Tehnički Muzej
Turistička zajednica grada Zagreba
Muzej Mimara
Hrvatski muzej naivne umjetnosti
Muzej suvremene umjetnosti
Muzej prekinutih veza
Muzej grada Zagreba
Muzej za umjetnost i obrt
Etnografski muzej
Arheološki muzej
Hrvatski športski muzej
Hrvatski povijesni muzej














































Credits

MUZEJ PREKINUTIH VEZA

"Ljubavno pismo na slomljenom staklu"

"Ovo ljubavno pismo napisala sam svojoj do tada životnoj ljubavi pred kraj naše veze, prije deset godina. Živjeli smo u različitim zemljama, a meni bolje ide pisanje nego telefonirane kada su ovakve stvari u pitanju, (a osim toga, cijena međunarodnih poziva u to vrijeme je bila prilično visoka.) Poslala sam e-mail što je tada bio relativno nov način komunikacije u našoj vezi- da ga pitam na koju adresu da mu nešto pošaljem. Prekinuo je samnom u odgovoru na moj mail, što mi se činilo jadnim. E- mail sam na kraju izbrisala, ali sam sačuvala pismo. Budući da se radilo o svojevrsnom artefaktu ( pravom, rukom napisanom pismu), zalijepila sam ga na staro ogledalo koje sam ionako htjela baciti i razbiti ga. Učinilo mi se to kao katarzični ritual, a i izgledalo je fora. Uz pomoć noža X-acto izbrusila sam oštre bridove i sada je očuvano kao izumrli primjerak."

San Francisco, SAD

Bila je ovo jedna tužna ljubavna priča kojom Vas uvodim u Muzej prekinutih veza.
Muzej prekinutih veza izvorna je hrvatska ideja Olinke Vištice i Dražena Grubišića. Do ideje su došli 2006. godine nakon što su odlučili prekinuti vezu i podijeliti svoju imovinu. Naravno, od nekih stvari bilo im se teško odvojiti, pa su odlučili osnovati muzej gdje će takve stvari iz svoje veze pohraniti. U protekle četiri godine održavali su izložbe na raličitim mjestima u svijetu, od Amerike , Europe do Afrike.

Slika 5.1. Slika 5.2.

Slika 5.1. - Muzej prekinutih veza
Slika 5.2. - Ljubavno pismo na slomljenom staklu


Slika 5.3.Slika 5.4.

Slika 5.3. - Figure koje svjedoče o prekinutoj vezi
Slika 5.4. - Prekooceanski prekid putem Skypea


Na svim mjestima zaintrigirali bi velik broj ljudi.
U rujnu ove godine u srcu Zagreba, na Gornjem gradu, u Ćirilometodskoj ulici, otvorili su muzej. Muzej predstavlja spoj predmeta i emocionalne priče. Postav muzeja stalno se proširuje. Svatko može u njemu pohraniti detalje koji ih podsjećaju na prekinutu ljubav.Većina predmeta pristiže poštom iz različitih krajeva. Mnogi takvim činom pokušavaju baciti u zaborav sve ono što ih podsjeća na trenutke prošle veze. Time okreću novu životnu stranicu bez onoga što im budi uspomene na prošlost.

Slika 5.5. Slika 5.6.

Slika 5.5. - Slika Ive Sanadera darovana od predsjednika Foruma Roma Hrvatske Kasuma Cane
Slika 5.6. - Opis slike

Muzej se satoji od nekoliko segmenata. Prvi je virtualni web muzej - svatko tko želi, na stranicama muzeja može postati korisnik i donator. Može kreirati bazu podataka u kojima će pohranjivati mail-ove, sms-ove, fotografije i slične stvari koje bude bolna sijećanja. Drugi segment jest postav materijalnih ostataka u izložbenom prostoru koji je podijeljen na dijelove s predmetima, dijelove s fotografijama, pismima i porukama povezanim s emocionalnom pričom. Treći segment jest takozvana ispovijedavaonica u kojoj svatko može snimiti svoju emocionalnu priču.
Nesumnjivo da je ovaj projekt također i nova turistička atrakcija koja postaje sve popularnija i posjećenija, ne samo od strane domaćih ljudi već i od strane turista iz inozemstva








- nedjelja, 19.12.2010., 16:12 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.