KRAPINA
Iz dana u dan sve veći broj neobrađenih poljoprivrednih površina te njihovo nekontrolirano spaljivanje rezultira novim požarima na otvorenom prostoru, pa zagorski vatrogasci svakodnevno sudjeluju u gašenju takve vrsta požara. Jedan od onih koji se ubrajaju u najveći šumski požar na području KZŽ, jest na obroncima planine Strahinjčice, kod zaseoka Kamenečki (općina Radoboj). U požaru, koji je buknuo u protekli četvrtak i trajao 4 dana, sudjelovalo je više stotina vatrogasaca iz cijele Županije. Velika fronta požara je u nekim trenucima dosizala i do 2.000 m. Prebacivanje požara, teško prohodan teren kojeg se jedino pješke moglo savladati, vjetar koji je često mijenjao smjerove pričinjavali su vatrogascima kako sami kažu - „Sizifov posao". Na intervenciju je prvi izašao domaći DVD Radoboj no zbog obima požara i brzine širenja požara uz brijeg, odmah su zatražili pomoć. JVP Krapina na mjesto požara dolazi s AC i ZV te sa tri vatrogasca, DVD Gornja Šemnica s ŠV i 4 vatrogasca, DVD Jazvine s kombi vozilom i AC te 5 vatrogasaca i DVD Krapina s AC i kombi vozilom te 10 vatrogasaca. Požar je lokaliziran do noći uz žarišta u suhim panjevima, a DVD Radoboj je ostao na dežurstvu. Drugog jutra, požar se proširio na lijevom boku i odmah su angažirane dodatne snage.
Toga dana na požarištu je bilo 16 vatrogasnih vozila i čak 81 vatrogasac. Gasilo se do noći kada je zbog nemogućnosti dopreme vode gašenje stalo. Fronta je bila dužine oko 2 kilometra s obje strane, a nagib terena oko 60 posto. Do pojedinih točaka proširivan je put rovokopačem, kako bi mala terenska vozila dostavila vodu. I ovoga puta je dokazano kako sva tehnika ne može zamijeniti čovjeka. Vatrogasci su nosili vodu dva do tri kilometra u naprtnjačama i kanistrima po velikim strminama, ogoljenim grebenima i duboko usječenim klancima. Vatrogasci su osim gašenja vodom, požar gasili uklanjanjem gorive tvari (zubljanjem lišća) i paljenjem protuvatre. Probleme su stvarali izgorjeli panjevi, debelo granje koje se vruće i užareno sa velikih strmina kotrljalo, te za sobom palilo nove požare. Kako ističe županijski zapovjednik Marijan Lovrenčić, opožarenu površinu vrlo je teško procijeniti, ali po nekim procjenama iznosi više od 350 hektara. Šteta je nemjerljiva, jer su osim materijalne uništena i mnoga životinjska staništa i biljnog pokrova; staništa mnogobrojnih orhideja. Gašenje je nastavljeno u subotu u 3h ujutro. Na gašenju je sudjelovalo 82 vatrogasca iz 10 DVD-a te 20 vatrogasaca iz dvije JVP - pridružili su se i kolege iz ZJVP Zabok.
Požar je zaustavljen oko 15 h nakon čega je slijedila sanacija radi rušenja pojedinih stabala koja su ugrožavala dio koji je bio neizgoren. Na saniranju garišta sudjelovali su i lovci iz LD Strahinjčica Radoboj te radnici Hrvatskih šuma, njih ukupno 14. Vrijedi svakako spomenuti da iako je akcija gašenja trajala 4 dana, uz sudjelovanje velikog broja vatrogasaca i kretanja po strmom terenu, nasreću nije bilo ni jednog ozlijeđenog vatrogasca „osim" blagih dehidracija, upale mišića, žuljeva na nogama, umora. Dogašivanje na dijelu crnogorične šume nastavljeno je i u nedjelju 25. ožujka uz sudjelovanje 7 vatrogasaca iz JVP Krapina, te 5 vatrogasaca iz DVD Škarićevo 4 vatrogasca DVD Radoboj i 4 vatrogasca iz DVD Gornja Šemnica. Dežurstvo je na terenu i dalje.…. zpress
|