Situacija na Čiovu je pod kontrolom, ali mnogi strahuju od vjetra koji bi mogao rasplamsati vatru i stvoriti nove probleme....
Požar, koji je buknuo na otoku Čiovu u četvrtak, još nije ugašen te i danas 150 vatrogasaca s 42 vatrogasna vozila natapaju rubne dijelove požarišta kako bi se spriječilo njegovo širenje, izvijestili su u subotu vatrogasci. "Danas je situacija na požarištu na Čiovu povoljnija, požar je pod nadzorom, ali nije ugašen, a svaki novi vjetar mogao bi rasplamsati vatru i stvoriti nam nove probleme," rekao je Marin Buble, zapovjednik vatrogasne operativne zone Trogir. Vatrogasci kažu da, ostane li situacija na požarištu pod nadzorom gasitelja, danas neće trebati uključivati protupožarne zrakoplove.…. net.hr plus
LETEĆI "SNAJPER ZA VATRU": HELIKOPTER KAMOV KA-32 MUP SRBIJE ZA BORBU SA POŽARIMA [ # ]
BEOGRAD
Letjeleli smo helikopterom Kamov Ka-32 MUP-a Srbije koji se pripema za svoju prvu protupožarnu sezonu a za koju se svi nadaju da je možda neće ni biti. U zraku može ostati 3 sata. Ima rezervoar od 4.000 litara, a vodu u toj količini može usisati za samo jednu minutu.
Naznaka da bi Srbija mogla postati korisnik ovog namjenski projektiranog protupožarnog zrakoplova bilo je još početkom 2021. godine kada je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u jednom od svojih obraćanja rekao kako su "Srbiji potrebni protupožarni helikopteri" i da sljede razgovori sa "francuskim i ruskim prijateljima". Poznavateljima zrakoplovstva nije bilo teško da u ovoj izjavi prepoznaju pregovore sa konzorcijumima Airbus Helicopters i Russian Helicopters.
Prvi od dva naručena srpska Kamova-32 (izvozna oznaka Ka-32A11BC) stigao je na beogradski aerodrom početkom rujna prošle godine. Zbog sankcija EU za prelete zrakoplova Ruske Federacije, sprpski helikopter - koji je naručen i plaćen prije početka sukoba u Ukrajini, pa samim tim i navedenih sankcija - transportiran je avionom Iljusin 76 treće države. Prvo pojavljivanje ovog donekle vizuelno neobičnog helikoptera pred javnošću bilo nedugo potom ispred Kule Beograd a na istom mjestu MUP je potom upriličio prezentaciju svoje nove letilice. Helikopterska jedinica MUP-a uskoro dobiva još jedan helikoptera ovog tipa. "Riječ je o helikopteru ruske proizvodnje koji je, po konfiguraciji koju vidite, namijenjen prvenstveno za gašenje požara a može da se koristi i za nošenje spoljnih tereta velikih dimenzija i težina. Helikopter je po svojoj konstrukciji drugačiji od ostalih. Nema repni rotor u odnosu na standardne, nego dva noseća rotora. Ima takozvani koaksijalni koncept sa suprotono okretnim rotorima koji, najblaže rečeno, doprinosi tome da helikopter bolje iskoristi snagu koju rotor kreira, odnosno nema gubitaka. Samim tim, može da podigne više tereta što je velika prednost u varijanti gašenja požara" objašnjava za Aero.rs pilot-instruktor Denis Vojvodić.
Više mogućnosti za gašenje požara
Kaže nam da Kamov Ka-32 po svojoj opremljenosti spada u suvremene helikoptere, i ima više razlčitih mogućnosti za gašenje požara. "Trenutno je na njemu montiran rezervoar za vodu ispod trupa, sa vodenom puškom. Požar može gasiti ispuštanjem vode direktno iz rezervoara a može i kroz pušku fokusirano, odnosno ciljano gađati objekat na raznim visinama. Zapremina rezervoara mu je 4. 000 litara, s tim da postoji mogućnost podešavanja količine vode koja se uzima u odnosu na masu helikoptera i vanjsku temperaturu", objašnjava Vojvodić. Ne samo sa ovim, već sa svakim tipom Helikopterske jedinice, koji sudjeluje u gašenju požaru, prije početka protupožarne sezone, piloti obavljaju trenažu, odnosno protupožarne vježbe. Konkretno sa Kamovim Ka-32, trenaža se radi sa vedrom i sa protupožarnim rezervoarom (tankom). "Na ovom trenažnom letu sa Kamovim Ka-32 koristili smo podvesni rezervoar i vodenu pušku sistem SP 32 koji se nalazi na njemu. Došli smo u zonu našeg grada gdje smo izvršili oblet vodene površine sa koje ćemo uzeti vodu, vidjeli da je tu sve kako treba, vidjeli da tu nema ljudi i prepreka koje bi nama smetale, a onda smo pristupili uzimanju vode" objašnjava nam nakon leta pilot-instruktor Borko Vuković koji je i bio u kokpitu helikoptera na ovom trenažnom letu.
Pri uzimanju vode, kako kaže, podvesni rezervoar od 4.000 litara je napunjen pomoću crijeva i pumpe koja se nalazi na njemu."Sistem SP 32, to jest, podvesni rezervoar, zajedno sa vodenom puškom je zapremine 4.000 litara a pumpa koja se nalazi na crijevu omogućava da tu količinu uzme za 60 sekundi. Kada smo uzeli vodu, radili smo najpre trenažni let koristeći prvo vodenu pušku a zatim smo ostatak vode izbacili iz podvesnog rezervoara" kaže Vuković za Aero. U zraku ovaj helikopter može biti 3 sata ali je, prema riječima Denisa Vojvodića, praktična upotreba od 2:30 do 2:40 sati. Za sada je šest pilota HJ obučeno za letenje na ovom tipu helikoptera, a Vojvodić nam objašnjava da li je i koliko pilotiranje njime komplicirano u druge zrakoplove u Helikopterskoj jedinici: "Drugačiji jeste. Ne može se reči da je kompliciraniji ili jednostavniji. Zbog same konstrukcije helikoptera, drugačiji su malo elementi upravljanja, takozvana tehnika pilotiranja. Ali, veoma je stabilan i pouzdan helikopter koji ima dosta sistema, koji su pridodati, tako da zahtjeva malo veći nivo koncentracije tokom obuke da se uđe u suštinu korištenja".
Intervali ispuštanja vode na terenu zahvaćenom vatrom značajno su manji sa ovim tipom helikoptera a to znači da, prema Vojvodićevim rečima, on može značajno doprinjeti povećanju efikasnosti u gašenja požara. Vuković kaže da je obuka za ovaj tip helikoptera bila zahtjevna, ali ne i teška zahvaljujući kolegama u Španjolskoj, gdje su imali prvu inicijalnu obuku i pilotima iz Rusije, sa kojima su obuku radili kod nas. "Helikopter kao helikopter jako je pogodan za letenje. Ima karakteristike i avioniku koja nam omogućava lagan prelazak na sam tip helikoptera", kaže Vuković koji kao i Vojvodić ističe da će Kamov sigurno dati značajan doprinos u gašenju požara: "Protupožarna sezona nam se razlikuje od godine do godine u zavisnosti od klimatskih uvjeta, koji nam se menjaju. S obzirom na to da nam je ovo proljeće kišovito i hladno, očekujemo da ta sezona neće početi prije kraja srpnja i, da će, najvjerojatnije, kao i svake godine trajati do kraja rujna. Iz našeg iskustva, najviše posla se događa u srpnju i kolovozu. Uglavnom, u suradnji sa kolegama iz Sektora za izvanredne situacije smo uvijek na terenu što se tiče područja Srbije. Na njihov poziv mi krećemo u gašenje požara, pružamo prvenstveno njima pomoć. Pored toga, gdje god da u okolnim zemljama bude potrebno mi smo u mogućnosti pružiti pomoć".
Piloti i zrakoplovi Helikopterske jedinice MUP-Srbije prethodnih godina gasili su požare gdje god se to od njih tražilo - kako u Srbiji, tako i u Sjevernoj Makedoniji, Sloveniji, Republici Srpskoj, Grčkoj... U javnosti je ostala zapamćena njihova bez preterivanja može se reći herojska uz kolege iz drugih država borba sa vatrenom stihijom prije dvije godine na Eviji i Peloponezu. Ako se ukaže potreba za angažiranjem, MUP Srbije pored Kamova na raspolaganju od ove godine ima i helikoptere H215 Super Puma, kojih je tri u floti Helikopterske jedinice MUP-a. Iako joj to nije primarna namjena, vatrogasne performanse Super Pume su sve samo ne za podcjenjivanje, zahvaljući prije svega "sirvoj snazi" motora Turbomeca Makila i nosivosti do 4.5 tona vode u vedru. Usporedbe radi, u zavisnosti od uslova, H145 u jednom naletu na požar može izbaciti nekih 700 do 800 kg vode a Agusta Bell 212 kg.…. telegraf.rs
Vatrogasci sa spornim svjedodžbama iz BiH pokušali naći posao u Hrvatskoj. Odbili ih. 'Ne bih bio na intervenciji s njima. Pobuna hrvatskih vatrogasaca! U najtežim trenucima ovise jedan o drugome, a zbog neprovjerenih svjedodžbi iz Bosne i Hercegovine sve manje znaju tko ulazi u službu. Naša ekipa doznaje da su na javnom natječaju u lipnju s takvim svjedodžbama već odbijeni, ali su uzvratili tužbama
Prije nekoliko dana svjedodžbe je dobilo 200 novih vatrogasaca u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku. "Ulazimo u podrumski prostor koji je naravno u neredu, uvijek je tako, imamo čak i plinske boce. Vatrogasci prvo moraju utvrditi koje je žarište požara, što gori i postoji li opasnost i za njega", govori pomoćnik ravnatelja za obrazovanje Državne vatrogasne škole Stjepan Purgar. Prošli su i psihološka i liječnička testiranja a za kraj - završni rad. Za razliku od svega ovoga u školi u Širokom brijegu čije se svjedodžbe u Hrvatskoj priznaju njihove kolege mogu sve odraditi dopisno, nitko o kurikulumu ništa ne zna, tko su predavači, imaju li ispite, ništa, a oni nam se - ne javljaju. Polaznici državne vatrogasne škole moraju položiti 13 predmeta i to ne samo teorijskih, oni imaju obaveznih 470 sati praktične nastave. Održava se na ovakvim mjestima koje oni zovu baza ali i po terenu, najčešće u šumama.
U Centru za obrazovanje iz BIH na kojem doslovno možeš izabrati što želiš biti iz stotine zanimanja za koje su ,očito, licencirani - vatrogasac je samo tamo neka 40. točka na popisu za prekvalificiranje. "Bilo bi dobro da naši stručnjaci možda usporede te nastavne planove i programe da utvrde ima li dovoljno praktičnog rada. Vatrogasci kad završe školu moraju imati dovoljno dobre vještine", kaže ravnateljica Državne vatrogasne škole Ljerka Kopričanec Matijevac. Na natječaj jedne javne vatrogasne postrojbe prijavili su se polaznici baš s tim svjedodžbama iz Širokog Brijega. Nećemo otkriti o kojoj se postaji radi ali - odbili su ih, a oni su uzvratili tužbom. "Hrvatska država ne bi trebala nostrificirati takve diplome s obzirom na to da je ovo prezahtjevan posao i osobno ne bi volio rukovoditi intervencijom a da je sa mnom na terenu vatrogasac koji je završio školu koji nikad nije bio na požaru i koji nema prakse", govori umirovljeni zapovjednik JVP Zadar Željko Šoša.
I iako nije jedini s ovakvim stavom u Agenciju za strukovno obrazovanje samo je lani iz dvije slične ustanove iz Širokog Brijega stiglo - 33 zahtjeva: 25 za vatrogasca, 8 za tehničara. Ove godine već 18: 15 za vatrogasca, 3 za tehničara. Sve su zahtjeve provjerili i odobrili jer prema zakonu - oni važe. "Nemamo ovlasti niti imamo mogućnosti provjeriti je li to obrazovanje stvarno provedeno, jesu li sva znanja i sve vještine za tu kvalifikaciju potrebne jesu li ona stvarno stečena", kaže ravnatelj Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih Milo Živičić. Jurio po autocesti, tipkao na mobitel, radniku dao 'siću' da ne plati cestarinu. Ispovijesti Hrvatica o neugodnim vožnjama. Zbog svega javna vatrogasna zajednica traži prava nad stranim svjedodžbama i diplomama, prema uzoru na komoru medicinskih sestara. Iako i u ovu sezonu ulaze s vatrogascima koji u obrazovanju nisu vidjeli aparat za gašenje, prođe li inicijativa - stručnjaci iz Širokog Brijega morat će na - prekvalifikaciju.…. ka portal
DVD-u JASENICE KOLEGE IZ NJEMAČKE DAROVALI VATROGASNU OPREMU VRIJEDNU 26 TISUĆA EURA [ # ]
JASENICE
Autor: Iva Bucić
Nakon što je inspekcija utvrdila da vatrogasci u Dobrovoljnom vatrogasnom društvu (DVD) Jasenice ne raspolažu opremom koju su prema zakonu dužni imati, njemački vatrogasci donirali su ovim svojim hrvatskim kolegama opremu vrijednu 26 tisuća eura. Iz općinskog je proračuna za opremanje vatrogasaca izdvojeno još 14 tisuća eura, pa DVD u punoj spremi može dočekati ovogodišnju sezonu požara. Zahvaljujući donacijama, DVD Jasenice konačno je opremljen svom propisanom opremom koju prema zakonu jedan DVD mora imati. Naime, Pravilnik o minimumu tehničke opreme i sredstava vatrogasnih postrojbi jasno definira na koji način vatrogasci moraju biti opremljeni, a DVD Jasenice prema tome mora imati kompletnu opremu za 20 vatrogasaca. Međutim, prije nego li je u Jasenice stigla oprema u vrijednosti od 40 tisuća eura, jasenički vatrogasci nisu, osim vozila, imali nikakvu opremu osobne zaštite kao ni potrebne alate.
Načelnik zahvalan zbog prijave
– Radi se o donaciji koja iz Njemačke dolazi preko Hrvatske zajednice općina. Oni svaki puta kada obnavljaju opremu doniraju viškove, kao što redovito čine i vatrogasci iz austrijske savezne države Tirol, objašnjava načelnik Općine Jasenice, Stipe Vulić. Nakon što je u travnju prošle godine promijenjeno vodstvo DVD-a Jasenice, izvanrednim nadzorom vatrogasnog inspektorata utvrđeno je da vatrogasci ne raspolažu opremom koju su prema zakonu dužni imati. Vulić, koji uz ulogu načelnika obnaša i ulogu predsjednika DVD-a Jasenice, ističe da je svjestan koliko je važno imati dobro organiziranu i opremljenu zaštitu na razini općine, pa je zapravo zahvalan osobi koja je poslala inspekciju. Osim nabavljene opreme za požarnu sezonu, koja među ostalim uključuje ljestve, motornu pilu, višenamjenski razvalni alat, dimnjačarski alat i ostalu opremu potrebnu za razne vrste intervencija, vatrogasci su na korištenje su dobili i višenamjensku vatrogasnu autocisternu Mercedes Atego.
Nužnost kvalitetne opreme
Vozilo koje je stiglo iz Robnih zaliha RH vatrogasci će najesen, kada završi sezona požara, morati vratiti DVD-u Pakrac. U DVD-u Jasenice zaposlena je jedna osoba, dva sezonca i 24 operativaca koji izlaze na teren. Oni djeluju na velikom području Velebita, a Vulić pritom ističe da se radi o izrazito nezahvalnom terenu s opasnom konfiguracijom. – Prošle smo godine imali veliki požar na Velebitu, gorjelo je preko 20 dana i tom smo prilikom mogli ustanoviti velike nedostatke u opremi. Kvalitetna oprema minimum je koji treba osigurati za ljude koji dobrovoljno djeluju i izlažu se opasnosti, kazuje Vulić. Načelnik naglašava da će Općina i dalje nastaviti ulagati u službe civilne i vatrogasne zaštite i podsjeća da je u općinskom proračunu za 2023. godinu za DVD Jasenice predviđeno 47 tisuća eura. Prema Zakonu o vatrogastvu, vatrogasnu djelatnost i aktivnosti DVD-a financiraju se iz županijskih, općinskih i gradskih proračuna, a iznos sredstava definiran je kao postotak koji ovisi o veličini proračuna.…. zadarski list
UVJEŽBAVANJE OPERATIVNOSTI, KOMUNIKACIJE, ZAPOVJEDANJA I KOORDINACIJE [ # ]
SAMOBOR / SVETA NEDELJA
Piše: Edi Kirschenheuter
Zajedničku terensku vježbu Civilne zaštite jučer su odradili gradovi Samobor i Sveta Nedelja i to na više lokacija, uz simuliranje reagiranja u slučaju niza potresa s epicentrom u zoni Samobora i Svete Nedelje. Vježba je održana na 20 lokacija na području oba grada, a u intervencijama spašavanja ljudi i imovine uslijed potresa, požara, poplave, sudara i drugih akcidenata sudjelovalo je oko 200 pripadnika operativnih snaga sustava civilne zaštite te oko 50 vozila žurnih službi.
Uz Stožer civilne zaštite oba grada, sudionici vježbe bili su: Javna vatrogasna postrojba i Vatrogasna zajednica grada Samobora s DVD-ovim Samobor, Bregana, Galgovo, Rude, Cerje, Manja Vas, Novo Selo, Grdanjci, Veliki Lipovec, Pavučnjak, Petkov Breg, Gornja Vas, Otok, Bobovica, Klokočevac i Vrbovec, Vatrogasna zajednica grada Svete Nedelje s DVD-ovim Sveta Nedelja, Strmec, Kerestinec i Rakitje, Hrvatska gorska služba spašavanja – stanica Samobor, Gradsko društvo Crvenog križa Samobora, Svete Nedelje i Stupnika, Policijska postaja Samobor, Državna intervencijska postrojba Civilne zaštite MUP-a, Policijska uprava zagrebačka, Ravnateljstvo civilne zaštite Republike Hrvatske, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije i Županijski centar 112.
-Operativne snage Civilne zaštite grada Samobora u brojnim izvanrednim situacijama već su pokazale i dokazale svoju spremnost i ekipiranost, no želimo biti sigurni da ćemo zadržati pripravnost i u najtežim okolnostima elementarnih nepogoda poput potresa. Sigurnost naših građana na prvom je mjestu stoga su ovakve vježbe simulacije iznimno bitne te im Stožer Civilne zaštite grada Samobora pristupa s velikom ozbiljnošću. Grad Samobor je ponosan na sve sudionike ove vježbe jer su pokazali visoku razinu stručnosti i operativnosti. Zahvaljujem svim sudionicima Vježbe na zalaganju i kooperativnosti kao i Ravnateljstvu Civilne zaštite Republike Hrvatske i Državnoj intervencijskoj postrojbi Civilne zaštite. Posebno zahvaljujem svim našim vatrogascima, kako onim profesionalnim tako i članovima DVD-ova, na čiju spremnost uvijek možemo računati. Hvala i svim pripadnicima Stožera civilne zaštite grada Samobora. Zbog vas su naši sugrađani sigurni – naglasio je načelnik Stožera Civilne zaštite Grada Samobora i zamjenik gradonačelnice Petar Burić.
Ciljevi ove terenske vježbe bili su uvježbavanje i podizanje razine osposobljenosti operativnih snaga i drugih sudionika u sustavu Civilne zaštite u području djelovanja, postizanje novih sposobnosti, provjere efikasnosti postupaka utvrđenih standardnim operativnim postupcima operativnih snaga sustava i drugih sudionika u slučaju velikih nesreća, provjera koordinacije svih sudionika sustava u uvjetima velikih nesreća u okruženju i u prekograničnoj suradnji, podizanje razine informiranosti stanovništva o aktivnostima subjekata iz sustava Civilne zaštite i provjera planskih dokumenata te uvježbavanje korištenja TETRA sustava radioveze.
-Ovom vježbom željeli smo provjeriti spremnost svih žurnih službi te uvidjeti prostor za eventualni napredak u vidu provođenja edukacija ili nabave određene opreme. Također smo željeli ukazati da kada se nevolja pojavi da ne postoje administrativne granice. U nekim stvarima možda smo različiti, no kada se dogodi elementarna nepogoda i kada su ugroženi životi ljudi i imovina, ne postoje granice između jedinica lokalne samouprave – istaknuo je načelnik Stožera Civilne zaštite Grada Svete Nedelje i zamjenik gradonačelnika Gabrijel Deak.
Prema elaboratu vježbe održan je niz intervencija kojima su pripadnici Civilne zaštite uvježbavali evakuacije stanara, gašenje požara, spašavanje unesrećenih osoba, ulaz u objekte korištenjem ljestvi, izvlačenje civila, traganje za nestalom osobom, spašavanje iz zgrade kroz prozor kao i gašenje požara do kojeg je došlo nakon potresa. Izvedena je i vježba pretraživanja i spašavanja osobe s jezera uz pomoć terenskog vozila i čamca kao i vježba uklanjanja prepreke na prometnici uz uporabu motornih pila. Na nasipu Save, između Medsava i Strmca, izvedena je vježba izgradnje zečjeg nasipa u duljini od 20 metara. Također su održane vježbe sanacije akcidenta uslijed pada spremnika s opasnom tvari, spašavanje osobe iz zatvorenog prostora s prvog kata uslijed požara, spašavanje radnika preko balkona, pronalaženja i spašavanja unesrećene osobe koja je ostala u objektu uslijed potresa. Održane su i vježbe spašavanja i izvlačenja osobe iz ruševine, osiguranja i spuštanja dimnjaka na objektu te vježba spašavanja osobe korištenjem uskočnog jastuka.
Zapovjednik Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije Dario Kezerić također je bio zadovoljan viđenim jer se na vježbi očitovalo i komunikacijsko upravljanje s terena prema stožeru putem vatrogasnih kanala. Sličnog je razmišljanja bio i Damir Pilčik, pročelnik Područnog ureda Civilne zaštite Zagreb. Naglasio je važnost ove vježbe za cijeli sustav i njezinu složenost kakvu obično imamo i u stvarnim situacijama na terenu. -Uvježbala se operativnost, komunikacija, zapovijedanje i korodinacija pri čemu su oba stožera zajednički djelovala – istaknuo je Pilčik.
NJIHOVA IMENA BIT ĆE ZAPISANA U POVIJESTI VATROGASTVA: ZDENKA, ANA, BARBARA I VALENTINA DOLAZE U POMOĆ SUPETARSKIM VATROGASCIMA [ # ]
SUPETAR
Autor D.D. / Foto: Vatrogasci Supetar
"Hrvatska vatrogasna zajednica od ove je PP sezone uvela jednu značajnu novinu u operativnoj provedbi posebnih mjera zaštite od požara u priobalju tijekom ljeta, ove godine prvi put je započela sa dislokacijom operativnih vatrogaskinja, koje do sada nisu išle na redovne dislokacije. Za HVZ ovo je veliki korak naprijed u smislu ravnopravnosti spolova i jednakoj prisutnosti naših kolegica vatrogaskinja u svim područjima vatrogasnog poziva pa tako i onom najtežem, profesionalnom, operativnom, neposredno na terenu.
Izuzetna nam je čast što je naša matična organizacija upravo naš otok i našu postrojbu izabrala za provedbu ovog projekta davši nam tako posredno priznanje za trud, entuzijazam i profesionalizam kojim pristupamo obavljanju naših redovnih zadaća. Ukazano povjerenje nastojat ćemo u potpunosti opravdati, maksimalno biti na raspolaganju našim kolegicama ovog ljeta, nimalo ih, u profesionalnom smislu, ne štedeći pri tome i tako na najbolji mogući način da pokazati i dokazati da naše kolegice u vatrogastvu više nisu izuzetak i atrakcija nego sasvim normalna i uobičajena stvar. Stoga će one kao i svako drugo vatrogasno pojačanje u priobalju redovno dežurati i izlaziti na intervencije s našim domaćim vatrogascima obavljajući pri tome i sve ostale redvone vatrogasne djelatnosti poput redovnih pregleda i posprema tehnike i vozila, vatrogasnih vježbi a bit će vremena i za edukacije i stručne radionice na kojima će se zajedno sa našim slovenskim kolegama iz projekta AAKT, o kojemo smo već izvještavali, upoznati specifičnostima vatrogasnog poziva u priobalju a posebice na otocima.
Spomenimo na kraju i imena onih koje će kao prva u potpunosti ženska dislokacija na priobalju u povijesti modernog hrvatskog vatrogastva ući u anale Hrvatske vatrogasne zajednice, to su dakle Zdenka Hržin (DVD Dragnovec), Valentina Novak (DVD Draganovec) iz Koprivničko-križevačke te Ana Kapoši (JVP Osijek) i Barbara Svrtan (DVD Veleškovci) iz Osječko-baranjske županije. Poželimo im svi zajedno sreću uz tradicionalni vatrogasni pozdrav VGBS!", poručili su vatrogasci Supetar.…. dalmacija danas
U PULI JE PREUZETA VATROGASNA BRODICA FLAMMIFER FF B 850 [ # ]
PULA
Vatrogasna brodica FLAMMIFER FF B 850 duljine od oko 8,5 metara, namijenjena je za djelovanja na moru i obali, opremljena je uređajima za gašenje požara morem ili pjenom, a snažni pogon omogućuju joj brzo djelovanje na većim udaljenostima. Kod carinskog gata u Puli je jučer, 30. lipnja u 11 sati preuzeta brodica FLAMMIFER FF B 850 za potrebe vatrogastva na moru. Brodica je izgrađena sredstvima iz EU projekta FIRESPILL, u kojem Istarska županija sudjeluje kao projektni partner. Izgradila ju je tvrtka FLAMMIFER d.o.o. iz Ozlja čiji jedirektor Goran Žugec s prisutnim predstavnicima medija i javnosti prezentirao istu, te je ujedno potpisom primopredajućeg zapisnika svečano uručio brodicu istarskom županu Borisu Miletiću.
"Bitno nam je zaštititi naše građane i našu imovinu te smatram da s FLAMMIFER FF B 850 radimo još jedan korak naprijed za našu zajednicu. Ovo ima veliki značaj za sve nas te zahvaljujem svima koji su sudjelovali u relizaciji projekta", istaknuo je istarski župan Boris Miletić. Potreba za takvom brodicom definirana je u samoj fazi razrade projektne ideje, kada je Istarska županija, u suradnji s Vatrogasnom zajednicom Istarske županije i predstavnicima drugih hitnih službi Istarske županije, sagledavala potrebe hitnih službi za opremom i dodatnim stručnim usavršavanjem, a na temelju čega su potom i osmišljene projektne aktivnosti.
Osim same primopredaje, održalo se i svečano potpisivanje Sporazuma između Istarske županije i Vatrogasne zajednice Istarske županije, koja će nadalje putem operativnih snaga Javne Vatrogasne postrojbe Pula vatrogasnu brodicu koristiti i redovno održavati. Ukupna vrijednost izgradnje vatrogasne brodice iznosi oko 270.000,00 €. Istarska županija ovim je projektom za sve naše potrebe i aktivnosti osigurala iznos od oko 920.000,00 €, dok je ukupna vrijednost projekta oko 16.500.000,00 €. Projekt je započeo s provedbom u travnju 2020. godine, a sve projektne aktivnosti realizirane su zaključno s krajem lipnja 2023. godine kako je bilo i predviđeno.…. regional express
JVP-U VINKOVCI DONACIJA GRADA KOJA DIŽE STOPU PREŽIVLJAVANJA [ # ]
VINKOVCI
Vatrogasci dobili zaštitnu odjeću koja podnosi 1000 stupnjeva na 8 sekundi
Javna vatrogasna postrojba Vinkovci obogaćena je novom vatrogasnom opremom koja će im uvelike pomoći u daljnjim radu prilikom intervencija. Riječ je o zaštitnim odijelima koja su kupljena cijeloj postrojbi. Vinkovački gradonačelnik Ivan Bosančić istaknuo je koliko je važno da vatrogasci imaju dobru i kvalitetnu opremu jer ih upravo ona štiti, a kako kaže, važno je štititi ljude koji nas štite. „Posljednje su dvije nabavke usmjerene prema tome kako bi zaštitili vatrogasce, a kad zbrojimo sve te nabavke, izdvojili smo gotovo pola milijuna kuna upravo za njihovu zaštitu”, rekao je dodavši kako trebaju imati ono što je trenutno na tržištu najkvalitetnije i najbolje.
Zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Vinkovci Krešimir Jelić rekao je kako odijela koriste na svim intervencijama, osim na požarima na otvorenim prostorima gdje koriste kombinezone. Grad Vinkovci iz vlastitih je sredstava nabavio zaštitna odijela u vrijednosti 25 000 eura. „Vinkovačkih vatrogasaca ima 29, a ukupno je kupljeno 26 odijela jer smo imali odijela od ranije za zapovjednika i zamjenika”, istaknuo je dodavši kako se odijela ispituju u laboratoriju preko testa naziva thermo-man. „Zaštitna odijela koja smo nabavili mogu podnijeti temperaturu odnosno plameni udar od 1000 stupnjeva na 8 sekundi i stopa preživljavanja vatrogasca je preko 99%. Znatno su kvalitetnija od prethodnih s obzirom na to da ih nabavljamo svakih deset godina, a kako tehnologija napreduje, tako napreduju i materijali”, kaže. Intervencije vatrogasaca veoma su zahtjevne, od požara i poplava do brojnih drugih koje su sastavni dio toga zanimanja, a ne sumnjamo kako će im upravo ova odijela pomoći da svoj posao obavljaju još bolje.…. novosti.hr
mdr@nger collection
Osim što uređujem ovaj blog sakupljam i vatrogasne predmete : ambleme, monografije, značke, medalje, vatrogasna filatelija, modeli vatrogasnih vozila i sl. Ukoliko imate volje za pomoć u popunjavanju moje kolekcije dobro došli ste. Moju kolekciju možete pogledati ….OVDJE
_________________________
VATROGASCI UPOZORAVAJU
OD 01.STUDENOG DO 01. SVIBNJA DOZVOLJENO LOŽENJE VATRE NA OTVORENOM
U razdoblju od 1. studenog do 1. svibnja spaljivanje korova je dozvoljeno, ali pozivamo građane na dodatan oprez i stalni nadzor vatre do kraja spaljivanja suhe trave i raslinja s ciljem zaštite osoba i imovine."Podsjećamo građane da prilikom spaljivanja biljnog otpada na otvorenim prostorima, šumama i poljoprivrednim površinama, posebnu pozornost obrate pri rukovanju vatrom ili lakozapaljivim predmetima koji bi mogli izazvati požare, koji se vrlo lako mogu proširiti na šume, stambene i gospodarske objekte te ugroziti ljudske živote", poručuju iz MUP-a. Policija podsjeća građane da je za svako loženje vatre na otvorenom prostoru potrebno pribaviti odobrenje nadležne javne vatrogasne postrojbe i poduzeti odgovarajuće mjere predostrožnosti.
KUP DVD-a HRŽENICA 2024 /25.08.2024./
DVD Hrženica vas poziva vas na "KUP DVD-a HRŽENICA 2024" Kup će se održati u nedjelju, 25. kolovoza 2024. godine u Hrženici ispred vatrogasnog doma te 6. KOLO 4.KUPA VZVŽ ZA MLADEŽ I POMLADAK koji će se održati na igralištu NK Radnički u Hrženici 13 s početkom u 13:00 sati. Kotizacija je 60 eura. …. RASPIS
15. KUP STRMCA /31.08.2024./
DVD Strmec samoborski poziva vas na 15. KUP DVD-a STRMEC za pomladak i vatrogasnu mladež. Kup će se održati u subotu, 31. kolovoza 2024. godine kod vatrogasnog doma u Strmcu, Vladimira Nazora 13 s početkom u 12:00 sati. Kotizacija je 50 eura. Rokovi za prijavu putem sustava VATROnet ili na kontakte DVD-a Strmec su do 29. kolovoza 2024. u 23:59 sata.
''14. MEMORIJAL MARKO PILJEK'' /31.08.2024./
DVD Pavlovec poziva vas na ''14. MEMORIJAL MARKO PILJEK'' za pomladak i vatrogasnu mladež te muške A i B i žene A i B ekipe. Kup će se održati u subotu, 31. kolovoza 2024. godine sa početkom u 10:00 sati. Kotizacija je 50 eura za djecu i mladež a 80 eura za odrasle.…. RASPIS
RUJAN 2024
16. KUP "VUKOMERIČKE GORICE" /01.09.2024./
DVD Dragonožec vas poziva vas na 16. KUP "VUKOMERIČKE GORICE" za djecu i mladež koji će se održati u nedjelju, 01. rujna 2024. godine na poligonu DVD-a Dragonožec sa početkom u 15:00 sati. Kotizacije NEMA ,…. RASPIS
12. KUP DVD-a TREBOVEC /01.09.2024./
DVD Trebovec vas poziva vas na 12. KUP DVD-a TREBOVEC za djecu i mladež te muške A i B i žene A i B ekipe koji će se održati u nedjelju, 01. rujna 2024. godine na igralištu pored vatrogasnog doma sa početkom u 12:00 sati. Kotizacije NEMA …. RASPIS
1. KUP DVD-a KAMANJE /07.09.2024./
DVD Kamanje vas poziva vas na 1. KUP DVD-a KAMANJE za djecu i mladež koji će se održati u subotu, 07. rujna 2024. kod vatrogasnog doma u Kamanju sa početkom u 10:00 sati. Kotizacije NEMA …. RASPIS
PROSLAVE U 2024.
70 GODINA DVD KERESTINEC /07.09.2024../
120 GODINA DVD BISTRINCI /07.09.2024./
130 GODINA DVD PETROVINA /30.06.2024./
140 GODINA DVD BELIŠĆE /27.09.2024./
145 GODINA DVD DALJ /27.09.2024./
Jaka eksplozija u tvornici oružja u Turskoj, 12 mrtvih
U eksploziji u tvornici streljiva ujutro u 8:25 po lokalnom vremenu u turskom Balikesiru poginulo je 12 osoba, priopćio je guverner Ismail Ustaoglu, javlja Anadolu.Na mjesto događaja upućene su brojne ekipe hitne medicinske pomoći i vatrogasci. "Nakon eksplozije došlo je do urušavanja dijela objekta, ekipe su na terenu", rekao je Ustaoglu …. pročitaj više
Jaka bura ruši stabla, rasvjetne stupove i antene po Splitu i okolici. Vatrogasci objavili gdje su se sve ‘razletjeli‘
Jaka bura stvara velike probleme na splitskom području, osim što je blokirala morski, a dijelom i cestovni promet, ruši i stabla, antene i rasvjetne stupove po gradu i okolici. Splitski vatrogasci razletjeli su se na sve strane. U nastavku prenosimo pregled intervencija u protekla 24 sata. …. pročitaj više
MEĐUNARODNA ZRAČNA LUKA ZAGREB D.D.
Međunarodna zračna luka Zagreb d.d. traži četiri (4) vatrogasca na neodređeno (upražnjeni poslovi).. Mjesto rada Velika Gorica, Zagrebačka županija. Natječaj vrijedi do 12.01.2025. …. JAVNI POZIV / pročitaj više/
ZRAČNA LUKA RIJEKA D.O.O.
Zračna luka Rijeka d.o.o. traži šest (6) vatrogasaca (m/ž). Mjesto rada Omišalj, Primorsko goranska županija. Natječaj vrijedi do 23.01.2025. …. JAVNI POZIV / pročitaj više/ _________________________
DOGAĐAJI
Vatrodojava i zaštita od požara (01.10. 2024.)
Konferencija Vatrodojava i zaštita od požara održat će se u organizaciji časopisa Zaštita, uz pokroviteljstvo Hrvatske vatrogasne zajednice (HVZ) te podršku Hrvatske udruge za zaštitu od požara (HUZOP), Slovenskog združenja za požarno varstvo (SZPV) i Udruge za promicanje zaštite (UPZ) 1. listopada 2024. u Zagrebu, u hotelu Westin. …. pročitaj više UVJETI PRIJAVE
14. jesenski stručni skup Hrvatske vatrogasne zajednice - 25. do 27. listopada, rok za prijave do 1.listopada
Hrvatska vatrogasna zajednica, u suradnji s Vatrogasnom zajednicom županije Splitsko-dalmatinske i Javnom ustanovom Vatrogasni centar za edukaciju i tehnološki razvoj Split-Vučevica“ (u daljnjem tekstu: Vatrogasni centar Vučevica), a u partnerstvu s Vatrogasnom zajednicom Slovenije, organizira 14. jesenski stručni skup Hrvatske vatrogasne zajednice, koji se održava od 25. do 27. listopada 2024. godine.…. pročitaj više OBRAZAC ZA PRIJAVU
Zbog sve učestalih požara na dimnjacima, savjet vatrogasaca građanima u sezoni grijanja:.
- Uslijed neredovitog čišćenja dimovodnog kanala taloži se čađa na stjenke dimnjaka i čađa se može zapaliti.
- Ukoliko dimnjaci nisu pravilno i kvalitetno izgrađeni i ožbukani, požar se može prenijeti na drvenu konstrukciju krovišta objekta.
- Ne ubacujte ništa u dimnjak.
- Gasiti vodom smijete samo okolni gorivi materijal, ne ulijevajte vodu u dimnjak jer bi došlo do eksplozije vodene pare, ili pucanja stijenki.
- Kada čađa izgori i dimnjak se ohladi, može se obaviti čišćenje. _________________________
Zapamtite
* U prvoj minuti svaki se požar može ugasiti čašom vode
* U drugoj minuti vam treba posuda vode i pomoć druge osobe
* U trećoj minuti potrebna je cisterna i uvježbana vatrogasna ekipa
Jeste li znali
* Da je dana 01. svibnja 1892. godine izašao prvi broj vatrogasnog časopisa pod nazivom "Vatrogasac
* U Domovinskom ratu poginula su 22 vatrogasca gaseći ratne požare, a 226 ih je poginulo u postrojbama Hrvatske vojske.