srijeda, 23.11.2011.

Masinice i princip rada

Izostavivši iglu sa namotanim koncem, ili rucno radjene masinice, koje nisu bas po fiksiranosti niti linijski tocne, masinice nisu kvantna fizika, ali su iznimno vazne za rad tattoo majstora. Djelimo ih na tri skupine po vrsti rada i dvije podvrste koje se odnose na vrstu linija. Iznimno je vazno da tattoo majstor zna kako masinica dise, stoga ja naprimjer od svojih devet masinica, koristim najvise sa svoje dvije masinice koje mi odgovaraju tezinom, upoznata sam sa njihovim zvukom i izdrzljivosti.

Podjela po vrsti pogona:

Elektromagnetne tattoo masine- najcesce su koristene. Ima mnogo varijacija na temu, od masinica sa jednom jezgrom do masinica sa tri jezgre, u osnovi se koriste sa dvije jezgre. One su najoptimalnije. Jezgra se sastoji od namotaja bakrene zice oko drzaca. Masinice sa dvostrukom jezgrom ima u verziji od 8 do 10 namotaja, i o tome ovise njene podvrste. Radi na princip da jezgra, kada je dotok elektricne energije otvoren, stvara otpor magnetnom pritisku koji se stvara te se igla pomice gore dolje.



(Slika 10.: Jedan model od jeftinijih, manjih i laksih masinica. Dosta se cesto nadju bas sa ovim okvirom na trzistu jer su solidne za rad)

Rotacijske tattoo masine- one su medju prvim industrijski napravljenim masinicama, iako su u osnovi skuplje, najcesce cijena opravdava kvalitetu. Radi na princip elektromotora, stoga je i tisa od elektromagnetne.



(Slika 11.: Rotacijska masinica)

Pneumatske masinice- za rad koristi pritisak zraka, odnosno kompresor. To su iznimno lagane masinice, i one se sa kompletnom opremom steriliziraju u autoclaveu bez ikakvog problema.


(Slika 12.: Model pneumatske masinice jednog od poznatijih brandova "Neuma")

Podjela po vrsti linija:

Iako je vazno da i igla bude za odredjenu vrstu linija, vazno je da i masinica bude dobro namjestena, kako bi davala dovoljno snage igli. Vecina se masinica prodaje pod multi-use (liner i shader) kako bi tattoo majstor sam odlucio o potrebi. Neki tattoo majstori koriste samo jednu masinicu, pa ju nastimavaju ovisno o potrebi, no u principu puno je jednostavnije kada se imaju dvije masinice. Ukoliko kupite liner i sahder odvojeno, primjetit cete razliku u duljini kontaktnih limova (Liner-kraci, Shader-dulji), a ukoliko niste, evo nacina kako da namjestite:

Linijska masinica (LINER)- samo ime joj govori da je to masinica za vanjske linije. Koristi jaci ubod stoga sluzi da bi postavile dominantne linije. Kako bi se masinica namjestila za linije, potrebno je postaviti kontaktni vijak da njegov vrh bude iznad prednjeg dijela prve jezgre (odmah iznad ruba), te da se kontaktni lim od vijka moze odbiti cca 1.5 do 2 mm.

Masinica za sjencanje (SHADER)- ova se masinica koristi za stvaranje sjena, preljeva, ali i punjenja bojom. Ubodi su smireniji i sporiji, sto omogucuje cisci rad. Da bi ju namjestili, potrebno je kontaktni vijak smjestiti na vrh lima. Vrh lima bi trebao zavrsavati odprilike iza kapice za iglu. Kontaktni prostor bi trebao iznositi cca 2 do 3.5 mm.



(Slika 13.: Skica pozicije vijka za liner i shader da odprilike imate vizualni prikaz kako bi to trebalo izgledati)

- 23:35 -

Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

  studeni, 2011  
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Studeni 2011 (10)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Novosti!!!!

Kako koju novost primim, ovdje cu ju istaknuti!!!!!

Uskoro cu sastaviti i galeriju sa slikama :) Ugodno citanje

Opis bloga:

Upravo ovdje cete moci procitati i vidjeti ono sto cini tetoviranje ovisnostu, ljubavlju i zivotom, ono sto ga cini tamo posebnim....

Prije tetoviranja:

1. Dobro razmisliti sto zelite tetovirati! Ako dodjete majstoru sa recenicom: "Neznam sta bi.. ma ovo cu.", mogucnost da ispadne sranje je onak dobrih 80% ako ne i vise. U ostalom, to cete imat do kraja zivota, a da Vam dosadi, sto onda?

2. Nakon odluke sto zelite, raspitajte se o salonima, ako su i najpoznatiji ne znaci da su i jedini dobri, poznati saloni narocito u Zagrebu imaju extremno visoke cijene. Raspitajte se oo manje poznatim majstorima i potrazite po internetu. Najvaznije trazite BOOK od majstora, da imate uvid u njegove radove.

3. Pogled puno znaci! Pogledajte po prostoriji da li je cista, raspitajte se kod majstora na koji princip sterilizira! I najvažnije od svega, sva celicna oprema (Vidite pod tekstom sterilizacija) moza biti izvadjena pred Vama!

To je osnovno sto trebate gledati, drugo su nijanse kod kojih mozete sljediti instinkt.

Briga o tetovazi

Sada nakon tetoviranja, ako Vam je doista stalo do tetovaze, vjerujem da ce Vam najvaznija stvar na planeti biti briga o tetovazi (sto bi po osobnoj procjeni i trebala biti!). Ona zavisi od tehnika rada odredjenog tattoo majstora, i njegovim navikama kroz rad. Briga o tetovazi je totalna gnjavaza, ali vazno je da ste joj dosljedni. Ja obicno preferiram ovaj nacin brige:

1. 3 sata nakon sto tattoo majstor zavrsi sa tetoviranjem i zamota te zastiti tetovazu, morate ju premotati tako da: odstranite zastitnu foliju, uzmete papirnati rucnik i ovlazite ga vodom, lagano odstranite BEPANTEN MAST koju Vam je nanio mjstor, uzmete drugi suhi rucnik i lagano naslanjate rucnik na mokre djelove da osusire tattoo (ne povlaciti zbog iritacije!). Nakon sto ste osusili tattoo nanesite deblji sloj BEPANTEN MASTI, stavite prozirnu foliju za meso preko izaljepite medicinskom trakom. Ne dirati sljedecih 8 sati.

2. Drugi dan, tattoo mozete nakon jutarnjeg ciscenja, ukoliko boravite doma, namazati tankim slojem masti, i bez omatanja, pustiti na zraku. PAZITI DA SE NE LJEPI NISTA PO NJOJ! Ukoliko idete van, ocistiti, namazati i zamotati folijom! Nakon 5 dana, mozete poceti izlaziti bez folije.

Tusirajte se prije ciscenja tetovaze (kupanje nije moguce)! Pustite ju omotanu, jos mozda dodajte trake di bi mogla voda uci, i otusirajte se za tetovazom zamotanom. Nemojte previse vodom prelaziti preko folije i trake da voda ne probije.

Vazno!
Dokle traje oporavak tetovaze nema kupanja u kadi, barama, moru, ili bilo kakvog zadrzavanja u bilo kakvoj vodi, odlazaka u teretanu, primanja udaraca u tetovazu, grebanja i cupkanja tetovaze, ispijanja alkohola.

Tetovaza je otvorena rana, koja ima iste karakteristike kao i trecerazredna opeklina, zato je moguce tokom opravka ispustanje krvi (prva dva dana obavezno), kasnije u oporavku i komadica koze i krastica (VAZNO! NE CUPKATI I SKIDATI!). Ukoliko vidite neobicne promjene na tetovazi! Javite se tattoo majestoru, on bi za pocetak trebao znati sta se dogadja, a nakon toga posjetite svog ljecnika, koji ce prcjeniti da li treba kod dermatologa ili ne.

Designed by In Obscuro