Prošle sam godine u svibnju pisao o japanskom vrtu. Dovršetak je bio najavljen za listopad prošle godine. Najprije postam taj prošlogodišnji post a ispod je taj japanski vrt danas.
Osnovna škola Vežica sagrađena je početkom šezdesetih godina prošlog stoljeća. I moji ju roditelji gradiše dobrovoljnim radom, a ja sam imao sreću da kao prva generacija iz stare uselim u novu školu. I danas mi je pod prozorom.
Ispred škole je mali park sa starim stablima. Bilo mi je žao kada sam vidjeo da se park prekopava i da su neka stabla porušena. Upravo zato ugodno me iznenadio članak u Novom listu da se ispred škole uređuje japanski vrt.
Pa evo par riječi iz tog članka.
"Radi se o pripremama za jedinstveno hortikulturno uređenje zelenila, ne samo u Rijeci ili u Hrvatskoj, nego čak i u ovom dijelu Europe.
Sve radove na uređenju izvode članovi Udruženja obrtnika Rijeke, dok sredstva u ukupnom iznosu od gotovo pola milijuna kuna donacijama osiguravaju Rotary klubovi Sv. Vid iz Rijeke te Tokyo Tsukiji iz Japana. Građevinski materijal donira tvrtka Holcin, a Philips će donirati rasvjetna tijela.
Sam projekt izrade ovog jedinstvenog vrta na ovim prostorima napravio je ugledni japanski arhitekt Hayato Isoa.
Tradicionalni japanski vrt pokušava prikazati prirodu s tri bitna elementa - vodom, kamenom i biljkama, a vrt vežičke škole će pored tipičnog japanskog bilja (npr. japanska trešnja) imati i domaće, mediteransko bilje. Imati će kućicu za čaj čiji gabariti podsječaju na moto skromnosti, šetnicu koja će biti prilagođena i osobama s invaliditetom te umjetnički osmišljen vodopad s jezercem."
S nestrpljenjem čekam jesen i rezultat ove hvale vrijedne akcije.
Ovo je rezultat
Članak je dorađen 7. travnja 2020. jer sam primjetio da su od prve objave mnoge slike koje su bile hostane na ImageShack-u nestale. Osim toga, zbog preuređenja bloga tekst je postao teško čitljiv. Dorađen je i tekst jer je od onda prošlo 8 godina.
Na nagovor moje Ljubavi napokon sam učinio malo redizajna. Stari kod učinili smo prije šest godina i nekako mi bio srcu drag. Poznavao sam ga kao svoj džep i povremeno čačkao u njemu. Sve je tako lijepo izgledalo na naša dva kompa da mi nije na pamet palo vršiti izmjene u kodu, sve dok mi Draga nije rekla da na njenom laptopu izgleda različito, da se preklapaju tekst i slike sa stupcem. Umjesto da opet radim u starom html-u uzeo sam sa bloga onaj ponuđeni predložak sa morskom površinom i prilagodio ga svome ukusu. Iako imam još nekih estetskih dotjerivanja već sa ovim urađenim sam više nego zadovoljan.
Dobar tek, ako vam još može biti dobar nakon što ste vidjeli kako ste prevareni.
U tekstu rekoh prevarant i lopov. A kako drugačije nazvati nekoga tko me tako prevario i iz džepa mi ukrao novac za koji sam mogao kupiti daleko kvalitetniji ručak.
U ono naše davno vrijeme prošloga stoljeća, kada su još Glasnović i Čaćić bili jaaako mladi, a mnogi od današnjih meteorologa još nisu ugledali svjetlo dana, imali smo naše krasne narodne izraze za vremenske pojave pa tako i padavine. Imali smo stupnjevanje koje je teklo otprilike ovako: rosulja, slaba kiša, kiša, pljusak, prolom oblaka pa sve do onih sočnih izraza koje ne budem ovdije navodio. Snijeg je lepršao, padao ili smo imali snježne vijavice.
Danas nam naši meteo stručnjaci serviraju pljuskove snijega, a kada je kiša u pitanju prognoziraju rijetke pljuskove. E upravo mi ti rijetki pljuskovi kiše nikada nisu išli. Ili pada, ili ne pada. Il je rosulja il je pljusak, ili prolom oblaka. Kakav je to kurčev rijedak pljusak?
Danas napokon i na to pitanje dobih odgovor. Naoblačilo se i počelo padati u onim debelim ljetnim kapima. Spremim se na brzaka i istrčim van da uživam u kiši, jasno bez kišobrana. I da ga jebeš nisam uspjeo u pola sata ni pošteno pokisnuti, više suh nego mokar. Napravih snimak lokvice pred kućom. Kap tu, kap tamo... Stvarno rijedak pljusak!
Dodatak:
Ovim sam postom zapravo htjeo ismijati pojam rijetki pljuskovi koji naši meteorolozi često rabe. Jasno je da pri tome misle na mjestimične pljuskove. Mogu biti mjestimični, mogu biti povremeni, no pljusak je pljusak i nemože biti rijedak. Gust, mekan, rijedak... oznaka je stanja a ne mjesta ili vremena.