Pismo Vladi RH
26.03.2012.Poštovani ,
Grupa roditelja povezanih putem interneta u grupu – „ Pomozimo djeci s invaliditetom „ a prateći aktualne izmjene propisa te uvažavajući realne mogućnosti Republike Hrvatske , pri tom ne zanemarujući PRAVO obitelji i PRAVO djeteta s poteškoćama na PRAVO na dostojanstven život u skladu sa Ustavom RH zahtjeva od nadležnih Ministarstava da nam odgovore na sljedeća pitanja :
- Po kojoj se osnovi djetetu koje dnevno boravi dulje od 4 sata u predškolskoj, školskoj ili zdravstvenoj ustanovi, domu socijalne skrbi ili kod drugog pružatelja usluga boravka uzima od osobne invalidnine ?
- Po kojoj se osnovi korisniku osobne invalidnine ista uzima u polovičnom iznosu ako roditelj korisnika osobne invalidnine koristi rodiljni ili roditeljski dopust, rad s polovicom punoga radnog vremena, rad u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopust ili rad u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju ili mirovanje radnog odnosa do treće godine života djeteta po posebnim propisima,
Molimo nadležne iz ministarstva da nam se detaljno pojasni kako osoba s invalidnosti ako se uključi u odgojno-obrazovni sustav ili ako mu se roditelj zaposli na 4 sata postaje manje 100 % invalid temeljem čega je ostvario punu osobnu invalidninu ?
-Tražimo ukidanje ovog članka Zakona o socijalnoj skrbi !
2. Kada će se i za koliko dizati „plaća“ roditeljima njegovateljima tj. kad će se podignuti postotak osnovice ,ako već u skladu s državnim mogućnostima nije moguće dizanje osnovice ?
Roditelji su plaćeni 3,46 lipa po satu – a radi se 20 sati dnevno ako je dijete negdje uključeno 4 sata ,ne računajući vikende, blagdane kad ustanove u kojima djeca borave do 4 sata ne rade . I ne govorimo o plaći već o naknadi .
Mogućnost korištenja godišnjeg odmora kao povlastice/olakšice koju postojeći Zakon nudi , nekim roditeljima je moguće iskoristiti jer imaju mogućnost „ostaviti „ dijete u neku od ustanova na nekoliko dana ,međutim velika većina roditelja ne može koristiti privilegiju godišnjeg odmora . Osim toga , uz velikodušni godišnji se roditeljima moglo osigurati i druge „privilegije „ osoba u državnoj službi , poput Božićnice, Uskrsnice ili dodatka za otežane uvjete rada ?!
- Tražimo od nadležnih dizanje plaća roditeljima njegovateljima i to podizanje postotka osnovice na osnovu koje se isplaćuje plaća i to u postotku koji je primjeren težini posla koji roditelji obavljaju . Također tražimo da se podigne i postotak osnovice za isplatu invalidnine i da se djeci i odraslim osobama s invaliditetom osobna invalidnina ne uzima .
Što se tiče ostalih mogućih prijedloga za izmjena postojećeg Zakona – smatramo da u ministarstvu radi niz visokoobrazovanih stručnjaka koji bi trebali imati uvid u potrebe korisnika određenog ministarstva te bi trebali raditi na tome da se potrebe i prava određenih skupina Zakonski reguliraju u korist korisnika,a ne u korist države i državnog budžeta.
Humanitarne akcije i rad roditelja po udrugama kako bi pisali projekte koji onda treba ministarstvo odobriti nije dugoročno kvalitetno rješenje . Država bi trebala dizati i uređivati ustanove tj. škole,a roditelji bi putem udruga iste trebali preuzimati i s istima se raspolagati u korist svoje djece . Isto tako je nedopustivo da se milijuni i milijuni rasipaju na sve strane ,a da djeca ostaju bez ortopedskih pomagala i ostalog medicinskog materijala koje im je životno potrebno.
Terapije su nedostatne i mukotrpni su procesi da bi se od strane HZZO-a odobrilo neke terapije koje se u svijetu godinama koriste za poboljšanje stanja djece s određenim poremećajima. Nedopustivo je da u 21 stoljeću roditelji moraju pisati zamolbe za ortopedska pomagala djeci koja imaju trajna oštećenja i trajne dijagnoze .
"Nabavljamo sredstva za sve i svašta, a najranjiviju skupinu, djecu - ostavljamo humanitarnim akcijama i zakladama. To mora prestati, poručio je ministar Ostojić"
Tražimo sastanak s nadležnima kako bi Vam lakše iznijeli sve priiedloge izmjena postojećih Zakona , a sve u korist naše djece i njihove kvalitetnije inkluzije u društvo u kojem svi moraju imati jednaku šansu i svima se moraju pružiti jednake mogućnosti.
Pismo je objavljeno na zidu Vlada RH .
: autor ovog teksta je moja malenkost .
I stiže odgovor
Vlada Republike Hrvatske - ministrica Opačić odgovorila ? ( zapravo nemam pojma tko je sastavio odgovor ,al eto , vjerovat ćemo mladim volonterima na stranici da je ministrica pisala ) Kopiramo odgovor u cijelosti:
´Vezano uz dodatna pitanja grupe roditelja POMOZIMO DJECI S INVALIDITETOM, daje se sljedeći odgovor.
1. Osnova po kojoj se smanjuje iznos osobne invalidnine isključivo je vezana uz okolnost da se potrebe teško bolesnog djeteta zadovoljavaju ostvarivanjem više prava i usluga,
te pod uvjetom da se ta prava ostvaruju kumulativno, dakle dijete ostvaruje osobnu invalidninu, roditelj tog djeteta neko od ranije navedenih prava radi skrbi i njege djeteta, a dijete istovremeno koristi uslugu boravka dulje od 4 sata. Budući da se
za svako od navedenih prava i usluga osiguravaju sredstva iz državnog proračuna, procjena je da se zbog sveobuhvatnog zadovoljavanja potreba djeteta, osobna invalidnina isplaćuje u polovici iznosa. Za razliku od djeteta s teškim invaliditetom primjerice nezaposlenog roditelja ili koje nama mogućnost usluge boravka, u kojim se slučajevima isplaćuje puni iznos osobne invalidnine. Napominjemo da se ne umanjuje utvrđena činjenica teškog invaliditeta, već se nastoji osigurati socijalna pravičnost.
2. Roditelji koji ostvaruju naknadu za status roditelja njegovatelja, korisnici su prava u sustavu socijalne skrbi, te ne ostvaruju „plaću“ već novčanu naknadu na ime priznatog prava. Stoga ne postoji osnova za ostvarivanje prava temeljem kolektivnih ugovora
(božićnice, uskrsnice, regresa). Naime, ne radi se o zaposlenicima u državnoj ili javnoj službi već o roditeljima koji skrbe o vlastitoj djeci uz potporu države koja zakonodavnim okvirom nastoji olakšati njihov položaj. Pritom se naročito uvažila okolnost da se takvi roditelji zbog cjelodnevne i svakodnevne brige o djetetu s teškim invaliditetom ne mogu zaposliti, te se pored novčane naknade osigurala uplata
doprinosa (mirovinsko, zdravstveno osiguranje i prava za vrijeme nezaposlenosti) kako bi roditelji mogli ostvarivati navedena prava nakon što se za to steknu uvjeti.
Ponovo navodimo da osnovicu za obračun socijalnih naknada donosi Vlada RH, da ta osnovica ne može biti manja od 22,5 % mjesečnog iznosa relativne linije siromaštva za samačko kućanstvo, te da se ona može povećati ovisno o sveukupnoj ekonomskoj situaciji u Republici Hrvatskoj. Napominjemo da smo svjesni činjenice da su iznosi novčanih davanja u sustavu socijalne skrbi nedostatni za osiguranje kvalitetnog življenja. Nastojanja ovog ministarstva usmjerena su prema povećanju tih iznosa, u svrhu poboljšanja kvalitete života svih osoba kojima je potrebna posebna zaštita.
Zaključno navodimo da smo otvoreni za suradnju i dijalog s roditeljima djece s teškoćama u razvoju, te se traženi sastanak može dogovoriti putem Ministarstva socijalne politike i mladih.´
Jedno pitaš - drugo odgovore :D
Sastanak se ,naravno već ugovara
komentiraj (0) * ispiši * #