Slike

Jeruzalem: pogled na crkvu Svetog groba


Jeruzalem: "Zid plača"


Izrael: Sredozemna obala u Cezareji


Tel Aviv

Jeruzalem i ostalo

ponedjeljak, 24.04.2006.

Armenci

Image Hosted by ImageShack.us

Jučer popodne prolazio sam starim dijelom grada u Jeruzalemu, a, između ostaloga, prošao sam i kroz armensku četvrt. O njoj sam djelomično već bio pisao, a spomenuo sam je i na Veliki četvrtak.

Image Hosted by ImageShack.us

I Armencima je jučer bio Uskrs, pa su se ljudi počeli okupljati pred ulaskom u katedralu sv. Jakova, prije početka službe.

Image Hosted by ImageShack.us

Armenska Crkva na svome čelu ima katolikosa, kojem je sjedište u Armeniji, a uz njega ima i dva patrijarha. Službeno je sjedište jednoga od njih dvojice Istambul, no taj se patrijarh zapravo nalazi u Siriji (ako me sjećanje ne vara). Sjedište je drugoga patrijarha Jeruzalem. Na zgradi njegova patrijarhata jučer su visoko bile istaknute zastava samoga patrijarhata (lijevo) i armenska zastava (desno).

Image Hosted by ImageShack.us

Zastava je bilo posvuda.

Image Hosted by ImageShack.us

Zašto sam danas htio ovaj post posvetiti Armencima? Pa, razlog je i onaj gore istaknuti datum. Prođete li kroz armensku četvrt, njezine ćete zidove često naći oblijepljene ovakvim plakatima.

Image Hosted by ImageShack.us

To su plakati koji govore o onome što Armenci nazivaju prvim genocidom dvadesetog stoljeća, a te su događaje mnoge zemlje i službeno priznale genocidom, osobito one, poput Francuske, u kojima živi veliki broj Armenaca. Čini mi se da je ne tako davno ovo pitanje bilo i na dnevnom redu Europskog parlamenta.

Image Hosted by ImageShack.us

Veću verziju plakata možete pogledati ovdje.
Riječ je o progonu armenskoga naroda od strane Turaka, progonu što ga Turska nije nikad službeno priznala, ali koji se duboko usjekao u svijest svakoga Armenca. Danas obilježavaju dan spomena na žrtve toga progona.
U jeku I. svjetskog rata, između 1915. i 1918. godine, Tursko Carstvo, koje je bilo na strani centralnih sila, izvelo je progon svojih armenskih stanovnika, koji je podrazumijevao oduzimanje dobara, deportaciju, izgladnjivanje, mučenja i ubijanja. Većina ih je nasilno preseljena iz Anadolije i Armenije u Siriju, od čega je veliki broj jednostavno poslan u pustinju da ondje pomre. Nakon tek nešto više od godinu dana mira, po završetku rata, nasilje je nastavljeno i u Atatürkovoj Turskoj, između 1920. i 1923. Pretpostavlja se da je u razdoblju od 1915. do 1923. od dva milijuna Armenaca, koliko ih je živjelo na području Turkskog Carstva, smrti izručeno njih milijun i pol.
Ove se tragedije Armenci spominju 24. travnja, jer su na taj dan 1915. godine turske vlasti uhitile 200 viđenijih Armenaca u Istambulu, čime je i na vidljiv način započeo progon.
Zbog sličnih su progona i ulice koje prolaze uz ovu četvrt stisnute između gradskih zidina i zidova koji štite armensku četvrt. U Jeruzalemu su se ovako osjećali sigurniji.

Image Hosted by ImageShack.us

U dnu se već naziru Sionska vrata, što je i mali nagovještaj da ću se za koji dan vratiti priči o gradskim vratima.

- 08:22 - Komentari (19) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< travanj, 2006 >
P U S Č P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opis bloga
Misli (duhovne i obične), putopisi, vijesti i slike iz Svete zemlje.

O meni:
- rođen u Sisku 1970.
- završio "Siđinu" i Gimnaziju u Sisku
- studij u Zagrebu
- živim u Jeruzalemu od 1996.
- zanimanje: između ostaloga, još uvijek i student (na doktoratu)
- ime: Darko
- elektronička pošta
Dosadašnje teme
Ako odavde želiš pristupiti svom računu na blog.hr.