Otvoreni pogled na Grad

ponedjeljak, 06.06.2005.

O Pukiju ništa nova

Eto malo zahlađenja konačno, u međuvremenu je i RTL prikazao pravu ljetnu Sanju sa mnom i Bandićem kako pričamo o zavođenju i muškoj ljepoti…

Imali smo sastanak u prošli petak u podne da se nađemo u ovaj petak radi konstituiranja Gradske skupštine, a nakon toga su se javili kolege iz najjače nam gradske partije s ponudom o koaliciji, i to tek sada, a dosad su se samo preko novina javljali s probnim balonima o mogućim koalicijama…pa bumo videli. Do 14. kad je zakazana prva sjednica Skupštine ima vremena pa ćemo vidjeti što će još biti…

Bila sam i na sajmu cvijeću u Boćarskom domu, koji je bio prekrasan ali me razljutilo koliko je skupo cvijeće koje se prodaju. Cijela izložba je manje intimna nego što je nekada bila na Gornjem gradu ali dobiva novu dimenziju zbog ovog velikog prostora, vodoskoka i igre vode i cvijeća, kućica… Tamo su me mnogi prolaznici pitali neću li valjda s Bandićem u koaliciju, jer si ni po čemu ne pašemo... No sad je pitanje da li su mi birači dali mandat da nešto napravim što poziva ulazak u izvršnu vlast ili ne, a koliko se u opoziciji može napraviti ne znam...

Bila sam u nedjelju s Renatom i Jožom Horvatom obišla tradicionalno Međimursko proštenje tj. Dan Međimuraca u Maksimiru. Oni su prvo bili prijatelji mojih roditelja a sada i moji. Joži su pak radi njegovih 90 godina muzikaši posebno zasvirali i impresioniralo me koliko ga puno ljudi iz Međimurja obožava i poštuje. S Renatom sam kupila fine kolačiće koje smo za ručkom slasno pojeli a posebno nam se dopao kukuruzni kruh s orasima. Na ručku je s nama bila i Milka Mesić, koja je išla u školu u Kotoribu. Bila je vrlo vesela i srdačna i baš nam je ugodno bilo svima zajedno u društvu. U subotu sam bila i u Klubu Međimuraca gdje me je Joža Horvat konačno i učlanio u to društvo tako da sam sad prava zagrebačka Međimurka.

Zvakica piše o parkiralištima oko zgrada. Istina je, i Boris je danas bio na sastanku u Ogrizovićevoj i rekao da je to strava, koliko je zgrada i to poslovnih s uredima izgrađeno a parkirališta u malenoj i uskoj uličici nigdje…

Eto i jedna lijepa vijest, najavili su i Večernjakovu biciklijadu za subotu

A o Pukiju nemrem reć ništa drugo nek niš nova… Puki i njegovi novinari izgleda ne čitaju ni vlastiti list… evo zato jedan moj odgovor njima još od lani…pa neka ga nepotpisani autor iz Zagreb newsa ovdje pročita:

U Nacionalu od 23.11.2004 godine, na stranici 7, ispod naslova «Pravi razlozi smjene Tatjane Holjevac» opremljenog fotografijom, napisano je, u nepotpisanom tekstu, niz netočnosti, podmetanja i insinuacija. Odbacujem ih jer su neistinite i smišljeno zasnovane na lažima.

Nisam čula ni pročitala izjavu ministra Kalmete da sam razriješena dužnosti 18. studenoga zbog toga što, kako pišete «..u mene više nije imao povjerenja.» Ali, ako je to rekao vaš izvor iz «Kalmetinog ministarstva» onda nema dvojbe – točno je! Kada je u pitanju drugi dio objavljenog teksta, moram reći da je vaš «informator», iz «Kalmetinog ministarstva», slabo informiran, ne poznaje radni proces, proceduru, jednom riječju – dosta nepouzdana osoba.

U protekle dvije godine, napisan je Zakon o telekomunikacijama i Zakon o pošti .Uz zakone tekstove bilo je potrebno napisati više od 30 pravilnika. «Izvor iz Kalmetinog ministarstva» vjerojatno zna da je pisanje nacrta pravilnika, iz oblasti telekomunikacija, bila zadaća zaposlenika Vijeća i Zavoda za telekomunikacije. «Izvor iz Kalmetinog ministarstva» zna – a, i vi morate znati, bez obzira na znanje vašeg «izvora» - da u Zakonu o telekomunikacijama piše da nacrte pod zakonskih akata predlaže i piše Agencija za telekomunikacije - pravni slijednik Vijeća i Zavoda za telekomunikacije, koja u svojim uredima zapošljava oko 60 vrhunskih stručnjaka iz ove oblasti. Uprava za telekomunikacije i poštu, na čijem sam čelu bila, ima samo 6 stručnjaka, kojima se i ovom prigodom zahvaljujem na suradnji, radu, znanju i odricanju od slobodnog vremena koje su uložili u pisanje zakona i pravilnika.

Napisali smo i objavili trinaest pravilnika - temelje za liberalizaciju telekomunikacijskog tržišta. Liberalizacija ide sporo ali, ipak se kreće. Osam pravilnika ostavila sam nasljedniku u završnoj fazi izrade. Ne predstavljaju prepreku liberalizaciji telekomunikacijskog tržišta. Dva pravilnika su gotova i čekaju potpis ministra Kalmete. Izrada ostalih pravilnika je planirana za početak slijedeće godine. Ponavljam, ni u jednom detalju ne zaustavljaju proces liberalizacije.

Nadalje, kako piše u nepotpisanom tekstu u Nacionalu, «Na kraju je skandal izbio kad je, mimo znanja samog Kalmete, bivša pomoćnica pokušala «ugurati» u hitnu proceduru pravilnik o uslugama kojim bi novi operatori bili u izrazito nepovoljnoj situaciji u odnosu prema postojećim.» Tu, gospodo iz Nacionala, nema hitne procedure, ni obične procedure. Sva je «procedura» u jednom potpisu ministra Kalmete.

Teške su optužbe da povlađujem postojećim operatorima. Morali ste od «vašeg izvora iz Kalmetinog ministarstva» dobiti , osim ocjene, i koji argument za takvu optužbu. Bilo je i ima, vjerujte, velikih otpora liberalizaciji telekomunikacijskog tržišta . I to je očekivano. Tjednima i mjesecima sučeljavali smo mišljenja sa operatorima i konsultantima EU. To je najnormalniji proces. Jedan ovdašnji operator, zbog toga što se liberalizacija telekomunikacijskog tržišta ne radi po njihovim zamislima, poslao je tužbu Ustavnom sudu. To je njegovo pravo. I lobiranje smatram normalnom civilizacijskom tekovinom. Iznošenje optužnice bez činjenica - smatram nečasnom rabotom. Ali, ima još!

Nacionalov «izvor» dalje navodi «... da je sam Kalmeta prije desetak dana naredio embargo na donošenje bilo kakvih akata dok se ne utvrde razmjeri štete koju je, svojim povlađivanjem postojećim operatorima, Ministarstvu i hrvatskoj javnosti pokušala nanijeti bivša pomoćnica Tatjana Holjevac.» Kalmeta se razvlašćuje i uvodi embargo na vlastiti potpis? Treba li komentar?

Pravilnik o uslugama, kojega spominjete u istom tekstu, još krajem travnja ove godine, poslala sam na potpis ministru Kalmeti. U pravilniku, među ostalim, utvrđeno je načelo obračuna govornih usluga. Obračun telefonskog razgovora započinje u trenutku kada se javi pozvani pretplatnik, a prestaje prekidom veze. Trajanje veze izražava se u minutama i sekundama, a cijena je određena po minuti veze. Danas minuta razgovora u nepokretnoj mreži iznosi 0,23 kn. Minuta je djeljiva s jednom, deset, petnaest, dvadeset sekundi, … Potencijalno novi operatori, u tome vide jednu od - usklađenu s europskim pravilima - poslovnih šansi na našem tržištu telekomunikacija. Zato se i javljaju na natječaje i traže dozvole za rad. Postojeći operatori napinju iz svih snaga da se iz Pravilnika izbriše predloženo načelo o obračunu govornih usluga. Neki čine sve da napisani pravilnik što kasnije stupi na snagu. Za minutu i deset sekundi razgovora u nepokretnoj mreži, građani i gospodarski subjekti danas plaćaju dvije minute, odnosno 0,46 kn a da je Pravilnik na snazi plaćali bi 0,26 kn. Spremna sam odgovarati za vlastito znanje u pisanju zakona i pravilnika. Za brzo ili sporo donošenje i provođenje zakona i pravilnika - nisam ni nadležna ni odgovorna. A, tko kome pogoduje, neka procjene čitatelji.

Ja svoj posao znam raditi. Dokazano je i u Hrvatskoj i u Svijetu. Vama u Nacionalu samo jedan dobar savjet : Pazite u budućnosti pri odabiru «izvora iz Kalmetinog ministarstva»! I, ne samo Kalmetinog!




- 13:28 - Komentari (15) - Isprintaj - #