ja ih pitam jedno - a oni odgovaraju ... drugo :-)
25.01.2010.
Stiglo danas ...
UPRAVA ZA SOCIJALNU SKRB
KLASA: 052-02/09-08/1892
URBROJ: 534-09-1-1/1-10-2
Zagreb,14. siječnja 2010.
Poštovani,
U povodu Vaše predstavke kojom ste se obratili Uredu predsjednice Vlade Republike Hrvatske, gospođi Jadranki Kosor, kao i ovom ministarstvu ukazujući na nedostatna zakonska rješenja za stjecanje prava na status roditelja posebno u slučajevima kada se radi o obiteljima u kojima je više djece s posebnim potrebama, dajemo sljedeći odgovor.
Pravo na status roditelja njegovatelja kao i uvjeti za ostvarivanje tog prava regulirani su odredbama Zakona o socijalnoj skrbi ("Narodne novine", broj 73/97, 27/01., 59/01., 82/01., 103/03., 44/06. i 79/07). U skladu s postojećim propisom pravo na status roditelja njegovatelja priznaje se jednom od roditelja djeteta, kojemu je zbog održavanja kvalitete života potrebno pružanje specifične njege izvođenjem medicinsko-tehničkih zahvata, za koje je prema preporuci liječnika roditelj osposobljen. Iznimno, ovo pravo može ostvariti jedan od roditelja, ukoliko dijete ima težinu oštećenja zbog kojega je u potpunosti nepokretno i uz pomoć ortopedskih pomagala ili kod djeteta postoji više vrsta težih oštećenja, zbog kojih je dijete potpuno ovisno o brizi roditelja, te ukoliko njegovo zbrinjavanje nije moguće osigurati uključivanjem u programe boravka (neovisno da li se radi o programima boravka zdravstva, socijalne skrbi, školstva i sl.).
Odredbama Pravilnika o izmjenama i dopunama pravilnika o sastavu i načinu tijela vještačenja u postupku ostvarivanja prava iz socijalne skrbi i drugih prava po posebnim propisima („Narodne novine“, broj 105/07), definirano je što se smatra pod pojmom „više vrsta težih oštećenja“.
Cijeneći navode Vašeg podneska i iznesene inicijative, valja naglasiti da je u cilju svih službi koje se bave zaštitom osoba s invaliditetom, pa tako i osoba s autizmom, poboljšanje njihovog položaja u društvu.
Kada govorimo o strategijama i akcijskim planovima koji se donose u cilju poboljšanja položaja osoba s invaliditetom kao socijalno osjetljivih skupina, tada razumijevamo sveobuhvatno djelovanje svih segmenata društva prema ovoj ciljanoj skupini, neovisno o vrsti oštećenja.
Osnovni je cilj socijalne politike Vlade Republike Hrvatske poboljšanje položaja najugroženijeg dijela stanovništva, među kojima su osobe s invaliditetom i sve socijalno osjetljive skupine građana. Redefiniranje politike prema osobama s invaliditetom uključuje poboljšanje materijalnog položaja, ujednačavanje prava, obrazovanje i rehabilitaciju, te osiguravanje ravnopravnog uključivanja u društvenu zajednicu, što će pridonijeti očuvanju njihova digniteta i integriteta.
Nastavno na postojeće zakonodavstvo, kao i na dosadašnju provedbu i rezultate Nacionalne strategije jedinstvene politike za osobe s invaliditetom od 2003. – 2006., Vlada Republike Hrvatske donijela je novi dokument, Nacionalnu strategiju izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2007. do 2015. godine s ciljem napretka te daljnjeg snaženja zaštite prava osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju. Nova Nacionalna strategija zasniva se na Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom Ujedinjenih naroda i Akcijskom planu Vijeća Europe, te se naslanja na već uspostavljene okvire, kao i iskustva u provedbi prethodne Nacionalne strategije, ali uz traženje novih rješenja za osiguravanje sveobuhvatnog pristupa u svim područjima od interesa za osobe s invaliditetom, kao što su: obitelj, život u zajednici, odgoj i obrazovanje, zdravstvena zaštita, socijalna skrb i mirovinsko osiguranje, stanovanje, mobilnost i pristupačnost, profesionalna rehabilitacija, zapošljavanje i rad, pravna zaštita i zaštita od nasilja i zlostavljanja, informiranje, komunikacija i podizanje razine svijesti, sudjelovanje u kulturnom životu, sudjelovanje u političkom i javnom životu, istraživanje i razvoj, rekreacija, razonoda i šport, udruge osoba s invaliditetom u civilnom društvu, te međunarodna suradnja.
Nacionalna strategija izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom odnosi se na sve osobe s invaliditetom bez obzira na vrijeme i okolnosti nastanka oštećenja, a predviđene mjere obuhvaćaju rješavanje osnovnih problema svih osoba s invaliditetom, pa tako i osoba s autizmom. Njezina zadaća je uskladiti sve politike djelovanja na području zaštite osoba s invaliditetom s dostignutim standardima na globalnoj razini, ali i svim trendovima koji imaju za cilj nastojanje da sva područja života i djelovanja budu otvorena i pristupačna osobama s invaliditetom.
S poštovanjem,
RAVNATELJICA
O tom obavijest:
Vlada Republike Hrvatske, Ured predsjednice
na broj-Klasa: 050-01/09-01/2680, urbroj: 6521-15-08-02, od 22. prosinca 2009.
komentiraj (3) * ispiši * #
moj glas
10.01.2010.Je - izaću glasat ... ofkors .Pa neću valjda i idućih 5 godina žugat samoj sebi šta sam ostala doma .Sa mužem neću pričat o politici neode li i on ispuni svoju građansku dužnost ... pa mislim.Šta ima pričat kad mu je problem otić 5 min i taman poništit lisitć.
Inače za koga glasat ?
Ja bih za bolje sutra svima nama -al neznam kad će stić to bolje sutra jer vrijeme nam je čudan pojam - nekima je sutra danas, nekima jučer ,a nekima daleka budućnost.
Inače sam si mesoreznicom potkratila prst - malo ... pa sam još u zavoju -al je zato domaćica /peračica stigla u kuću kad je muž konačno nakon 5-6 dana shvatio da mu je pun kufer pjata i teća :-) Dakle , stanimalo u moje tene pa da vidiš kako je meni No , tragedija sa prstom mi je bila i to što mi na hitnoj nisu vidili komad nokta koji se zabio u ranu pa su mi ga lijepo ostavili i tako mi to previli .I to se do sutradan sve zalijepilo ... i kad je sestra krenila skinit zavoj u nesvjest od bola .Užas. Došlo mi da joj odem na onu hitnu i tako ... al mislim se ... opet ja nešto žugam i tako jelte , odem doma.
Ah ...
komentiraj (4) * ispiši * #