ZADAR
Piše: Iva Perinčić
Sezona paljenja korova traje od 1. studenog do 1. lipnja, a u posljednje vrijeme vatrogasci moraju sve češće izlaziti na intervencije zbog požara nastalih uslijed nekontroliranog paljenja korova. Kako nam je kazao zapovjednik JVP Zadar Željko Šoša, imali su oko 290 slučaja požara otvorenog prostora.
Nepažnja
- Veliki dio požara nastao je zbog radova. Vrijeme je rezidbe i poljoprivrednici pale sve ono što su sasjekli, ali malo tko prijavljuje paljenje požara na otvorenom unatoč našim apelima kroz medije. Kako ne bi došlo do problema i ovim putem pozivamo građane da prijave paljenje korova na broj 193. Tijekom radova na čišćenju poljoprivrednih i drugih površina, kao i spaljivanja korova, suhe trave i ostalog niskog raslinja, budu posebno pažljivi pri rukovanju vatrom ili lako zapaljivim predmetima molimo osobe da poštuju odluku lokalne samouprave – kazao je Šoša.
Nekontrolirano paljenje korova uzrokovalo je dio požara koji su nedavno poharali jug Dalmacije, no požara takvih razmjera nije bilo u našim krajevima.- Na svu sreću još uvijek sve stižemo. Naše jedinice su aktivne i nismo imali katastrofalnih posljedica kao što su se zbile na jugu. Ove godine, od početka, smo imali sveukupno oko 500 intervencija. Isto tako zamolili bismo građane, ukoliko primijete da netko nekontrolirano pali korov, da se obrate nama ili PU zadarskoj – kazao je Šoša.
Paljenje korova
Da paljenje korova nije opasno samo zbog širenja požara, već i zbog ugrožavanja prometa, najbolje su osjetili vozači koji su proteklog tjedna kretali prema izlazu iz grada u smjeru Crnog. Zbog paljenja korova i grana maslina, nastao je gusti dim zbog kojega je vidljivost bila izuzetno mala. Na svu sreću nije došlo do prometne nesreće, no zbog ovakvih se situacija, nekontrolirano paljenje treba izbjegavati.…. vox portal
|