaj - #

15.05.2006., ponedjeljak

Ilijin vrh (1234 m/nv) - Sniježnica

Jučerašnji dan smo planirali provesti na Paklenici i Južnom Velebitu, ali smo pregledom sinoptičkih karti u subotu oko ponoći ipak odlučili promijeniti odluku i uputit se prema jedinoj kontrolnoj točki gdje smo trebali izbjeći «mjestimične pljuskove s grmljavinom» – Ilijin vrh na Sniježnici poviše Konavala. Društvo su nam na izletu trebali činiti Dube i Kralj, pa smo ih porukom obavijestili o promjeni plana. Odgovor smo dobili tek malo prije polaska i to negativan. Predaleko im je. Nas to ipak nije pokolebalo. Iz Splita smo se uputili s ranim jutrom, i nakon 4 ipo sata vožnje stigli na početak staze u Kunu Konavosku. Doduše dio tog vremena je izgubljen na punjenju plina u Bastu, jer nema nijedne druge između Splita i Ploča, a veći na lutanje po brdima poviše Cavtata.



Naime, za uspon smo imali samo turističku kartu Konavala skinutu s neta, koja nažalost ne odgovara činjeničnom stanju na terenu. Dakle, u Zvekovici se s magistrale skreće lijevo prema Uskoplju i vozi samo pravo do Pridvorja. Mi smo još jednom skrenuli lijevo malo nakon križanja na magistrali, jer je tako naznačavala karta, a kad sam u retrovizoru ugledao izlaznu ploču iz Uskoplja bili smo sigurni da smo na pravom putu. Ali nas je ta cesta vodila sve više uzbrdo i probudila u nama osnovanu sumnju o ispravnosti puta, pa smo se vratili natrag u mjesto i na onom križanju produžili prema istoku. Srećom nismo stigli do Trebinja. Ubrzo smo naišli i na ulaznu ploču Uskoplja. Očito obje ceste presjecaju selo, ali naravno ne vode u istom smjeru.



Prolaskom kroz Mihaniće smo uočili početak staze za Kunu, s navedenom udaljenošću od 1.30 h hoda. Mi smo ipak produžili prema Pridvorju, gdje smo skrenuli lijevo uzbrdo prema Kuni. Putokaz je teško primjetan u onom šipražju, ali smo ga srećom ipak na vrijeme uočili. Tu asfalt gotovo u potpunosti nestaje i ostatak vožnje od 5 km po serpentinama se sastoji od drmuckanja po makadamu. Da smo znali da je cesta u tako lošem stanju, ostavili bi auto u Mihanićima i uputili se pješke prema Kuni. Ionako nismo ništa uštedili na vremenu zbog činjenice da se moralo iznimno sporo voziti po onako lošem putu.



Dolaskom u Kunu smo dobili informaciju od mještanina o početku staze ispred Planinarske kuće «Pavlić» u središtu sela. Staza je već od samog početka naznačavala da će ovo biti ugodna šetnja do vrha. Vrijeme je bilo izvrsno, s tek pokojim oblačkom na nebu, ali uvijek na pravom mjestu da zakloni sunce koje nas tako nije moglo tuči u leđa tijekom uspona. Put se dobrim dijelom podudarao sa starom austrougarskom cestom do vrha, kojom su se služili za opskrbu topničkih položaja. Mogu samo zamisliti koji su napor neki pojedinci morali ugraditi u ovaj put.Ubrzo smo izašli pred dva pojilišta, poznatija i kao Lokve, a u njemu uočavamo male crne vodenjake neposredno ispod površine vode. Nismo nažalost vični poznavanju vodozemaca, pa propuštamo točnu determinaciju vrste. Kasnije ću pokušat provjeriti na netu.



Od tog mjesta markacija napušta ovu mulatijeru i vodi nas prečicom pravo uzbrdo sve do novog izlaska na mulatijeru. Tu zatječemo pastira u poljicima sa svojim konjima, ovcama i kozama u ispaši, ali je na drugom kraju poljica pa mu se ne javljamo. Propušteno ćemo ispraviti na silasku. Tu se također koristimo prečicom, jer nas tako i markacija navodi, a nakon novog izlaska na mulatijeru njome se služimo sve do samog vrha. Na pola sata od vrha se vrijeme počelo pogoršavati, pa smo čak i buku aviona s Čilipa počeli zamijenjivati s grmljavinom. Poglede su nam s desne strane neprestano mamili još uvijek djelomično snijegom prekriveni magično privlačni vrhovi Orjena i ulaz u Boku Kotorsku. Već su se tu počeli kovati planovi u mojoj glavi o što skorijem usponu na Orjen.



Nakon 1.45 h hoda smo se dočepali vrha. Osim antena, prvo smo uočili prizemnu građevinu s južne strane, ali je bila potpuno devastirana i nije bilo moguće ući u nju. Zatim smo potražili čuvenu kapelu Sv. Ilije istočno od vrha koja je doista savršeno uklopljena u okolni ambijent, ali su nas iz nje izbacili komarci veličine vrabaca. Tad nam nije ništa preostalo nego da obavimo obavezno fotografiranje ispred kapele i zatim se spustimo malo niže da bi u zavjetrini objedovali. I tek su u tom trenutku pale prve i posljednje kapi kiše tijekom našeg izleta na Sniježnicu. Pogled s vrha puca na Boku, Orjen, Trebinje, Konavle i Čilipe. I bez sumnje je jedan od najljepših dosad.



Silazak je trajao malo kraće od 1.30 h hoda, a onda smo se prije povratka za Split zaustavili malo u Dubrovniku da popijemo kavicu na Stradunu, baš poput pravih furešta. Ali nismo nasjeli na ono parkiranje od 30 kn po satu. Parkirali smo se ipak malo dalje. Sve u svemu, zadovoljan sam obavljenim usponom i sretan što me Zizi nagovorila da krenemo prema Sniježnici. Doduše, nije me trebala puno ni nagovarati.

- 14:15 - Komentari (42) - Isprintaj - #

08.05.2006., ponedjeljak

Kula (863 m/nv) - Omiška Dinara

Kao što sam već i najavio, ovog vikenda nažalost opet ništa od planinarenja. Dijelom je za to odgovorna opet izvrsno organizirana motorijada u Makarskoj, uz fantastični koncert Let 3, a većim dijelom ipak činjenica što sam radio cijeli vikend. O koncertu više možete pronaći na blogu Sick of it all , kojeg nažalost nismo uspjeli primjetiti u onoj gomili, a Estrogena je nažalost imala previše posla dilajući "Zmajevima", pa smo bili potpuno prepušteni Prlji, Mrletu i ostatku ekipe.



Da zbog toga ne bi zakinuli svoje vjerne čitatelje, danas ćemo vam predstaviti izlet na Omišku Dinaru, koji smo izvršili 04. prosinca prošle godine. Tog dana se odvijalo finale Davis Cup-a, ali nas ni to nije uspjelo spriječiti da dan provedemo u planini. Doduše, ipak smo se vratili na vrijeme da odgledamo odlučujući Ančićev meč.



U Omišu se s magistrale u gradskoj luci skreće lijevo, ukoliko se dolazi iz smjera Splita, kod Irish Pub-a u ulicu Put Borka. Na raskrižju postoji putokaz s oznakom tvrđave Starigrad, pa je time još uočljivije. Staza počinje, nakon nekoliko minuta hoda po asfaltu, neuglednim prolazom između dviju kuća u ulici Put Borka u Omišu, mislim da je između brojeva 6 i 8. Ako se i promaši početak markacije nije veći problem, jer asfaltirana cesta ionako vodi do mjesta gdje će se na kraju opet susresti s markiranom stazom u zaseoku Pešići, ali je ipak neuporedivo ljepše planinariti stazom. Staza je dobro uređena s prekrasnim vidicima na Omiš, koji nas prate gotovo cijelim putem. Uskoro se staza odvaja prema starovjekovnoj gusarskoj utvrdi Starigrad, u narodu poznatijoj kao Fortica, koja je znatno obnovljena u posljednje vrijeme, pa se doista isplati odvojiti malo vremena za skrenuti s puta i posjetiti je. Posebnu draž usponu je davao konstantan žubor potočića, koja se dobrim dijelom slijeva čak i stazom.



Voda potječe iz izvora Borak se nalazi u blizini planinarskog skloništa «Luda Kuća» na 650 m/nv i ne presušuje tijekom cijele godine. Staza do skloništa prati desni rub borove šume i to nam ni najmanje nije odgovaralo zbog iznimno toplog vremena za taj dio godine. Sunce je bilo toliko jako da je Zizi glavu morala omotati majicom i tako čuvati od sunčanice. Omiška Dinara, usprkos ne pretjeranoj visinskoj razlici, uvijek nam je priređivala neke probleme prilikom uspona. Sjećam se uspona s Plavim od prije nekoliko godina, kad nam je velike probleme predstavljao ovaj potočić po stazi, ali u zaleđenom stanju.Kod planinarskog skloništa se nismo puno zadržavali, pa smo nastavili s usponom prema vrhu.



Pozornost su nam prilikom uspona po uskoj kozjoj stazi odvraćali pogledi na sablasno položena izgorena debla borova položena po padini poviše doma, ostatak požara od prije tri godine kad je vatra došla sa sjeverne strane planine, prešla na južne padine i pri tom uništila i samu planinarsku kuću. Prizor me strašno podsjećao na slike s «Tunguske misterije». Nakon desetak minuta smo došli na krševitu visoravan Stražine, gdje smo u par navrata čuli hice iz lovačkih puški, ali srećom ipak nije bilo zalutalih zrna u našem smjeru. Inače tijekom cijelog uspona smo susreli svega nekoliko lovaca i apsolutno nijednog planinara. Neosporna je činjenica da je u dalmatinskim planinama gotovo nemoguće naići na planinare. Doduše mi ionako gore idemo tražeći neki svoj mir, pa nas to ni ne pogađa u onoj mjeri u kojoj bi vjerojatno trebalo.



Od Stražina staza prerasta u skakutanje s kamena na kamen do samog vrha Kula. To nije predstavljalo nikakav problem, usprkos činjenici da nas je Sunce poprilično iscrpilo. Ipak se odnekud pojavi nova navala energije kad znaš da si blizu konačnom cilju. A sigurno nam je pomogao i vjetar, koji je puhao na grebenu. Na ovakvim dijelovima staze je bitna kvalitetna markacija, a ova je izvrsno odrađena. Jednostavno je nemoguće pogriješiti. Nakon gotovo tri sata hoda napokon smo se uspeli na vrh Omiške Dinare. Gore zatječemo kameni humak s drvenim križom zabodenim u njega. Tu smo napokon ispružili noge i nešto prezalogajili. U ovakvim trenucima mi i najobičniji sendvič sa sirom i salamom izgleda uskusnije i od pašticade s njokima.



Pogled s vrha puca na Biokovo, Mosor, Perun (Poljičku planinu), ali su Brač i Hvar nažalost u sumaglici. Biokovski i mosorski greben su prekriveni oblacima i to nas čini još zadovoljnijima što smo taj dan izabrali za posjet Omiškoj Dinari. A divljenje su nam naročito mamile strme litice kanjona Cetine, koja se u zeleđu probijala na svom putu prema moru. Na povratku smo namjeravali proći preko Fortice i spustiti se strmom padinom na Planovo, tik uz Cetinu, ali se već dobrano počelo smrkavati, pa smo se odlučili ipak asfaltom spustiti u Omiš. I onda još šećer na kraju...Mario dobio meč.

- 07:04 - Komentari (39) - Isprintaj - #

< svibanj, 2006 >
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

ASMA
Bloga mi moga
Borut
Kačić
Kosamja
Mali brat Karlo
Mrvica
Pedeset +
Sick of it all
Podgorani u Dubaiu


Dosad ispenjani vrhovi HPO-a

1. područje
SLAVONIJA
1. Papuk - vrh Lapjak (667 m)
2. Papuk - vrh Češljakovački vis (825 m)

2. područje
MOSLAVAČKA GORA I BILOGORA
1. Moslavačka gora - vrh Vis (444 m)

3. područje
HRVATSKO ZAGORJE I MEĐIMURJE
1. Ivanščica - vrh Ivanščica (1060 m)
2. Ivanščica - Oštrcgrad (746 m)
3. Kalnik - vrh Vranilac (642 m)

4. područje
MEDVEDNICA
1. Sljeme - vrh (1033 m)
2. Medvedgrad (579 m)
3. Kameni svati (489 m)

5. područje
SAMOBORSKO GORJE
1. Plešivica - vrh (779 m)
2. Oštrc - vrh (752 m)
3. Japetić - vrh (879 m)
4. Veliki Lovnik - vrh (737 m)
5. Okić - vrh (499 m)

6. područje
ŽUMBERAČKA GORA
1. Pliješ - vrh (977 m)
2. Ječmište - vrh (976 m)
3. Zečak - vrh (795 m)

7. područje
KARLOVAČKO POKUPLJE, BANOVINA I KORDUN
1. Vinica - vrh (321 m)
2. Martinščak - vrh (346 m)


8. područje
GORSKI KOTAR - južni dio
1. Ogulin (323 m) - Zavičajni muzej - alpinistička zbirka
2. Klek - vrh (1181 m)
3. Viševica - vrh (1428 m)
4. Zagradski vrh - vrh (1187 m)
5. Javorova kosa - vrh (1015 m)
6. Bjelolasica - vrh Kula (1534 m)


9. područje
GORSKI KOTAR - sjeverni dio
1. Skradski vrh (1043 m)
2. Špičasti vrh (702 m)
3. Snježnik - vrh (1505 m)
4. Kamenjak - vrh (837 m)

10. područje
ISTRA
1. Ćićarija - vrh Veliki Planik (1272 m)
2. Učka - vrh Vojak (1396 m)
3. Učka - vrh Knezgrad (612 m)
4. Ćićarija - vrh Orljak (1116 m)
5. Ćićarija - Županj vrh (1138 m)

11. područje
SJEVERNI VELEBIT
1. Veliki Zavižan - vrh (1676 m)
2. Balinovac - vrh (1602 m)
3. Zavižanski Pivčevac - vrh (1676 m)
4. Mali Rajinac - vrh (1699 m)
5. Gromovača - vrh (1676 m)
6. Veliki Kozjak - vrh (1629 m)
7. Krajačev kuk - vrh (1659 m)
8. Vratarski kuk - vrh (1676 m)
9. Golubić - vrh (1650 m)

12. područje
SREDNJI VELEBIT
1. Kiza - vrh (1274 m)
2. Ljubičko brdo - vrh (1320 m)
3. Metla - vrh (1288 m)
4. Bačića kuk - vrh (1304 m)
5. Budakovo brdo - vrh (1317 m)
6. Velinac - vrh (965 m)
7. Zečjak - vrh (1622 m)
8. Šatorina - vrh (1624 m)

13. područje
JUŽNI VELEBIT
1. Visočica - vrh (1615 m)
2. Veliki Sadikovac - vrh (1286 m)
3. Bojin kuk - vrh (1110 m)
4. Crnopac - vrh (1402 m)
5. Anića kuk - vrh (712 m)
6. Debeli kuk(Stap) - vrh (1269 m)
7. Vlaški Grad - vrh (1383 m)
8. Sveto brdo - vrh (1751 m)
9. Vaganski vrh (1757 m)


14. područje
LIKA
1. Kremen - vrh (1590 m)
2. Zir - vrh (850 m)
3. Poštak - vrh (1425 m)
4. Oštri Medvjeđak - vrh (884 m)
5. Lička Plješivica - vrh Ozeblin (1657 m)

15. područje
JADRANSKI OTOCI - sjeverni dio
1. Cres - vrh Sis (639 m)
2. Lošinj - vrh Sv. Mikula (557 m)
3. Pag - vrh Sv. Vid (348 m)
4. Rab - vrh Kamenjak (408 m)

16. područje
JADRANSKI OTOCI - južni dio
1. Brač - vrh Vidova gora (780 m)
2. Šolta - vrh Vela Straža (237 m)
3. Ugljan - vrh Šćah (286 m)
4. Pašman - vrh Veliki Bokolj (274 m)
5. Hvar - vrh Sv. Nikola (626 m)
6. Vis - vrh Hum (587 m)
7. Korčula - vrh Kom (508 m)
8. Mljet - vrh Velji grad (514 m)
9. Dugi otok - vrh Orljak (270 m)

17. područje
DALMATINSKA ZAGORA
1. Dinara - vrh Sinjal (1831 m)
2. Svilaja - vrh Svilaja (1508 m)
3. Kozjak (kod Kijeva) - vrh Bat (1206 m)
4. Promina - vrh Čavnovka (1147 m)
5. Kamešnica - vrh Kruge (1606 m)
6. Dinara - vrh Badanj (1281 m)

18. područje
DALMACIJA
1. Trtar - vrh Orlovača (494 m)
2. Kozjak - vrh Biranj (631 m)
3. Kozjak - vrh Sv. Jure (676 m)
4. Mosor - vrh Ljubljan (1262 m)
5. Mosor - vrh Veliki Kabal (1339 m)
6. Mosor - vrh Kozik (1319 m)
7. Omiška Dinara - vrh Kula (863 m)
8. Mosor - vrh Debelo brdo (1044 m)
9. Vilaja - Crni vrh (739 m)

19. područje
BIOKOVO I ZAGORA
1. Sv. Jure - vrh (1762 m)
2. Sutvid - vrh (1155 m)
3. Sv. Ilija (kod Gradca) - vrh (773 m)
4. Vošac - vrh (1421 m)
5. Kimet - vrh (1536 m)
6. Drveničke stine - vrh Sokolić (788 m)
7. Matokit - vrh Sv. Rok (1062 m)
8. Šibenik - vrh (1467 m)
9. Sv. Ilija - vrh (1642 m)
10. Šćirovac - vrh (1619 m)

20. područje
DUBROVAČKO PODRUČJE
1. Pelješac - vrh Sv. Ilija (960 m)
2. Sniježnica - Ilijin vrh (1234 m)


DALMATINSKI BISERI
Otok Murter
Skradin
Imotska jezera
Vela Luka


PO PLANINAMA BiH-a
Troglav
Prenj, drugo ime za čeif 2.dio
Prenj, drugo ime za čeif 1.dio
40. Bjelašnički dani
Hranisava (Bjelašnica)
Tušnica

PO PLANINAMA CRNE GORE
O planino, prokleto li si lijepa
Vukovi s Prokletija
Ganga s Prokletija

RAZNI IZLETI
Lokva (Biokovo)
Konj (Kamešnica)
Planina Šibenik
Sv. Ilija (Biokovo)
Sv. Jure (Biokovo)
Motika (Biokovo)
Svilaja nakon požara


OPĆA PLANINARSKA ŠKOLA
1. tjedan - Mosor
2. tjedan - Mosor
3. tjedan - Biokovo
4. tjedan - Omiška Dinara
5. tjedan - Sv. Mihovil
6. tjedan - Vranjača
7. tjedan - Kozjak
8. tjedan - Velebit



Planinarski i sportski blogovi

SAK Extrem - Makarska
HPD Biokovo - Makarska
HPK Dalmacija - Split
PD Sv. Ilija - Orebić
Catvulgaris
Diavola
Ericca35
Gogh
Gogoo
Gojzom po svijetu
Hrvatska cipelcugom
Iris
Ironije
Lastavica
Mali...veliki svijet
Melez
Mijo
Orlalala
Pevci
Planinar
Priroda
Pustolofka
Romanticus
SumarKA
Visokogorci
Welcome2
Zgubidanije

HRVATSKA PLANINARSKA OBILAZNICA



Dnevnik: cijena: 40 kn, posljednje izdanje 2007. g.

U prva dva izdanja dnevnika HPO bilo je 135 kontrolnih točaka. U trećem izdanju, ožujak 2005. naknadno je uvršteno još 13 KT. A u četvrtom izdanju su dodane nove 3 kontrolne točke, te ih je sad ukupno 151.

Za glavninu ostalih KT Hrvatske planinarske obilaznice prilazni putovi su opisani u planinarsko-turističkom vodiču Hrvatske planine dr. Željka Poljaka. Isto tako, za glavninu KT bit će od velike pomoći i Hrvatski planinarski atlas dr. Željka Poljaka (Golden marketing 1996. i 2002.)

Vrsta priznanja:

brončana značka – potrebne KT iz 10 područja s najmanje 25 KT



srebrna značka – potrebne KT iz 15 područja s ukupno 50 KT (obavezna je Sinjal - Dinara)



zlatna značka – potrebne KT svih 20 područja s ukupno 75 KT



posebno priznanje - potrebne KT svih 20 područja s ukupno 100 KT



visoko priznanje – potrebne KT svih 20 područja s ukupno 125 KT



NOVOST:
najviše priznanje - potrebno 150 KT

Ovakav slijed izdavanja priznanja ne može se preskočiti. Vrijeme obilaska nije ograničeno.


Blogovi koje rado pogledamo:

Aquaria
Big Vern
Bivis
Borovci
Brlje
Brod u boci
Bugenvilija
Čiovka
Darkwolf
Demijan
Domena
Emanuele
Feby
Fidel
Fotoblog
Gugo
Gustirna
Jocker
Juliere
Justawomen
Kašeta
Katrida
Koki
Kratke
Lagrima
Lanterna
Lino
Lipa Mare
Lipota zore
Little Miss G
Lolina
Ljelja
Mima
Mosor2
Neron
Oceana
Objektiv
Ovajonaj
Pea
Pegy
Rozza
Rudarka
Santea
Shrimpy
Siscijanka
Stereokemija
Suncokreta2
Svantevid
Teta u pubertetu
Teeja
Teuta
Tija
Trill
Xiola bleu
Why o why
ZiziMars14
Zvrk
Život na sjeveru

Moj e-mail:
denis.vranjes@public.carnet.hr



od 11.06.2007.