OSIJEK
Piše: Marija Mihelić
Suprotno pravilnicima koje je izdala Hrvatska vatrogasna zajednica, a vezanim uz zabranu bavljenja vatrogastvom maloljetnicima, neka su imena osoba na širem osječkom području s nenavršenih 18 godina na popisima za osposobljavanje vatrogasnih kadrova!
Rekao je to Boris Banjan, zapovjednik Javne profesionalne vatrogasne postrojbe Grada Osijeka, dodajući da je želja mladeži za bavljenjem ovim iznimno opasnim, ali istovremeno i humanim poslom prevelika zbog čega im neki ljudi, kaže Banjan, pokušavaju učiniti uslugu stavljajući ih na popise. Međutim, Županijska vatrogasna zajednica, isto kao i vatrogasna zajednica nadležna za grad Osijek, maloljetne osobe eliminira s popisa. “Pojedinci maloljetnicima dopuštaju da pokušaju pristupiti obuci i steknu uvjete za bavljenje vatrogastvom, no mi izlazimo u susret tek osobama koje u godini kad su na popisu pune 18 godina za najviše dva mjeseca. No isto tako moramo biti svjesni činjenice da se u manjim mjestima lako događa da su na intervencijama mlađe osobe i zapovjednici u tom slučaju snose velik teret odgovornosti i sankcije”, poručuje Banjan.
Pri gašenju, posebice većih požara u manjim mjestima rijetko će koji zapovjednik, kaže Banjan, gledati datume rođenja dobrovoljca koji pristupi gašenju. Nerijetko se u takvim slučajevima postavlja pitanje što je važnije - spasiti život i nečiju imovinu ili utvrđivati tko se kad rodio. Ipak, u takvim slučajevima zapovjednici javnih vatrogasnih postrojba čak katkad zaustavljaju intervencije i prekidaju aktivnosti, a posao, kaže Banjan, preuzimaju profesionalci. Osim maloljetnih osoba, dodaje, znalo se dogoditi da u gašenju sudjeluju i starije osobe od 64 godine što je također zabranjeno, no ostaje činjenica, kaže, da i te osobe pomažu da vatra ostane pod nadzorom. Stoga su sankcije, odnosno isključivanje iz organizacije ili kakvi sporovi rijetki, no uvide li manjakvosti toga tipa, kaže, gašenje požara se prekida!
A velik broj maloljetnika koji se "provlače" na gašenje požara, pojašnjava Banjan, čini to zbog obiteljskoga naslijeđa. No zakoni se moraju poštovati pa čak i činjenice da se u vatrogastvu događa vakuum od dvije godine kod maloljetnika koji sa 16 godina prestaje biti članom vatrogasne mladeži, a tek s 18 može biti interventni vatrogasac. Taj problem pokušali su riješiti zapovjednici na razini Hrvatske vatrogasne zajednice, no prevladala je odluka da se vatrogastvom bave tek punoljetne osobe. Posebice nakon kornatske tragedije otprije četiri godine kad su se i počele raščešljavati situacije oko aktivnih maloljetnih vatrogasaca na mjestima požarišta.
Žene vatrogasci ravnopravne s kolegama
Iako je na prvu pomisao vatrogastvo rezervirano samo za jači spol, u redovima DVD-a dosta je mlađih, i to ženskih članova! Riječ je o pripadnicama, kaže Banjan, koje su u najboljim godinama, ali također i o osobama vrlo korisnim u intervencijama.- One su praktički ravnopravne sa svojim kolegama, no dakako, također moraju poštovati starosnu dob pa su to osobe s navršenih 18 godina - kaže Banjan.64 godine je gornja dobna granica za vatrogasce, a donja je 18 godina. …. glas slavonije
|