utorak, 20.05.2008.
Ambasador, vjernik, čovjek, anđeo...!
Ispraćaj makedonskog pjevača Tošeta Proeskog, koji je jučer poginuo u saobraćajnoj nesreći u Hrvatskoj, počeo je jutros u 9.00 sati, obredom u crkvi Presveta Bogorodica u Kruševu, njegovom rodnom gradu. U prisustvu porodice Proeskog, kolega, državnih zvaničnika i velikog broja građana, obred je služio mitropolit Petar, a opelo će na sahrani, koja počinje u 12.30, održati poglavar Makedonske pravoslavne crkve arhiepiskop Stefan. Građani se opraštaju od popularnog pjevača ispred spomenika Makedonijum, na mjestu Gumenje, gjde će biti sahranjen. Kruševo, koje se nalazi 180 kilometara od Skoplja, mali je grad sa oko 5.000 stanovnika, ali je danas u njemu veliki broj ljudi, a policija obezbeđuje prilaz gradu i mjesto gjde će biti održana sahrana.
Najpopularniji makedonski pjevač Todor - Toše Proeski, pored obožavanja publike, svojom vedrinom i pozitivnim stavom prema životu zaslužio je i veliko poštovanje kolega i svih koji su ga poznavali. Uvijek nasmijan i dobro raspoložen, planio je energijom i predstavljao je jednog od najboljih ambasadora Makedonije, iako je bio podjednako omiljen u svim zemljama koje su pripadale bivšoj Jugoslaviji. Bio je unikatan i po tome što je besprekorno pjevao i na engleskom jeziku, zbog čega su mu svi predviđali veliki svjetski uspjeh, ali i po činjenici da je jedina osoba iz svijeta estrade o kojoj niko, nikada i nigdje nije izgovorio nijednu ružnu riječ. Posljednjem oproštaju od popularnog pjevača prisustvuje i njegova menadžerka Ljiljana Petrović, koja je u nesreći samo lakše povređena. Najavljeno da će sahrani Proeskog prisustvovati pjevači i kolege iz cijelog regiona i šire.
Todor Proeski, sin Dominike i Nikole Proeskog, rođen je 25. januara 1981. u makedonskom gradu Kruševu, u porodici vlaškog porijekla (Toše je imao i sedam godina stariju sestru Doru). Njegov prvi javni nastup bio je na tinejdžerskom festivalu „Melfest” 1996. godine, na kome je osvojio svoju prvu nagradu. Na festivalu u Štipu 1997. godine nastupao je s pjesmom „Pusti me”, koja je postala Tošetov prvi mini-hit. Godinu dana kasnije trijumfovao je na festivalu u Skoplju s pjesmom „Ostani do kraja”, a probnoj na nacionalnom nivou postigao je pjesmama „Usni na usni” i „Sonce vo tvoite rusi kosi”, za koju je dobio nagradu na „Evrofestu”. Prvi album Proeskog „Nekade vo nokta” izlazi u maju 1997. godine. Iste godine je održao i legendarni koncert po kiši u Skoplju, koji je ostao zapamćen kao jedno od najboljih živih nastupa ovog pjevača. Toše je 1999. potpisao ekskluzivan ugovor s produkcijskom kućom „Avalon”. Njegov prvi album „Nekade vo nokta” izlazi iste godine, a svoj prvi veliki koncert održao je u oktobru 2001. godine u beogradskom Centru „Sava”. Bio je predstavnik Makedonije na „Evroviziji 2004.” u Istanbulu, gde je osvojio 14. mjesto s pjesmom „Life”, izmenjenom verzijom numere „Angel si ti”.
Proeski je izdao ukupno sedam albuma, od kojih se „Po tebe” ili „Pratim te” (srpsko izdanje) smatra jednim od najuspješnijih albuma balkanske muzičke scene. Singlovi s tog albuma mjesecima su se nalazili na najvišim mjestima muzičkih top-lista u svim zemljama bivše Jugoslavije. Poslednji album Proeskog „Igra bez granica” izašao je ovog augusta, u izdanju „Siti rekordsa”. Album je prošlog mjeseca promovisan i u Beogradu, kada je saopšteno da je za samo mjesec i po dana ostvario zlatni tiraž u Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji i Makedoniji. Njegovim najvećim hitom smatra se pjesma „Čija si”, kojom je pobjedio na „Beoviziji 2003.”, a osta će upamćen i po pjesmama „Srce nije kamen”, „Ko ti to grize obraze”, „Volim osmijeh tvoj” i drugima. Nemam auto, ali bih želeo „Tuareg” (2005)
U jednom od intervjua iz 2005. godine Toše je izjavio da, pored muzike, voli sport i astronomiju, da su mu omiljeni glumac i glumica Rasel Krou i Angelina Jolie, pjevač Dejvid Koverdejl, a na pitanje koji mu je omiljeni automobil uzvratio je: Trenutno nemam auto, ali bih želeo „Tuareg”.
Toše Proeski bio je poznat kao nevjerovatan talenat i pravi profesionalac. Za sebe je govorio kako „postoji zbog publike“, a kritike mu nisu bile pretjerano važne. Osim što je posedovao vanzemaljske glasovne kvalitete, bio je i autor pjesama. Pisao je, pre svega, za sebe („Ima li den za nas”, „Slušaš li”, „Malecka”, „Polsko cvjeke”), ali i za pjevače kao što je Martin Vučić, makedonski predstavnik na „Evroviziji 2005.” („Muza”). U jednom od intervjua Toše je rekao da je napisao više od 100 pjesama, ali da čeka pravi trenutak da ih snimi. Proeski je bio i student završne godine Muzičke akademije u Skoplju, a 1997. godine imenovan je za regionalnog ambasadora dobre volje Unicefa, a tim povodom je snimio pjesmu „Za ovoj svet”. Toše je zarađivao i s mnogim poznatim imenima kao što su Esma Redžepova, Grigor Koprov, Fibus, Željko Joksimović, Leontina, Marina Tucaković, Bora Čorba, Miro Buljan, Antonija Šola… Poslije velikog koncerta koji je održao 14. februara ove godine u „Beogradskoj areni” Toše je skromno priznao: "U ovom trenutku, kad sam na neki način ispunio svoj dečački san, shvatio sam da ništa nema suštinu. Prava suština je ona koja je postojala u onim trenucima kada san nije bio ispunjen, ali bilo je ljubavi i porodične harmonije koja još traje"… A, kako sebe zamišljam za 15 godina? "Ma, samo da budem živ i zdrav, a ostalo - šta mi bog da. I da se ne razočaram u ljude kojima sam okružen".
- 18:02 -
Komentari… (1) -
Prinaj… -
#