VATROGASCI BUDVE I BOKE SPREMNI I NA OPREZU
[ # ]

BUDVA

Bokeljske i budvanska služba spašavanja i zaštite, zajedno sa dva Dobrovoljna vatrogasna društva u Perastu i Radovićima pripremljene su za sezonu požara i bez upozorenja Ministarstva unutarnjih poslova da će do 5. srpnja područje Crne Gore biti na udaru drugog tropskog toplotnog vala, što uslovljava ekstremnu opasnost od požara, koji će imati vrijednost od 32 i više jedinica. Stalno su na oprezu, u izviđanjiama i dežurstvima, a imaju i solidnu opremljenost -to je zaključak koji smo stekli nakon što smo provjerili kako ulaze u novo pakleno ljeto. Zapovjednik Vatrogasne jedinice Herceg Novi, Damjan Lončar, bio je kratak i kategoričan, rekavši da je lokalna vatrogasna jedinica “vrhunski opremljena i vrhunski spremna” za “sezonu”.

Rukovodilac službe spašavanja u Kotoru - Maksim Mandić, kaže da ovu požarnu sezonu dočekuju malo spremnije nego prošlu. Njihov vozni park broji desetak protupožarnih vozila (5 novih i 4 starije generacije) koja su uredno servisirana. Raspolažu i velikim brojem vatrogasnih crijeva. On navodi i da su nabavili jedan dio opreme za šumske požare, ali da još uvijek imaju problem sa nabavkom opreme za osobnu i “interventnu” zaštitu od požara na vozilima i u objektima. Mandić dodaje da sa kolegama iz drugih općina imaju odličnu suradnju, koju su i pokazali i prilikom vježbe na objektu “KIPS-a” u kotorskoj industrijskoj zoni. Sa kotorskom, radi i Dobrovoljno vatrogasno društvo iz Perasta, koje im je, kaže Mandić “desna ruka” u ljetnom periodu. Međutim, njihova tehnička opremljenost nije na zadovoljavajućoj razini, a najpotrebnija im je makar jedna cistijerna sa velikom količinom vode, kao i osobna zaštitna oprema. Kotorska služba zaštite i spašavanja trenutno zapošljava 24 vatrogasca, od kojih je 20 operativnih, što je mali broj za veliku općinu kakva je Kotor.

Rukovoditelja ove službe Rista Subotića zatekli smo upravo uoči sastanka u sektoru za izvanredne situacije MUP-a Crne Gore, gdje će biti postignuti dodatni dogovori oko što bolje preventive i eventualnog djelovanja u slučaju požara. Subotić je samo kazao da je pri kraju posao popravke vozila, obnavljanja opreme i kadrova.

- Mi smo uvijek spremni, imamo dobra vozila, gorivo, dobili smo nove kombinezone i čizme prije dva mjeseca. Svih pet vatrgasnih cistjerni je spremno. Među njima je i najveće vatrogasno vozilo u Crnoj Gori, koje može da prihvati 15 tone vode - kaže nam Zoran Barbić, rukovoditelj DVD “Krtoli”. Za razliku od dobrovoljaca iz Perasta vatrogasci iz Radovića su odlično opremljeni, imaju i novo vozilo ”Mercedes”, kao i dva šumska, koja dosta znače jer pokrivaju Lušticu, odnosno tivatsku i novsku općinu. Barbić poručuje stanovnicima i turistima koji već po Luštici prave prometne gužve da paze, kao i da čim primjete opasnost od požara ili vatru odmah jave, prije nego što sami počnu gasiti.

I iz službe zaštite u Budvi su optimistični oko spremnosti za požarnu sezonu. Rukovoditelj službe, Zdravko Šljukić za Radio Jadran kaže da su izvršili servisiranje svih vozila koja se nalaze na teritoriji općine Budva, ali i Petrovca, jer i tamo imaju jedinicu sa 12 vatrogasaca. Služba u Budvi broji 32 vatrogasca. Raspolažu sa 11 cisterni za gašenje šumskih požara, a prije petnaestak dana dopremili su i 150 crijeva, kao i prateću opremu. No, bez obzira na tehničku opremljenost i ljudstvo, rukovoditelji službi ističu, da u ekstremnim situacijama (jak vjetar, visoke temperature, mala vlažnost zraka) nekada to ipak nije dovoljno. Apeliraju na građane da pažljivo rukuju zapaljivim materijalima, izbjegavaju paljenje zelenog otpada, kao i da pravovremeno obavijeste vatrogasnu službu u slučaju požara.…. radio jadran

29.06.2012. ...13:47 [ Komentari (0) ] Isprintaj

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Bez prerada.





eXTReMe Tracker
free counters