ČAKOVEC
- Istarska županija, koja je nešto veća od Međimurske i ima nešto više od 200.000 stanovnika, dobiva od države 30 milijuna kuna, a JVP grada Čakovca samo pet milijuna. To je veliki nesrazmjer – otkriva Šalamon.
Grad Čakovec predložio je gradovima i općinama da preuzmu suvlasničke udjele u Javnoj vatrogasnoj postrojbi, pa će, računa gradonačelnik Branko Šalamon, iz državne blagajne stići i više novca za profesionalne vatrogasce!Tako bi JVP grada Čakovca uskoro mogao imati najmanje 17 suvlasnika, a možda i više.
– Računica je jasna. Oni koji nisu suvlasnici JVP-a, ne mogu dobiti novac iz državnog proračuna za financiranje vatrogasne postrojbe. U drugim županijama je to bolje riješeno, pa tako, na primjer, Istarska županija, koja je nešto veća od Međimurske i ima nešto više od 200.000 stanovnika, dobiva od države 30 milijuna kuna, a JVP grada Čakovca svega pet milijuna. To je veliki nesrazmjer – otkriva Šalamon. Grad Čakovec iz svog proračuna daje još milijun i pol, pa profesionalni vatrogasci godišnje raspolažu s manje od sedam milijuna kuna. Pet milijuna kuna manje, kažu, od varaždinskih kolega.– Kad bismo dobivali još barem milijun kuna, bili bismo zadovoljni! – ističe zapovjednik Ivan Krištofić.
Još se razmatra model po kojem bi jedinice lokalne samouprave ušle u vlasništvo JVP-a. Kriteriji će, predlaže se, biti broj stanovnika, površina i porezni prihodi, a jedna od opcija je i broj intervencija. JVP ima četrdeset zaposlenih, od kojih su 37 vatrogasci. Postrojba je lani proslavila 35 godina postojanja. Godišnje obavi više od 500 intervencija, od gašenja požara do izvlačenja unesrećenih u prometnim nesrećama. Nađu se tu i tamo i akcije spašavanja kućnih ljubimaca sa stabala. JVP je ispočetka radio u sklopu Ministarstva unutarnjih poslova, a 1999. godine preuzeo ga je grad Čakovec, koji je (za)sad jedini osnivač.
– Povećanjem broja suvlasnika povećava se i mogućnost dobivanja novca od države. Grad Čakovec ne može davati toliko novca koliko bi vatrogascima trebalo za povećanje standarda – upozorava Šalamon. Drugim gradovima i općinama u Međimurju već se i prije nudilo da postanu suosnivači, no većina ih tada to nije prihvatila.I dok čekaju da se političari dogovore, profesionalni vatrogasci trude se i sami nešto zaraditi. Jedan od prihoda im je servisiranje aparata za gašenje požara. Uključuju se i u popravke vozila, a zasukali su rukave i kad se dograđivala garaža za solidan vozni park. e-međimurje
|