RIJEKA
Piše: Andrej Petrak
Foto: Sergej Drechsler
Na sustav je zasad spojeno devet štićenih objekata – Arhiv, Dvorana mladosti, Astronomski centar, Centar Zamet, Bazeni Kantrida, Atletska dvorana, Carinarnica Rijeka, Kaufland te zgrada Gradske uprave
Javna vatrogasna postrojba Rijeka pokrenula je novi sustav automatske dojave požara na štićenim objektima, a kako je bilo vidljivo na prezentaciji, riječkim je vatrogascima potrebno samo 15 do 30 sekundi za podizanje postrojbe i slanje vozila na točnu lokaciju požara sa svim bitnim informacijama za intervenciju. Investiciju vrijednu pola milijuna kuna financirao je Grad Rijeka s 400 tisuća kuna, dok je Kvarner Vienna Insurance Group sufinancirao nabavu opreme sa 100 tisuća kuna. Na sustav je zasad spojeno devet objekata, a riječ je o gradskom arhivu, Dvorani mladosti, Astronomskom centru, Centru Zamet, Bazenima Kantrida, Altetskoj dvorani, Carinarnici Rijeka, trgovačkom centru Kaufland te zgradi Gradske uprave. Budući da je kapacitet sustava automatske dojave 200 objekata, s mogućnošću daljnjeg proširenja, u planu je omogućiti priključenje svim javnim objektima, uključujući škole, kazališta, banke, trgovačke centre, ali i proizvodne pogone.
Detektori u objektima
– Zahvaljujući sustavu, informacija o požaru dolazi direktno do vatrogasaca što je brže moguće. Vatrogasci mogu brzo detektirati problem i potencijalne opasnosti. Požar se brzo ugasi, a štete od požara su mnogo manje. Sustav radi na principu detektora postavljenih u prostorijama štićenog objekta, koji uočavaju pojavu dima ili vatre. Detektor prosljeđuje informaciju u vatrodojavnu centralu, gdje se procjenjuje radi li se o požaru ili tehničkom kvaru. U slučaju požara, informacija se promptno prosljeđuje u vatrogasnu postrojbu, koja odmah ima informaciju o točnoj lokaciji požara sa svim bitnim informacijama za intervenciju, uključujući prikaz lokacije na karti, položaj hidranata, podatke o tome ima li zgrada plin, te o mogućim opasnim situacijama. Tijekom intervencije možemo pratiti kretanje vozila na karti i po potrebi navoditi ekipu do lokacije, a na raspolaganju su nam sve bitne informacije, od količine vode i sredstva za gašenje u vozilu pa do tehničkog stanja vozila i količine goriva, objasnio je zapovjednik JVP-a Rijeka Hinko Mance, napominjući kako je sustav posljednjih šest mjeseci uspješno prošao probni rad.
Poziv ulagačima
Prema Manceu, iako pojedine zaštitarske tvrtke posjeduju slične sustave za svoje štićene objekte, informacija o požaru u tom se slučaju ne prosljeđuje direktno vatrogascima. – Indikativan je primjer požara jedne robne kuće u Osijeku prije nekoliko godina. Informacija o požaru najprije je poslana u sjedište zaštitarske tvrtke u Slavonskom Brodu pa je vatrogascima dojavljeno tek za dvadesetak minuta kada je već bilo kasno za sprečavanje veće štete, kaže Mance.
Direktor regije Rijeka-Istra u Kvarner Vienna Insurance Group Boris Grgurev uručio je Manceu ček od sto tisuća kuna, ustvrdivši kako su bez puno razmišljanja prihvatili sufinanciranje sustava, jer omogućuje znantno podizanje razine prevencije od požara, te smanjivanje eventualne štete. Sustav je službeno u pogon pustio gradonačelnik Vojko Obersnel, koji se zahvalio svima koji su sudjelovali u financiranju projekta, te pozvao i druge da se ulaganjem uključe u razvoj sustava automatske vatrodojave. .... novi list
|