U ono naše davno vrijeme prošloga stoljeća, kada su još Glasnović i Čaćić bili jaaako mladi, a mnogi od današnjih meteorologa još nisu ugledali svjetlo dana, imali smo naše krasne narodne izraze za vremenske pojave pa tako i padavine. Imali smo stupnjevanje koje je teklo otprilike ovako: rosulja, slaba kiša, kiša, pljusak, prolom oblaka pa sve do onih sočnih izraza koje ne budem ovdije navodio. Snijeg je lepršao, padao ili smo imali snježne vijavice.
Danas nam naši meteo stručnjaci serviraju pljuskove snijega, a kada je kiša u pitanju prognoziraju rijetke pljuskove. E upravo mi ti rijetki pljuskovi kiše nikada nisu išli. Ili pada, ili ne pada. Il je rosulja il je pljusak, ili prolom oblaka. Kakav je to kurčev rijedak pljusak?
Danas napokon i na to pitanje dobih odgovor. Naoblačilo se i počelo padati u onim debelim ljetnim kapima. Spremim se na brzaka i istrčim van da uživam u kiši, jasno bez kišobrana. I da ga jebeš nisam uspjeo u pola sata ni pošteno pokisnuti, više suh nego mokar. Napravih snimak lokvice pred kućom. Kap tu, kap tamo... Stvarno rijedak pljusak!
Dodatak:
Ovim sam postom zapravo htjeo ismijati pojam rijetki pljuskovi koji naši meteorolozi često rabe. Jasno je da pri tome misle na mjestimične pljuskove. Mogu biti mjestimični, mogu biti povremeni, no pljusak je pljusak i nemože biti rijedak. Gust, mekan, rijedak... oznaka je stanja a ne mjesta ili vremena.