utorak, 29.01.2008.

Što treba učiniti prema Sloveniji

Spor oko gospodarskog pojasa, granica i drugih uglavnom bizarnih sporova treba Hrvatska što prije privesti kraju u svoju korist. Treba se riješiti slovenskih provokacija i pokazati da Hrvatska ne može biti sredstvo njihovih političkih igara ili predmet liječenja kompleksa i nedovoljno izgrađenog nacionalnog identiteta male nacije.
Kako to učiniti?
Prvo, treba na određene načine smanjiti ne inače velik slovenski utjecaj u tzv.međunarodnoj zajednici. U zapadnim demokracijama ključno sredstvo su mediji, a ne toliko lobiji u raznim institucijama. Tako kroz europske medije treba u nekoliko navrata, svaki tjedan jednom plasirati loše vijesti o Sloveniji. Materijala ima, a to trebaju učiniti novinari bilo iz uvjerenja bilo iz materijalnih interesa. Na to ih treba navesti hrvatska obavještajna služba. Ako materijala i nema, treba ga izmisliti.
Istovremeno, Hrvatska se treba na određene načine (pametnim držanjem u Vijeću sigurnosti i regionalnim pitanjima) nametnuti kao pouzdanija i bitnija zemlja u regiji. Također, ako je moguće treba pronaći probleme kojima će držati Sloveniju u šaci i ucjenjivati. Ako je potrebno, Hrvatska treba učiniti i određeni ustupak nekoj većoj zemlji u zamjenu za potporu u pitanjima sa Slovenijom.
Drugo, Hrvatska treba spriječiti neformalni politički savez Slovenije i Srbije pametnim balansiranjem između te dvije zemlje. Treba imati na umu ne mali srpski nacionalni korpus u Sloveniji, vrlo antihravtski nastrojen. Ukoliko je potrebno pitanja sa Slovenijom mogu se prevaliti na pitanja koja naizgled nemaju veze s njima. Ne treba oklijevati ukoliko protiv Slovenije treba zaigrati i na srpsku kartu.
Treće, Hrvatska treba dati mnogo veću medijsku pozornost neofašističkom pokretu u Italiji, posebno u Trstu. Stvaranjem manje moralne panike oko neofašista koji se jednako rasistički odnose prema Sloveniji i Hrvatskoj mogle bi oslabiti talijansko-slovensko savezništvo i gurnuti Sloveniju bliže Hrvatskoj. Ipak su teze o kulturnoj inferiornosti Slavena važnije nego metri granica.
Otprilike tako bi trebalo tražiti rješenja po kojemu bi Hrvatska ojačala svoju poziciju u sporu sa Slovenijom. Valja imati na umu da političari u demokracijama moraju itekako voditi računa o javnom mnijenju i na to mnijenje treba utjecati. Isto tako, treba imati na umu da nijedna velika sila nema interesa protiv Hrvatske, a ni za Hrvatsku. Italija je, ipak, vrlo težak protivnik, ali to hrvatskoj vanjskoj politici treba predstavljati izazov kojime će vježbati steći pozicije protiv jačih. Ulog i nije tako velik pa ako sve i ne upali može se odustati uz određene ustupke na drugome planu. Ipak, za Hrvatsku bi bilo dobro da pokaže da male i beznačajne zemlje ne mogu raditi Hrvatskoj što požele.

- 23:36 -

Komentari (15) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< siječanj, 2008 >
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Opis bloga

Misli o društvenom životu, tragediji koja nas prati svakodnevno i pokušaj odupiranja onome što bi oni htjeli da mislimo

Kontakt

tragicnamisao@net.hr

Krleža je rekao:

''Dok je devedesetdevet posto čovječanstva hrana za topove sva druga pitanja su suvišna''

Free Site Counters
Free Site Counters

S MOG BLOGA

Liberalizam je novi duh vremena, novi mainstream iako soft ideologija koja sebe uopće ne smatra ideologijom, koji ima drugačija sredstva represije i neviđene mogućnosti terora nad slobodoumnim ljudima. Komunizam je u svojim kasnijim fazama bio tolika očita laž, tolika farsa i primitivizam njegovim sljedbenika bio je vrlo očit. Urušio se sam od sebe. Hoće li i može li tako biti s onim što zovemo liberalizam?
U liberalizmu je dopušeno reći sve. To je istina, čemu stvarati političke žrtve i progoniti neistomišljenike kada ih mase, obuzete gramzivošću i trošenjem ionako mogu samo ismijavati ili barem ignorirati. Čemu Gulag? Kada postoji Big Brother? Mekan, smiren, prikriven način porobljivanja s cijelim jezikom laži gdje se kamatarenje prikazuje kao pomoć, gdje se okupacija naziva spasom, gdje se nametanje naziva uvođenje...laž se vrti 24 sata dnevno.